Μεγιστοποίηση παραθύρου

Προβλήματα που αντιμετωπίζουμε χρησιμοποιώντας τα Windows και τα προγράμματά τους. Νέα & ειδήσεις.

Συντονιστές: Super-Moderators, Software & Hardware Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
panos78
Επικοινωνία:

Μεγιστοποίηση παραθύρου

Δημοσίευση από panos78 » 23 Μάιος 2003 15:43

Δύο ερωτήσεις:
Πώς είναι δυνατόν να υπάρχει προεπιλογή μέσα στα Windows ώστε κάθε φορά που άνοίξει ένα νέο παράθυρο να εμφανίζεται μεγιστοποιημένο;
Και δεύτερο πώς είναι δυνατόν να κρατείται με κάποιο τρόπο η θέση της κάθε εφαρμογής που ανοίγει ώστε μετά από την δεύτερη φορά που θα ανοίξει, να ανοίγει πάντα στην ίδια θέση που άνοιξε την προηγούμενη;
Ελπίζω να μην μπέρδεψα με το "ανοίγει", "ξανανοίγει"!!!!! :oops:
:D
Εν οίδα ότι ουδέν οίδα.
Η Μακεδονία είναι Ελλάδα.
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
cdhyper
Literature Moderator
Επικοινωνία:

Μεγιστοποίηση παραθύρου

Δημοσίευση από cdhyper » 23 Μάιος 2003 23:41

σοβαρά τα ρωτάς αυτά ή είναι κάποιος γενικότερος προβληματισμός που υποκρύπτεται; :lol:

Ομολογώ ότι μας μπέρδεψες που λέει και ο Καψής
Σύγκριση τιμών Supermarket: http://www.shopnsave.gr
Νέα Ιταλικα επιπλα κουζινας
Για φιλοσόφους: http://filosofia.gr και http://liantinis.org

Άβαταρ μέλους
tsigeroula
Επικοινωνία:

Μεγιστοποίηση παραθύρου

Δημοσίευση από tsigeroula » 24 Μάιος 2003 00:20

ti einai o kavouras ti einai to zoumi tou?!!!

Άβαταρ μέλους
panos78
Επικοινωνία:

Μεγιστοποίηση παραθύρου

Δημοσίευση από panos78 » 24 Μάιος 2003 01:04

Πιστεύω ότι σε αυτό το φόρουμ υπάρχουν πολύ πιο αξιόλογοι άνθρωποι από τον Καψή! :hammer:
Για να κάνω τα πράγματα πιο απλά!
Όταν πάω να τρέξώ ένα πρόγραμμα κατευθείαν από την εφαρμογή ή μέσω συντόμευσης, θέλω να ανοίγει το παράθυρο μεγιστοποιημένο! Ρωτάω αν αυτό μπορεί να γίνει προεπιλογή, χωρίς να αναγκάζομαι να μεγιστοποιώ κάθε παράθυρο που ανοίγω;
Εν οίδα ότι ουδέν οίδα.
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
Cha0s
SysAdmin

Μεγιστοποίηση παραθύρου

Δημοσίευση από Cha0s » 24 Μάιος 2003 03:17

Yparxoun 2 skeli gia tin apantisi se ayti tin erotisi.

1)An ginetai kati tetio apo ta windows (den to exo petixei pouthena sta settings kai isos na ginetai me kapio piragma stin registry) logika tha efarmozetai se ola ta programmata kai parathira pou anoigeis.

2)An den ginetai apo ta windows tote einai thema tis sigekrimenis efarmogis. Sinithos megales efarmoges (px photoshop i kati antistixo apo kapia megali eteria kai oxi mono) kratane tin teleytea thesi tou parathirou kai epomenos kai to an itan maximized i minimized. Stin periptosi pou i efarmogi pou thes na to kaneis ayto den sto kanei apo moni tis (na 'thimatai' ayta pou anefera) tote den nomizo na mporeis na kaneis kati gia ayto.

Den bazo kai to xeri mou stin fotia gia ayta pou leo alla apo tin ligi empiria pou exo sta windows pisteyo ayta einai ta pithanotera...

saxon

Μεγιστοποίηση παραθύρου

Δημοσίευση από saxon » 07 Ιουν 2003 16:57

Ginete me enan poly aplo tropo.
Vriskeis to ektelesimo arxeio tou programmatos pou anoigei thn efarmogh.
Kaneis deksi click panw tou kai epilegeis idiothtes(properties).
ekei pou leei ektelesh markareis to Megistopoihmeno(Maximize)
bingo.

Άβαταρ μέλους
Cha0s
SysAdmin

Μεγιστοποίηση παραθύρου

Δημοσίευση από Cha0s » 07 Ιουν 2003 17:26

Pou einai ayto ?

Pou leei ektelesi ?

Emena den bgazei tpt tetio ekei pou les... ektos an ennoeis kati allo..

gia des:
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
panos78
Επικοινωνία:

Μεγιστοποίηση παραθύρου

Δημοσίευση από panos78 » 07 Ιουν 2003 18:41

Αυτό που λες φίλε saxon είναι στις συντομεύσεις και όχι στις εφαρμογές αυτές καθ' αυτές!!! Όπως σου έδειξε και ο Chaos καμιά εφαρμογή δεν σου δίνει αυτή την δυνατότητα από τις ιδιότητές της!!!
Στην ουσία αυτό είναι που ρωτάω!!!!
Πώς γίνεται αυτή η διαδικασία να γίνεται αυτόματά ή εν πάσει περιπτώσει να είναι προεπιλογή των Windows;;;
Εν οίδα ότι ουδέν οίδα.
Εικόνα

saxon

Μεγιστοποίηση παραθύρου

Δημοσίευση από saxon » 07 Ιουν 2003 21:02

Sorry paidia
Exete dikio ws pros to i epilogh afth einai sthn syntomefsh kai oxi sto .exe.
Apo ekei kai pera omws ti se empodizei na ftiakseis mia syntomefsh gia ta programmata pou theleis na ksekinane megistopoihmena kai na to orizeis sta properties
To 95% twn programmatwn ta anoigoume me shortcuts nomizw..

Άβαταρ μέλους
panos78
Επικοινωνία:

Μεγιστοποίηση παραθύρου

Δημοσίευση από panos78 » 08 Ιουν 2003 11:15

Η απάντηση είναι πολύ απλή!!!
Έχω βαρεθεί αυτή τη δουλειά να την κάνω χειροκίνητα και θέλω, αν αυτό είναι δυνατόν, να γίνεται αυτόματα. Με το που γίνεται η εγκατάσταση ενός προγράμματος και μετά, είτε πάω να ανοίξω το σηγκεκριμένο πρόγραμμα από την εφορμογή αυτή καθ'αυτή είτε μέσω συντόμευσης, αυτό να ανοίγει μεγιστοποιημένο ώς προεπιλογή και όχι κανονικό παράθυρο!!!
Αν αυτό δεν μπορεί να γίνει, θα αρκεστώ να κάνω τη δουλειά αυτή χειροκίνητα. Αλλά αν κάποιος ξέρει πώς μπορεί να γίνει αυτό που λέω προεπιλογή, θα χαιρόμουν πολύ να το πει!!! Για αυτό άλλωστε άνοιξα και αυτή την κουβέντα!!!
Εν οίδα ότι ουδέν οίδα.
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
e-times
Graphics Moderator

Μεγιστοποίηση παραθύρου

Δημοσίευση από e-times » 08 Ιουν 2003 11:36

Εκανα καποια τεστ στο desctop μου με shortcuts και μη.
Οπου τα ανοιγα, μετα τα μορφοποιουσα και μετα τα εκλεινα. Οταν τα ξανανοιγα, ανοιγαν στην θεση που τα ειχα βαλει κατα την τελευταια μορφοποιηση. Ειτε μεγιστοποιημενο 100% ειτε μικρο το παραθυρο και αριστερα ή δεξια ή οπουδηποτε αλλου ή και δεν ξερω εγω τι αλλο.
Καταλαβα καλα ? αυτο θελεις να κανεις και εσυ?
Τι λειτουργικο εχεις?
Εικόνα

Good News For The Smokers, Non-Smokers Die Too

Άβαταρ μέλους
panos78
Επικοινωνία:

Μεγιστοποίηση παραθύρου

Δημοσίευση από panos78 » 08 Ιουν 2003 12:33

Λειτουργικό έχω Windows 2000!
Εκείνο που θέλω να κάνω είναι:
Να μην χρειάζεται να μορφοποιώ ή να επεμβαίνω στις ιδιότητες εφαρμογών ή συντομεύσεων αντίστοιχα για να φαίνονται τα παράθυρά τους μεγιστοποιημένα! Εκείνο που θέλω είναι αν αυτό μπορεί να είναι προεπιλογή των Windows, για να μην χρειάζεται να κάνω την ίδια δουλειά για κάθε νέα εφορμογή που εγκαθιστώ ή για κάθε εφορμογή που ανοίγω για πρώτη φορά!!!
Δυστυχώς ακόμα δεν έχω βρει κάποια παράμετρο στο μητρώο ή κάπου αλλού για να μπορέσω να λύσω αυτό το πρόβλημα! Για αυτό και ζήτησα τη βοήθειά σας!
Εν οίδα ότι ουδέν οίδα.
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
Cha0s
SysAdmin

Μεγιστοποίηση παραθύρου

Δημοσίευση από Cha0s » 08 Ιουν 2003 17:33

Basika se sigekrimeni efarmogi thes na to kaneis ayto ?

I se oles ?

Oi perisoteres efarmoges apo sovares eteries (den leo gia kana progie tou kir mitsou :P ) opos tis kleiseis tha ksana anoixoun...

An loipon tin proti fora kaneis maximize tha meinei kai gia tis epomenes fores pou tin trexeis...

Kai ego windows 2000 exo kai ayto isxiei 100% ektos kai an i efarmogi pou thes na to kaneis einai trexa gireye opote ekei den xero ti mporeis na kaneis...

PX Photoshop, Dreamweaver, Otidipote windo-eidi (Internet Explorer, Explorer, ktl), Fireworks, Corel kai ena soro alla pou xrisimopoio anoigoun panta opos ta afisa tin teleytea fora pou ta ekleisa...

PX to PHPed 2.96 (prin to parei i Nusphere an thimamai kala) pou einai grammeno apo enan tourko opos kai na to kleiso panta anoigei se sigekrimeni thelei apo mono tou....

Άβαταρ μέλους
panos78
Επικοινωνία:

Μεγιστοποίηση παραθύρου

Δημοσίευση από panos78 » 08 Ιουν 2003 23:16

Η απάντηση για το αν θέλω να γίνεται για μια εφορμογή ή για όλες είναι για όλες τις εφαρμογές ανεξαιρέτως, είτε είναι προγράμματα του λειτουργικού, είτε είναι επώνυμες εφαρμογές, είτε είναι ακόμα και εφορμογές τρέχα γήρευε!!! Και θέλω αυτό να μην το κάνω εγώ την πρώτη φορά που ανοίγω την εφορμογή, την όποια εφορμογή, αλλά να είναι προεπιλογή του ίδιου του λειτουργικού ή του συστήματος εν γένει!!!
Το θέμα είναι ότι ακόμα και όταν το κάνω μηχανικά ακόμα και σε επώνυμα προγράμματα για κάποιο λόγο αυτη τη μεγιστοποίηση δεν την κρατάει το σύστημα, για αυτό και θέλω να κάνω αυτή τη ρύθμιση, αν υπάρχει, γιατί η όλη κατάσταση μου έχει σπάσει τα νεύρα να πρέπει να μεγιστοποιώ το παράθυρο της όποιας εφαρμογής που ανοίγω κάθε φορά!!!
Εν οίδα ότι ουδέν οίδα.
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
Cha0s
SysAdmin

Μεγιστοποίηση παραθύρου

Δημοσίευση από Cha0s » 08 Ιουν 2003 23:26

panos78 έγραψε:Η απάντηση για το αν θέλω να γίνεται για μια εφορμογή ή για όλες είναι για όλες τις εφαρμογές ανεξαιρέτως, είτε είναι προγράμματα του λειτουργικού, είτε είναι επώνυμες εφαρμογές, είτε είναι ακόμα και εφορμογές τρέχα γήρευε!!!
nai......... den edoses apantisi omos :P

xexexexee

basika an sou to kanei se ola ta programmata ayto (den krataei to an einai megistopoiimeno i oxi) tote exeis kapio prob sta windows giati emena se windows 2000 se liga progs (eksigisa parapano) mou to kanei ayto.

Distixos den xero an yparxei kati sto sistima (rithmisi) pou na mporei na sou anoigei ola ta progs megistopoiimena..

Απάντηση

Επιστροφή στο “Windows Software Guide”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες