Προτασεις για αγορά ψηφιακής φωτογραφικής μηχανής slr

Ένας χώρος για την θεωρία της φωτογραφίας και για τις φωτογραφικές μηχανές

Συντονιστές: Super-Moderators, Graphics Moderators

Απάντηση
fotomaniac

Δημοσίευση από fotomaniac » 24 Ιαν 2009 10:18

Γεια σε ολους!
Επειδή πρόσφατα αποφάσισα να αγοράσω την πρώτη μου ψηφιακή slr, θα ήθελα τη βοήθειά σας γιατί πραγματικά έχω πελαγώσει.
Είμαι ανάμεσα σε 4:
α) Νikon d80
b) Nikon d90
c) Olympus E520
d) Canon Eos 450d
Αυτό που ζητάω είναι τέλειες φωτογραφίες από άποψη χρωμάτων και καθαρότητας, καθώς και πολύ καλή ποιότητα φωτογραφίας σε χαμηλούς φωτισμούς.
Απ΄'οτι έχω διαβάσει, ειδικά η Nikon D90 παράγει πολύ καλά αποτελέσματα σε υψηλά iso (χαμηλός θόρυβος) και έχει και σύστημα μείωσης του θορύβου.
Το μόνο που με προβληματίζει είναι ο όγκος της και το βάρος (το ίδιο ισχύει και για την d80).
Από την άλλη οι άλλες 2 έχουν μικρότερο σώμα και είναι πιο ελαφριές.
Τέλος πάντων, θα με βοηθούσατε πολύ αν μου λέγατε τη γνώμη σας.
Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων.
Υ.Γ. θΑ μπορούσατε να μου προτείνετε και τους ανάλογους φακούς (τραβάω κυρίως τοπία και πορτρέτα στα ταξίδια μου)?
[/list][/b]

Άβαταρ μέλους
hik-hok
Reporter
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από hik-hok » 24 Ιαν 2009 11:05

Δέν υπάρχει αντικειμενικός τρόπος επιλογής.

Αν ήταν αυτό δυνατό τότε όλοι θα αγόραζαν φέτος το Χ μοντέλο που είναι καλύτερο, του χρόνου το Ψ μοντέλο και οι άλλες εταιρίες δέν θα πουλούσαν ούτε ένα κομμάτι.

Ο καθ ένας μας από εδώ θα σου προτείνει μια μάρκα (συνήθως εκείνη που έχει) και στο τέλος η επιλογή σου θα βασιστεί στο πόσοι κανονάκιδες ή νικονάκιδες είχαν ελεύθερο χρόνο να απαντήσουν στο post σου.

Ολες οι μηχανές που γράφεις είναι καλές, καλό θα ήταν να τις δοκίμαζες σε κάποιο κατάστημα να δείς πώς κάθονται στο χέρι σου κλπ.

Γενικά πάντως δεν πρόκειται με καμία απο τις παραπάνω μηχανές να βγάλεις "άσχημη" φωτογραφία που θα οφείλεται στην μηχανή, το μόνο "εμπόδιο" θα είναι η δημιουργικότητά και η φαντασία σου.

Φακός εξαρτάται απο τα χρήματα που διαθέτεις για αρχή αρκετοί αγοράζουν τους 18 -200

Εγώ έχω μία Canon EOS 40D
Εικόνα

Tasos-21

Δημοσίευση από Tasos-21 » 24 Ιαν 2009 11:38

Καθώς κι εγώ μαζεύω λεφτά για να την πάρω, Canon EOS 450D. Το μόνο αδύναμο σημείο της είναι ο θόρυβος, αλλά σε αρκετά υψηλά ISOs (1200+). Σε αυτό τον τομέα υπερισχύει η Nikon.
Αλλά βάσει αυτών που προτείνεις, θα σου πρότεινα την Nikon D90, λόγω και του HD Video που τραβάει. Ένα θέμα περί Canon EOS 450D vs. Nikon D80 εδώ: http://www.freestuff.gr/forums/viewtopi ... 547#381547 :P

Άβαταρ μέλους
deninho
Super Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από deninho » 24 Ιαν 2009 12:30

@hik-hok: 40d ή 400d?

@fotomaniac: αν έχεις την οικονομική δυνατότητα πας asap για d90, μαζί με τον 17-70 της Sigma (όποια και να πάρεις, αυτόν το φακό θα έχεις ως βασικό :P)

Άβαταρ μέλους
hik-hok
Reporter
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από hik-hok » 24 Ιαν 2009 12:33

40D 8)

είχα αγοράσει την 400D αλλά μου έκατσε μια ευκαιρία (επιδοτούμενο πρόγραμμα για αγορά εξοπλισμού) και την "αναβάθμισα"
Εικόνα

fotomaniac

Δημοσίευση από fotomaniac » 24 Ιαν 2009 20:58

Η αλήθεια είναι οτι κλείνω προς την ΝΙΚΟΝ d90 και δεν θα το συζητούσα καν αν δεν μου φαινόταν λίγο μεγάλη. Επειδή μέχρι τώρα είχα τις μικρές και πανάλαφρες compact, δεν ξέρω πως θα μου φανεί να την κουβαλάω για ώρες σε κάποιο ταξίδι.
Ευχαριστώ πολύ πάντως όλους σας!

fotomaniac

Δημοσίευση από fotomaniac » 24 Ιαν 2009 21:09

tasos-21 έγραψε:Καθώς κι εγώ μαζεύω λεφτά για να την πάρω, Canon EOS 450D. Το μόνο αδύναμο σημείο της είναι ο θόρυβος, αλλά σε αρκετά υψηλά ISOs (1200+). Σε αυτό τον τομέα υπερισχύει η Nikon.
Αλλά βάσει αυτών που προτείνεις, θα σου πρότεινα την Nikon D90, λόγω και του HD Video που τραβάει. Ένα θέμα περί Canon EOS 450D vs. Nikon D80 εδώ: http://www.freestuff.gr/forums/viewtopi ... 547#381547 :P[/quot

Ε'ιδα οτι κάπου σχολιάσες ότι η Canon eos 450d έχει περισσότερα mp απ'οτι η nikon d80 , να ξέρεις όμως οτι η nikon έχει μεγαλύτερο αισθητήρα κι αυτό αντισταθμίζει το γεγονός οτι έχει λιγότερα mp. Με άλλα λόγια δηλαδή, δεν παίζουν ρόλο μόνο τα mp άλλα και το μέγεθος του αισθητήρα, που είναι εξίσου πολύ σημαντική παράμετρος.

Άβαταρ μέλους
deninho
Super Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από deninho » 25 Ιαν 2009 16:48

α. dSLR δεν παίρνεις για να τη βάζεις στην κωλότσεπη :wink:

β. Θα πάρεις και μια τσάντα/θήκη, ότι σε βολεύει καλύτερα, και θα είσαι μια χαρά. Ρώτα κι εμένα :)

@hik-hok: Επέμεινες σε Canon, ε; Εγώ, αν αποδειχθεί ότι δεν διορθώνεται φτηνά η 400d θα πάω σε D300 :D

Andreadis Konstantinos

Δημοσίευση από Andreadis Konstantinos » 25 Ιαν 2009 17:56

Όποια και να πάρεις,από τη στιγμή που είσαι αρχάριος,θα σου φανεί υπεραρκετή!Επειδή όμως θέλεις κάποια γνώμη,εγώ ψηφίζω d90!Αλλά έχει πολύ μεγάλη σημασία να αγοράσεις και καλό φακό και οι 18-200(sigma η tamron) που δίνουν τα περισσότερα καταστήματα,για μένα δεν αξίζουν!Για να καταλάβεις κι εγώ ήμουν ανάμεσα σε d90 kai d80 αλλά προτίμησα τελικά την δεύτερη γιατί σύμφωνα με όσα λεφτά είχα,θα μπορούσα να αγοράσω και έναν καλό φακό,ενώ αν αγόραζα τη d90 θα είχα συμβιβαστεί με έναν από τους προαναφερθέντες 18-200!

Άβαταρ μέλους
hik-hok
Reporter
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από hik-hok » 25 Ιαν 2009 18:17

@deninho

οι κινήσεις και των 2 μας νομίζω δείχνουν ότι οι "εισαγωγικές" DSLR πχ 1000D, 400D, 450D, D60, D80,D90 είναι περισσότερο για όσους έχουν αμφιβολία για το άν θα συνεχίσουν το hobby.
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
deninho
Super Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από deninho » 25 Ιαν 2009 19:16

σαφώς :wink: Προσωπικά, δεν είχα σκοπό να αγοράσω καινούρια μηχανή ακόμα, αλλά να επενδύσω πρώτα σε φακούς, όμως, αφού χάλασε, πρέπει να ετοιμάζομαι για αλλαγή.

Βασικά θα πήγαινα σε ff (d700 ή Canon 5d) αν είχα διάθεση να ξοδέψω παραπάνω χρήματα και για καινούριο φακό

ΥΓ Την Nikon D90 δε θα την αποκαλούσα entry level, αλλά κάτι μεταξύ entry level και ημιεπαγγελματικής. Όπως και η D80 :)

fotomaniac

Δημοσίευση από fotomaniac » 30 Ιαν 2009 11:35

Γεια σας και παλι!
Τελικά, μετά από αρκετό ψάξιμο και με βάση αυτά που θέλω περισσότερο από μια φωτογρφική μηχανή κατέληξα στην canon eos 450d. Ένα πολύ καλό site, κατά τη γνώμη μου, που με βοήθησε να καταλήξω είναι το:
www.digitalcamerainfo.com/content/ Nikon-D90-Digital-Camera-Review-19286.htm, όπου πηγαίνοντας στα επιμέρους σημεία, π.χ. "calor and resolution", ή "noise..."κλπ., υπάρχουν συγκριτικά tests σε όλους τους τομείς (σημειωτέον οτι στο συγκεκριμένο site ,η canon eos 450d αναφέρεται ως canon digital rebel xsi-είναι το ίδιο πράγμα γι'αυτούς που δεν το γνωρίζουν ενδεχομένως-.
Σίγουρα οι dslr μηχανές δεν είναι για την κωλοτσέπη όπως σωστά είπε κάποιος, αλλά για μένα που είμαι "κοριτσάκι" και δεν έχω τα μπράτσα που έχετε εσείς τα "αγοράκια", είναι σημαντικό να είναι όσο πιο ελαφριά γίνεται.
Για να κλείσω, θα μπορούσε κάποιος να μου πει από που μπορώ να την αγοράσω σε καλή τιμή? Κι επίσης αν μπορείτε να μου προτείνετε κάποιον καλό φακό με f 2.8, αλλά όχι πολύ ακριβό.
Ευχαριστώ :P

Andreadis Konstantinos

Δημοσίευση από Andreadis Konstantinos » 30 Ιαν 2009 16:57

Γεια σου "κοριτσάκι"!!! :--)
Λοιπόν,το πιο φθηνό κατάστημα της αγοράς όσον αφορά στις φωτογραφικές μηχανές είναι το adorama(Πατούσα 1-Πλατεία Κάνιγγος)!Νομίζω την έχει 472 ευρώ(μόνο το σώμα) και πρέπει να είναι η καλύτερη τιμή της αγοράς!Στο δεύτερο ερώτημα που θέτεις,δεν μπορώ να σου απαντήσω αν δε μου πεις πόσα χρήματα περίπου έχεις να διαθέσεις για φακό και τι μάρκα προτιμάς...

Άβαταρ μέλους
deninho
Super Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από deninho » 30 Ιαν 2009 17:09

εκτός κι αν εννοείς prime φακό (σταθερή εστιακή απόσταση/όχι zoom), τότε το "f/2.8" και το "όχι πολύ ακριβό" δεν ταιριάζουν.

Με βάση τα σχόλια στο dpgr.gr, αν και το adorama είναι 5 (?) ευρώ πιο φτηνό, θα πήγαινα στον Κατερέλο
Αλλά ούτως ή άλλως, με βάση τα σχόλια στο dpgr.gr αλλά και την προσωπική μου εμπειρία, δε θα πήγαινα σε Canon (τουλάχιστον όχι για entry level)

fotomaniac

Δημοσίευση από fotomaniac » 01 Φεβ 2009 12:42

Π.χ. κάποιους φακούς που εντόπισα να συστήνονται στο Internet και δεν είναι ακριβοί είναι οι:

-SIGMA 17-70mm f/2.8-4.5 DC
- TAMRON 17-50mm f/2.8 SP XR
-Επίσης, και ο canon 17-85 IS USM που δεν έχει βέβαια φωτεινότητα 2.8.

Εάν πάρω και τον φακό του kit ,δηλ. τον canon 18-55 IS, ποιος από τους παραπάνω θα ήταν καλύτερος σαν δεύτερος φακός? Ας πούμε, για τον Tamron διάβασα πολύ καλές κριτικές, αλλά καλύπτει το ίδιο εύρος με αυτόν του kit.

Τέλος έχω δει κάποια online μαγαζιά που πουλάνε τις διάφορες μηχανές σε απίστευτα χαμηλές τιμές (π.χ. lomise, in-shopper, κλπ). Είναι αξιόπιστα? Δεν νομίζω... :(

Θα ήθελα τη γνώμη σας στα παραπάνω
Ευχαριστώ

Υ.Γ. Η αλήθεια είναι οτι δεν βιάζομαι να αγοράσω μηχανή ακόμα, γιατί κατά πάσα πιθανότητα θα τη χρειαστώ κατά το Πάσχα και πιστεύω οτι αν την αγοράσω αργότερα θα έχουν πέσει κι άλλο οι τιμές. Γι'αυτό σας πρήζω... :P

Απάντηση

Επιστροφή στο “Φωτογραφία και Φωτογραφικές μηχανές”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες