Πως πάτε απο έσοδα google adsense;

σχετικά με το Google AdSense

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators

Απάντηση

aguila21
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από aguila21 » 09 Ιούλ 2013 17:44

Δεν είναι και ο καλύτερος τρόπος να κάνεις διαφήμιση,ιδίως αν έχεις αυτόν τον ηλίθιο τρόπο για να μαζέψεις like στο facebook σου.Προσωπικά like δεν έκανα,και μιας και δεν έβρισκα το close για να δω τη σελίδα σου,ακόμα και αν είχα τη διάθεση να κάνω κλικ σε κάποια διαφήμιση adsense απλλώς δε θα την κάνω,και θα χάσεις.Πρέπει να αναρωτηθείς λοιπόν,τι είναι προτιμότερο,τα likes που πιθανόν να πάρεις (διότι δεν τα παίρνεις πάντα...) ή τα πιθανά ευρώ (που και αυτά δεν τα παίρνεις πάντα);Αναρωτήσου,και μας λες...

HELLASANDROID
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από HELLASANDROID » 10 Ιούλ 2013 00:52

Για τα likes στο facebook χρησιμοποιησα αυτήν την μέθοδο γιατί δεν θέλω να αναγκάζω κάποιον να κάνει like με άλλο τρόπο π.χ κάντε like για να διαβάσετε όλο το άρθρο .Για να βγέι κάποιος από το παράθυρο για τα like μπορεί να πατήσει σε οποιοδήποτε σημείο της σελίδας. Σε ευχαριστώ πάντως για την συμβουλή

Άβαταρ μέλους
trisstann

Δημοσίευση από trisstann » 11 Ιούλ 2013 18:41

Ερωτηση.... Ισως να ειναι λιγο offtopic αλλα ειναι αμεσα εξαρτωμενη στα εσοδα του adsense...
Πως πατε απο κοσμο??? Διαβαζω για καποια update της google στους αλγοριθμους που ανεβοκατεβαζουν τον κοσμο που πηγαινει στα site. Εσεις βλεπετε μεταβολες στο traffic?

Άβαταρ μέλους
bibisidis
Honorary Member

Δημοσίευση από bibisidis » 11 Ιούλ 2013 21:25

aguila21 έγραψε:Δεν είναι και ο καλύτερος τρόπος να κάνεις διαφήμιση,ιδίως αν έχεις αυτόν τον ηλίθιο τρόπο για να μαζέψεις like στο facebook σου.Προσωπικά like δεν έκανα,και μιας και δεν έβρισκα το close για να δω τη σελίδα σου,ακόμα και αν είχα τη διάθεση να κάνω κλικ σε κάποια διαφήμιση adsense απλλώς δε θα την κάνω,και θα χάσεις.Πρέπει να αναρωτηθείς λοιπόν,τι είναι προτιμότερο,τα likes που πιθανόν να πάρεις (διότι δεν τα παίρνεις πάντα...) ή τα πιθανά ευρώ (που και αυτά δεν τα παίρνεις πάντα);Αναρωτήσου,και μας λες...
Σε τι διαφέρει από ένα pop up για εγγραφή στο newsletter, τεχνική μαλιστα που χρησιμοποιείται από κορυφαία sites? http://www.groupon.gr/

facebookad

Δημοσίευση από facebookad » 11 Ιούλ 2013 22:44

Ανεβασμένα πράματα
Συνημμένα
adse.png

aguila21
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από aguila21 » 11 Ιούλ 2013 23:19

bibisidis έγραψε:
aguila21 έγραψε:Δεν είναι και ο καλύτερος τρόπος να κάνεις διαφήμιση,ιδίως αν έχεις αυτόν τον ηλίθιο τρόπο για να μαζέψεις like στο facebook σου.Προσωπικά like δεν έκανα,και μιας και δεν έβρισκα το close για να δω τη σελίδα σου,ακόμα και αν είχα τη διάθεση να κάνω κλικ σε κάποια διαφήμιση adsense απλλώς δε θα την κάνω,και θα χάσεις.Πρέπει να αναρωτηθείς λοιπόν,τι είναι προτιμότερο,τα likes που πιθανόν να πάρεις (διότι δεν τα παίρνεις πάντα...) ή τα πιθανά ευρώ (που και αυτά δεν τα παίρνεις πάντα);Αναρωτήσου,και μας λες...
Σε τι διαφέρει από ένα pop up για εγγραφή στο newsletter, τεχνική μαλιστα που χρησιμοποιείται από κορυφαία sites? http://www.groupon.gr/
Δε διαφέρει.Αν και στο παράδειγμα που αναφέρεις έχει επιλογή να το κλεισεις αν επιλέξεις ότι είσαι εγγεγραμμένος.Προσωπικά όμως ούτε εκεί θα μπω.Επειδή το έκανε η groupon δε σημαίνει ότι είναι καλό και σωστό

Άβαταρ μέλους
bibisidis
Honorary Member

Δημοσίευση από bibisidis » 11 Ιούλ 2013 23:42

aguila21 έγραψε:Αν και στο παράδειγμα που αναφέρεις έχει επιλογή να το κλεισεις
Και ο φίλος μας έχει. Μπορείς να πατήσεις στο background.

Άβαταρ μέλους
bibisidis
Honorary Member

Δημοσίευση από bibisidis » 11 Ιούλ 2013 23:43

facebookad έγραψε:Ανεβασμένα πράματα
Ωραίο cpc.

Άβαταρ μέλους
lefta4klik
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από lefta4klik » 12 Ιούλ 2013 00:02

facebookad να φανταστώ ξένη σελίδα ; Γιατί σε Ελλάδα δεν παίζει αυτό το cpc

facebookad

Δημοσίευση από facebookad » 12 Ιούλ 2013 00:57

Ελληνική και να ξερεις οτι το πρωι είναι ακόμα πιο ανεβασμένα... Μετά τις 7-8 το απόγευμα πέφτει. ΄Εχω χτυπήσει cpc κατι 0,23 μέχρι το απόγευμα

Η πιο πάνω εικόνα με το cpc 0,17 αυτή τη στιγμή έχει γίνει 0,16 με κέρδη 44ευρώ

Ενημερωτικά τρέχω μόνο 728χ90 και 300χ250 και μόνο εικόνες

Από 10-12 Ιουνίου και μετά τα νούμερα cpc έχουν ανέβει πολύ... Πριν ήταν κατi 0,06

H σελίδα είναι blog ειδησεογραφικό όχι σαβούρα ποστς κατά το δυνατό με alexa στην κατοστάρα χιλιάρικα παγκόσμιο

Αν και δεν ξέρω άν μπορώ να το δω πιθανά με έχουν targetάρει κάτι wind και τέτοια....
Συνημμένα
adse1.png
(19.36 KiB) Μεταφορτώθηκε 155 φορές

Άβαταρ μέλους
cordis
Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cordis » 12 Ιούλ 2013 02:30

κι εγώ έχω κάτι 0,34 και 0,43 cpc...

έκλεισε η ΕΡΤ και πρέπει να φαγωθεί το budget αλλού αλλιώς θα χαθεί και αυτό και ο στόχος του κάθε τμήματος μάρκετινγ...
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

Άβαταρ μέλους
greekos
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από greekos » 12 Ιούλ 2013 06:00

Εγώ πιάνω τα 40-45$ το μήνα με 20.000-23.000 επισκέπτες το μήνα.

Το κακό είναι ότι έχω χαμηλό CTR 0.80% περίπου...

Πώς μπορώ να το ανεβάσω? helpppp

aguila21
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από aguila21 » 12 Ιούλ 2013 07:08

bibisidis έγραψε:
aguila21 έγραψε:Αν και στο παράδειγμα που αναφέρεις έχει επιλογή να το κλεισεις
Και ο φίλος μας έχει. Μπορείς να πατήσεις στο background.
Μπορείς να πατήσεις στο background αν το ξέρεις.Εγώ δεν το ήξερα ότι κλείνει έτσι,δεν μπόρεσα να δω τη σελίδα,έφυγα.Δεν έχασα εγώ,ο ιδιοκτήτης της έχασε.Αν νομίζετε ότι είναι καλός τρόπος για προώθηση της σελίδας σας ο εκβιαστικός τρόπος για τα "like" κάντε το...

urahara
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από urahara » 25 Ιούλ 2013 13:11

Παιδιά εμένα πάλι μετά από ένα block που είχα φαει για κακόβουλο λογισμικό.. όπου δεν έφταιγα, διότι απλά ένα λινκ είχα προς έναν κακόβουλο ιστότοπο στο site μου, χωρίς να έχει επισημανθεί τότε που το έβαλα ως κακόβουλος..τέλος πάντων μετά από την αφαίρεση του λινκ και την επαναλειτουργία του site, καθώς και μετά την αλλαγή στο design τα έσοδα από adsense πέσανε στον καιάδα:

Μαιος: ctr:0,77% cpc: 0,10 € rpm: 0,78 €
Ιούνιος: ctr: 0,78% cpc: 0,12 € rpm: 0,91 €

Ιούλιος: ctr:0,69% cpc: 0,09 € rpm: 0,62 €

Γενικά δεν είμαι ικανοποιημένος από τα έσοδα του adsense και πιστεύω πως χρησιμοποιώ πολύ σωστα τα μεγέθη και την τοποθέτηση των διαφημίσεων

Παρακαλώ δείτε στο νεα στην υπογραφή μου και πείτε μου τι κάνω λάθος κια προτείνετέ μου αλλαγές διάταξης, τοποθέτησης διαφημίσεων. Βλέπω για κάτι 3-4 € rpm και τρελένομαι! Δηλαδή με τέτοια στατιστικά δεν αξίζει

Πολλοί παρατηρώ χρησιμοποιούν units κάτω από τον τίτλο ή σε fixed divs αλλά δεν ξέρω κατά πόσο αυτό επιτρέπεται και κατά πόσο αυξάνει τις αποδόσεις

Απάντηση

Επιστροφή στο “Google AdSense”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες