Πως πάτε απο έσοδα google adsense;

σχετικά με το Google AdSense

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators

Απάντηση
giankar
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από giankar » 25 Ιαν 2009 16:01

fiskilis το greekatalog.gr σου δίνει τέτοια στατιστικά;
geekhost.gr - Web Services

Άβαταρ μέλους
alexandr0s
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από alexandr0s » 28 Ιαν 2009 17:08

Γενικά πρέπει να έχεις 1k visitors+ την ημέρα για να πεις ότι κάτι γίνεται. Αν έχεις κάποιο site που έχει περιορισμένο κοινό αναγκαστικά τότε περιορίζεις και τους επισκέπτες σου. Μπορείς να πειραματιστείς και με τις τοποθεσίες των adsense units στη σελίδα σου γιατί πιστεύω ότι τώρα δεν τα έχεις βάλει καλά. Ίσως να μπορείς να βγάλεις περισσότερα χρήματα αν απευθυνθείς σε κάποια από τις σχολές για να βάλουν κάποιο banner.

Άβαταρ μέλους
Mandingueiro

Δημοσίευση από Mandingueiro » 28 Ιαν 2009 19:48

alexandr0s έγραψε:Γενικά πρέπει να έχεις 1k visitors+ την ημέρα για να πεις ότι κάτι γίνεται. Αν έχεις κάποιο site που έχει περιορισμένο κοινό αναγκαστικά τότε περιορίζεις και τους επισκέπτες σου. Μπορείς να πειραματιστείς και με τις τοποθεσίες των adsense units στη σελίδα σου γιατί πιστεύω ότι τώρα δεν τα έχεις βάλει καλά. Ίσως να μπορείς να βγάλεις περισσότερα χρήματα αν απευθυνθείς σε κάποια από τις σχολές για να βάλουν κάποιο banner.
Δυστυχώς το κοινό σ'αυτόν τον χώρο είναι περιορισμένο τουλάχιστον προς το παρόν. Αν και τα visits ανεβαίνουν σιγά σιγά και νέα μέλη γράφονται κάθε μέρα. Που νομίζεις ότι θα ήταν καλύτερο να μπούν οι διαφημίσεις; Προχθές τις άλλαξα και έβαλα το 1 unit στην κορυφή μπας και τραβάει πιο πολύ την προσοχή.

Αυτό για τις σχολές θα το σκεφτώ σοβαρά.

chrispen

Δημοσίευση από chrispen » 28 Ιαν 2009 20:27

alexandr0s έγραψε:Γενικά πρέπει να έχεις 1k visitors+ την ημέρα για να πεις ότι κάτι γίνεται. Αν έχεις κάποιο site που έχει περιορισμένο κοινό αναγκαστικά τότε περιορίζεις και τους επισκέπτες σου. Μπορείς να πειραματιστείς και με τις τοποθεσίες των adsense units στη σελίδα σου γιατί πιστεύω ότι τώρα δεν τα έχεις βάλει καλά. Ίσως να μπορείς να βγάλεις περισσότερα χρήματα αν απευθυνθείς σε κάποια από τις σχολές για να βάλουν κάποιο banner.
Νομίζω οτι δεν είναι μόνο θέμα επισκεψιμότητας αλλα παίζει ρόλο με τι έχει να κάνει η σελίδα σου, αν για παράδειγμα η σελίδα πραγματεύεται κάτι για το οποίο υπάρχει μεγάλος ανταγωνισμός μέσω διαφημίσεων τότε και με λιγότερα pageviews μπορεί να έχεις και αρκετά κλίκς και το σημαντικότερο -ακριβά κλικς-

Άβαταρ μέλους
Mandingueiro

Δημοσίευση από Mandingueiro » 28 Ιαν 2009 21:01

chrispen έγραψε:
Νομίζω οτι δεν είναι μόνο θέμα επισκεψιμότητας αλλα παίζει ρόλο με τι έχει να κάνει η σελίδα σου, αν για παράδειγμα η σελίδα πραγματεύεται κάτι για το οποίο υπάρχει μεγάλος ανταγωνισμός μέσω διαφημίσεων τότε και με λιγότερα pageviews μπορεί να έχεις και αρκετά κλίκς και το σημαντικότερο -ακριβά κλικς-
Κι εγώ το πιστεύω αυτό. Στον τομέα μου τα sites που χρησιμοποιούν adwords και είναι σχετικά είναι περίπου 3-4. Αλλά υπάρχουν και άλλα που σχετίζονται λίγο πιο έμμεσα (υγεία, διατροφή και σχετικά) τα οποία και αυτά ίσως να φέρνουν κλικς.

Άβαταρ μέλους
michalis1984

Δημοσίευση από michalis1984 » 28 Ιαν 2009 21:37

Γιατί δεν βάζεις το διαφημιστικό που βρίσκεται στο δεξί μέρος να εμφανίζεται σε όλες τις εσωτερικές σελίδες και το έχεις μόνο στη κεντρική σελίδα;

Κάποιος που θα πλοηγηθεί στις εσωτερικές σελίδες σου, είναι πιθανότερο να βρεί κάτι ενδιαφέρον και κάνει κλίκ.
best seller

Άβαταρ μέλους
fiskilis
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από fiskilis » 28 Ιαν 2009 21:44

εγω θα σου ελεγα να βαλεις και ενα καθετο δεξια 160x600 που να ξεκιναει κατω απο το donate σε λευκο φοντο

Άβαταρ μέλους
Mandingueiro

Δημοσίευση από Mandingueiro » 28 Ιαν 2009 21:52

michalis1984 έγραψε:Γιατί δεν βάζεις το διαφημιστικό που βρίσκεται στο δεξί μέρος να εμφανίζεται σε όλες τις εσωτερικές σελίδες και το έχεις μόνο στη κεντρική σελίδα;

Κάποιος που θα πλοηγηθεί στις εσωτερικές σελίδες σου, είναι πιθανότερο να βρεί κάτι ενδιαφέρον και κάνει κλίκ.
Σε όλες τις σελίδες εμφανίζεται αυτό που υπάρχει πάνω πάνω. Εκείνο που είναι δεξιά το έβαλα μόνο στην κεντρική γιατί αν ήταν σε όλες θα χαλούσε το layout του site, αφού δεν έχουν όλες οι υπόλοιπες σελίδες right column.

fiskilis το κάθετο που λες το εννοείς μόνο για την κεντρική, αλλιώς θα έχω πάλι το πρόβλημα που είπα παραπάνω.

το 160x600 δεν είναι κάπως μεγάλο για το site αυτό; Αν υπολογίσουμε δηλαδή και όσα άλλα βρίσκονται στην δεξιά στήλη (το κανονικό υλικό του site εννοώ, όχι τις διαφημισεις) θα πηγαίνουν πολύ κάτω..

Για αυτό που βρίσκεται πάνω πάνω ποιά η γνώμη σας;
Μήπως θα ήταν καλύτερο να το βάλω ακριβώς κάτω απ'το slideshow της κεντρικής και πάνω απο το Ιστορία & Ηθική έτσι ώστε να βρίσκεται πιο κοντά στο υλικό που διαβάζει ο επισκέπτης;

Άβαταρ μέλους
majuranus
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από majuranus » 30 Ιαν 2009 10:48

Εγώ έκανα 1 χρόνο σχεδόν να πάρω την πρώτη μου επιτάγη και μετά απο εκεί συμπληρώνω τα λεφτά ανα 1,5 μήνες.
Τα σημαντικά είναι τα εξής:
1) σωστή τοποθέτηση όχι να παραπλανείς τους άλλους να κάνουν κλικ αλλά να τους ελκύεις
2) Αύξηση της επισκεψιμότητας
3) Βελτιστοποίηση του περιεχόμενου ώστε να έχει ένα πιο στοχευμένο περιεχόμενο

Αν και το site μου δεν έχει μεγάλο εύρος κοινού μιας και είναι για κατασκευή γυψοσανίδων έχω click 6-7% επί των εμφανίσεων (περίπου 11.000) αυτό μου λέει ότι είμαι καλά αν σκεφτείς ότι ξεκίνησα με 0,5% πριν 2 χρόνια περίπου

και το καθημερινά είναι σχετικό παιδιά, σε τέτοιες περιπτώσεις κοιτάμε μακροπρόθεσμα το Μ.Ο των κερδών, αν για παράγειδμα είναι καλοκαίρι τότε τα εσοδα πέφτουν λόγω ότι πολλοί είναι διακοπές καθώς επίσης και τον μήνα Δεκέμβριο συνήθως παρατηρείται μείωση επισκεψιμότητας

Για να δείτε αν κερδίζετε κοιτάξτε πχ το 3μηνο Ιανουάριος - Μάρτιος κατά τα προηγούμενα έτη και συγκρίνετε...

Άβαταρ μέλους
Mandingueiro

Δημοσίευση από Mandingueiro » 30 Ιαν 2009 11:57

Όταν λες συμπληρώνω τα λεφτά εννοείς ότι κάθε 1,5 συμπληρώνεις το ελάχιστο ποσό που χρειάζεται για να σου στείλουν επιταγή;

11.000 εμφανίσεις έχεις ημερισίως, ή μηνιαίως; γιατί εγω είμαι στα 600-1000 pageviews ημερισίως.

Άβαταρ μέλους
cyberfreak
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cyberfreak » 30 Ιαν 2009 12:01

εγω λιγο πριν μπω φανταρος μεχρι τωρα που απολυομαι εχο μαζεψει 75$ :P :P :P :P :P

Άβαταρ μέλους
The Razor
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από The Razor » 30 Ιαν 2009 14:20

και εγώ εκανα πολύ καιρο να μαζεψω τα πρωτα 100 αλλά τώρα μεχρι να ερθει η μια επιταγή συμπληρώνω τα λεφτα για την επόμενη :P

Άβαταρ μέλους
Mandingueiro

Δημοσίευση από Mandingueiro » 30 Ιαν 2009 14:22

Αυτό που λέτε ακούγεται πολύ ενθαρρυντικό. Αλλά ο λόγος ποιός είναι που γίνεται αυτό;
Μήπως ήταν επειδή απλά στην αρχή δεν είχατε τόσους επισκέπτες αλλα είχατε μετά;
Και περίπου πόσα pageviews έχετε την ημέρα;

Απάντηση

Επιστροφή στο “Google AdSense”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες