Προστατευόμενος Φάκελος του Αpache σε server RedHat

Τεχνικές και μόνο Συζητήσεις για WEB hosting servers, Mail servers, DNS servers. Όχι αναζήτηση υπηρεσιών εδώ!

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Risk
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Risk » 21 Ιαν 2009 14:19

Καλησπέρα σε όλους!

Τις γνώσεις μου σε Linux θα τις χαρακτήριζα μηδαμινές. Παρ' όλα χρησιμοποιώντας το Google κατάφερα πριν λίγες μέρες να θέσω τον φάκελο, όπου βρίσκεται ο κώδικας του διαχειριστικού ενός δικτυακού τόπου, ως προστατευόμενο φάκελο του apache σε server RedHat.

Γνωρίζωντας την διαδικασία από Windows, περίμενα να μου εμφανίζει το παράθυρο του authentication μόνο μια φορά. Αντίθετα στην συγκεκριμένη περίπτωση που το εμφανίζει δυο φορές...δλδ εισάγω την πρώτη φορά τα στοιχειά, μετά από λίγο που τα ξαναζητάει και κατόπιν με εισάγει στο διαχειριστικό. Έχω ελέγξει πως ο λόγος της διπλής εμφάνισης του παραθύρου δεν είναι γιατί πιθανών την πρώτη φορά εισήγαγα λάθος στοιχειά, γιατί σε τετοια περίπτωση μου βγάζει αμέσως μήνυμα πως η πρόσβαση δεν είναι δυνατή.

Γνωρίζεται λοιπόν γιατί μπορεί να συμβαίνει αυτό?

Ευχαριστώ.
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
fafos
Script Master

Δημοσίευση από fafos » 21 Ιαν 2009 14:26

Risk έγραψε:Καλησπέρα σε όλους!

Τις γνώσεις μου σε Linux θα τις χαρακτήριζα μηδαμινές. Παρ' όλα χρησιμοποιώντας το Google κατάφερα πριν λίγες μέρες να θέσω τον φάκελο, όπου βρίσκεται ο κώδικας του διαχειριστικού ενός δικτυακού τόπου, ως προστατευόμενο φάκελο του apache σε server RedHat.

Γνωρίζωντας την διαδικασία από Windows, περίμενα να μου εμφανίζει το παράθυρο του authentication μόνο μια φορά. Αντίθετα στην συγκεκριμένη περίπτωση που το εμφανίζει δυο φορές...δλδ εισάγω την πρώτη φορά τα στοιχειά, μετά από λίγο που τα ξαναζητάει και κατόπιν με εισάγει στο διαχειριστικό. Έχω ελέγξει πως ο λόγος της διπλής εμφάνισης του παραθύρου δεν είναι γιατί πιθανών την πρώτη φορά εισήγαγα λάθος στοιχειά, γιατί σε τετοια περίπτωση μου βγάζει αμέσως μήνυμα πως η πρόσβαση δεν είναι δυνατή.

Γνωρίζεται λοιπόν γιατί μπορεί να συμβαίνει αυτό?

Ευχαριστώ.
auto sto kanei otan dokimazeis to url me www mprosta kai xoris ta www?
Οι πάνες και οι πολιτικοί πρέπει να αλλάζονται συχνά για τον ίδιο λόγο...

Άβαταρ μέλους
Risk
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Risk » 21 Ιαν 2009 14:34

Ακριβώς, και στις δυο περιπτώσεις γίνεται αυτό που περιγράφω!
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
fafos
Script Master

Δημοσίευση από fafos » 21 Ιαν 2009 14:37

Risk έγραψε:Ακριβώς, και στις δυο περιπτώσεις γίνεται αυτό που περιγράφω!
mporeis na mas doseis ton kodika poy exeis sto .htaccess (krypse ta url an den thes na ta deikseis)

Άβαταρ μέλους
Risk
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Risk » 21 Ιαν 2009 14:57

Αυτή τη στιγμή δεν βρίσκομαι στον χώρο όπου είναι ο server, οπότε δυστυχώς δεν μπορώ να σου δώσω τον κωδικά. Όμως, αν βοηθάει, μπορώ να σου δώσω τις οδηγίες που ακολούθησα με σκοπό να κάνω προστατευόμενο τον φάκελο. Όπως είπα και αρχικά δεν γνωρίζω πολλά από Linux, αλλα η ανάγκη με έκανε να ψάξω!

Λοιπον το link είναι το εξής: http://wheatfarm.com/linux.html
Εικόνα

id12586
στις καρδιές μας
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από id12586 » 21 Ιαν 2009 15:05

Επειδή μπερδεύτηκα λίγο.
Έχεις linux shared hosting και ssh access και θέλεις να βάλεις να μην φαίνεται ένας φάκελος online?
Chris at your Services
ΕικόναSacame de Aqui

Άβαταρ μέλους
Risk
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Risk » 21 Ιαν 2009 19:11

Οχι δεν έχω linux shared hosting, ούτε τα όσα αναφέρω σχετίζονται με κάποιο πακέτο hosting.

Έχω ένα pc όπου τρέχει RedHat και εκεί υπάρχει εγκατεστημένος Apache. Στο htdocs αυτού υπάρχει ένας φάκελος με το όνομα πχ. "SITE" μέσα εκεί υπάρχουν τα .php αρχεία του δικτυακού τόπου, καθώς και ο φάκελος "ADMIN" που υπάρχουν τα αρχεία του διαχειριστικού του δικτυακού τόπου.

Ακολουθώντας τις οδηγίες του παραπάνου link που έδωσα έκανα τον φάκελο "admin" προστατευόμενο. Ο φάκελος έγινε μια χαρα προστατευόμενος, όμως αντιμετωπίζω το πρόβλημα που περιέγεψα στο πρώτο μου post.
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
fafos
Script Master

Δημοσίευση από fafos » 21 Ιαν 2009 19:19

Risk έγραψε:Οχι δεν έχω linux shared hosting, ούτε τα όσα αναφέρω σχετίζονται με κάποιο πακέτο hosting.

Έχω ένα pc όπου τρέχει RedHat και εκεί υπάρχει εγκατεστημένος Apache. Στο htdocs αυτού υπάρχει ένας φάκελος με το όνομα πχ. "SITE" μέσα εκεί υπάρχουν τα .php αρχεία του δικτυακού τόπου, καθώς και ο φάκελος "ADMIN" που υπάρχουν τα αρχεία του διαχειριστικού του δικτυακού τόπου.

Ακολουθώντας τις οδηγίες του παραπάνου link που έδωσα έκανα τον φάκελο "admin" προστατευόμενο. Ο φάκελος έγινε μια χαρα προστατευόμενος, όμως αντιμετωπίζω το πρόβλημα που περιέγεψα στο πρώτο μου post.
me .htaccess kai httpass exeis prostatepsei ton fakelo?

Άβαταρ μέλους
Risk
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Risk » 21 Ιαν 2009 19:25

Ναι ακριβώς!
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
fafos
Script Master

Δημοσίευση από fafos » 21 Ιαν 2009 19:28

mhpos exeis valei kai sto htaccess tou root (ekei pou einai ta arxeia sou) kapoio pass? to htaccess prepei na einai mono ston fakello "admin"...

mhpos no2.. exeis diplograpsei to htpass sto htaccess tou fakelou "admin"?

Άβαταρ μέλους
Risk
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Risk » 21 Ιαν 2009 19:32

Σημαντικές παρατηρήσεις! Θα πρέπει να τα εξετάσω αυτά όταν βρεθώ στο χώρο που βρίσκεται ο υπολογιστής! Αν κάτι άλλο παίζει θα επανέλθω!

Σε ευχαριστώ!
Εικόνα

Απάντηση

Επιστροφή στο “Apache, IIS, DNS Servers”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες