Μετατροπή απο MyISAM σε InnoDB

Συζητήσεις για την βάση δεδομένων MySQL και το phpMyAdmin

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators

Απάντηση
dotoree

Δημοσίευση από dotoree » 30 Ιαν 2009 15:07

Παιδιά, Καλημέρα

Εχώ ένα πρόβλημα σε μια MySQL που οι πίνακες της είναι σε MyISAM και στον server καθε 3 και λιγο μου χτυπάνε (ιδιαίτερα κάποιοι πίνακες που κάνω write με συχνότητα 1-5 recs/sec ή όταν γενικώς υπάρχουν mass inserts/updates). Οι πινακες κατα κανόνα είναι λιγα KB σε μεγεθός, και η σχεδίαση της βάσης χωρίς foreign keys.

Θέλω να μετατρέψω τους πίνακες που χτυπάνε σε InnoDB αλλα δεν ξέρω αν θα υπάρχει κάποιου είδους πρόβλημα, γιατι δεν έχω εμπειρία σε InnoDB.

Να σημειωθεί ότι σε Localhost enviroment (xammp, windows) παιζει μια χαρα. Ο server που παίζει τώρα είναι se mysql 5.0.32-Debian_7etch8-log, οι πίνακες και η βάση σε utf8_general_ci
collation, και σε αλλο server με ίδια χαρακτηριστικά έπαιζε μια χαρά, ενώ στο server που παίζει τώρα έχει γίνει memtest και γενικά δεν φαινεταί να παρουσιάζει πρόβλημα hardware

καμια ιδεά;

Άβαταρ μέλους
soteres2002
S. & H. Moderator

Δημοσίευση από soteres2002 » 31 Ιαν 2009 00:03

Πάρε backup από το myisam σχήμα και μετέτρεψέ το σε innodb. Μετά κάντο deploy σε εναν mysql server με υποστήριξη για innodb. Αν δεν δουλέψει, τότε φταίει το setup της mysql. Αν υπήρχε ''hardware'' πρόβλημα θα ήταν κάτι στο filesystem του δίσκου σου. Ρίξε ένα defrag/fsck στο δίσκο αυτό, γιατί μπορεί να υπάρχουν bad sectors στην περιοχή που είναι τα relations, αν και δεν νομίζω να έχει σχέση το πρόβλημά σου με το filesystem. Άλλωστε θα είχες γενικο πρόβλημα τότε...

Επίσης, δοκίμασε και τα mysql* tools με τη διανομή της mysql σου. Ίσως βρουν κάποιο πρόβλημα αυτά...

dotoree

Δημοσίευση από dotoree » 31 Ιαν 2009 12:08

soteres2002 έγραψε:Πάρε backup από το myisam σχήμα και μετέτρεψέ το σε innodb. Μετά κάντο deploy σε εναν mysql server με υποστήριξη για innodb. Αν δεν δουλέψει, τότε φταίει το setup της mysql. Αν υπήρχε ''hardware'' πρόβλημα θα ήταν κάτι στο filesystem του δίσκου σου. Ρίξε ένα defrag/fsck στο δίσκο αυτό, γιατί μπορεί να υπάρχουν bad sectors στην περιοχή που είναι τα relations, αν και δεν νομίζω να έχει σχέση το πρόβλημά σου με το filesystem. Άλλωστε θα είχες γενικο πρόβλημα τότε...

Επίσης, δοκίμασε και τα mysql* tools με τη διανομή της mysql σου. Ίσως βρουν κάποιο πρόβλημα αυτά...
Κατ αρχήν ευχαριστώ για τη γρήγορη απάντηση.
Λοιπόν :
α) η mysql έχει στηθει 2 φορές (διαφορετικές εκδόσεις) και πάλι τα ίδια... :(
β) Backup υπάρχει (άλλωστε δεν παίζω με real data ακομή)
γ) Hardware-iko δεν φαίνεται να είναι ολό το σύστημα παίζει πένα...

Πρός το παρόν το έβαλα σε άλλο server και το τεστάρω, προς το παρόν παίζει καλά :)

Το πρόβλημα μου (ανησύχια) είναι μήπως αν το γυρίσω σε InnoDB μου παρουσιάσει προβλήματα πάνω στην εφαρμογή μου (γιατί δεν έχω εμπειρία σε InnoDB). Να προσθέσω ότι όλα τα relations γίνονται μεσώ queries (INNER JOINS klp) .

Ακόμη έχω τα εξής alerts στην mysql (μεσω phpmyadmin) :

Innodb_buffer_pool_reads 10

Handler_read_rnd 4,108
Handler_read_rnd_next 9,658 k

Created_tmp_disk_tables 194
Opened_tables 1,127
Table_locks_waited 21

Απάντηση

Επιστροφή στο “MySQL”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες