Απενεργοποιοντασ το shiftkey με vba

Συζητήσεις για την τοπική βάση δεδομένων Access της Microsoft

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators

Απάντηση
alexts

Δημοσίευση από alexts » 28 Ιαν 2009 14:47

ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΣΑ ΤΟΝ ΕΤΟΙΜΟ ΚΩΔΙΚΑ VBA ΑΠΟ ΤΟ SITE MSACCESS.GR.ΕΝΩ ΒΑΖΩ ΤΟ PASSWORD ΚΑΙ ΤΟ ΔΕΧΕΤΑΙ ΔΕΝ ΜΟΥ ΑΠΕΝΕΡΓΟΠΟΙΗ ΤΟ SHIFT KEY.ΕΧΕΙ ΚΑΠΟΙΑ ΣΗΜΑΣΙΑ ΕΑΝ ΔΕΝ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΩ ACCESS.MDB ΚΑΙ ΔΟΥΛΕΥΩ ΣΕ ACCESS.ADP.ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΚΑΠΟΙΑ ΡΥΘΜΙΣΗ ΣΤΗΝ ACCESS ΓΙΑ ΝΑ ΔΟΥΛΕΨΕΙ ΣΩΣΤΑ.

Άβαταρ μέλους
kon73
Script Master
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από kon73 » 28 Ιαν 2009 20:22

Φίλε alexts

Αν και ο DVA_DEV με το google search σου δίνει έμμεσα την λύση πού μπορείς να την βρεις, αν δεν μπορείς να κάνεις την αλλαγή σού αναφέρω ότι η βασική διαφορά είναι εδώ

Στο mdb προσθέτεις την ιδιότητα AllowBypassKey όπως αναφέρω στο site www.MsAccess.gr

Κώδικας: Επιλογή όλων

db.CreateProperty(strPropName, varPropType, varPropValue)
όμως στο adp που είναι ουσιαστικά διαφορετική διαχείριση (Η αλήθεια είναι ότι στο site αναφέρω συναρτήσεις μόνο για mdb) το προσθέτεις όχι με το method CreateProperty στο object db αλλά στην συλλογή AccessObjectProperties collection κάνοντας χρήση του Add method.

Αν ωστόσο υπάρχει και πάλι πρόβλημα στείλε μου με e-mail ή PM το adp να στο τροποποιήσω αναλόγως. Έτσι με τα ευκαιρίας θα δω και το Pivot table σου που αναφέρεις σε προηγούμενο topic.

Για adp δεν έχω αναφέρει ακόμα θέματα στο site www.msaccess.gr όμως αν υπάρχουν αιτήματα σίγουρα και θα το κάνω.
Φιλικά

kon73
My New Site http://www.MsAccess.gr
Free Access (VBA Code,Tutorials, Mdbs, Eclass, Eshop)
Εικόνα

alexts

Δημοσίευση από alexts » 29 Ιαν 2009 11:39

kon73 έγραψε:Φίλε alexts

Αν και ο DVA_DEV με το google search σου δίνει έμμεσα την λύση πού μπορείς να την βρεις, αν δεν μπορείς να κάνεις την αλλαγή σού αναφέρω ότι η βασική διαφορά είναι εδώ

Στο mdb προσθέτεις την ιδιότητα AllowBypassKey όπως αναφέρω στο site www.MsAccess.gr

Κώδικας: Επιλογή όλων

db.CreateProperty(strPropName, varPropType, varPropValue)
όμως στο adp που είναι ουσιαστικά διαφορετική διαχείριση (Η αλήθεια είναι ότι στο site αναφέρω συναρτήσεις μόνο για mdb) το προσθέτεις όχι με το method CreateProperty στο object db αλλά στην συλλογή AccessObjectProperties collection κάνοντας χρήση του Add method.

Αν ωστόσο υπάρχει και πάλι πρόβλημα στείλε μου με e-mail ή PM το adp να στο τροποποιήσω αναλόγως. Έτσι με τα ευκαιρίας θα δω και το Pivot table σου που αναφέρεις σε προηγούμενο topic.

Για adp δεν έχω αναφέρει ακόμα θέματα στο site www.msaccess.gr όμως αν υπάρχουν αιτήματα σίγουρα και θα το κάνω.
Φιλικά

kon73

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΓΙΑ ΤΟ ΕΝΔΙΑΦΕΡΩΝ.

ΓΙΑ ΝΑ ΒΟΗΘΗΣΩ ΛΙΓΟ ΣΑΣ ΣΤΕΛΝΩ ΤΗΝ ΣΥΝΑΡΤΗΣΗ ΚΑΙ ΤΙΣ ΟΘΟΝΕΣ.
ΤΑ ΥΠΟΛΟΓΙΖΟΜΕΝΑ ΠΕΔΙΑ ΣΤΟ PIVOT EINAI DIFF MTD KAI TO VALMTD VS VALFSCTMTD.EAN ΚΑΝΩ ΚΑΤΑΡΓΗΣΗ ΤΟ ΔΥΟ ΠΕΔΙΩΝ ΑΠΟ ΤΟ PIVOT TO ΚΟΥΜΠΙ (ΕΞΑΓΩΓΗ ΣΤΟ MICROSOFT EXCEL ΛΕΙΤΟΥΡΓΕΙ).ΜΗ ΣΑΣ ΜΠΕΡΔΕΥΕΙ ΤΟ ΣΗΜΑ ΤΟΥ EXCEL ΠΑΝΩ ΣΤΗΝ ΦΟΡΜΑ ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΑΛΛΗ ΧΡΗΣΗ.
ΕΠΙΣΗΣ ΕΑΝ ΚΑΝΩ (PRINT PREVIEW) ΠΑΛΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΓΡΑΜΜΗ ΜΕΝΟΥ ΤΙΣ ACCESS ΛΕΙΤΟΥΡΓΕΙ ΣΑΝ PRINT SCREEN KAI MOY EMFANIZEI MONO OTI ΒΛΕΠΕΙ.ΕΧΩ ΒΕΒΑΙΑ ΚΑΝΕΙ HIDE ΟΛΑ ΤΑ ΥΠΟΛΟΙΠΑ HEADER ΚΟΥΜΠΙΑ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΕΜΦΑΝΙΖΟΝΤΑΙ.

ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΠΟΙΑ ΑΠΟ ΤΑ ΠΡΟΒΛΗΜΜΑΤΑ ΜΟΥ ΝΑ ΣΑΣ ΦΑΙΝΟΝΤΑΙ ΚΑΠΩΣ....ΔΕΝ ΓΝΩΡΙΖΩ ΚΑΘΟΛΟΥ VBA KAI ΑΥΤΟ ΜΟΥ ΔΗΜΙΟΥΡΓΕΙ ΑΛΥΤΑ ΠΡΟΒΛΗΜΜΑΤΑ ΓΙΑ ΕΜΕΝΑ ΚΑΙ ΤΙΣ ΓΝΩΣΕΙΣ ΜΟΥ.

ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΓΙΑ ΤΟΝ ΧΡΟΝΟ ΣΑΣ.
Συνημμένα
PIVOT TABLE ACCESS.ADP.rar
PIVOT TABLE
(74.92 KiB) Μεταφορτώθηκε 265 φορές

Απάντηση

Επιστροφή στο “MS Access”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες