Η σελιδα μου χαθηκε ξαφνηκα απ google

Η μηχανή αναζήτησης Google.

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators, SEM Moderators

Απάντηση
makphil62

Δημοσίευση από makphil62 » 29 Ιαν 2009 21:19

Kαλησπερα παιδια!εχω αυτην την σελιδα www.arachova-guide.com ενω τις πρωτες μερες η σελιδα μου εμφανιζοταν κανονικα στις μηχανες αναζητησης βαζοντας τις λεξεις arachova(με εβγαζε περιπου στην 8 σελιδα) arachova guide(με εβγαζε δευτερο)Μετα ομως απ 10 μερες συνεχεις παρουσιας ξαφνηκα εξαφανστηκα απ παντου!!πλεον στις μηχανες αναζητησης με βγαζει μονο με τις λεξεις arachova-guide.com Ενω οταν γραφω το site:www.arachova-guide.com μου βγαζει κανονικα την σελιδα μου οπως και τα ρομποτ απο τις μηχανες ερχονται κανονικα στην σελιδα μου!αμα εχετε καμια εξηγηση ειμαι γεματος αυτια!!Ευχαριστω!!

makphil62

Δημοσίευση από makphil62 » 29 Ιαν 2009 21:31

ναι φιλε μου το ξερω και το ποστ αυτο το διβασα και εγραψα οτι τα ρομποτ δουλευουν κανονικα στην σελιδα μου!Για να φανταστεις η τελευταια του επισκεψη ηταν το πρωι!Ενω εξαφανστηηκα απ τις βασικες λεξεις κλειδια του google εδω και μια βδομαδα!Ακομα μου βγαζει και score seo 91%!το χοστινγκ ειναι μια χαρα δ εχει προβλημα ο σερβερ!

Άβαταρ μέλους
fiskilis
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από fiskilis » 29 Ιαν 2009 21:35

στειλε τοτε ενα ticket στο support να σου κανει αμεσα ανανεωση stat να δουμε μηπως δεις κατι διαφορετικο , μερικες φορες κολαει κατι εκει στην case του server

Άβαταρ μέλους
scoobby
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από scoobby » 30 Ιαν 2009 02:14

Ναι να στειλει και ενα μειλ σε αυτους να τους πει ευχαριστω για τα κειμενα http://www.web-greece.gr/favorite_14_arachova_gr.htm α ρε γκουγκλη αθανατε....για αυτο σε παω!

makphil62

Δημοσίευση από makphil62 » 30 Ιαν 2009 02:34

φιλαρακο μου επειδη μπηκες με πολυ ειρωνεια εχω να σου αναφερω και προφανως να σε στεναχωρησω οτι οι περισσοτεροι τουριστικοι οδηγοι για την Αραχωβα και προφανως και για αλλες περιοχες γραφουν οχι παντα αλλα τις περισσοτερες φορες τα ιδια!Λοιπον δεν λεω οτι δεν πηρα και λογια απ αλλου αλλα θα σε στεναχωρησω για μια ακομη φορα οτι τα λογια που πηρα τα πηρα απ αλλη σελιδα την οποια την ευχαριστησα!και θα ηταν καλο να μην εισαι παπατρεχας και προπαντως εξυπνακιας!Λοιπον αν θες ψαξε και μονο σου και θα δεις οτι ειναι πολλες οι σελιδες που εχουν τα ιδια λογια!τεσπα θα σου πω και κατι αλλο...Οταν πουλας το ιδιο προιον με μια αλλη εταιρεια για να κερδισεις δεν προσπαθεις να αλλαξεις το προιον αλλα τον τροπο μεσα απ τον οποιο το δινεις αν εισαι εξυπνος θα καταλαβεις και πως το εννοω!Κατι τελευταιο δεν ειμαι χαζος να κατσω να φτιαξω μια σελιδα παιρνοντας απ μια αλλη σελιδα!Για να φτιαξω την σελιδα αυτην και διαβασα και εγραψα αλλα και αντεγραψα ποτε δεν βγαινει εις περας μια δουλεια μεσα απ το μυαλλο!Λοιπον γι αυτο θα σε παρακαλουσα αλλη φορα να μην σχολιαζεις πραγματα τα οποια δε σ αφορουν!εισαι τελειως ασχετος με το θεμα!αν θελεις παντως για να μην νομιζεις οτι με εβαλες στην θεση μου ανοιξε ενα αλλο τοπικ και ελα να το συζητησουμε.....

Άβαταρ μέλους
fiskilis
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από fiskilis » 30 Ιαν 2009 06:28

τελικα αγαπητε η αντιγραφη ηταν η αιτια που σε σουταρε η Google καθως οταν βλεπει διπλα κειμενα σουταρει τον πιο νεο !!

εκτος αν σου εκανε αναφορα ο αλλος και εγεινε η αφαιρεση !!!

Άβαταρ μέλους
EneMe
Super Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από EneMe » 30 Ιαν 2009 09:31

Φίλε και συντοπίτη makphil62, καλό είναι να έχεις πρωτότυπα κείμενα και γενικά πρωτότυπο περιεχόμενο, όσο γίνεται.

Κάνε αλλαγές στα κείμενα -άλλαξε λέξεις, πρόσθεσε φράσεις, κλπ- ... ακόμα και τις "κλεμμένες" φωτογραφίες αν υπάρχουν να τις χρησιμοποιείς με διαφορετικό filename...

Aπό την σελίδα κρίνοντας δεν έχεις και την καλύτερη σχέση με το web design, οπότε προτείνω να το δεις πιο ψύχραιμα και να ξεκολλήσεις από την νοοτροπία του copy paste [που εδικά στους οδηγούς της περιοχής μας είναι σε τραγικά υψηλό επίπεδο].

:)

makphil62

Δημοσίευση από makphil62 » 30 Ιαν 2009 12:03

Παιδια μισο λεπτακι ειπαμε πηρα ορισμενα κειμενα αλλα χαλαρωστε εχω γραψει και αρκετα δικα μου απ βιβλια!οσο για τις φωτογραφιες το 90%απ αυτες ειναι ολες δικες μου!Αλλα πραγματικα αν θελετε να μιλησουμε γι αυτο το θεμα ανοιξτε ενα αλλο τοπικ να σας πω τις αποψεις μου εδς περιμενω μια απαντηση αλλα αυτο που εχω καταλαβει κανεις δεν μπορει να μου την δωσει!Οσο για σενα αγαπητη μου φιλε φισκιλις που χρησιμοποιεις και χαρακτηρισμους εχω σταματησει πλεον να σε παιρνω στα σοβαρα απο μια παλαιοτερη μας συνεργασια οποτε...!Λοιπον για να ξεκαθαριζω την θεση μου αν θελετε να με βοηθησετε δωστε μου μια λυση στ ερωτημα μου αλλιως σταματηστε ειστε φονιαδες των πληκτρολογιων και να σχολιαζετε τα παντα!Ειμαι καινουργιος στον χωρο αυτο και μερα με την μερα διορθωνομαι δεν ειμαι τελειος κ ουτε ειπα οτι εφτιαξα την τελεια σελιδα ειναι μια αρχη!Ενεμε συμφωνω με οσα μου ειπες και να ξερεις οτι ο θυμος μου δ ειναι για σενα...Ακομα φισκιλις οπως σου ειπα ουτε κατεγγελια εγινε απ πουθενα γτ συννεοηθηκα!Τεσπα παιδια αν θελετε να συνεχισετε την ιστοριουλα αυτην εδω να ξερετε οτι δ θα συνεχισω να απανταω γιατι εχω και δουλειες!!

Άβαταρ μέλους
scoobby
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από scoobby » 30 Ιαν 2009 12:28

Αφου οπως λες αυτο που εγραψα ειναι ασχετο με το θεμα κατσε να ΔΙΑΒΑΣΕΙΣ τι σημαινει duplicate content και ανοιξε ενα αλλο θεμα και εξηγησε στους επιδοδοξους clopy pasters να μην το κανουν γιατι ο γκουγκλ θα τους βγαλει απο την ιντεξ τους.Καλα να φωναζει ο νοικοκυρης αλλα να φωναζει και ο κλεφτης?Εχεις ακουσει κατι για κλοπη πνευματικων δικαιωματων?Εγω φιλικα θα σε συμβουλευα να βγαλεις τα κειμενα που οι αλλοι μοχθησαν η πληρωσαν για να τα γραψουν και να πεις οτι ταχα μου δεν το ηξερες οτι δεν επιτρεπεται. Α ρε Ελλαδαρα.....

makphil62

Δημοσίευση από makphil62 » 30 Ιαν 2009 12:50

Eιδες που μου δινεις μια λυση τωρα!Αν ηθελες φιλε μου να μην γινει ολο αυτο που εγινε θα μπορουσες να το ειχες πει εξαρχης για το duplicate content αλλα ηθελες να κανεις το κομματι σου!Οσο για τα κειμενα θα αλλαξουν και καθε μηνα παντα θα αλλαζουν τα κειμενα και σου ξαναλεω οτι τα ιδια κειμενα τα εχω δει σε πολλες σελιδες...Τεσπα εγω επειδη πρεπει να φυγω αν γραψετε κατι θα απαντησω απ κυριακη!Καλο σας σαββατοκυριακο και ευχαριστω για την βοηθεια!

Άβαταρ μέλους
fiskilis
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από fiskilis » 30 Ιαν 2009 13:03

makphil62 έγραψε:Οσο για σενα αγαπητη μου φιλε φισκιλις που χρησιμοποιεις και χαρακτηρισμους εχω σταματησει πλεον να σε παιρνω στα σοβαρα απο μια παλαιοτερη μας συνεργασια οποτε..!
Δικο σου προβλημα να θα με παρεις στα σοβαρα και καθολου δεν με απασχολει
Απλα εγω σου τονισα ενα λογο που σε σουταρε το Google καθως βρηκε ταυτοσημο κειμενο με αλλη σελιδα

τον χαρακτηρισμο που ειδες ?

Άβαταρ μέλους
cordis
Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cordis » 30 Ιαν 2009 13:47

please cool down.. :D
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

makphil62

Δημοσίευση από makphil62 » 30 Ιαν 2009 14:01

fiskilis αλλο καταλαβα συγνωμη!Παιδια εγω σας ειπα ειμαι εδω για να παιρνω γνωμες γιατι τωρα μαθαινω δεν εχω τιποτα με κανεναν αλλα δεν δεχομαι να μου δινουν συμβουλες με ειρωνεια θελοντας να δειξουν κατι!Με ολους τους προλαλυσαντες δεν εχω κατι αλλα δεν μου αρεσει το υφακι!τεσπα για να δειτε οτι δεν βαζω την ξεροκεφαλια μου πανω απ ολα εκατσα και εγραψα μερικα λογια και απ εναν οδηγο που εχω αλλα και απ μενα!http://www.arachova-guide.com/ δειτε το αν θελετε και αν το δειτε πουθενα σε καμια σελιδα πειτε μου αλλα δεν το πιστευω!
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος makphil62 την 30 Ιαν 2009 14:13, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

id12586
στις καρδιές μας
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από id12586 » 30 Ιαν 2009 14:04

Βρε φίλε προσπαθούμε να σου πούμε ότι το duplicate content και το copy paste βλάπτουν εσένα πάνω απο όλα.
Μα τόσο δύσκολο ειναι να αφιερώσεις 2 ώρες να γράψεις πρωτότυπα κείμενα? Στην τελική για ένα θέμα που ξέρεις θα γράψεις. Όχι για κβαντομηχανική..
Και όχι γιατι θα σε τιμωρήσει το google..
Αλλά γιατί το νόημα σε αυτό το σατανικό κατασκεύασμα που λέγεται ιντερνετ, είναι το περιεχόμενο.. Φαντάζεσαι να είχαμε κλώνους απο σελίδες με το ίδιο περιεχόμενο..?
Φιλικα..
Chris at your Services
ΕικόναSacame de Aqui

Απάντηση

Επιστροφή στο “Google”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης