Θέλω τη γνώμη σας για το blog μου

Θέλετε την γνώμη των άλλων για την σελίδα σας; Τότε βρίσκεστε στο σωστό μέρος.

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators

Απάντηση
sotsot
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από sotsot » 29 Ιαν 2009 16:33

Χαιρετίζω την κοινότητα, πρώτο μου βήμα εδώ. Έχω ένα blog, το sotostips.blogspot.com περίπου ενός μηνός και προσπαθώ με νύχια και δόντια να το κρατήσω. Μπήκαν και Adsense. Όταν υποβάλλω άρθρα πχ στο foracamp.gr έχω κίνηση 80 ατόμων. Το πρόβλημα ειναι με το google. Βλέπετε τίποτα στραβό.

Εκανα ορισμένες διορθώσεις σε ήδη υποβληθέντα post. Λέτε να φταίει κι αυτό;

Enα πρόβλημα η αναζήτηση incoming links. Μου προέκυψε ένα από μπλογκ, κατά λάθος το βρήκα, δεν εμφανίζεται με link:sotostips.blogspot.com ούτε στο Yahoo ούτε στο Google.

Έχει πάρει ολόκληρο το συγκεκριμένο άρθρο μου

/http://sotostips.blogspot.com/2009/01/l ... -site.html

μαζί με τον τίτλο και το έχει βάλει στο blog του.
Το μόνο link σε εμένα είναι η...επικεφαλίδα όπου βάζει και το XOLLOTH:

http://xolloth.blogspot.com/2009/01/lyn ... -site.html

Βλέπετε πρόβλημα, τι να κάνω;

Άβαταρ μέλους
majuranus
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από majuranus » 30 Ιαν 2009 11:00

Για να διορθωθεί το πρόβλημα που λές αυτό δεν συμβαίνει από την μια μέρα στην άλλη χρειάζεται να περάσει λίγος χρόνος μέχρι να εμφανίζεσαι σωστά στις μηχανές αναζήτησης καθώς επισης να έχεις υπ' όψιν σου ότι δεν είναι εγγυημένο ότι θα εμφανίζεσαι στο google (το δηλώνει και η εταιρία εξάλλου αν πας να δηλώσεις το site σου)

Το ότι πήρε κάποιος το θέμα σου και το έκανε copy paste αν κατάλαβα καλά είναι άλλο θέμα... στείλε ένα e-mail και πες του να σου βάλει link

sotsot
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από sotsot » 30 Ιαν 2009 12:50

Ευχαριστώ για την απάντηση σου Majuranus.

Τώρα, στο θέμα του Google εμφανίζομαι και εκεί και στο Yahoo, in.gr κλπ. Έπαθα καθίζηση όμως για κάποιο λόγο και δεν μου έρχονται από search engines. Μετά που άλλαξα λίγο τον τίτλο(όχι διεύθυνση) του μπλογκ, περιγραφή, keyword και ορισμένα μικροπράγματα στα posts.
(για να αυξήσω το keyword density αν και δεν είμαι ειδικός...ακόμη).

Όσον αφορά για τον κύριο ή κύρια που έκανε copy-paste, πριν επικοινωνήσω, θα ήθελα να ξέρω αν το έκανε επί τούτου ή απο άγνοια.

Εννοώ, δεν φαίνεται κανένα nofollow εκεί, αλλά μπορεί να κοιτάξει κανείς, θεωρείται τούτο λινκ προς εμένα(από τι μεριά του google) ή το έχει καμουφλάρει;

Άσχετα βέβαια με το θέμα του ποιος θα κανει κλικ σε τίτλο άρθρου(που ειναι λινκ προς το άρθρο μου) όταν εμφανίζεται ολο το αρθρο κατω από τίτλο.

Για να στείλο ανάλογο email.

sotsot
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από sotsot » 30 Ιαν 2009 14:49

Τελικά, έβαλε τώρα link ο blogger xolloth.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Θέλω την γνώμη σας για την Σελίδα μου...”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης