Μετατροπή βίντεο από αναλογικό σε ψηφιακό

Γενικά θέματα και ερωτήσεις σχετικά με τα προγράμματα επεξεργασίας εικόνας, video και ήχου.

Συντονιστές: Super-Moderators, Graphics Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
oikos

Μετατροπή βίντεο από αναλογικό σε ψηφιακό

Δημοσίευση από oikos » 22 Ιαν 2009 11:54

Παιδιά γεια σας,

Εδώ και 15 χρόνια περίπου έγραφα βιντεοκασσέττες, οι οποίες τώρα φοβάμαι ότι με τον καιρό θα απομαγνητιστούν και θα χαθεί το περιεχόμενο. Γι' αυτό σκέφτομαι να τις μετατρέψω σε κάτι ψηφιακό, π.χ. DVD. Έλεγα λοιπόν, μιας και που έτσι κι αλλιώς θα κάνω το play, να τις περάσω πρώτα στον υπολογιστή, ώστε να έχω μεγαλύτερη ευχέρεια για κόψιμο - ράψιμο (διαφημίσεων κλπ). Έχω μια παλιά κάρτα της Pinnacle, την DC10+ και το Studio8, αλλά δεν έχω αντίρρηση να αγοράσω και κάτι πιο εύχρηστο, αν έχετε να μου προτείνετε, ακόμη και σε περιβάλλον Apple G4. Η ερώτησή μου είναι: Ποιό είναι το νορμάλ data rate που πρέπει να χρησιμοποιήσω για να μη χάσω τίποτα από την ποιότητα που μπορεί να αποδώσει μια κασσέττα VHS. Δεν με πειράζει το μέγεθος που θα καταλαμβάνει στο δίσκο, αλλά και δεν σκοπεύω να βάλω φίλτρα ώστε να βελτιώσω την ποιότητα για να πλησιάζει αυτήν του DVD. Απλώς, να μη χάσω πληροφορία από την υπάρχουσα. Τι προτείνετε; [/img]

Απάντηση

Επιστροφή στο “επεξεργασία εικόνας, video & ήχου - γενικά”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες