Πως πάτε απο έσοδα google adsense;

σχετικά με το Google AdSense

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators

Απάντηση
ttppsogr

Δημοσίευση από ttppsogr » 25 Ιούλ 2013 13:43

urahara έγραψε:Παιδιά εμένα πάλι μετά από ένα block που είχα φαει για κακόβουλο λογισμικό.. όπου δεν έφταιγα, διότι απλά ένα λινκ είχα προς έναν κακόβουλο ιστότοπο στο site μου, χωρίς να έχει επισημανθεί τότε που το έβαλα ως κακόβουλος..τέλος πάντων μετά από την αφαίρεση του λινκ και την επαναλειτουργία του site, καθώς και μετά την αλλαγή στο design τα έσοδα από adsense πέσανε στον καιάδα:

Μαιος: ctr:0,77% cpc: 0,10 € rpm: 0,78 €
Ιούνιος: ctr: 0,78% cpc: 0,12 € rpm: 0,91 €

Ιούλιος: ctr:0,69% cpc: 0,09 € rpm: 0,62 €

Γενικά δεν είμαι ικανοποιημένος από τα έσοδα του adsense και πιστεύω πως χρησιμοποιώ πολύ σωστα τα μεγέθη και την τοποθέτηση των διαφημίσεων

Παρακαλώ δείτε στο νεα στην υπογραφή μου και πείτε μου τι κάνω λάθος κια προτείνετέ μου αλλαγές διάταξης, τοποθέτησης διαφημίσεων. Βλέπω για κάτι 3-4 € rpm και τρελένομαι! Δηλαδή με τέτοια στατιστικά δεν αξίζει

Πολλοί παρατηρώ χρησιμοποιούν units κάτω από τον τίτλο ή σε fixed divs αλλά δεν ξέρω κατά πόσο αυτό επιτρέπεται και κατά πόσο αυξάνει τις αποδόσεις
Το link σε κακόβουλο λογισμικό τον πείραξε? Το site σου είναι γεμάτο τσόντα. Γι αυτό δε σου έχουν πει τίποτα? Έχεις premium account?

urahara
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από urahara » 25 Ιούλ 2013 14:56

κοίτα για αυτό δεν μου έχουν πει. Άλλωστε δεν έχει καθόλου τσόντα μέσα. Έχει όλο το φάσμα από νέα και προφανώς και κάποια πικάντικα (στη home ας πούμε τώρα δεν παίζει τίποτα τέτοιο).. Απλά από ότι φαίνεται αυτά είναι τα πιο δημοφιλή από ότι φαίνεται.. κι εμένα μου κακοφαίνεται που βγαίνουν αυτά εκεί αλλά μάλλον αυτά βλέπει ο κόσμος.. Θα μου πεις γιατί τα βάζεις τότε; Και θα σου πω και ποιος δεν βάζει πικάντικα θέματα από showbiz; Δεν πιστεύω πως έχει να κάνει με αυτό το click through rate μου. Περίμανα κάτι σε συμβουλή γύρω από τα ads ή το layout

ttppsogr

Δημοσίευση από ttppsogr » 25 Ιούλ 2013 15:47

urahara έγραψε:κοίτα για αυτό δεν μου έχουν πει. Άλλωστε δεν έχει καθόλου τσόντα μέσα. Έχει όλο το φάσμα από νέα και προφανώς και κάποια πικάντικα (στη home ας πούμε τώρα δεν παίζει τίποτα τέτοιο).. Απλά από ότι φαίνεται αυτά είναι τα πιο δημοφιλή από ότι φαίνεται.. κι εμένα μου κακοφαίνεται που βγαίνουν αυτά εκεί αλλά μάλλον αυτά βλέπει ο κόσμος.. Θα μου πεις γιατί τα βάζεις τότε; Και θα σου πω και ποιος δεν βάζει πικάντικα θέματα από showbiz; Δεν πιστεύω πως έχει να κάνει με αυτό το click through rate μου. Περίμανα κάτι σε συμβουλή γύρω από τα ads ή το layout
Ο λόγος που ρώτησα είναι γιατί το ήξερα το site σου και πάντα είχα την απορία, πως και δεν σε έχουν κάνει ban, όταν σε γνωστό μου με ΜΙΑ φωτογραφία πικάντικη (όχι γυμνό) του έστειλαν warning επιτόπου και ευτυχώς του άνοιξαν πάλι το account όταν την έβγαλε. Καμία σχέση με τις δικές σου φωτογραφίες, πολύ πιο soft.

Μιας και ζητάς γνώμες, θα σου δώσω τα 2 cent μου: Βγάλε αμέσως τις adsense διαφημίσεις από το site. Θα χάσεις το account σου (100%).

Το CTR, ακόμα και να το αυξήσεις, θα πετύχεις να βελτιώσεις τα κέρδη σου μερικά ευρώ το μήνα. Μέχρι τη μέρα που θα σε πετάξουν έξω (και θα κρατήσουν και τα απλήρωτα μέχρι τότε κέρδη σου). Επειδή έχω δει πως βγαίνουν χρήματα από διάφορα sources (adsense, ελληνικά affiliate networks, ξένα affiliate networks, amazon, cj.com, agoda, booking, chitika, κλπ)...

Τα λεφτά, τη δύναμη και την ευκολία του adsense δεν θα τη βρεις πουθενά. Μη ρισκάρεις για μερικά ευρώ χαρτζιλίκι το μήνα, από soft Ελληνικές τσοντούλες, να χάσεις το account σου. Αν ξέρεις αγγλικά, παράτα τα ελληνικά site και φτιάξε original καλό content και θα δεις το αμερικανο-αγγλο-καναδικό-αυστραλιανό CPC και θα καταλάβεις ότι έχανες το χρόνο σου με τo nea.

Φιλικά.

urahara
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από urahara » 26 Ιούλ 2013 20:03

ελπίζω να έχεις δίκιο στο κομμάτι cpc και να φταίει το content αν και έχω εξίσου και πολιτικά θέματα. Από αγγλικό content τι niche συνιστάς;

Υποθέτω πάντως πως πλέον η google ευτυχώς πρέπει να έχει αλλάξει πολιτική.. αν δεις στο posts με τα γυμνά και τα ακατάλληλα δεν παίζει διαφημίσεις.

facebookad

Δημοσίευση από facebookad » 26 Ιούλ 2013 21:41

urahara έγραψε: Το CTR, ακόμα και να το αυξήσεις, θα πετύχεις να βελτιώσεις τα κέρδη σου μερικά ευρώ το μήνα. Μέχρι τη μέρα που θα σε πετάξουν έξω (και θα κρατήσουν και τα απλήρωτα μέχρι τότε κέρδη σου).

Φιλικά.
ποια ειναι η κοκκινη γραμμη CTR για μπαν; Εχεις υπόψιν;
Διαβαζω σε φόρα στο εξωτερικο για 5 αρια εξάρια με πολλά δολλάρια καθε μηνα κερδη

Εγώ στα καλά μου φτάνω και πάνω απο 2% αλλά φροντίζω να το κραταω εκει η λίγο πιο κάτω. Να το φρενάρω

Χθες είχα πάνω απο 500 κλικς με CTR 1,90 και cpc στα 0,19

Άβαταρ μέλους
michalis1984

Δημοσίευση από michalis1984 » 20 Σεπ 2013 13:33

Πως σας φαίνετε η νέα εμφάνιση των διαφημίσεων κειμένου;
http://adsense.blogspot.com/2013/09/red ... twork.html

Εγώ πάντως παρατήρησα αύξηση στα κλικ και στα έσοδα τις τελευταίες 3-4 ημέρες χωρίς να ξέρω βέβαια αν ευθύνεται αυτό το γεγονός.

Πάντως λογικό είναι να υπάρξει μια αύξηση στο CTR αφού οποιαδήποτε αλλαγή κεντρίζει έστω και για λίγο το ενδιαφέρον των επισκεπτών.

Προσωπικά τις βρίσκω πιο όμορφες έτσι παρά όπως είχαν γίνει τους τελευταίους μήνες με εκείνο το μεγάλο γκρί ορθογώνιο κουμπάκι.
best seller

leandroz21
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από leandroz21 » 20 Σεπ 2013 15:25

Εχω την υποψια οτι τα τελευταια χρονια η adsense εχει χασει απο τη δυναμικη της απο αλλες διαφημιστικες καμπανιες(αμεσοι διαφημιστες) ή ειναι η ιδεα μου?

Άβαταρ μέλους
cordis
Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cordis » 29 Σεπ 2013 12:28

40% - 50% κάθε χρονιά από το 2009 πέφτει συνολικά η διαφημιστική αγορά στην Ελλάδα, μόνο το 2013 πρέπει να είναι ίδιο ή λίγο καλύτερο από το 2012.
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

leandroz21
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από leandroz21 » 30 Σεπ 2013 05:06

cordis έγραψε:40% - 50% κάθε χρονιά από το 2009 πέφτει συνολικά η διαφημιστική αγορά στην Ελλάδα, μόνο το 2013 πρέπει να είναι ίδιο ή λίγο καλύτερο από το 2012.
Να προσθεσω επισης οτι και στην κυπρο πανω κατω το ιδιο ποσοστο. Φτανει να πω οτι στα μπαννερ δεν βλεπω τιποτα περισσοτερο απο την αρχη τηλεποικοινωνιων και μια διαφημιση εμφυαλωμενου νερου, εννοοντας οτι πλεον κανεις δεν τους παιρνει σοβαρα.

Thoughtless
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Thoughtless » 11 Ιαν 2014 15:50

Oh god!...
it's all about contribution ...

vevhlos

Δημοσίευση από vevhlos » 11 Ιαν 2014 18:07

Και τι με περιορίζει από το να βάλω 7 δικά μου emails αντί των άλλων; Το οποίο ίσως έχεις κάνει και εσύ, αν σου έκοψε. Το scam στην Ελλάδα του 2014 ζεί και βασιλεύει.

Bibisidis που είσαι???

Άβαταρ μέλους
bibisidis
Honorary Member

Δημοσίευση από bibisidis » 11 Ιαν 2014 21:11

vevhlos έγραψε:Και τι με περιορίζει από το να βάλω 7 δικά μου emails αντί των άλλων; Το οποίο ίσως έχεις κάνει και εσύ, αν σου έκοψε. Το scam στην Ελλάδα του 2014 ζεί και βασιλεύει.

Bibisidis που είσαι???
Αυτό ακούστηκε ξέρεις λίγο παράξενο. Τι εννοείς?

vevhlos

Δημοσίευση από vevhlos » 12 Ιαν 2014 01:08

bibisidis έγραψε:
vevhlos έγραψε:Και τι με περιορίζει από το να βάλω 7 δικά μου emails αντί των άλλων; Το οποίο ίσως έχεις κάνει και εσύ, αν σου έκοψε. Το scam στην Ελλάδα του 2014 ζεί και βασιλεύει.

Bibisidis που είσαι???
Αυτό ακούστηκε ξέρεις λίγο παράξενο. Τι εννοείς?
Λόγω της υπογραφής που είχες. Τίποτα δηκτικό, σορυ αν ακουστηκε καπως

Άβαταρ μέλους
bibisidis
Honorary Member

Δημοσίευση από bibisidis » 12 Ιαν 2014 13:12

Κάποιες φορές εμφανίζομαι και λίγο μετά. :)

Άβαταρ μέλους
kiriakosGR
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από kiriakosGR » 08 Απρ 2014 15:44

leandroz21 έγραψε: Φτανει να πω οτι στα μπαννερ δεν βλεπω τιποτα περισσοτερο απο την αρχη τηλεποικοινωνιων και μια διαφημιση εμφυαλωμενου νερου, εννοοντας οτι πλεον κανεις δεν τους παιρνει σοβαρα.
Μην λέτε ότι θέλετε ρε παιδιά!!!
http://www.dwrean.net Κατεβάστε δωρεάν και νόμιμα προγράμματα, Παιχνίδια, e-books

Απάντηση

Επιστροφή στο “Google AdSense”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες