Πως πάτε απο έσοδα google adsense;

σχετικά με το Google AdSense

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
trisstann

Δημοσίευση από trisstann » 26 Νοέμ 2012 00:47

cpleader έγραψε:
Γενικά πάντως για να επιστρεψω σε αυτο που έγραψα στην αρχη αν κάποιος βγάζει ένα Χ ποσο απο το adsense δεν μπορει στη ξεφτίλα να βγάζει ένα 5Χ δουλεύοντας σωστά το affiliate ;
Στην Ελλαδα του 2013 νομίζω πως όχι, εννοω οτι η αγοραστικη δύναμη του έλληνα καταναλωτη περιορίζεται καθημερινα, οπότε και οι online αγορές του σιγά σιγα θα περιοριστουν (οι offline θεωρω ότι έχουν τελειώσει ή παιρνουν τα απολύτως απαραίτητα γι αυτο και κλεινουν τα μαγαζια το ένα μετά το άλλο).
Προσωπικά λοιπον πιστεύω πως το adsense στην Ελλαδα μαλλον ειναι πιο προσωδοφόρο σε σχέση με το affiliate. Ισως πάλι να κάνω και λάθος....

Άβαταρ μέλους
alexandr0s
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από alexandr0s » 03 Δεκ 2012 11:22

Φίλε trisstann συμφωνώ εν μέρη στις απόψεις σου. Η αγοραστική δύναμη μειώνεται και γι'αυτό έχουν πέσει και οι πωλήσεις αρκετών eshop πράγμα που σημαίνει ότι τα κέρδη από affiliation μειώνονται (προσωπικά δεν έχω πετύχει ποτέ πώληση μέσω affiliate σε 'προϊόν' διαφορετικό από registration σε game αλλά αυτό μπορεί να είναι και ατυχία δικιά μου). Όμως αυτό που θα καταλήξει? Αν δεν υπάρχουν πωλήσεις και αν γενικά η αγοραστική δύναμη μειώνεται τότε είναι σίγουρο ότι θα μειωθεί και αρκετά το budget της διαφήμισης των εταιριών. Αυτό θα έχει σαν αποτέλεσμα το CPC να μειώνεται συνεχώς. Προσωπική μου άποψη είναι αν θέλει κάποιος να έχει αποτελέσματα από adsense να στραφεί προς τη παγκόσμια αγορά. Είναι πιο δύσκολο αλλά συνήθως είναι πιο rewarding.

Άβαταρ μέλους
trisstann

Δημοσίευση από trisstann » 03 Δεκ 2012 16:36

Φιλε μου εχεις απολυτο δίκιο και πρεπει να πω οτι αυτην την πληροφορια την πηρα και γω απο αυτο το forum καποιους μηνες πριν. Απο ενα global site πετυχαινεις χαλαρα 20 λεπτα το κλικ (μεσο όρο) οποτε αν και παιρνεις καποιους μηνες για να ξεκινησει το traffic αξιζει!!!

osiris-gr

Δημοσίευση από osiris-gr » 20 Απρ 2013 13:40

Καλησπέρα σε όλους. Είμαι καινούριος στο φόρουμ και στο αντικείμενο, αν και έχω μελετήσει αρκετά το θέμα.

Συγνώμη που το γράφω εδώ αλλά είναι λίγο χαοτικό το ψαξιμο εδώ. Μόλις έφτιαξα ένα αγγλόφωνο μπλογκ με δημοφιλές αντικείμενο και θέλω να βάλω διαφημίσεις όταν αρχίσει να έχει κίνηση.

Υπάρχει κάποιος οδηγός εδώ στο φόρουμ για καινούριους μπλόγκερ;
Κάποιο thread με tips κλπ;

Ευχαριστώ

Άβαταρ μέλους
inBlogger
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από inBlogger » 20 Απρ 2013 18:39

• inBlog.gr - Ενημερωτικό blog για SEO, Marketing, Social Media κ.α. ;-)
• w24.gr Forum - Ελληνική κοινότητα για Webmasters, SEO, internet marketing και affiliate marketers.(απο το 2009!)
•Travel Blog

thealistnxt
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από thealistnxt » 21 Απρ 2013 01:32

Παιδιά καλησπέρα.

Έχω ένα site Που ασχολείται με το Wrestling το www.wrestlingnewsmafia.com
Το έχω περίπου 2,5 χρόνια και από νούμερα σκίζουμε αφού γενικά έχουμε μέσο όρο 10.000-15.000 views την ημέρα και κάποιες φορές μπορεί να ξεπεράσουμε και τα 20.000 views.

Δεν βγάζουμε λεφτά όμως από το Adsense. Ένα δύο ευρώ την ημέρα με το ζόρι βγάζω. Και μου φαίνεται απίστευτο με τόσα views να έχουμε τόσα λίγα κέρδη.

Εικόνα

Κάνω κάτι λάθος? Δείτε το site και πείτε μου μήπως οι διαφημίσεις είναι σε λάθος σημείο, η μήπως πρέπει να κάνω κάτι άλλο. Στο internet βρήκα ότι με 10.000 views ημερησίως μπορείς να βγάλεις και 900$.

Ευχαριστώ πολύ!!!!

Άβαταρ μέλους
michalis1984

Δημοσίευση από michalis1984 » 21 Απρ 2013 02:06

Είναι μικρό το CTR σου. Με τέτοιο CPC μπορείς να βγάλεις αρκετά περισσότερα.

Εγώ θα δοκίμαζα κάπου ένα 728x90 ή ένα 468χ60. Το μικρό κάτω απο το pathway στα άρθρα. Πειραματίσου.
best seller

thealistnxt
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από thealistnxt » 21 Απρ 2013 11:29

Δηλαδή το CTR πως μπορώ να το ανεβάσω φίλε? Και επειδή είμαι στο Blogger έχω 3 διαφημίσεις όριο. Λες να βάλω 2 διαφημίσεις ΜΕΣΑ στα άρθρα?

Άβαταρ μέλους
trisstann

Δημοσίευση από trisstann » 21 Απρ 2013 11:58

Ποσα page views ανα χρηστη εχεις? ή αλλιως πόσους μοναδικους επισκεπτες εχεις τη μερα?

Άβαταρ μέλους
alexisitsios

Δημοσίευση από alexisitsios » 21 Απρ 2013 12:03

Σχετικά με τις 3 διαφημίσεις να τονίσω πως υπάρχει μία λανθασμένη εντύπωση. Το Google επιτρέπει 3 content units, 3 link units & 2 search boxes.

- According to our policies, you can place up to three content units, up to three link units and two search boxes on each web page.

Άβαταρ μέλους
trisstann

Δημοσίευση από trisstann » 21 Απρ 2013 12:13

Μεγάλε ωραιo το site σου αλλα θέλει κάμποση δουλεια.... Σου λεω το πιο απλο ασχετο με τις διαφημισεις... τα τρια κατω banner ανοιγουν στην ιδια σελιδα και οχι σε αλλο tab, καθως και οτι εχεις τα 300x250 το ενα κατω απο το αλλο και θα μπορουσς να βαλεις ενα 600αρι εκει και να γλυτωσεις μια διαφημιση (προσωπικα δεν νομιζω οτι αποδιδει αλλα ασχετο)...

George777

Δημοσίευση από George777 » 21 Απρ 2013 15:47

Αν και με παραξενεύει η θέση σου στο alexa.com σε σχέση με τα pageviews πάμε στο ψητό, τα page views και το CPC είναι OK, έχουμε πρόβλημα στο CTR που σημαίνει αν θέλεις να το διορθώσεις ο στόχος πρέπει να είναι ένας άυξηση των CLICKS τών χρηστών προς τις διαφημίσεις σου... και αυτό θα το καταφέρεις με δοκιμές ... και με λίγο υπομονή θα την βρεις την άκρη...

Άβαταρ μέλους
lefta4klik
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από lefta4klik » 21 Απρ 2013 17:17

φίλε νομίζω κάνεις κάποιο λάθος με τα pageviews σου, όπως δείχνει η εικόνα είναι 17,104 τις τελευταίες 7 ημέρες. Άρα για κάθε μια μέρα αναλογούν 2443 προβολές περίπου!
Το ctr σου όμως είναι πολύ χαμηλό αλλά έχεις καλό cpc πράγμα μου δείχνει ότι μπορείς να αυξήσεις αρκετά τα έσοδα σου

George777

Δημοσίευση από George777 » 21 Απρ 2013 23:12

μμμ... λέω κι εγώ κάτι δεν μου καθόταν καλά με τα pageviews ... νόμιζα ήταν ημερήσια στατιστικά ... :) sorry...

Bizman
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Bizman » 23 Μάιος 2013 09:32

Μια ερώτηση και από μένα παιδιά. Έβαλα τις πρώτες μου διαφημίσεις στο site μου και ενώ τις τρεις μου τις εμφάνισε κανονικά μετά από λίγες ώρες, την μία κάτω δεν μου την έχει εμφανίσει μέχρι τώρα. (πέρασε μια βδομάδα) Υπάρχει περίπτωση να αργεί τόσο ή είναι κάτι σχετικό με το παραπάνω που αναφέρθηκε για 3 διαφημίσεις ανά σελίδα. Αν είναι έτσι να βάλω μία σε στυλ μπάνερ κάτω και να λυθεί το θέμα!

το site είναι www.bizman.gr
www.bizman.gr ένα site για την διοίκηση επιχειρήσεων και το μάρκετινγκ.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Google AdSense”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης