SEO / marketing business στο web: Η πανούκλα του διαδικτύου

Τεχνολογικά Θέματα, Νέα και Ειδήσεις. Θέματα προς συζήτηση.

Συντονιστές: Super-Moderators, Reporters

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
scoobby
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από scoobby » 14 Φεβ 2009 15:33

fafos έγραψε:
scoobby έγραψε:Δηλαδη θες να μου πεις τι θα γινει οταν ερθουν 2 σαιτ που βγηκαν στον αερα την ιδια ημερομηνια πουλανε το ιδιο ακριβως προιον και διαθετουν το ιδιο ακριβως μπατζετ και εχουν παει στην ιδια σεο εταιρια την ιδια χρονικη περιοδο???????

Ας ειμαστε λιγο σοβαροι....
den leo auto.. to antitheto malista.. exo ena site pou poulaei patates.. h X etaireia anelave kai mou efeiakse to SEO kai ola kala.. meta apo 1-2 xronia pas esy me ena allo site pou poulaei epishs patates sthn idia etaireia X gia na sou feiaksei to SEO... pos antidra h X etaireia? an esy me peraseis sta apotelesmata se ligo kairo ego den prepei na antidraso kai na po sthn X etaireia giati me kseperases esy? den mporo na to perigrapso poio apla...

ωραια,τωρα μιλαμε... οπως εξηγησα η χ εταιρια που ξεκινησε πρριν 2 χρονια εχει σοβαροτατο πλεονεκτημα και για να την ξεπερασει η καινουργια θελει 5Χ μπατζετ απο αυτο που χαλασε η χ. και εαν την ξεπεασει θα θεωρειτε και επιτυχια.

Άβαταρ μέλους
fafos
Script Master

Δημοσίευση από fafos » 14 Φεβ 2009 15:35

scoobby έγραψε:
ωραια,τωρα μιλαμε... οπως εξηγησα η χ εταιρια που ξεκινησε πρριν 2 χρονια εχει σοβαροτατο πλεονεκτημα και για να την ξεπερασει η καινουργια θελει 5Χ μπατζετ απο αυτο που χαλασε η χ. και εαν την ξεπεασει θα θεωρειτε και επιτυχια.
ara... h yphresia exei hmeromhnia lhkseos mexri na vrethei kapoios na mas "xosei" perissotera? ok.. auto hthela na matho...
Οι πάνες και οι πολιτικοί πρέπει να αλλάζονται συχνά για τον ίδιο λόγο...

Άβαταρ μέλους
scoobby
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από scoobby » 14 Φεβ 2009 15:40

lunarmedia έγραψε:Εγώ πάντως σαν πελάτης και καταναλωτής δεν ξέρω τι σημαίνει αυτό το SEO.

Θα έβαζα λοιπόν στο google Πως θα βγω πρώτος στο google ώστε να μπορέσω να βρω απαντήσεις στο ερώτημά μου και να πρόωθήσω την εταιρεία μου.

Απ' ότι βλέπετε ή θα πήγαινα στην εταιρεία που βγάζει το πρώτο αποτέλεσμα ή θα ακολουθούσα τις οδηγίες που δίνει το forum του joomla.gr. :o :o :o :o :o

Όλοι αυτοί που βροντοφωνάζουν ότι μπορούν να απαντήσουν στο ερώτημά μου, και να μου προσφέρουν τις υπηρεσίες τους, δεν βρίσκονται καν στις 10 πρώτες σελίδες του Google.
Λοιπον κοιταξε να δεις πως παει εσυ σαν πελατης καταναλωτης που πονας το σαιτ σου και θες να παει καλα θα δεις πια σαιτ πανε καλα στον τομεα σου.Και θα προσπαθησεις ποιος η τι τα εκανε να πανε καλα και θα κανεις το ιδιο.τωρα αυτα που λες για πως θα το ψαξεις να το βρεις πιστευω οτι ειναι αστειο σε σχεση με αυτο που σου λεω εγω.Ετσι κανουν οι απλοι πελατες/καταναλωτες και οχι ετσι οπως λες εσυ.
Που ειναι το βιβλιο μου??? :)

Άβαταρ μέλους
dimsis
Reporter

Δημοσίευση από dimsis » 14 Φεβ 2009 15:40

Συνοψίζω και περιμένω και από τους άλλους για να βγάλουμε μια άκρη για το ακριβώς είναι το SEO – ποιες υπηρεσίες συγκεκριμένα παρέχονται ή πρέπει να παρέχονται:
SEO είναι:

@scoobby
Keywords discovery
On-site optimization
Backlinks building

@geobak
SEO auditing
Keyword research & analysis
Competition analysis
Content development
HTML optimization
Sitemap/internal linking
link building Campaign
Social media optimization
Reporting

Μπορεί να γίνει μια μετάφραση σε αυτά pls για να καταλαβαίνουν όλοι και εξίσου επιγραμματικά να μας γράψετε σε τι ακριβώς αναφέρετε το καθένα; Κάτι σαν παράδειγμα δηλαδή;

Αν βγει άκρη, βάλτε το και στην ενότητα SEO που έχει το freestuff (που κατά τα άλλα δεν είναι αντικειμενικό!) για να ξέρουν τουλάχιστον όσοι θα πάνε να αγοράσουν τελικά υπηρεσίες SEO τι να ζητήσουν. Γίνετε;

Άβαταρ μέλους
cordis
Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cordis » 14 Φεβ 2009 15:40

Εγώ πιστεύω πάνω σε αυτό το τελευταίο θέμα ότι είναι θέμα ηθικής. Όπως μια διαφημιστική δε μπορεί να έχει δύο εταιρείες με κινητή τηλεφωνία, ας πούμε, έτσι γίνετε και εδώ.

Κι αν τύχει κάποιος με μεγαλύτερο budget θα πρέπει να αναφερθεί στην πρώτη εταιρεία για να πράξει ανάλογα και να βρει άλλη διαφημιστική.

Το παράδειγμα 'κινητή τηλεφωνία' δεν είναι τυχαίο, γιατί έγινε περιστατικό στην χώρα μας την περασμένη χρονιά.
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

Άβαταρ μέλους
scoobby
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από scoobby » 14 Φεβ 2009 15:44

fafos έγραψε:
scoobby έγραψε:
ara... h yphresia exei hmeromhnia lhkseos mexri na vrethei kapoios na mas "xosei" perissotera? ok.. auto hthela na matho...

Σου ξεφυγαν μαλλον αυτα τα 2 που ανεφερα ετσι?
Με λιγα λογια δεν ειναι δουλεια αρπα-κολα αλλα ειναι μια δουλεια που δεν τελειωνει με την παραδοση ενος σαιτ και παμε στον eπομενο αλλα ειναι διαχρονικη.

και εαν την ξεπερασει θα θεωρειτε και επιτυχια με 5χ μπατζετ

anyway προφανως καποιοι οτι και να τους λες εχουν βγαλει αποφαση οποτε γιατι να μιλαμε???

Και εντιντ για τον αντμιν και τον φαφο¨
Εγω δεν πουλαω σεο ουτε εχω καποια εταιρια για να εχω ερθει σε τετοια ηθικα η αντικειμενικα διληματα,προφανως οσοι εχουν,χαραζουν μια πολιτικη και την ακολουθουν.
Εγω απλα ειπα πωσ λειτουργει.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος scoobby την 14 Φεβ 2009 15:47, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Άβαταρ μέλους
Geobak
SEM Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Geobak » 14 Φεβ 2009 15:46

fafos έγραψε:
den leo auto.. to antitheto malista.. exo ena site pou poulaei patates.. h X etaireia anelave kai mou efeiakse to SEO kai ola kala.. meta apo 1-2 xronia pas esy me ena allo site pou poulaei epishs patates sthn idia etaireia X gia na sou feiaksei to SEO... pos antidra h X etaireia? an esy me peraseis sta apotelesmata se ligo kairo ego den prepei na antidraso kai na po sthn X etaireia giati me kseperases esy? den mporo na to perigrapso poio apla...

cordis έγραψε:Εγώ πιστεύω πάνω σε αυτό το τελευταίο θέμα ότι είναι θέμα ηθικής. Όπως μια διαφημιστική δε μπορεί να έχει δύο εταιρείες με κινητή τηλεφωνία, ας πούμε, έτσι γίνετε και εδώ.

Κι αν τύχει κάποιος με μεγαλύτερο budget θα πρέπει να αναφερθεί στην πρώτη εταιρεία για να πράξει ανάλογα και να βρει άλλη διαφημιστική.

Το παράδειγμα 'κινητή τηλεφωνία' δεν είναι τυχαίο, γιατί έγινε περιστατικό στην χώρα μας την περασμένη χρονιά.
+1000 απο εμένα

Και αυτή είναι και η απάντηση μου προς εσένα fafos...Ο σωστός επαγγελματίας SEO consultant κάνει αυτό που περιγράφει ο admin οτι έκανε η διαφημιστική εταιρία...

Άβαταρ μέλους
fafos
Script Master

Δημοσίευση από fafos » 14 Φεβ 2009 15:48

cordis έγραψε:Εγώ πιστεύω πάνω σε αυτό το τελευταίο θέμα ότι είναι θέμα ηθικής. Όπως μια διαφημιστική δε μπορεί να έχει δύο εταιρείες με κινητή τηλεφωνία, ας πούμε, έτσι γίνετε και εδώ.

den legete hthikh.. legete romantismos.. alla sthn Ellada den yparxei tetoio pragma... oti fame oti pioume kai oti arpaksei o k..s mas... etsi energoun edo se ola ta epipeda... den anefera tyxaia authn thn aporia mou giati exo trantaxto paradeigma pou den thelo na anafero giati tha thikso anthropous pou mou to ekmhsthreuthkan... aplos o xoros mas myrizei poly kai exoun mpei kapoioi oi opoioi to mono pou katafernoun einai na mas kanoun na kryvoume oti asxoloumaste me to antikeimeno les kai poulame narkotika...

Άβαταρ μέλους
Geobak
SEM Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Geobak » 14 Φεβ 2009 15:49

dimsis έγραψε:Συνοψίζω και περιμένω και από τους άλλους για να βγάλουμε μια άκρη για το ακριβώς είναι το SEO – ποιες υπηρεσίες συγκεκριμένα παρέχονται ή πρέπει να παρέχονται:
SEO είναι:

@geobak
SEO auditing
Competition analysis
Content development
HTML optimization
Sitemap/internal linking
link building Campaign
Reporting

Μπορεί να γίνει μια μετάφραση σε αυτά pls για να καταλαβαίνουν όλοι και εξίσου επιγραμματικά να μας γράψετε σε τι ακριβώς αναφέρετε το καθένα; Κάτι σαν παράδειγμα δηλαδή;
Στο link που έδωσα τα περιγράφει όλα αναλυτικά.Δεν υπάρχει λόγος να τα βάλω και εδώ και δεν ξέρω αν θα είναι και σωστό να τα αντιγράψω απο την σελίδα τους εδώ χωρίς την άδεια τους τουλάχιστον...

Άβαταρ μέλους
manolism
Super Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από manolism » 14 Φεβ 2009 15:50

Geobak έγραψε:+1000 απο εμένα

Και αυτή είναι και η απάντηση μου προς εσένα fafos...Ο σωστός επαγγελματίας SEO consultant κάνει αυτό που περιγράφει ο admin οτι έκανε η διαφημιστική εταιρία...
Δηλαδή συκρίνονται τα εξαψήφια ποσά που εισπράτει η διαφημιστική με τα τριψήφια άντε τετραψήφια που εισπράτει μία εταιρεία seo;

Αν είναι τόσα τα λεφτά ώστε να γίνεται και η επιλογή των πελατών τότε ΟΚ.

Άβαταρ μέλους
scoobby
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από scoobby » 14 Φεβ 2009 15:51

dimsis έγραψε:Συνοψίζω και περιμένω και από τους άλλους για να βγάλουμε μια άκρη για το ακριβώς είναι το SEO – ποιες υπηρεσίες συγκεκριμένα παρέχονται ή πρέπει να παρέχονται:
SEO είναι:

@scoobby
Keywords discovery
On-site optimization
Backlinks building

@geobak
SEO auditing
Competition analysis
Content development
HTML optimization
Sitemap/internal linking
link building Campaign
Reporting

Αν βγει άκρη, βάλτε το και στην ενότητα SEO που έχει το freestuff (που κατά τα άλλα δεν είναι αντικειμενικό!) για να ξέρουν τουλάχιστον όσοι θα πάνε να αγοράσουν τελικά υπηρεσίες SEO τι να ζητήσουν. Γίνετε;

dimsis
τα ιδια λεμε απλα εμενα ειναι πιο περιεκτικα ενω του τζεο λιγο πιο αναλυτικα.....

Άβαταρ μέλους
Geobak
SEM Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Geobak » 14 Φεβ 2009 15:55

lunarmedia έγραψε:Εγώ πάντως σαν πελάτης και καταναλωτής δεν ξέρω τι σημαίνει αυτό το SEO.

Θα έβαζα λοιπόν στο google Πως θα βγω πρώτος στο google ώστε να μπορέσω να βρω απαντήσεις στο ερώτημά μου και να πρόωθήσω την εταιρεία μου.

Απ' ότι βλέπετε ή θα πήγαινα στην εταιρεία που βγάζει το πρώτο αποτέλεσμα ή θα ακολουθούσα τις οδηγίες που δίνει το forum του joomla.gr. :o :o :o :o :o

Όλοι αυτοί που βροντοφωνάζουν ότι μπορούν να απαντήσουν στο ερώτημά μου, και να μου προσφέρουν τις υπηρεσίες τους, δεν βρίσκονται καν στις 10 πρώτες σελίδες του Google.
Σωστό σαν επιχείρημα αλλά το keyword tool της Google που δείχνει περίπου πόσες αναζητήσεις γίνονται για καποιον όρο στο google.gr ανα μήνα δείχνει ότι οι αναζητήσεις αυτού του όρου είναι ελαχιστόταστες...

Τώρα να με συγχωρέσετε αλλά έχω να μελετήσω Οργάνωση και Διοίκηση Λιμένων...

Σας παρακαλώ μην κάνετε πολλά posts μέχρι να επιστρέψω :P

CU...

Άβαταρ μέλους
manolism
Super Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από manolism » 14 Φεβ 2009 15:58

Αααααα.

Οι πελάτες δηλαδή ψάχνουν με τους όρους SEO, Seo Master, Seo Expert, βελτιστοποίηση στις μηχανές αναζήτησης.

Δηλαδή δεν αναφέρουν πουθενά την λέξη google.

Άβαταρ μέλους
fafos
Script Master

Δημοσίευση από fafos » 14 Φεβ 2009 16:01

Telika einai auto pou lei o anarxikos-akatanomastos-mpakalogatos:

Kathe nea diafhmish einai h diapseush ths amesos prohgoumenhs... :D

Άβαταρ μέλους
scoobby
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από scoobby » 14 Φεβ 2009 16:03

λουναρ.
Αυτο καταλαβες απο αυτο που ειπα?Οχι οι πελατες ψαχνουν για paros hotels εαν εχουν ξενοδοχειο στην παρο.
Καταλαβες τωρα?

Απάντηση

Επιστροφή στο “Τεχνολογικά Θέματα, Νέα και Ειδήσεις”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες