Πως να αποφύγω το copy - paste των κειμένων μου

Κώδικας, πληροφορίες, ερωτήσεις και απαντήσεις σχετικές με την JavaScript.

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators

Απάντηση
xourafis
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από xourafis » 22 Ιαν 2009 12:44

Γειά σας,

Θα ήθελα αν κάποιος γνωρίζει, να με βοηθήσει (με κάποιο κομμάτι κώδικα σε php) να αποφύγω το copy - paste των κειμένων μου στον firefox.

Αυτήν την στιγμή υπάρχει η σχετική προστασία για τον internet explorer αλλά βλέπω ότι δεν ήταν αρκετή...το site είναι το http://www.selasenergy.gr

ευχαριστώ προκαταβολικά

papnik

Δημοσίευση από papnik » 22 Ιαν 2009 13:17

μονο με javascript γινεται πσαξε σε site που σου δινουν έτοιμο κωδικα javascript υπάρχει

Άβαταρ μέλους
Banavas
Script Master
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Banavas » 22 Ιαν 2009 13:34

Πρέπει να το πάρετε απόφαση οτι όπως δεν υπάρχει "ολίγον έγκυος" δεν υπάρχει και "ολίγον public". Ή το δημοσιεύετε ή όχι. Αν το δημοσιεύσετε δεν υπάρχει περίπτωση να απαγορεύσετε (παρά μόνο με νομικά μεσα) την αναδημοσίευση ή την αντιγραφή εικόνων ή κειμένων.

Η μόνη ασφάλεια (100%) να μην αντιγραφεί είναι να μην δημοσιευτεί.
Αν θέλεις μπορώ να σου στείλω με email μερικά από τα "προστευμένα" κείμενα και μάλιστα χρησιμοποιώ ΙΕ7.
Happy coding....
Μάρκος
http://lasernet.gr

xourafis
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από xourafis » 22 Ιαν 2009 14:17

έχεις ολίγον δίκαιο, όσων αφορά το κομμάτι "μόνο με νομικά μέσα μπορείς να προστατευτείς 100%"...

όσον αφορά τις δημοσιεύσεις από την στιγμή που κάποιοι εκμεταλλεύονται τον κόπο σου θα πρέπει να κάνεις ότι περνάει από το χέρι σου για να προλαμβάνεις τέτοιες καταστάσεις..

μάλλον εννοείς την Προβολή -> Κώδικά σελίδας για τον άλλο τρόπο να κλέβεις κείμενα...ναι, αλλά αν έχεις άρκετά BBcodes τουλάχιστον τους δυσκολεύεις λίγο...αυτοί έμαθαν να μην προσπαθούν καθόλου

τελοσπάντων αν κάποιος μπορεί να βοηθήσει ...καλοδεχούμενη η βοήθεια

papnik

Δημοσίευση από papnik » 22 Ιαν 2009 19:45

μέσα στην διεύθυνση www.javascript.com υπαρχει κώδικα που απενεροποιεί το δεξι κλικ

dotoree

Δημοσίευση από dotoree » 20 Φεβ 2009 19:24

xourafis έγραψε:Γειά σας,

Θα ήθελα αν κάποιος γνωρίζει, να με βοηθήσει (με κάποιο κομμάτι κώδικα σε php) να αποφύγω το copy - paste των κειμένων μου στον firefox.

Αυτήν την στιγμή υπάρχει η σχετική προστασία για τον internet explorer αλλά βλέπω ότι δεν ήταν αρκετή...το site είναι το http://www.selasenergy.gr

ευχαριστώ προκαταβολικά
Μπορείς να χρησιμοποιήσεις τον παρακάτω κώδικα, αλλα αν κάποιος απενεργοποιήσει την javascript, μπορεί να κάνει copy τα κείμενα σου

Κώδικας: Επιλογή όλων

<script type="text/javascript">
/* Unselectable text */
var Unselectable = &#123;
		enable &#58; function&#40;e&#41; &#123;
				var e = e ? e &#58; window.event;

if &#40;e.button != 1&#41; &#123;
						if &#40;e.target&#41; &#123; var targer = e.target;
						&#125; else if &#40;e.srcElement&#41; &#123; var targer = e.srcElement;&#125;
						var targetTag = targer.tagName.toLowerCase&#40;&#41;;
						if &#40;&#40;targetTag != "input"&#41; && &#40;targetTag != "textarea"&#41;&#41; &#123;return false;&#125;
				&#125;
		&#125;,
		disable &#58; function &#40;&#41; &#123; return true;&#125;
&#125;
unSelectable&#40;&#41;;
</script>

zeppos
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από zeppos » 20 Φεβ 2009 19:31

Όταν επισκέπτεσαι μια ιστοσελίδα. το περιεχόμενο πάει και στην προσωρινή μνήμη.. Άρα;
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
soteres2002
S. & H. Moderator

Δημοσίευση από soteres2002 » 20 Φεβ 2009 19:36

νομιζω δεν υπάρχει 100% σίγουρος τρόπος που να μην σπάει, και με server side τεχνικές δεν υπάρχει τρόπος προστατεύσεις το περιεχόμενο. Πριν 2-3 χρόνια μια εταιρία πούλαγε μια βιβλιοθήκη javascript που έκανε ένα είδος hashing του κώδικα της σελίδας ή του inner html περιεχομένου (δε θυμάμαι ακριβώς), και μάλιστα το πούλαγε ένταντι αρκετών ευρώ, αλλά σύντομα στο 2600 δημοσιεύτηκε exploit που έσπαγε την προστασία. :lol: Από την άλλη αν δούλευε κάτι τέτοιο, η σελίδα θα είχε ότι να ναι ranking στις μηχανές αναζήτησης γιατί τα bots δεν καταλαβαίνουν την javascript που προστατεύει το περιεχόμενο.

Κατά τη γνώμη μου ο μόνος τρόπος να προστατευθείς είναι να εντοπίζεις αντιγραφή περιεχομένου μέσω μηχανών αναζήτησης (ψάξε στο google.com για plagiarism software/detection) και να ρίχνεις mails μπινελικόνοντας τους αντιγραφείς, με την ελπίδα να σβηστούν τα περιεχόμενα. Για εικόνες, μπορείς να βάλεις hotlink protection, αλλά δεν μπορείς να αποτρέψεις κανέναν από το να κατεβάσει το γραφικό και να το ανεβάσει σε κάποιο άλλο σερβερ.

panosru
WebDev Moderator

Δημοσίευση από panosru » 07 Μαρ 2009 17:40

Mporeis na ta parsareis san eikones meso Gd ostoso an kapoios thelei apegnosmeno to keimeno sou apla th' apothikeusei thn eikona kai tha grapsei to keimeno. Alla opos kai na exei ti to toso spoudaio poia exeis grapsei kai den thes na to parei kaneis? Edo anthropoi exoun grapsei suggramata oloklhra kai ta dhmosiopoioun sto internet....

xourafis
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από xourafis » 04 Μάιος 2009 15:04

dotoree έγραψε:
xourafis έγραψε:Γειά σας,

ευχαριστώ προκαταβολικά
Μπορείς να χρησιμοποιήσεις τον παρακάτω κώδικα, αλλα αν κάποιος απενεργοποιήσει την javascript, μπορεί να κάνει copy τα κείμενα σου

Κώδικας: Επιλογή όλων

/* Unselectable text */
var Unselectable = &#123;
		enable &#58; function&#40;e&#41; &#123;
				var e = e ? e &#58; window.event;

if &#40;e.button != 1&#41; &#123;
						if &#40;e.target&#41; &#123; var targer = e.target;
						&#125; else if &#40;e.srcElement&#41; &#123; var targer = e.srcElement;&#125;
						var targetTag = targer.tagName.toLowerCase&#40;&#41;;
						if &#40;&#40;targetTag != "input"&#41; && &#40;targetTag != "textarea"&#41;&#41; &#123;return false;&#125;
				&#125;
		&#125;,
		disable &#58; function &#40;&#41; &#123; return true;&#125;
&#125;
unSelectable&#40;&#41;;
</script>

Ευχαριστώ ... αλλά το συγκεκριμμένο δεν δούλεψε για τον firefox

Squeen

Δημοσίευση από Squeen » 17 Μαρ 2011 12:34

</script>
<!--
/*****************************************************************
*** COPY PROTECTED BY ****
******************************************************************/
var message="Copy Protect μήνυμα.";
function clickIE4(){
if (event.button==2){
alert(message);
return false;
}
}

function clickNS4(e){
if (document.layers||document.getElementById&&!document.all){
if (e.which==2||e.which==3){
alert(message);
return false;
}
}
}

if (document.layers){
document.captureEvents(Event.MOUSEDOWN);
document.onmousedown=clickNS4;
}
else if (document.all&&!document.getElementById){
document.onmousedown=clickIE4;
}
document.oncontextmenu=new Function("alert(message);return false")
// -->
</script>
Αυτό δουλεύει και με firefox Αλλά&#8230;. Δεν μπορώ να βρω να μπλοκάρω να μαυρίζουν το κείμενο :(

Ξέρει κανείς?Help pls :oops:

Άβαταρ μέλους
mrpc
WebDev Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από mrpc » 17 Μαρ 2011 15:32

Αφού όλες οι λύσεις είναι σε javascript, μεταφέρω το θέμα στην αντίστοιχη κατηγορία.

Απλά, αυτό που θέλω να τονίσω εγώ, και πάντα το λέω σε όλους όσους σκέφτονται τέτοιες λύσεις:
τρόπος να αποφύγετε την κλοπή ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ με τεχνικά μέσα. Στη χειρότερη, print screen + Google Docs OCR ;-)
Οπότε, από ένα σημείο και πέρα, όσο περισσότερη javascript βάζεις για τέτοιους λόγους, εκτός από όσους κλέβουν, δυσκολεύεις και τους κανονικούς αναγνώστες σου. Με το δεξί κλικ π.χ. παίζει και το open link in a new tab. Παίζει και εκτύπωση. Παίζει και αποστολή με email σε κάποιον φίλο.
Αντίστοιχα, copy - paste, μπορεί σε κάποιες φάσεις να γίνει για κάποιον καλό λόγο (π.χ. ένα μικρό quote από τη σελίδα σου που θα οδηγήσει πάλι σε αυτή).
Κάνεις λοιπόν τόση δουλειά, διώχνεις κόσμο που δεν σε κλέβει, και μάντεψε ποιοι ΔΕΝ θα φύγουν ;-)

xourafis
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από xourafis » 07 Νοέμ 2011 10:20

Αυτό το γνωρίζαμε, να περιορίσουμε την αθλιότητα προσπαθούμε.

Banavas έγραψε:Πρέπει να το πάρετε απόφαση οτι όπως δεν υπάρχει "ολίγον έγκυος" δεν υπάρχει και "ολίγον public". Ή το δημοσιεύετε ή όχι. Αν το δημοσιεύσετε δεν υπάρχει περίπτωση να απαγορεύσετε (παρά μόνο με νομικά μεσα) την αναδημοσίευση ή την αντιγραφή εικόνων ή κειμένων.

Η μόνη ασφάλεια (100%) να μην αντιγραφεί είναι να μην δημοσιευτεί.
Αν θέλεις μπορώ να σου στείλω με email μερικά από τα "προστευμένα" κείμενα και μάλιστα χρησιμοποιώ ΙΕ7.

Άβαταρ μέλους
cordis
Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cordis » 07 Νοέμ 2011 11:21

Την περιοριζεις μονο στους χαζους, γιατι οι αλλοι με τον εναν η τον αλλον τροπο θα τα παρουν αν θελουν...
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

mpampisAP

Δημοσίευση από mpampisAP » 13 Νοέμ 2012 21:17

η καλύτερη λύση που έχω βρέι είναι ΕΔΩ

......αυτην χρησιμοποιώ και 'γω.
δεν γίνεται να μαυρίσετε/επιλέξετε το κείμενο ούτε να αντιγράψετε (εκτος αν απενεργοποιηθει η javascript)

Απάντηση

Επιστροφή στο “JavaScript και Frameworks”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης