Πως πάτε απο έσοδα google adsense;

σχετικά με το Google AdSense

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
JohnMorf
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από JohnMorf » 31 Ιούλ 2012 12:40

μπορείτε να μου προτείνετε κάποια αλλαγή στην τοποθέτηση των διαφημίσεων στο www.newsmachine.gr;

στην κεντρική σελίδα, έχω μόνο διαφήμιση στο footer, και έχω στις κατηγορίες και άρθρα μία στη sidebar και την άλλη στο footer
Του Μπι ορ νοτ του μπι; Δατς δε κουέστιον...

urahara
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από urahara » 31 Ιούλ 2012 14:34

Φίλε μου δες τον χάρτη θερμότητας που έχει βγάλει η google σχετικά με τις θέσεις για να σε διαφωτίσει εδώ http://support.google.com/adsense/bin/a ... er=1354747. Βέβαια πάντα παίζει ρόλο και το site. Πολλοί τοποθετούν ad αμέσως μετά τον τίτλο ενός post ή στο ενδιάμεσο ή μετά το τέλος του αλλά θέλει προσοχή να μην παραβείς τους ΤOS (προσωπικά δε θέλω να γίνομαι ενοχλητικός για αυτό τοποθετώ μετά το τέλος του ποστ αλλά αμέσως δηλαδή πριν οποιοδήποτε άλλο tool, ώστε να έχει τελειώσει μεν αυτό που έκανε και να έχει καλές πιθανότητες να το πατήσει). Απο εκεί και πέρα οι καλές θέσεις είναι κάτω από το menu, πανω αριστερά σε περίπτωση που είχες αριστερό sidebar και μετα πάνω δεξιά

Άβαταρ μέλους
JohnMorf
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από JohnMorf » 31 Ιούλ 2012 15:09

ευχαριστώ για την απάντηση σου, πιστεύεις πως η διαφήμιση κάτω κάτω στο site κάνει τίποτα ή όχι; Ίσως να την αφαιρέσω εντελώς και να την βάλω ad κάτω από το post...

urahara
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από urahara » 31 Ιούλ 2012 15:23

σκέψου σαν χρήστης. Εσένα που θα σε κέντριζε; μέσα στο footer; βλέποντας πως δεν έχεις χρησιμοποιήσει όλα τα ads που δικαιούσαι θα μπορούσες απλά να προσθέσεις και σε κάποια άλλη θέση που ίσως κρίνεις πιο αποδοτική. Πολλοί βάζουν δύο παραλληλόγραμμα 300x250 κάτω από το ποστ. Μπορείς να τα βάλεις αμέσως πριν ή αμέσως μετά από τo social media (καλύτερα μετά αφού και πάλι θα φαίνονται και έτσι δε θα κάψεις και τα social) tool που έχεις μετά από κάθε post. Επίσης εξέτασε το ενδεχόμενο και για ένα 728x90 αμέσως κάτω από το menu. Αν κάτι τέτοιo βέβαια ενοχλεί την αισθητική σου μην το κάνεις. Επίσης φρόντισε στις ευαίσθητες θέσεις να μην παραβιάσεις όρους του Adsense. Για παράδειγμα αμα βάλεις διαφήμιση κάτω από ένα μενού δεν πρέπει αυτή η διαφήμιση να επικαλύπτεται από κάποιο drop down menu γιατί τότε μπορείς να προκαλέσεις κατα λάθος κλικσ Κάτι που η google δεν θέλει και μπορεί να σου ρείξει ban..

xpapa
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από xpapa » 13 Αύγ 2012 05:07

Καλησπέρα, έχω το blog http://ipolitiki.blogspot.gr/ , αλλά τα έσοδα είναι σχεδόν ανύπαρκτα...καμια συμβουλή-ιδέα?

Άβαταρ μέλους
JohnMorf
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από JohnMorf » 13 Αύγ 2012 12:20

Λοιπόν, βγάλε την εικόνα που έχεις πάνω-πάνω γιατί πιάνει πολύ χώρο...

Για background άλλαξε χρώμα. Ένα γκρι ( #c0c0c0) ή ακόμα πιο ανοιχτό.

Αφού έχεις αριστερά sidebar θα βάλεις μια adsense 160x600 (μόνο κείμενο) στην αριστερή sidebar κάτω από το αναζήτηση. Στα δεξιά βγάλε και τις 2 που έχεις εντελώς.

Βάλε 1 468x60 (εικόνα και κείμενο) πάνω από τις αναρτήσεις και τέλος βάλε μια 250x250 (μόνο εικόνα) κάπου στην αρχή της ανάρτησης στην αριστερή μεριά.

Από εκεί και πέρα, φρόντισε τα χρώματα να δένουν μεταξύ τους ώστε να μην είναι ενοχλητικό στον αναγνώστη.

Ελπίζω να σε βοήθησα... δοκίμασε το, νομίζω θα δουλέψει σε συνδιασμό με ένα ποιοτικό περιεχόμενο και αρκετούς αναγνώστες.

abloger

Δημοσίευση από abloger » 20 Νοέμ 2012 11:34

Στο πόσο έχετε πέσει τελευταία στο cpm?Πλέον με 2 banner ανά σελίδα έχω φθάσει στα 50 λεπτά και το cpc στα 0.12.

Άβαταρ μέλους
trisstann

Δημοσίευση από trisstann » 24 Νοέμ 2012 22:00

Πως μ'αρεσει η Χριστουγεννιάτικη περίοδος!!!!! Είναι ιδέα μου ή εχει ανέβει το cpc τελευταία??

cpleader

Δημοσίευση από cpleader » 24 Νοέμ 2012 23:35

με γυρω στα 30 με 40 ευρω το μηνα ,για μενα το adsense δεν ειναι τίποτα άλλο(δεν πρέπει να ειναι τίποτε άλλο) από το να ΄χω κάποιο μικρό κέρδος χωρίς να κάνω απολύτως τίποτα..

εκεί που επικεντρώνομαι ειναι το affiliate marketing το οποίο μου αποφέρει και ένα αξιόσέβαστο εισόδημα

Άβαταρ μέλους
trisstann

Δημοσίευση από trisstann » 25 Νοέμ 2012 00:07

ξερω πως υπαρχει κοσμος στην Αμερική που βγάζει τρελά ποσά τόσο από το adsense όσο και από το affiliate. Χωρις να θελω να γίνω αδιακριτος (πα να πει αν θέλεις απαντάς), το αξιοσέβαστο ποσό έχει 4 νούμερα???

Άβαταρ μέλους
fiskilis
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από fiskilis » 25 Νοέμ 2012 21:12

trisstann έγραψε:ξερω πως υπαρχει κοσμος στην Αμερική που βγάζει τρελά ποσά τόσο από το adsense όσο και από το affiliate. Χωρις να θελω να γίνω αδιακριτος (πα να πει αν θέλεις απαντάς), το αξιοσέβαστο ποσό έχει 4 νούμερα???
ετσι το εχεις αγαπητε 4ψηφιο;
για 6ψηφιο και πανω να το πουμε αξιοσεβαστο αμα εχει μερικες δεκαδες μυρρια επισκεψεις την μερα λογικο θα ειναι!

emex00

Δημοσίευση από emex00 » 25 Νοέμ 2012 21:46

ποσα βγαζετε το μηνα απο το adsense παιδια(και ποσοι επισκεψιμοτητα εχετε για να βγουν αυτα τα λεφτα) ???

Άβαταρ μέλους
DimitriosX

Δημοσίευση από DimitriosX » 25 Νοέμ 2012 23:07

Γύρω στα 0,80 ανα 1000 visits
"The word impossible is not in my dictionary."
Napoleon Bonaparte

Άβαταρ μέλους
trisstann

Δημοσίευση από trisstann » 25 Νοέμ 2012 23:44

fiskilis έγραψε:
trisstann έγραψε:ξερω πως υπαρχει κοσμος στην Αμερική που βγάζει τρελά ποσά τόσο από το adsense όσο και από το affiliate. Χωρις να θελω να γίνω αδιακριτος (πα να πει αν θέλεις απαντάς), το αξιοσέβαστο ποσό έχει 4 νούμερα???
ετσι το εχεις αγαπητε 4ψηφιο;
για 6ψηφιο και πανω να το πουμε αξιοσεβαστο αμα εχει μερικες δεκαδες μυρρια επισκεψεις την μερα λογικο θα ειναι!
φίλε μου αν ειναι κάποιος στην ελλάδα να βγάζει 6ψήφιο νούμερο απο affiliate... να το δω πιο σοβαρά το θέμα (μιας και με 5νταψήφιο ειμαι ευχαριστημένος :)
Ps. Δεκάδες μύρια τη μέρα αντε να χουν οι πρώτη 50 της alexa στην Ελλάδα, το θέμα είναι ποσα πρέπει να βγάζει ένας μέσος affiiliate (που στα site του να μπαίνουν απο 10κ - 50κ τη μέρα) για να θεωρηθεί επιτυχημένος???

cpleader

Δημοσίευση από cpleader » 26 Νοέμ 2012 00:34

Φίλε tristan αδιάκριτος σίγουρα δε γίνεσαι.

βγάζω πανω κατω το μίσο του μικρότερου αριθμού αποτελούμενου απο 4 ψηφία ( μιας και μιλάμε όλοι κωδικοποιημένα για κάποιο λόγο για αυτο το θέμα)

fiskilis αν βγάζεις 6ψηφιο ποσό μπράβο σου και μακάρι να σε φτάσω(αν και δεν φέρνουν τα λεφτά την ευτυχία, μου το εύχομαι)για μένα πάντως είναι αξιοσέβαστο γιατι το κατάφερα ξεκινώντας από το απόλυτο μηδέν μέσα σε μερικούς μήνες και μην έχοντας επενδύσει ακόμα ούτε 1 ευρώ

Γενικά πάντως για να επιστρεψω σε αυτο που έγραψα στην αρχη αν κάποιος βγάζει ένα Χ ποσο απο το adsense δεν μπορει στη ξεφτίλα να βγάζει ένα 5Χ δουλεύοντας σωστά το affiliate ;

Απάντηση

Επιστροφή στο “Google AdSense”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες