Είναι χρήσιμο ένα δοχείο νερού με ρωγμή ?

Προβληματισμοί και ανταλλαγή ιδεών από την Επικαιρότητα και διάφορα άλλα θέματα.

Συντονιστής: Super-Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
fiskilis
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από fiskilis » 27 Ιαν 2009 16:22

Aυτό αξίζει να το διαβάσετε...

Πριν πολλά χρόνια, σε μια επαρχεία κάπου στην Κίνα, ζούσε μια ηλικιωμένη γυναίκα η οποία κουβαλούσε καθημερινά νερό απο ένα μακρυνό ρυάκι με δυό μεγάλα δοχεία περάσμενα σε ένα μακρύ ξύλινο κοντάρι το οποίο στήριζε στους ώμους της.

Το ένα δοχείο ήταν άψογο και μετέφερε πάντα όλη την ποσότητα νερού που μπορούσε να χωρέσει.

Το άλλο είχε μια ρωγμή και στο τέλος της μακριάς διαδρομής, από το ρυάκι στο σπίτι, έφθανε με τη στάθμη του νερού εώς τη μέση.Έτσι για...δύο ολόκληρα χρόνια η γυναίκα κουβαλούσε καθημερινά μόνο ενάμισι δοχείο νερό στο σπίτι της.

Φυσικά το τέλειο δοχείο ένοιωθε υπερήφανο που εκπλήρωνε απόλυτα και τέλεια το σκοπό για τον οποίο είχε κατασκευαστεί. Το ραγισμένο δοχείο ήταν δυστυχισμένο που μόλις και μετά βίας μετέφερε τα μισά απο αυτά που έπρεπε κι ένοιωθε ντροπή για την ατέλεια του.

Ύστερα από δύο χρόνια δεν άντεχε πια την κατάσταση αυτή και αποφάσισε να μιλήσει στην ηλικιωμένη γυναίκα.

"Ντρέπομαι τόσο για τον εαυτό μου και θέλω να σου.... ζητήσω συγγνώμη!"
"Μα γιατί;" ρώτησε η γριά. "Για ποιο λόγο νιώθεις ντροπή;"
"Ε, να ! Δύο χρόνια τώρα μεταφέρω μόνο το μισό νερό λόγω της ρωγμής μου και εξαιτίας μου κοπιάζεις άδικα και εσύ!"

Η γυναίκα χαμογέλασε: "Παρατήρησες ότι στο μονοπάτι υπάρχουν λουλούδια μόνο στη δική σου πλευρά και όχι στη μεριά του άλλου δοχείου; Πρόσεξα την ατέλειά σου και την εκμεταλλεύτηκα." "Φύτεψα σπόρους στην πλευρά σου και εσύ τους πότιζες. Δύο χρόνια τώρα μαζεύω τα άνθη και τα τοποθετώ το τραπέζι μου. Αν δεν ήσουν εσύ δεν θα είχα τόση ομορφιά να στολίζει το σπιτικό μου!"

Βέβαια δεν ήταν η ατέλειά του δοχείου που το έκανε ξεχωριστό αλλά η ιδιαίτερη ικανότητα της ηλικιωμένης γυναίκας να διακρίνει και να χρησιμοποιήσει την αδυναμία του. Ο καθένας μας έχει τις "ρωγμές" του και τις "αδυναμίες" του, που μπορούν να γίνουν χρήσιμες και να "στολίσουν" τη ζωή μας. Κάθε "ρωγμή" μπορεί να κάνει τη ζωή μας πιο πλούσια και πιο ενδιαφέρουσα, αρκεί κάποιος να μπορέσει να διακρίνει τον τρόπο με τον οποίο η ατέλεια μας αυτή μπορέι να ομορφύνει τηνίδια μας την ύπαρξη.

"Ραγισμένοι" φίλοι, μην ξεχνάτε να σταματάτε στην άκρη του δρόμου και να απολαμβάνετε το άρωμα των λουλουδιών που φυτρώνουν στη μεριά σας. Αν ο καθένας μας μετέτρεπε σαν την ηλικιωμένη γυναίκα τις ατέλειες του διπλανού του σε κάτι χρήσιμο και όμορφο, σίγουρα ο κόσμος μας θα ήταν καλύτερος.

http://kosmosnews.blogspot.com

Άβαταρ μέλους
Connor MacLeod
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Connor MacLeod » 27 Ιαν 2009 16:33

Πριν πολλά χρόνια, σε μια επαρχεία κάπου στην Κίνα, ζούσε μια ηλικιωμένη γυναίκα η οποία κουβαλούσε καθημερινά νερό απο ένα μακρυνό ρυάκι με δυό μεγάλα δοχεία περάσμενα σε ένα μακρύ ξύλινο κοντάρι το οποίο στήριζε στους ώμους της.
lol
Αυτο το κάνουν ακομα και σήμερα...
Meizu MX5(5.5"/8Core/3GB/32GB/Sony IMX220 20.7MP)
PC 27'' (3770@3.4/16GB/560SE/500GB SATA3/650W S12G)
Mac mini (2.5GHz/8GB/6630/90GB GorsairGT)

Άβαταρ μέλους
Aflex

Δημοσίευση από Aflex » 27 Ιαν 2009 16:42

Δεν είναι πάντα όπως τα λέει το κειμενάκι, δυστηχώς :P

Άβαταρ μέλους
cdhyper
Literature Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cdhyper » 27 Ιαν 2009 22:23

Το δοχείο νερού είναι δοχείο νερού αν ήθελε ποτιστήρι να έπαιρνε ποτιστήρι. Αυτές οι κινέζικες μ******ς είναι εντελώς ανόητες. Ο Αριστοτέλης είχε πει ότι κάθε πράγμα σε αυτό τον κόσμο έχει εντελέχεια, έναν σκοπό για το οποίο έχει φτιαχτεί. Δεν γίνεται να θεωρείς επιτυχία που ένα δοχείο έγινε ποτιστήρι, τον εαυτό σου κοροϊδεύεις και το ποτιστήρι.
Σύγκριση τιμών Supermarket: http://www.shopnsave.gr
Νέα Ιταλικα επιπλα κουζινας
Για φιλοσόφους: http://filosofia.gr και http://liantinis.org

Άβαταρ μέλους
Connor MacLeod
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Connor MacLeod » 27 Ιαν 2009 23:44

cdhyper, μερικες φορες δεν καταλαβαινω καθολου τν τροπο σκεψης σου. Μαλιστα θα ελεγα οτι ειναι πολιπλοκοτερος κ απο του αλκιβιαδη

Άβαταρ μέλους
cdhyper
Literature Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cdhyper » 28 Ιαν 2009 00:01

Εντελέχεια είναι όπως είπα αριστοτελική έννοια και σημαίνει ότι κάθε πράγμα έχει μέσα του έναν σκοπό (τέλος=σκοπός στα αρχαία). Το μαχαίρι για να κόβουμε, το σπίτι για να στεγάζει κ.ο.κ. Ακόμα και ο άνθρωπος υπάρχει για κάποιο σκοπό και ο Αριστοτέλης είπε ότι ο σκοπός του ανθρώπου είναι η ευδαιμονία (ευτυχία). Αν θεωρούμε το δοχείο ποτιστήρι κάτω από οποιεσδήποτε συνθήκες, ακόμα και αν αυτό μας βολεύει, είναι εκτός της εντελέχειας του δοχείου. Το δοχείο έχει φτιαχτεί να μεταφέρει νερό και όχι να σκορπίζει νερό. Και αυτό είναι που ξεχώριζε τον αρχαίο ελληνικό στοχασμό από τις Π@π@*ιές των Κινέζων. Το ότι εκεί που οι άλλοι έβαζαν τον παραλογισμό και τον μύθο εμείς βάζαμε την καθαρή λογική και την επιστήμη.

Αντί λοιπόν να διαβάζουμε τις ευκολοδιάβαστες και ευκολονόητες κινέζικες "φιλοσοφίες" καλό είναι να κουράζουμε τον εαυτό μας με λίγη αρχαία ελληνική διανόηση.

Το κατάλαβες τώρα;

Άβαταρ μέλους
Connor MacLeod
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Connor MacLeod » 28 Ιαν 2009 00:07

Em..να γιαυτο σ λεω.δεν συνενοουμαστε. Ο σκοποε του ανθρωπου ειναι η αναπαραγωγη. Οχι οτιδηποτε αλο. " αυξανεστε και πληθινεστε" η οπως αλιως λεγετε το ρητο...

Άβαταρ μέλους
cdhyper
Literature Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cdhyper » 28 Ιαν 2009 00:10

Αυτό το αυξάνεστε και πληθύνεστε είναι χριστιανικό δεν είναι φιλοσοφία :) Η φιλοσοφία θα σου πει να αυξάνεσαι και να πληθύνεσαι αν αξίζει τον κόπο.

Άβαταρ μέλους
patriot
Honorary Member

Δημοσίευση από patriot » 28 Ιαν 2009 04:14

Αυτό το "αυξάνεστε και πληθύνεστε" με παραξένεψε και εμένα Connor.... Πώς σου 'ρθε;

Νομίζω πάντως ότι ο σκοπός της ζωής του ανθρώπου είναι η ολοκλήρωση του, η τελειότητα του. Και ότι αυτά που μαθαίνει στην ζωή του, οδηγούν προς αυτήν την κατεύθυνση. Αν μάλιστα, χρησιμοποιούσε όλη αυτήν του την τελειότητα ως προς το καλύτερο και για τον εαυτό του αλλά και για την κοινωνία, τότε θα είχαμε έναν ονειρεμένο κόσμο...

Όσο για το κινέζικο αυτό δίδαγμα.... Καλό είναι να ξέρουμε που να χρησιμοποιούμε το κάθε πράγμα. Ας κάνουμε έναν διαχωρισμό να ξέρουμε που βαδίζουμε.... Πάντως οκ, δεν ήταν και άσχημο. Σίγουρα ήταν ευέλπιδο. Αφού κάτι δεν μπορείς να το χρησιμοποιήσεις έτσι, τουλάχιστον να μην χάσεις το αλλιώς....
1) Για όποιον γράφει με πολυτονικά....
2) Καλά ακόμα να συνηθίσετε την ιδέα ότι δεν γράφουμε ούτε με greeklish ούτε με κεφαλαία;

Άβαταρ μέλους
dva_dev
Script Master
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από dva_dev » 28 Ιαν 2009 07:19

cdhyper έγραψε:Το δοχείο νερού είναι δοχείο νερού αν ήθελε ποτιστήρι να έπαιρνε ποτιστήρι... Δεν γίνεται να θεωρείς επιτυχία που ένα δοχείο έγινε ποτιστήρι, τον εαυτό σου κοροϊδεύεις και το ποτιστήρι.
Ισως το νόημα είναι διαφορετικό. Η επιτυχία εξάλλου, δεν έχει για όλους την ίδια σημασία. Μπορεί για κάποιον μπορεί να σημαίνει να εκπληρώνει το δοχείο 100% το σκοπό του, οτιδήποτε λιγότερο από 100% είναι αποτυχία. Για άλλον μπορεί να σημαίνει να κάνει το καλύτερο δυνατό με αυτά που έχει. Μπορεί να μεταφέρει το 50%; Οκ είναι επιτυχία γιατί θα μπορούσε να μεταφέρει μόνο το 25% ή καθόλου. Το ζητούμενο όμως δεν είναι το τι μπορεί να κάνει το δοχείο νερού, αλλά πως μπορεί να αξιοποιήσει κατά τον καλύτερο δυνατό τρόπο η γριά τα μέσα που έχει. Αν προχωρούσε σε έναν ασφαλτοστρωμένο δρόμο ίσως να το θεωρούσε αποτυχία, από τη στιγμή που μάλλον δεν προχωράει σε άσφαλτο, και δεν μπορούσε πιθανώς να διορθώσει το δοχείο πάλι αποτυχία ίσως να θεωρούσε το να χύνεται το 50% του ενός δοχείου. Ομως από τη στιγμή που έχει δεχθεί το γενονός ότι θα χύνεται αυτή η ποσότητα στο δρόμο, κοιτάει πως μπορεί να εκμεταλλευτεί καλύτερα αυτό το γεγονός. Το εκμεταλλεύτηκε φυτεύοντας σπόρους και αφού φύτρωσαν, άρα είχε το επιθυμητό αποτέλεσμα, αυτό, είναι επιτυχία. Δεν μπόρεσε να διορθώσει το ελάττωμα του δοχείου αλλά φρόντισε να χρησιμοποιήσει το ελάττωμα για να επιτύχει έναν παράπλευρο στόχο. Δεν θυμάμαι κάτι στα αρχαία ελληνικά κείμενα ή στα όσα είχαμε διδαχθεί στο σχολείο που να έρχεται σε αντίθεση με αυτό.

Μάλλον διαχείριση πόρων και management που έφερε στο μυαλό το κείμενο.

Είναι σαν να έχεις μια επιχείρηση που απασχολείς κάποιους υπαλλήλους ΑΜΕΑ. Το αν δεν παράγουν το ίδιο με τους υπόλοιπους ίσως για κάποιον manager να θεωρείται αποτυχία. Αν ο manager φροντίσει να το εκμεταλλευτεί σωστά και να πετύχει φοροαπαλλαγές, επιδοτήσεις, ..., επειδή απασχολεί ΑΜΕΑ, πλέον είναι επιτυχία. Η λέξη "κίνητρα" απασχόλησης ατόμων με ειδικές ανάγκης, πολύτεκνων, μακροχρόνια άνεργων, ευάλωτων κοινωνικών ομάδων, λέει κάτι;

Άβαταρ μέλους
Connor MacLeod
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Connor MacLeod » 28 Ιαν 2009 09:05

Αυτό το "αυξάνεστε και πληθύνεστε" με παραξένεψε και εμένα Connor.... Πώς σου 'ρθε;
Γιατι αν δεν το κανουμε, our specie θα εξαφανιστεί.
Οποτε όλα τα άλλα ειναι ππαριτσες.Το Goal αυτο ειναι....

Άβαταρ μέλους
EneMe
Super Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από EneMe » 28 Ιαν 2009 09:24

Εμένα με εκνευρίζουν αυτά τα δήθεν φιλοσοφικά κινέζικα κείμενα.

Θεωρώ ότι προσβάλουν την νοημοσύνη μου και μου θυμίζουν επ' ακριβώς τα παραμύθια που μου έλεγε η γιαγιά μου όταν ήμουν 5 χρονών.

Μια βλακώδης ιστορία με ομιλούντα αντικείμενα, καλούς κι αγαθούς ανθρώπους, ίσως κάποιον κακό τύραννο, κλπ.

Και το αποτέλεσμα; Δήθεν να σε βάλουν να σκεφτείς ποιό είναι το δίδαγμα!

Αλήθεια, τόσο πολύ έχουμε ανάγκη από τέτοιες "ιστορίες";

Ειλικρινά, αντί να αγοράζουμε στα παιδιά μας pokemon και παρόμοιες αηδίες, ας του αγοράσουμε ένα καλό βιβλίο με παραμύθια, θα κάνει καλό και σε εμάς.

Μου είχε πάρει κάποτε ο παππούς μου ένα μεγάλο βιβλίο με 366 παραμύθια, αριθμημένα με βάση την ημερομηνία. Κάθε μέρα κι άλλο παραμύθι!

Τέτοιες ιστορίες είχε, όχι κοκκινοσκουφίτσες και γουρουνάκια!

Τέτοιες κι άλλες πολλές "αισώπιες" ιστορίες.

Τότε με βοήθησαν, τώρα απλά τα εκτιμώ! Αλλά είναι τραγικό ο σημερινός ενεργός πολίτης να έχει ανάγκη παραμύθια!

Άβαταρ μέλους
Basilakis
PHP Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Basilakis » 28 Ιαν 2009 09:39

Είναι ενδιαφέρων...

Παρόλα αυτά θεωρώ πως ο καθένας μας πρέπει να ακολουθεί το δικό του "ρητό"...

ΣΥνέχισε να προσπαθείς

ειναι το δικό μου :)

Άβαταρ μέλους
lefterian
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από lefterian » 28 Ιαν 2009 09:51

EneMe έγραψε:Εμένα με εκνευρίζουν αυτά τα δήθεν φιλοσοφικά κινέζικα κείμενα.

Θεωρώ ότι προσβάλουν την νοημοσύνη μου και μου θυμίζουν επ' ακριβώς τα παραμύθια που μου έλεγε η γιαγιά μου όταν ήμουν 5 χρονών.

Μια βλακώδης ιστορία με ομιλούντα αντικείμενα, καλούς κι αγαθούς ανθρώπους, ίσως κάποιον κακό τύραννο, κλπ.

Ειλικρινά, αντί να αγοράζουμε στα παιδιά μας pokemon και παρόμοιες αηδίες, ας του αγοράσουμε ένα καλό βιβλίο με παραμύθια, θα κάνει καλό και σε εμάς.

Μου είχε πάρει κάποτε ο παππούς μου ένα μεγάλο βιβλίο με 366 παραμύθια, αριθμημένα με βάση την ημερομηνία. Κάθε μέρα κι άλλο παραμύθι!

Τότε με βοήθησαν, τώρα απλά τα εκτιμώ! Αλλά είναι τραγικό ο σημερινός ενεργός πολίτης να έχει ανάγκη παραμύθια!
για σιγά! κατ' αρχάς τα παραμύθια εξ' αρχής δεν έχουν σκοπό να προσφέρουν δίδαγμα. είναι απόσταγμα της ζωής στον κόσμο με τα παθήματα και τα μαθήματά του. τι να κάνουμε έτσι είναι η ζωή, παθήματα και μαθήματα. τα 'αληθίνά παραμύθια' δεν δίνουν στον αναγνώστη την αίσθηση ενός συγγραφέα που κάθεται στο γραφείο του και γράφει, δίνουν την αίσθηση ενός ολόκληρου λαού. και ο λαός παθαίνει και μαθαίνει, διδάσκεται δηλαδή, εξ ου και το δίδαγμα.

και στους μύθους του αισώπου υπάρχουν ζώα που μιλάνε (απ' ότι θυμάμαι), δεν το κατάλαβα αυτό με τα γουρουνάκια; και ποιο πρόβλημα υπάρχει επιτέλους με την κοκκινοσκουφίτσα;;; :-? :-?
Taurelilomёa-tumbalemorna Tumbaletaurёa Lomёanor
Παραμύθια για παιδιά! I will believe More than it seems Untame Lion

Άβαταρ μέλους
cherouvim
Script Master
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cherouvim » 28 Ιαν 2009 10:04

EneMe έγραψε:Εμένα με εκνευρίζουν αυτά τα δήθεν φιλοσοφικά κινέζικα κείμενα.

10 oneliners και 9 χαρούμενα newlines ανάμεσα τους :pint:

Απάντηση

Επιστροφή στο “Επικαιρότητα & Διάφορες Συζητήσεις”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης