Ιντερνετ και τηλ μαζι

Ανταλλαγή εμπειριών και νέα για τις τιμές των συνδέσεων ADSL, VDSL στο internet.

Συντονιστής: Super-Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
gaucho
Honorary Member

Ιντερνετ και τηλ μαζι

Δημοσίευση από gaucho » 02 Φεβ 2009 17:31

HOL / Conn X / Forthnet / TELLAS.

Τηλ και ίντερνετ μαζί.

Ποιο απο αυτά έχει σταθερό ίντερνετ;

Άβαταρ μέλους
deninho
Super Moderator
Επικοινωνία:

Ιντερνετ και τηλ μαζι

Δημοσίευση από deninho » 02 Φεβ 2009 23:13

omg ffs lmao etc Μα καλά δε διαβάζεις τα άλλα threads? Forthnet ftw :lol:

Πέρα από την πλάκα, μην κάνεις το λάθος κι έρθεις κι εσύ στη Forthnet. Θα μας επιβαρύνεις κι άλλο και θα βρίζουμε περισσότερο εμείς τη 4νετ, θα αρχίσεις να βρίζεις κι εσύ.

Σταθερό τηλέφωνο + internet = ΟΤΕ :wink:

Για πιο φθηνό, ψάξου για HOL :)

Άβαταρ μέλους
CyberCr33p
Honorary Member
Επικοινωνία:

Ιντερνετ και τηλ μαζι

Δημοσίευση από CyberCr33p » 03 Φεβ 2009 12:39

Forthnet και Tellas έχουν σοβαρό πρόβλημα.

Για HOL δεν γνωρίζω.

Πάντως OTE είναι μια χαρά.

Άβαταρ μέλους
PanosIlio
Honorary Member
Επικοινωνία:

Ιντερνετ και τηλ μαζι

Δημοσίευση από PanosIlio » 03 Φεβ 2009 13:19

Εγώ που είμαι χρήστης της Forthnet τόσα χρόνια σοβαρά προβλήματα δεν έχω αντιμετωπίσει, περισσότερο με ανθρώπους είναι το πρόβλημα παρά με τις υπηρεσίες/τιμές που προσφέρει η forthnet. Έχω διαβάσει και εδώ και σε άλλα forum καλές γνώμες και κακές γνώμες για όλες μα όλες τις εταιρείες. Είναι ανάλογα την περίπτωση.

Όσον αφορά τον ΟΤΕ, όπως λέει και εδώ http://www.freestuff.gr/forums/viewtopic.php?t=40955 ακόμα δεν έχει καταφέρει να βγάλει πακέτο που θα προσφέρει τα πάντα με μία τιμή. Αν το βγάλει και εγώ ανεπιφύλακτα θα πρότεινα ΟΤΕ, αλλά προς το παρόν με τα πακέτα του ΟΤΕ πληρώνεις και extra κερατιάτικα....συγνώμη πάγια ήθελα να πω :lol:

Από κει και πέρα είναι ότι αντέχει η τσέπη σου και αναλόγως επιλέγεις και εταιρεία.
Εικόνα

Friendship often ends in love; but love in friendship - never.

Άβαταρ μέλους
EneMe
Super Moderator
Επικοινωνία:

Ιντερνετ και τηλ μαζι

Δημοσίευση από EneMe » 03 Φεβ 2009 13:23

ΟΤΕ > Οtenet > Connex + Connex-Talk

pstn + γραμμή ADSL + πακέτο Connex + υπηρεσία Connex Talk [μισή ή ολόκληρη μέρα δωρεάν σταθερά]

Καλύτερα να τα κλείσεις από το 134, αν πας σε OTEshop θα αργήσει πολύ περισσότερο.

Ό,τι πιο σταθερό κυκλοφορεί στην αγορά κατά την γνώμη μου.

Άβαταρ μέλους
PanosIlio
Honorary Member
Επικοινωνία:

Ιντερνετ και τηλ μαζι

Δημοσίευση από PanosIlio » 04 Φεβ 2009 10:01

Πάντος για να λέμε και του στραβού το δίκιο, εδώ στο γραφείο έχουμε Connex 24/1 και οφείλω να ομολογήσω πως προχθές που κατέβασα τα windows 7 και τώρα που κατεβάζω το kubuntu (από ftp) κατεβάζω με 1.3 - 1.7 MB/sec.

Ενώ από το σπίτι με forthnet 24/1 από ftp πάλι με 700-1000 ΚΒ/sec.
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
deninho
Super Moderator
Επικοινωνία:

Ιντερνετ και τηλ μαζι

Δημοσίευση από deninho » 05 Φεβ 2009 00:53

στα πόσα κλειδώνεις στο σπίτι, και στα πόσα στο γραφείο όμως; Είναι κι αυτό σημαντικό :)

Αυτό δεν αλλάζει το ότι η 4νετ αυτήν την περίοδο δεν προτείνεται ως εναλλακτική. Μόνο ως παράδειγμα προς αποφυγή :lol:

Άβαταρ μέλους
PanosIlio
Honorary Member
Επικοινωνία:

Ιντερνετ και τηλ μαζι

Δημοσίευση από PanosIlio » 05 Φεβ 2009 09:37

Σωστή παρατήρηση Διονύση.

Σπίτι κλειδώνω με 13, 15 στην καλύτερη...

Εδώ δεν έχω πρόσβαση στο ρουτερ για να δω με πόσα κλειδώνει. Φαντάζομαι καλύτερα από όσο στο σπίτι :lol:
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
DGeorge
Honorary Member

Ιντερνετ και τηλ μαζι

Δημοσίευση από DGeorge » 23 Μάιος 2009 19:10

EneMe έγραψε:ΟΤΕ > Οtenet > Connex + Connex-Talk
pstn + γραμμή ADSL + πακέτο Connex + υπηρεσία Connex Talk [μισή ή ολόκληρη μέρα δωρεάν σταθερά]..........
Χωρίς Connex-Talk
Ερώτηση 1η: Αν (pstn + γραμμή ADSL) --> θα έχω λειτουρία τηλεφώνου την ώρα χρήσης του Internet;
Ερώτηση 2η: Αν (pstn + γραμμή ADSL) --> εννοείται ότι η σύνδεση/χρήση Internet είναι επί 24ωρης/(αδιάκοπης) βάσης;
PC-Ponemenos
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
EneMe
Super Moderator
Επικοινωνία:

Ιντερνετ και τηλ μαζι

Δημοσίευση από EneMe » 23 Μάιος 2009 19:12

Ναι και στα δύο...

Αλλά γιατί να μην βάλεις και το talk? Σε χαλάει να έχεις δωρεάν σταθερά όλη μέρα, κάθε μέρα με 14,90 τον μήνα? [περιλαμβάνεται φπα]

Και προσωπικά έχοντας κάνει ένα πακέτο των 100 ευρώ το δίμηνα - 50 ευρώ τον μήνα- είμαι τρισευτυχισμένος... γιατί τουλάχιστον στην περιοχή μου η μόνη αξιόπιστη εταιρεία είναι ο ΟΤΕ.

Άβαταρ μέλους
DGeorge
Honorary Member

Ιντερνετ και τηλ μαζι

Δημοσίευση από DGeorge » 25 Μάιος 2009 11:00

Καλή σου μέρα και καλή εβδομάδα φίλε EneMe, :D :D
Σ'ευχαριστώ για την άμεση ανταπόκρισή σου.
Στη δική μου περίπτωση τα πράγματα, τουλάχιστον μέχρι τώρα, είναι αρκετά περίεργα..
Δηλαδή:
1) Απ'το σπίτι σπανίως ~ πολύ σπανίως να μπω στο Internet. Τον λίγο ελεύθερο χρόνο μου προτιμώ να τον περάσω με δυο κολλητούς για καφέ στην πλατεία. (Ειδικά τώρα που αγριεύουν οι ζέστες). Έτσι η γραμμή Internet του σπιτιού, είναι η παλιά γνωστή pstn 56Kb, που την έχω κρατήσει για περίπτωση ανάγκης.

2) Η σοβαρή χρήση (επικοινωνία μαζί σας, κλπ) γίνεται από το γραφείο, όπου υπάρχει μια HOL ADSL. Κι αυτό με πλήρη γνώση της διοίκησης, η οποία αρνείται την IT-επιμόρφώσή μου είτε με σεμινάρια, είτε ακόμα-ακόμα και με συνδρομή σε κάποιο έγκυρο περιοδικό του χώρου...Όχι! :naughty: :naughty:
Ευτυχώς -τουλάχιστον- που για την περίπτωση της συμμετοχής/επικοινωνίας μου μαζί σας δεν έχουν (προς το παρόν) καμμία αντίρρηση! Έτσι ευτυχώς καταφέρνω και ξεστραβώνομαι σε μεγάλο βαθμό, σχετικά με γνώσεις που απαιτεί η θέση μου (ΙΤ - και αυτή ανεπίσημη :P ).
Κι αυτός -από μόνος του- είναι ένας από τους σοβαρότερους λόγους που νοιώθω και την ανάγκη της συνεισφοράς μου, όπου και όποτε με παίρνει :hammer: :hammer:
PC-Ponemenos
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
Cha0s
SysAdmin

Ιντερνετ και τηλ μαζι

Δημοσίευση από Cha0s » 03 Ιουν 2009 15:24

Προσωπικά με Forthnet δεν έχω παράπονο.

Double Play στα 18-21mbit κλειδώνει (πιάνω καθαρά μέχρι και 2.1mbyte/s πάντα) με δωρεάν οι κλήσεις προς σταθερά και 60 λεπτά το μήνα σε κινητά & static IP.

Αν ήταν να επιλέξω τώρα θα επέλεγα Otenet - εφόσων έχει αντίστοιχο πακέτο με το παραπάνω που ανέφερα.

2η επιλογή Forthnet

Και όλες οι υπόλοιπες θα ήταν μόνο αν δεν γινόταν με καμία δύναμη να έχω μία από τις παραπάνω.

Μακράν Otenet έχει καλύτερη υποδομή στο backbone της.
Μετά ακολουθεί η Forthnet και όλες οι άλλες με διαφορά και φουλαρισμένα gateways...

Προσωπικά δεν με ενδιαφέρει η Χ εταιρία ούτε αν έχει το καλύτερο support, ούτε αν έχει εφετζίδικα πακέτα ή 5-10 ευρώ λιγότερο πάγιο.
Αν το backbone της δεν είναι σοβαρό (σύνδεση με AIX/GRIX, σοβαρά gateways με εξωτερικό) να υποστηρίξει τις φανταχτερές διαφημίσεις τις και τα μεγάλα πακέτα με ψίχουλα τον μήνα τι να την κάνω;

Απάντηση

Επιστροφή στο “Συνδέσεις ADSL, VDSL”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες