Βοηθεια για συγκεντρωτικουσ πινακεσ access

Συζητήσεις για την τοπική βάση δεδομένων Access της Microsoft

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators

Απάντηση
alexts

Δημοσίευση από alexts » 19 Ιαν 2009 10:21

ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΤΗΝ ΒΟΗΘΕΙΑ ΣΑΣ ΣΕ ΕΝΑ ΠΡΟΒΛΗΜΜΑ ΠΟΥ ΕΧΩ ΜΕ ΤΑ ΥΠΟΛΟΓΙΖΟΜΕΝΑ ΠΕΔΙΑ ΣΕ ΣΥΓΚΕΝΤΡΩΤΙΚΟΥΣ ΠΙΝΑΚΕΣ ΤΗΣ ACCESS.ΠΑΤΩΝΤΑΣ ΤΟ ΚΟΥΜΠΙ ΕΞΑΓΩΓΗ ΣΕ EXCEL ΔΕΝ ΛΕΙΤΟΥΡΓΕΙ ΠΑΡΑ ΜΟΝΟ ΟΤΑΝ ΚΑΤΑΡΓΗΣΩ ΤΑ ΥΠΟΛΟΓΙΖΟΜΕΝΑ ΠΕΔΙΑ.ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΤΡΟΠΟΣ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΑΥΤΟ.ΔΕΝ ΓΝΩΡΙΖΩ ΚΩΔΙΚΑ VBA.

Άβαταρ μέλους
kon73
Script Master
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από kon73 » 20 Ιαν 2009 11:36

Καλημέρα,

Θα ήθελα αν γίνεται να μου στείλεις με PM την βάση σου καθώς και λεπτομέριες στο πρόβλημά σου, ώστε να προσπαθήσω να δω τι ακριβώς δεν εξάγει σε Excel. Εννοώντας το συγκεντρωτικό πίνακα αν κατάλαβα εννοείς συγκεντρωτικό ερώτημα ?(Pivot) ?

Φιλικά

Ηλιάδης Κωνσταντίνος
My New Site http://www.MsAccess.gr
Free Access (VBA Code,Tutorials, Mdbs, Eclass, Eshop)
Εικόνα

alexts

Δημοσίευση από alexts » 20 Ιαν 2009 13:00

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΚΑΙ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΟ ΕΝΔΙΑΦΕΡΩΝ ΣΑΣ.
ΣΥΓΚΕΝΤΡΩΤΙΚΟΥΣ ΠΙΝΑΚΕΣ ΕΝΝΟΩ(PIVOT TABLE).ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΕΠΙΣΗΜΑΝΩ ΠΩΣ ΔΟΥΛΕΥΩ ΠΑΝΩ ΣΕ SQL2000 KAI ΕΠΟΜΕΝΩΣ ΣΕ ACCESS .ADP.ΕΑΝ ΔΟΚΙΜΑΣΕΤΕ ΝΑ ΦΤΙΑΞΕΤΑΙ ΕΝΑ ΔΙΚΟ ΣΑΣ ΠΕΔΙΟ ΠΟΥ ΔΕΝ ΤΟ ΠΕΡΙΛΑΜΒΑΝΕΙ ΤΟ QUERY ΚΑΝΟΝΤΑΣ EXPORT ΣΕ EXCEL Η ΔΕΝ ΛΕΙΤΟΥΡΓΕΙ ΚΑΘΟΛΟΥ H ΕΝΤΟΛΗ Η ΚΑΝΕΙ EXPORT MONO ΤΑ ΠΕΔΙΑ ΤΟΥ QUERY.ΤΩΡΑ ΕΑΝ ΑΝΑΡΩΤΗΘΗΤΕ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΚΑΝΩ ΤΟΥΣ ΥΠΟΛΟΓΙΣΜΟΥΣ ΠΑΝΩ ΣΤΟ QUERY EINAI ΛΙΓΟ ΣΥΝΘΕΤΟ ΤΟ ΠΡΑΓΜΑ ΚΑΙ ΕΙΧΕ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΜΕ ΤΟΝ ΤΡΟΠΟ ΠΡΟΒΟΛΗΣ ΤΟΥ PIVOT TABLE.

Άβαταρ μέλους
kon73
Script Master
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από kon73 » 20 Ιαν 2009 13:29

Λοιπόν το Pivot το δοκίμασα και με την παρακάτω εντολή όπου μπορείς να την εισάγεις σε έναν Function ή Macro και μου δουλεύει σωστά.

Δες το λίγο

Κώδικας: Επιλογή όλων

DoCmd.TransferSpreadsheet acExport, , "ΌνομαΕρωτήματος","Θέση και όνομα αρχείου xls", True
Δεν γνωρίζω το λοιπόν με ποιο τρόπο εξάγεις τα δεδομένα σου σε Excel, Αν δηλαδή γίνεται από την επιλογή Εργαλεία-Συνδέσεις με το Office Ανάλυση με το Microsoft Excel ή με κάποιο άλλο εργαλείο.

Επίσης δεν έχω κάτι ποιο χειροπιαστό ως προς την δομή των δεδομένων σου. Πιστεύω με την εντολή που σου αναφέρω κάπως να σε βοήθησα.

Φιλικά

kon73
My New Site http://www.MsAccess.gr
Free Access (VBA Code,Tutorials, Mdbs, Eclass, Eshop)
Εικόνα

alexts

Δημοσίευση από alexts » 23 Ιαν 2009 11:27

Private Sub Form_Click()
Me.PivotTable.Export "FIND5DETAILS**ΤΟ PIVOT TABLE MOY**", plExportActionOpenInExcel
End Sub
ΣΕ ΑΝΤΙΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΤΙΣ ΔΙΚΗΣ ΣΑΣ ΕΝΤΟΛΗΣ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΑΥΤΗ ΔΕΝ ΛΕΙΤΟΥΡΓΕΙ.ΤΗΝ ΒΡΗΚΑ ΑΠΟ ΤΟ SITE ΤΗΣ MICROSOFT.AYTO ΠΟΥ ΘΕΛΩ ΕΙΝΑΙ ΚΑΝΟΝΤΑΣ ΚΛΙΚ ΠΑΝΩ ΣΤΟ PIVOT TABLE ΤΗΣ ACCESS NA ΓΙΝΕΤΑΙ EXPORT ΣΤΟ EXCEL ΕΩΣ PIVOT.ΕΧΩ ΔΟΚΙΜΑΣΗ ΚΑΙ ΤΑ ΕΡΓΑΛΕΙΑ ΣΥΝΔΕΣΗΣ ΜΕ ΤΟ OFFICE ΚΑΙ ΤΗΝ ΑΝΑΛΥΣΗ ΜΕ ΤΟ MICROSOFT EXCEL.ΕΠΙΣΗΣ ΠΑΡΑΜΕΝΕΙ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΜΑ ΜΕ ΤΑ ΥΠΟΛΟΓΙΖΟΜΕΝΑ ΠΕΔΙΑ.

Απάντηση

Επιστροφή στο “MS Access”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες