SEO / marketing business στο web: Η πανούκλα του διαδικτύου

Τεχνολογικά Θέματα, Νέα και Ειδήσεις. Θέματα προς συζήτηση.

Συντονιστές: Super-Moderators, Reporters

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
dimsis
Reporter

Δημοσίευση από dimsis » 29 Αύγ 2011 21:24

Απορία όπου έβγαλες και τα αυθαίρετα συμπεράσματα σου έτσι;

Δεν ζήτησε κανείς τη γνώμη σου ή να ξαναγράψεις τα ίδια. Για άλλη μια φορά πετάχτηκες όπως συνηθίζεις για να ξεστομίσεις κατηγορίες περί bump όπως έχεις κάνει στο ίδιο topic και στο παρελθόν.
Ένα link έβαλα και πετάχτηκες να πεις την σαχλαμάρα σου περί bump ξανά λες και πρέπει να σου δώσω λογαριασμό, τι θα δημοσιεύσω, για πιο λόγο και που...

Η απάντηση μου στον scooby στην οποία αναφέρεσαι δεν έχει καμιά σχέση με προσωπική επίθεση. Γενικά μιλάω πάνω σε αυτά που έγραψε, δεν κατηγόρησα προσωπικά τον scooby για κάτι, οπότε και πάλι αερολογίες γράφεις.

Ναι το ξύπνησα το αγαπημένο thread, αν έλειπαν και τα άσχετα σχόλια σαν τα δικά σου από αυτό, θα ήταν μια χαρά, οπότε ή μείνε on topic ή θα πρέπει να αρχίσουν οι διαγραφές των ασχέτων.

Άβαταρ μέλους
vortalifer
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από vortalifer » 30 Αύγ 2011 02:41

Να μπω και εγώ στην συζήτηση :)

Νομίζω ότι η κόντρα είναι στο κατά πόσο ισχύει αυτό ( λανθασμένα) :

"Το x site θα βγει πιο ψηλά από το ψ, ακόμα και αν το x έχει κατώτερο περιεχόμενο από το ψ, λόγω SEO"

ενώ πιστεύω ότι τα παιδιά του χώρου, περιγράφουν αυτό:

"Το x site θα βγει πιο ψηλά από το ψ, με ίδιας ποιότητας περιεχόμενο, λόγω SEO"

Άβαταρ μέλους
korgr
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από korgr » 30 Αύγ 2011 10:02

vortalifer έγραψε:Να μπω και εγώ στην συζήτηση :)

Νομίζω ότι η κόντρα είναι στο κατά πόσο ισχύει αυτό ( λανθασμένα) :

"Το x site θα βγει πιο ψηλά από το ψ, ακόμα και αν το x έχει κατώτερο περιεχόμενο από το ψ, λόγω SEO"

ενώ πιστεύω ότι τα παιδιά του χώρου, περιγράφουν αυτό:

"Το x site θα βγει πιο ψηλά από το ψ, με ίδιας ποιότητας περιεχόμενο, λόγω SEO"
Αν εξαιρέσουμε πως κατά κόρον ισχύει το πρώτο, όπου ισχύει το δεύτερο είναι κι αυτό κακό. Γιατί εγώ σαν χρήστης χάνω την δυνατότητα να αντλήσω δεδομένα και από άλλο ένα καλό site που θάφτηκε λόγω του SEO του πρώτου (και πολλών άλλων φυσικά).

Γενικά, αν δεν υπήρχε το SEO θα ήταν μια άκρως δίκαιη "φυσική" κατάταξη που θα ήταν υπέρ του συμφέροντος του χρήστη.

Και ακόμα πιο λιανά!
Το SEO είναι υπέρ της επιχείρησης (πελάτης γαρ) και χέστηκε για τον χρήστη!
Αυτό βροντοφωνάζουμε εδώ μέσα, αλλά θίγουμε συμφέροντα γι' αυτό και τσιτώνονται οι SEOτζήδες.

Και αν με ρωτήσεις εσύ στα sites σου δεν κάνεις SEO?
Θα σου απαντήσω πως στο μέτρο του δυνατού κάνω (είμαι αναγκασμένος γιατί πελάτης μου είναι η επιχείρηση και κάποιοι άλλοι φρόντισαν να θέσουν τους κανόνες του παιχνιδιού), αλλά αυτό δεν σημαίνει πως δεν συμβάλλω κι εγώ στην καταπάτηση των δικαιωμάτων του χρήστη.
Η διαφορά είναι πως εγώ το ξέρω και το παραδέχομαι...

Άβαταρ μέλους
Figaro
Honorary Member

Δημοσίευση από Figaro » 30 Αύγ 2011 10:39

korgr, με μπέρδεψες :P
Μερικά posts πιο πάνω λέγατε πως αν έχεις καλό content και ακολουθήσεις και μερικούς απλούς κανόνες δεν υπάρχει λόγος να κάνουμε και SEO.

Τωρα λές πως οι σελίδες με καλό content χάνονται λόγο άλλων σελίδων που είναι optimized.

Πριν κάνουμε οποιαδήποτε συζήτηση (το έχουμε ήδη κουράσει) πρέπει να πάρουμε σαν δεδομένο πως δεν μπορούν 20 σελίδες να είναι στο top5.
Κάπως πρέπει να γίνει η διαφοροποίηση (SEO??).

Άβαταρ μέλους
Geobak
SEM Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Geobak » 30 Αύγ 2011 13:26

dimsis έγραψε:Απορία όπου έβγαλες και τα αυθαίρετα συμπεράσματα σου έτσι;

Δεν ζήτησε κανείς τη γνώμη σου ή να ξαναγράψεις τα ίδια. Για άλλη μια φορά πετάχτηκες όπως συνηθίζεις για να ξεστομίσεις κατηγορίες περί bump όπως έχεις κάνει στο ίδιο topic και στο παρελθόν.
Ένα link έβαλα και πετάχτηκες να πεις την σαχλαμάρα σου περί bump ξανά λες και πρέπει να σου δώσω λογαριασμό, τι θα δημοσιεύσω, για πιο λόγο και που...

Η απάντηση μου στον scooby στην οποία αναφέρεσαι δεν έχει καμιά σχέση με προσωπική επίθεση. Γενικά μιλάω πάνω σε αυτά που έγραψε, δεν κατηγόρησα προσωπικά τον scooby για κάτι, οπότε και πάλι αερολογίες γράφεις.

Ναι το ξύπνησα το αγαπημένο thread, αν έλειπαν και τα άσχετα σχόλια σαν τα δικά σου από αυτό, θα ήταν μια χαρά, οπότε ή μείνε on topic ή θα πρέπει να αρχίσουν οι διαγραφές των ασχέτων.
dimsis στο συγκεκριμένο thread και σε άλλα διάφορα threads που έχουν γραφτεί κατά καιρούς για το SEO έχω απαντήσει και εγώ και άλλοι επαγγελματίες του χώρου και έχουμε επιχειρηματολογήσει υπέρ του SEO καταθέτοντας απόψεις αλλά δεν βρήκαμε κοινό σημείο επαφής και ούτε πρόκειται ποτέ να βρούμε.

Το πιο ενοχλητικό πράγμα για μένα από αυτά που λες είναι ότι μας τσουβαλιάζεις όλους. Δεν αμφισβητώ ότι υπάρχουν σκάρτοι επαγγελματίες στον χώρο του Search Engine Optimization και του Internet Marketing γενικότερα. Και το έχω πει και στο παρελθόν σε διάφορα posts και τους έχω κράξει κατα καιρούς. Αυτοί χαλάνε την πιάτσα και το όνομα του χώρου και καταστρέφουν την αγορά. Όπως τέτοιοι σκάρτοι επαγγελματίες που προσφέρουν μη ποιοτικές υπηρεσίες υπάρχουν και στον χώρο web design-development (site με 49 ευρώ και δώρο μια pizza :P).

Επειδή υπάρχουν τέτοιοι άνθρωποι στον χώρο του SEΟ αλλά και του web development όμως αυτό δεν σημαίνει πως δεν υπάρχουν και σωστοί επαγγελματίες που γνωρίζουν τι κάνουν και προσφέρουν ROI στους πελάτες τους και χρήσιμες πληροφορίες στους επισκέπτες. Εξάλλου υπάρχουν οι δουλείες και τα case studies που τα αποδεικνύουν αυτά τα πράγματα.

Αν θέλεις μπορώ να σου δείξω sites πελατών με PM όπου έχει γίνει φανταστική δουλεία η οποία βοηθάει και τον χρήστη που επισκέπτεται το site αλλά και προσφέρει ανταπόδοση στον πελάτη. Και σε προκαλώ να μου δείξεις πως το site αυτό καταστρέφει το ελληνικό WEB όπως λες.

Όσο λοιπόν εξακολουθείς εσύ να λες την γνώμη σου και να μας τσουβαλιάζεις όλους πετώντας λάσπτη τόσο και εγώ θα συνεχίσω να σου πηγαίνω κόντρα σου αρέσει δεν σου αρέσει

Άβαταρ μέλους
ThyClub
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από ThyClub » 30 Αύγ 2011 13:34

Εγώ πάντως ξέρω τουλάχιστον έναν σοβαρό επαγγελματία του χώρου που έχει κάνει seo σε site με:

Keyword stuffing
+
Hidden links

και τώρα βγαίνει 3ο στο Google με το βασικό του kw.

Βέβαια δεν θα βρεις το εν λόγο site ούτε σε case studies ούτε πουθενά.

Άβαταρ μέλους
Geobak
SEM Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Geobak » 30 Αύγ 2011 14:36

όταν εντοπίζεις τέτοιες τακτικές το καλύτερο είναι να τις κάνεις report. Εγώ αυτό κάνω.

Πάντως και εγω ξερω σοβαρη εταιρεία του χώρου του web development που τους ανατέθηκε απο τρίτο να φτιάξουν μια δωρεάν υπηρεσία και η εταιρεία web development ζητάγε χιλιάρικα αριστερά και δεξιά. Και αυτή είναι μόνο μια απο τις χιλιάδες περιπτώσεις που έχουμε ακούσει.

Το θέμα δεν είναι αυτό όμως. Αυτα υπάρχουν σε όλους τους χώρους και θα συνεχίσουν να υπάρχουν.
Το να εφαρμόζει κάποιος μη ασφαλείς τακτικές σε sites πελατών μακροχρόνια δεν θα τον βοηθήσει. Ούτε αυτόν σαν επαγγελματία ούτε τον πελάτη.

To θέμα είναι ότι πιστεύω πως δεν πρέπει να μπαίνουν όλοι στην ίδια μοίρα. Δνε είναι όλοι το ίδίο. Όπως υπάρχουν καλοί developers υπάρχουν και καλοί. Το ίδιο ισχύει και στο internet marketing.

Άβαταρ μέλους
ThyClub
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από ThyClub » 30 Αύγ 2011 14:50

Geobak έγραψε:Και εγω ξερω σοβαρη εταιρεία του χώρου του web development που τους ανατέθηκε απο τρίτο να φτιάξουν μια δωρεάν υπηρεσία και η εταιρεία web development ζητάγε χιλιάρικα αριστερά και δεξιά
Define "Δωρεάν υπηρεσία".
Γιατί άλλο το:

" σε πληρώνω για να μου φτιάξεις μια υπηρεσία που θα παρέχεται δωρεάν στους χρήστες της"

και άλλο το:

"Φτιάξε μου μια υπηρεσία ΤΖΑΜΠΑ για να την δίνω δωρεάν στους χρήστες."

Αν ήταν το πρώτο τότε ναι το ίδιο πιστεύω κι εγώ με σένα. Αν ήταν το δεύτερο τότε πολύ απλά ο πελάτης ήταν τζαμπατζής και του άξιζε η συμπεριφορά.

Όπως είπες κι εσύ όμως. Παντού υπάρχουν αυτά.

Άβαταρ μέλους
Geobak
SEM Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Geobak » 30 Αύγ 2011 14:56

Thyclub Δεν ξέρω τις λεπτομέρειες. Δεν κάθομαι να ασχολούμαι με όλες τις φήμες που κυκλοφορούν στην αγορά. Ακούμε πολλά κάθε μέρα.

Εχω δει πάντως και εταιρεία να κρύβει links με css σε facebook social plugin και στον τέλος να την "τρώει" απο την Google.
Αυτες οι τακτικές δεν είναι ασφαλείς. Σε προσωπικά sites ο καθένας μπορεί να πειραματιστεί με ότι θέλει και να κάνει ότι θέλει.

Το να εφαρμόζει όμως κάποιος τακτικές οι οποίες είναι λίγο γκρίζες σε πελάτες είναι απαράδεκτο και θέτει σε κίνδυνο και την επαγγελματική του ακεραιότητα και τον πελάτη.

btw γιατί νοιώθω ότι έχεις λανθασμένη εντύπωση του τι είναι hidden link?

http://www.google.com/support/webmaster ... swer=66353

Άβαταρ μέλους
ThyClub
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από ThyClub » 30 Αύγ 2011 15:08

*Using white text on a white background

Τώρα κατάλαβα όμως !

thnx για το link!

Thoughtless
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Thoughtless » 30 Αύγ 2011 15:29

Για να καταλάβω... για τους "πολέμιους" του SEO...

Δεν υφίσταται ή δεν ΠΡΕΠΕΙ να υφίσταται η υπηρεσία;

και όταν λέμε SEO εννοούμε στα πρότυπα που θέτουν οι μηχανές αναζήτησης με "ηθικούς" τρόπους.
it's all about contribution ...

Άβαταρ μέλους
korgr
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από korgr » 30 Αύγ 2011 17:10

Figaro έγραψε:korgr, με μπέρδεψες :P
Μερικά posts πιο πάνω λέγατε πως αν έχεις καλό content και ακολουθήσεις και μερικούς απλούς κανόνες δεν υπάρχει λόγος να κάνουμε και SEO.
Με τονισμένα αυτό που εγώ θεωρώ SEO και που είναι ικανό να θάψει ένα καλό site που δεν ακολούθησε τους απλούς κανόνες. Αν δεν υπήρχαν κανόνες, βάσει content θα έβγαιναν παρέα σαν αδερφάκια.
Ελπίζω να ...ξεμπερδεύτηκες μην μου πέσεις και κάτω :P

Άβαταρ μέλους
cpulse
Script Master
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cpulse » 31 Αύγ 2011 00:51

Thoughtless έγραψε:Για να καταλάβω... για τους "πολέμιους" του SEO...

και όταν λέμε SEO εννοούμε στα πρότυπα που θέτουν οι μηχανές αναζήτησης με "ηθικούς" τρόπους.
Δεν ξέρω αν υπάρχουν πολέμιοι, σίγουρα υπάρχουν σκεπτικιστές.

Αυτοί δηλαδή που αμφιβάλλουν οτι κάποιος που προσφέρει υπηρεσίες SEO θα μείνει στα ηθικά και δεν θα θελήσει να "ληγίσει" τους κανόνες - όπως λένε κι βάρβαροι - για να κάνει ένα site να βγαίνει ψηλότερα από όσο του αξίζει.

Πάντως.. λαμογιάρες και λαμογιάκια (SEO, ξεSEO, ό,τι να ναι), έχω νέα!
Ξεχάστε τα SEO. Τώρα το γρήγορο χρήμα είναι στο UX και στα social media.

Thoughtless
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Thoughtless » 31 Αύγ 2011 01:28

cpulse έγραψε:
Thoughtless έγραψε:Για να καταλάβω... για τους "πολέμιους" του SEO...

Δεν ξέρω αν υπάρχουν πολέμιοι, σίγουρα υπάρχουν σκεπτικιστές.

Αυτοί δηλαδή που αμφιβάλλουν οτι κάποιος που προσφέρει υπηρεσίες SEO θα μείνει στα ηθικά και δεν θα θελήσει να "ληγίσει" τους κανόνες - όπως λένε κι βάρβαροι - για να κάνει ένα site να βγαίνει ψηλότερα από όσο του αξίζει.

Πάντως.. λαμογιάρες και λαμογιάκια (SEO, ξεSEO, ό,τι να ναι), έχω νέα!
Ξεχάστε τα SEO. Τώρα το γρήγορο χρήμα είναι στο UX και στα social media.
Γι'αυτό έβαλα "" στο πολέμιοι :P

Αυτό που λες ότι συμβαίνει στην υπηρεσία του SEO, δεν μπορεί να ισχύει και αντίστοιχα στις υπόλοιπες web υπηρεσίες;

Αν αυτό που λες είναι ο λόγος για όλο αυτόν τον σκεπτικισμό τότε νομίζω ότι απλά στοχοποιείται κάτι άνευ λόγου. Εκτός αν υπάρχει κάτι άλλο που δεν έχω καταλάβει...
it's all about contribution ...

Άβαταρ μέλους
cpulse
Script Master
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cpulse » 31 Αύγ 2011 01:43

Πριν προλάβουν διάφοροι να με παρεξηγήσουν. Υπάρχει το θέμα της ηθικής του SEO και υπάρχουν και οι άνθρωποι που το χρησιμοποιούν.

Στην Ελλάδα δυστυχώς ξέρουμε πόσοι τυχοδιώκτες υπάρχουν που ψάχνουν για εύκολο χρήμα και που δεν διστάζουν να πουλήσουν σε ψαρωμένους πελάτες (με την τεχνολογία) ακόμα και τον αέρα που αναπνέουν.

Ο σκεπτικισμός είναι για την ηθική. Το μένος σε όλη αυτή τη συζήτηση νομίζω είναι για τους τυχοδιώκτες.

Η γνώμη μου είναι οτι δεν είναι όλοι τυχοδιώκτες. Αλλά δεδομένου οτι όλοι ζούμε στην Ελλάδα, τουλάχιστον οι developers βλέπουμε τους SEOτζήδες σαν τυχοδιώκτες μέχρι αποδείξεως του εναντίου.

Εγώ ειδικά όταν διαβάζω την λέξη expert δίπλα στο SEO ... να μη το συνεχίσω ...

Απάντηση

Επιστροφή στο “Τεχνολογικά Θέματα, Νέα και Ειδήσεις”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης