CineBench 10 CPU Database

Δημιουργία τρισδιάστατων γραφικών με Cinema 4D, Max 3Ds, Maya, ...

Συντονιστές: Super-Moderators, Graphics Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
paink1ller

Δημοσίευση από paink1ller » 22 Οκτ 2009 23:15

Καλα κανεις και τα υπερασπιζεσαι αλλα δεν συμφωνω με τα λεγομενα σου.

Kαταρχην αν βαλω τα καλα υλικα πανω στον mac pro ωστε να μην θεωρειται πια entry level οπως λες θα χρειαστω πανω απο 3000Ε με τον 2.66Ghz. Αν βαλω τον 2.96Ghz 4000Ε+ !!!
Με 3000Ε παιρνω 3 pc i7-950 3.06Ghz και με 4000Ε παιρνω 3 pc ι7-975 3.33Ghz.
Στην συγκεκριμενη περιπτωση τα Ghz του ενος ειναι αναλογα με τα Ghz του αλλου γιατι ειναι ιδιο chip. Επισης δεν εχει αλλη επεκτασιμοτητα απο εκει και πανω ο mac pro οποτε ακυρο και αυτο.
Ειδικα τωρα που η ιντελ ανακοινωσε οτι στα sockets των ι7 θα μπαινουν και τα καινουργια 6πυρηνα νομιζω οτι αυτο για την επεκτασιμοτητα το ειπες αναποδα γιατι χλωμο να τα υποστηριξει η apple στις παλιες συνθεσεις.
Eπισης δεν ειναι αναγκη να παρω ενα απλο pc. Mπορω να φτιαξω και workstation και παλι θα μου βγει φτηνοτερα απο mac.

Εγγυημενη συμβατοτητα που την ειδες? Σου δινει επισημο χαρτι η apple οπου λεει οτι αν κολησει η αν παθει κατι θα σε αποζημιωσει? Δεν το φτιαχνει η ιδια το hardware της.
Aντε και σου κρατησε το μακ 10χρονια. Ποιος επαγγελματιας που χρειαζεται τοση επεξεργαστικη ισχυ κραταει υλικο πανω απο 3-4 χρονια τα οποια καλυπτονται απο την εγγυηση που δινουν συνηθως στα pc?

Τωρα για τα studio που λες εχω την εντυπωση οτι τα προτιμανε για το finalcut και την φημη που δημιουργησαν οταν τα pc ηταν ακομη αναξιοπιστα και πιο αργα. Δεν νομιζω να συνεχιστει για πολυ ακομη αυτο γιατι εδω η MS εχει σχεδον καταφερει να δημιουργησει ενα λειτουργικο που τρεχει σε οτι ναναι συνθεση με τρομερη αξιοπιστια και ταχυτητα.
Μονο το θεμα με τους ιους και το "design" θα μεινει τελικα στα πλεονεκτημα του μακ.

Anyway τζαμπα κουβεντα. Στην κατασταση που βρισκεται η οικονομια δεν νομιζω οτι εχουν πολυ μελλον πια τα μακ. Απο την στιγμη που μεταπηδησαν σε Pc hardware μου φαινεται αδυνατον να ακολουθησουν τις εξελιξεις με τo μεριδιο αγορας που εχουν.

Για το τελευταιο που λες, αν δω ενα σαπιο πορτοκαλι στον δρομο δεν χρειαζεται να το δαγκασω για να βεβαιωθω.
:P
Ηobby: Shooting photons

Άβαταρ μέλους
deninho
Super Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από deninho » 22 Οκτ 2009 23:47

και για όσους δε βλέπουν καθαρά τι γράφει το ss, έχουμε 22403 με έναν επεργαστή
Συνημμένα
cb4ghz.png

Άβαταρ μέλους
paink1ller

Δημοσίευση από paink1ller » 23 Οκτ 2009 00:03

χεχε..
4ghz ! Ωραιος.

και να καει δεν τρεχει τπτ. Με τα λεφτα του μακ παιρνεις αλλα δυο cpu να εχεις ρεζερβα, 2 call girls και πας και για σκι Χριστουγεννα.

Άβαταρ μέλους
deninho
Super Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από deninho » 23 Οκτ 2009 00:50

και δεν καίγεται γιατί παίρνεις και σύστημα υδρόψυξης με τα λεφτά ενός μακ, και ένα 8ήμερο σε όποιο σημείο του κόσμου θες, γιατί ταλαιπωρήθηκες να λύνεις ασυμβατότητες :P

Άβαταρ μέλους
SimonTheSorcerer

Δημοσίευση από SimonTheSorcerer » 23 Οκτ 2009 16:20

Painkiller αυτή η τεκμηρίωση είναι τουλάχιστον παιδαριώδης. Σίγουρα τα όλα τα πράγματα έχουν πλεονεκτήματα και μειονεκτήματα, και το ίδιο συμβαίνει και με τα Mac και τα off the shelf PC. Για να τα γενικεύσω, έτσι όπως το βλέπω στα mac έχεις γενικά μεγαλύτερη σταθερότητα, μεγαλύτερη αξιοπιστία και για μένα μεγαλύτερη αξία σε αυτό που αγοράζεις, ενώ στο PC έχεις ταχύτητα με φθηνό κόστος.

Άλλο όμως το τα mac vs pc και άλλο το workstation, που και τα windows workstations έχουν τιμή αντίστοιχη του mac pro κι ας έχεις κολλήσει εσύ στο mac pro.

Ουσιαστικά προσπαθείς να βγάλεις τόσους 3D artists ΠΟΛΥ πιο έμπειρους καταξιωμένους και ικανούς από εμάς, αλλά και στούντιο όπως η Framestore βλάκες, και επίσης έχεις την ψευδαίσθηση ότι άλλαξε κάτι στην φύση των PC όλα αυτά τα χρόνια, επειδή βγήκαν τα Windows 7 ενώ το μόνο που μετράς είναι η τελική ταχύτητα του επεξεργαστή. Τρομερή αξιοπιστία και ταχύτητα; Το linux το κάνει αυτό από πάντα, και τα Windows 7 εχτές βγήκαν, πότε πρόλαβες να δοκιμάσεις την αξιοπιστία τους. Κι εγώ πιστεύω πως θα είναι πιο σταθερά αλλά δεν τα βαπτίζω με τη μία αξιόπιστα... Μπορεί να είναι τα καλύτερα Windows, αλλά τα και πάλι Windows είναι με ότι αυτό συνεπάγεται για τον τρόπο λειτουργίας τους.
Επίσης δεν φταίει η σύνθεση του μηχανήματος που τα Windows ήταν τόσο αναξιόπιστα, το γεγονός ότι η apple ελέγχει και hardware και software είναι bonus για παραπάνω optimisation, και όχι κάτι απαραίτητο για να μην κλατάρει το μηχάνημα όλη την ώρα, αυτό το έχει αποδείξει και το linux.
Τους επεξεργαστές τους βγάζει η intel, όχι η apple, και τα parts μπορείς λίγο πολύ να τα αγοράσεις, ενώ δύσκολα θα πετύχεις το ίδιο σύνολο.
Επίσης όταν βγουν οι 6-core workstations, το mac pro θα είναι 12-core...

Επίσης δεν είναι η δουλειά του να αντικαθιστά την renderfarm, αλλά να μπορείς να δουλεύεις γρήογρα, αποδοτικά και αξιόπιστα πριν στείλεις τη δουλειά στη renderfarm.
Τώρα για τις υδροψύξεις και τα overclocking δε νομίζω πως θα εμπιστευόταν κάποιος επαγγελματίας αυτή τη λύση. Ας το κρατήσουμε σε λογικά πλαίσια. Αυτά είναι για modding και gaming, εκτός αν μπορούσαν να του εγγυηθούν το αντίθετο.

Και όσο για το αν έχουν μέλλον, και τους ισχυρισμούς για το final cut, τα mac δεν είχαν φήμη στα 3D τα τελευταία χρόνια την αποκτούν επειδή μετά την παρουσίαση του mac pro αλλά και λόγω της μεγάλης άνοδος της δημοφιλίας τους έχουν μεταφερθεί τα περισσότερα 3D προγράμματα στην πλατφόρμα. Η οποία δημοφηλία πιστεύω πως θα συνεχίσει να ανεβαίνει. Και του mac αλλά και του linux. Κάπως όπως έγινε με τους browsers.

Τώρα για τις τιμές, πιστεύω πως οι επεξεργαστές έχουν φτάσει στο επίπεδο που για προσωπική χρήση και το πιο μικρό μοντέλο μπορεί να φτάνει. Δηλαδή τι κάνει ένας τυπικός χρήστης στο σπίτι του; Και το πιο αδύναμο μοντέλο imac να πάρεις με 1000 ευρώ, θα παίζει ταινίες σε 1080p, θα σερφάρεις ασύρματα στο internet, θα γράφεις κείμενα, θα διαχειρίζεσαι/επεξεργάζεσαι τις φωτογραφίες και τις ταινίες σου, την μουσική σου, τις επαφές σου, το mp3 σου, καλύτερα από ότι θα τα έκανες στο PC. Για παιχνίδια έχεις την κονσόλα σου και δεν σε απασχολούν ούτε vga, ούτε 10gb installs ούτε defrags, ούτε ιοί, ούτε formats, ούτε όλα τα μικροπρογραμματάκια crapware που θέλεις για να συμπληρώνεις τις λειτουργίες των windows. Χωρίς καλώδια, χωρίς να σου πιάνει χώρο και χωρίς να σου τρώει τ' αυτιά.

Έχεις με άλλα λόγια το κεφάλι σου ήσυχο. Και αυτό είναι το στοιχείο που πιστεύω πως είναι το μέλλον στον χώρο τον υπολογιστών. Δηλαδή να απλοποιούνται τα πράγματα, με πιο έξυπνα μηχανήματα. Η κοστολόγιση μου φαίνεται λογική για αυτά που προσφέρει.

Με άλλα λόγια, η επεργαστική ισχύς είναι μία μόνο παράμετρος για την μέτρηση της αξίας του μηχανήματος, που σε τέτοιες περιπτώσεις είναι και δευτερεύουσας σημασίας.
Πιο πολύ επεξεργαστική δύναμη, θα μπορούσε να πιάσει τόπο πιστεύω κυρίως για τα 3D/video production και τα παιχνίδια.
Το "design" είναι πιστεύω το τελευταίο που έχει κάποιος στο μυαλό του όταν παίρνει mac... Τουλάχιστον όπως το εννοείς εσύ, μιας και με την λειτουργική σημασία της λέξης είναι πολύ μπροστά.

Τώρα αν δεν αντιλαμβάνεσαι τη διαφορά που έχουν τα workstations με τα απλά PC δεν μπορείς να κάνεις αντικειμενική σύγκριση σύγκριση, μόνο να πεις μερικά θετικά/αρνητικά των διαφορετικών κατηγοριών, ως κατηγορίες, και πάλι σε αυτό βλέπεις μόνο θετικά, επειδή προφανώς κάνεις συγκεκριμένη χρήση του μηχανήματος και δεν σε απασχολεί η κατηγορία workstation.

Άκυρη επίσης η παρομοίωση με το σάπιο πορτοκάλι, πιο πολύ άγνοια δείχνει παρά διάθεση για λογική κρίση.
And I will strike down upon thee with great vengeance and furious anger those who attempt to poison and destroy my brothers. And you will know my name is the Lord, when I lay my vengeance upon thee.

Άβαταρ μέλους
deninho
Super Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από deninho » 23 Οκτ 2009 19:20

Είναι δύο σημεία που μου κέντρισαν την προσοχή.
SimonTheSorcerer έγραψε:Τώρα για τις υδροψύξεις και τα overclocking δε νομίζω πως θα εμπιστευόταν κάποιος επαγγελματίας αυτή τη λύση. Ας το κρατήσουμε σε λογικά πλαίσια. Αυτά είναι για modding και gaming, εκτός αν μπορούσαν να του εγγυηθούν το αντίθετο
Συνεχές uptime 95 ημερών πριν τις καλοκαιρινές μου διακοπές. 2ήμερο συνεχόμενο με stressprime, χωρίς error. Άγνωστος αριθμός από λούπες του memtest+. Μετά από αυτά, έχει τις ίδιες ακριβώς πιθανότητες να πάθει κάτι ο υπολογιστής με τον ακλοκάριστο. Η επιφυλακτικότητα στην υδρόψυξη ελπίζω να οφείλεται στην άγνοια, κι όχι σε κάποια δήλωση της Apple, ότι η υδρόψυξη είναι κακό πράγμα :P
SimonTheSorcerer έγραψε:Και το πιο αδύναμο μοντέλο imac να πάρεις με 1000 ευρώ, θα παίζει ταινίες σε 1080p, θα σερφάρεις ασύρματα στο internet, θα γράφεις κείμενα, θα διαχειρίζεσαι/επεξεργάζεσαι τις φωτογραφίες και τις ταινίες σου, την μουσική σου, τις επαφές σου, το mp3 σου, καλύτερα από ότι θα τα έκανες στο PC.
Αυτό ρε μάστορα, πως το κρίνεις; Γιατί μιλάς για την παιδαριώδη αιτιολόγηση του Painkiller, αλλά η δική σου αιτιολόγηση είναι... ανύπαρκτη. "Αυτό μας είπαν, αυτό ισχύει"
Τώρα αν δεν αντιλαμβάνεσαι τη διαφορά που έχουν τα workstations με τα απλά PC δεν μπορείς να κάνεις αντικειμενική σύγκριση σύγκριση, μόνο να πεις μερικά θετικά/αρνητικά των διαφορετικών κατηγοριών, ως κατηγορίες, και πάλι σε αυτό βλέπεις μόνο θετικά, επειδή προφανώς κάνεις συγκεκριμένη χρήση του μηχανήματος και δεν σε απασχολεί η κατηγορία workstation.
τσίμπα και ένα workstation, και όχι pc, που πάλι ρίχνει στα αυτιά στο ντιζαϊνάτο -θαυμάστε το, είναι Apple- 8πύρηνο workstation της Apple, με την οθόνη στο πακέτο.
Συνημμένα
Untitled.png

Άβαταρ μέλους
SimonTheSorcerer

Δημοσίευση από SimonTheSorcerer » 23 Οκτ 2009 19:42

Αυτό που μου λες δεν αποτελεί εγγύηση για τίποτα. Ποιος θα μου δώσει εγγύηση ότι αν πάθει βλάβη το μηχάνημα θα μου το φτιάξει, και άμεσα; Πέραν του ότι overclocked για 3D είναι ουσιαστικά ατύχημα που περιμένει να συμβεί. Εκτός από κάποιους που παίρνουν το ρίσκο και το κάνουν, δε νομίζω πως θα γίνει ποτέ εφαρμογή σε σοβαρή επαγγελματική χρήση.

Ήδη πιστεύω έγραψα μακροσκελές κείμενο για το θέμα, αναγράφοντας μόνο σημεία κλειδιά. Δε θεώρησα σημαντικό να κάθομαι να περιγράφω μία μία τις λειτουργίες εφ' όσον μιλάμε για mac pro, αλλά αφού το ζήτησες "μάστορα" να στο τεκμηριώσω στο θέμα του "σπιτικού" imac:

- Ταινίες: πέραν του ότι τρέχει το 1080p σα νεράκι, η οθόνη είναι πιο ποιοτική από τις περισσότερες που κάνουν bundle με τα PC. Επίσης έχει από τη μάνα του τηλεχειριστήριο (που το αγοράζεις όμως ως έξτρα πλέον, 20 ευρώ) και το αντίστοιχο πρόγραμμα του Media Edition, ώστε να το χρησιμοποιείς πιο εύκολα για ταινίες.

- WiFi 802.11n ενσωματωμένο, χωρίς usb ή ψάξιμο για drivers για ασύρματο internet, καθώς και bluetooth.

- Για κείμενα η πιο δημοφιλής εφαρμογή είναι το Word και το openoffice που οι τελευταίες εκδόσεις υπάρχουν για mac. Πέραν τούτου, στο mac έχεις ενσωματωμένο αγγλικό (και πολλές ακόμα γλώσσες) λεξικό για όλες τις εφαρμογές, καθώς και dictionary και thesaurus. Επίσης από παντού μπορείς να κάνεις print sε pdf καθώς και άλλα βελτιωτικά καλούδια.

- Διαχείρηση φωτογραφιών και ταινιών: iPhoto, iMovie. Πολύ ανώτερα προγράμματα από αυτά που προσφέρουν τα Windows, με εκπληκτική ευκολία στη χρήση και λειτουργικότητα και τεχνολογίες όπως face recognition για ταξινόμηση φωτογραφιών ανα πρόσωπο, real-time skimming και stabilization κ.α. για βίντεο. Όχι απλά δεν συγκρίνονται αυτά που είναι bundled με τα Windows, αλλά και να ήθελες να τα αγοράσεις δεν βρίσκεις παρόμοια προγράμματα.
Επίσης σε σώζει από το να γεμίζεις το computer διάφορα μικροπρογραμματάκια για να μπορείς να κάνεις τέτοιες δουλειές.

Για την διαχείρηση των παραπάνω αρχείων (και όχι μόνο φυσικά), με το automator μπορείς εύκολα να δημιουργήσεις actions όπως π.χ. μαζικό convert εικόνων από ένα format σε άλλο και σε συνδυασμό και με το time machine και spotlight βρίσκεις και εύκολα χαμένες φωτογραφίες, ή παλαιότερες εκδόσεις πριν από την επεξεργασία.

-Για email το mail είναι πολύ πιο εύχρηστο από το Outlook και για επαφές το Address Book επίσης, για πρόγραμμα το Calendar κλπ. Το outlook είναι τόσο δυσχρηστο, που οι παραπάνω pc users προτιμούν να βλέπουν τα email τους από τον browser... Δεν θα βρεις ποτέ κάποιον σε mac να χρησιμοποιεί browser για να βλέπει τα email του...

Επίσης με το quicklook κάνεις πολύ πιο γρήγορα browsing στα αρχεία, από κείμενα μέχρι βίντεο, λειτουργεί και μέσα στο mail.

-Για μουσική υπάρχει το Garageband που είναι από τα καλύτερα προγράμματα δημιουργίας μουσικής, καθώς και το iTunes poy υπάρχει και στα Windows, με genius playlist και genius DJ καθώς και αυτόματη τακτοποίηση της μουσικής ώστε να κάνεις απλώς drag & drop στο πρόγραμμα από ένα σημείο και πέρα.

-Η διαφορά είναι πως όσον αφορά τα ipod/iphone τα κάνεις όλα synch πάνω, εξ' ου και η αναφορά σ' αυτά.

Τώρα το workstation που αναφέρεις για κανονικό PC μου φαίνεται. Τα workstations κουβαλάνε έκδοση server του λειτουργικού, και αυτό είναι 4πύρηνο, όχι 8πύρηνο...
And I will strike down upon thee with great vengeance and furious anger those who attempt to poison and destroy my brothers. And you will know my name is the Lord, when I lay my vengeance upon thee.

Άβαταρ μέλους
paink1ller

Δημοσίευση από paink1ller » 23 Οκτ 2009 21:28

SimonTheSorcerer έγραψε:Πέραν του ότι overclocked για 3D είναι ουσιαστικά ατύχημα που περιμένει να συμβεί. Εκτός από κάποιους που παίρνουν το ρίσκο και το κάνουν, δε νομίζω πως θα γίνει ποτέ εφαρμογή σε σοβαρή επαγγελματική χρήση.
Δεν χρειαζεται να κανεις overclocking γιατι αν παρεις τον i7-950 εχεις την ιδια δυναμη και τις ιδιες δυνατοτητες με τον mac pro και σε απλες εφαρμογες που χρησιμοποιουν 1 πυρηνα οπως photoshop κτλ ο i7-950 θα ειναι αισθητα πιο γρηγορος απο τον mac των 2.26Ghz.
Αντε και κρασαρε μια φορα στο τοσο.. δεν νομιζω να παραπονεθει η τσεπη σου που θα εχει γλυτωσει 1500Ε. Μ'αυτα τα 1500 παιρνεις αλλο ενα και ενω το ενα rendarei δουλευεις η και ρενταρεις στο αλλο. Αν ειχες mac pro θα επρεπε να περιμενεις για να δουλεψεις ξανα.
Αν σου φαινεται αυτο παιδαριωδες επιχειρημα τι να πω η λογικη σηκωνει τα χερια..
SimonTheSorcerer έγραψε:Για να τα γενικεύσω, έτσι όπως το βλέπω στα mac έχεις γενικά μεγαλύτερη σταθερότητα, μεγαλύτερη αξιοπιστία και για μένα μεγαλύτερη αξία σε αυτό που αγοράζεις, ενώ στο PC έχεις ταχύτητα με φθηνό κόστος.
Eτσι το βλεπεις εσυ γιατι προφανως δεν ξερεις τι πρεπει να αγορασεις σε πισι και πως να το δουλεψεις σωστα.
SimonTheSorcerer έγραψε: Επίσης όταν βγουν οι 6-core workstations, το mac pro θα είναι 12-core...
Κανε μια ερευνα πρωτα. Τα πισι ειναι ηδη 12 cores και οταν θα εχουν τα μακ 12cores μετα ιδια λεφτα θα παιρνεις 24cores σε πισι και 3 οθονες να δουλευεις ταυτοχρονα.
SimonTheSorcerer έγραψε: Ουσιαστικά προσπαθείς να βγάλεις τόσους 3D artists ΠΟΛΥ πιο έμπειρους καταξιωμένους και ικανούς από εμάς, αλλά και στούντιο όπως η Framestore βλάκες
Το οτι δουλευουν με μακ δεν σημαινει οτι ειναι και η καλυτερη επιλογη. Συγκεκριμενα για 3D rendering/modeling στο ξαναλεω με τα λεφτα του μακ θα παρω pc που θα δουλευω πολυ πιο γρηγορα. Οταν θελεις επεξεργαστικη ισχυ τα μακ ειναι κοροιδια.
SimonTheSorcerer έγραψε: και επίσης έχεις την ψευδαίσθηση ότι άλλαξε κάτι στην φύση των PC όλα αυτά τα χρόνια, επειδή βγήκαν τα Windows 7 ενώ το μόνο που μετράς είναι η τελική ταχύτητα του επεξεργαστή. Τρομερή αξιοπιστία και ταχύτητα; Το linux το κάνει αυτό από πάντα, και τα Windows 7 εχτές βγήκαν, πότε πρόλαβες να δοκιμάσεις την αξιοπιστία τους.
Η φυση των πισι μπορει να μην εχει αλλαξει αλλα εχει εξελιχθει. Δεν ειμαστε στο 2000 πια.
Τα windows 7 τα εχω δοκιμασει εκτεταμενα σε διαφορα συστηματα και πραγματικα ειμαι εντυπωσιασμενος και χωρις να ειμαι MSfunboy γιατι εχω ριξει απειρα καντηλια για τα vista.
SimonTheSorcerer έγραψε: Άλλο όμως το τα mac vs pc και άλλο το workstation, που και τα windows workstations έχουν τιμή αντίστοιχη του mac pro κι ας έχεις κολλήσει εσύ στο mac pro.
Το αναλογο συστημα(που εσυ ονομαζεις workstation) σε πισι(custom workstation) βγαινει παλι στο χιλιαρικο διαφορα με το ιδιο υλικο. Δεν καταλαβαινω γιατι θεοποιησες ετσι τα workstations. Αυτο το συννεφιασμενο concept που εχεις στο μυαλο σου για τα workstations δηλωνει μια αγνοια για το hardware των υπολογιστικων συστηματον. Σαν το 90% των ανθρωπων που συναντω και θελουν να παρουν μακ γιατι τα εχουν θεοποιησει και εχουν τσιμπησει ολες τις μαρκετινγ μπουρδες της apple.
SimonTheSorcerer έγραψε: Τα workstations κουβαλάνε έκδοση server του λειτουργικού, και αυτό είναι 4πύρηνο, όχι 8πύρηνο...
Τα εχεις μπερδεψει λιγο εδω. Για να ειναι καποιο συστημα workstation δεν χρειαζεται να εχει εκδοση σερβερ λειτουργικου. Eκτως αν ετσι το διαφημιζει παλι ο Stevy. :D
Aυτο ελειπε να παρω ενα dual socket πισι και για να το χαρακτηρισω workstation να πρεπει να το βαλω windows server.. :-?
SimonTheSorcerer έγραψε: Δηλαδή τι κάνει ένας τυπικός χρήστης στο σπίτι του; Και το πιο αδύναμο μοντέλο imac να πάρεις με 1000 ευρώ, θα παίζει ταινίες σε 1080p, θα σερφάρεις ασύρματα στο internet, θα γράφεις κείμενα, θα διαχειρίζεσαι/επεξεργάζεσαι τις φωτογραφίες και τις ταινίες σου, την μουσική σου, τις επαφές σου, το mp3 σου, καλύτερα από ότι θα τα έκανες στο PC. Για παιχνίδια έχεις την κονσόλα σου και δεν σε απασχολούν ούτε vga, ούτε 10gb installs ούτε defrags, ούτε ιοί, ούτε formats, ούτε όλα τα μικροπρογραμματάκια crapware που θέλεις για να συμπληρώνεις τις λειτουργίες των windows. Χωρίς καλώδια, χωρίς να σου πιάνει χώρο και χωρίς να σου τρώει τ' αυτιά.

Έχεις με άλλα λόγια το κεφάλι σου ήσυχο. Και αυτό είναι το στοιχείο που πιστεύω πως είναι το μέλλον στον χώρο τον υπολογιστών. Δηλαδή να απλοποιούνται τα πράγματα, με πιο έξυπνα μηχανήματα. Η κοστολόγιση μου φαίνεται λογική για αυτά που προσφέρει.
Αν δεν θελει να παιζει παιχνιδια και δεν θα ασχοληθει εστω ερασιτεχνικα με κατι που απαιτει επεξεργαστικη ισχυ τοτε συμφωνω οτι το iMAC των 1000Ε ειναι μια καλουτσικη επιλογη. Τωρα που εβγαλε η apple και i5-i7 με 1600-1800Ε ισως εχει καποιες ελπιδες επιβιωσης.. Ιδωμεν γιατι και η τσεπη του αγοραστη ειναι αδεια πια.

Άβαταρ μέλους
SimonTheSorcerer

Δημοσίευση από SimonTheSorcerer » 24 Οκτ 2009 01:23

paink1ller έγραψε: Eτσι το βλεπεις εσυ γιατι προφανως δεν ξερεις τι πρεπει να αγορασεις σε πισι και πως να το δουλεψεις σωστα.

Κανε μια ερευνα πρωτα. Τα πισι ειναι ηδη 12 cores και οταν θα εχουν τα μακ 12cores μετα ιδια λεφτα θα παιρνεις 24cores σε πισι και 3 οθονες να δουλευεις ταυτοχρονα.

Το οτι δουλευουν με μακ δεν σημαινει οτι ειναι και η καλυτερη επιλογη. Συγκεκριμενα για 3D rendering/modeling στο ξαναλεω με τα λεφτα του μακ θα παρω pc που θα δουλευω πολυ πιο γρηγορα. Οταν θελεις επεξεργαστικη ισχυ τα μακ ειναι κοροιδια.
Κοίτα painkiller, PC στήνω από τα 10 μου, και δεν λέω ότι είμαι ειδικός των pc αλλά πιστεύω πως έχω αρκετή εμπειρία για να ξέρω λίγο-πολύ τις αδυναμίες τους. Όταν ήμουν μικρότερος πίστευα τα ίδια με σένα, πως στα branded δίνεις τσάμπα λεφτά, και στους εξωτερικούς δίσκους το ίδιο. Άρχισα με DOS και έχω δουλέψει όλα τα Windows από τα 3.1 και τα έχω φάει με το κουτάλι. Και άπειρα προβλήματα λόγω pc έχω φάει όχι μόνο στον προσωπικό μου χώρο, που κόντεψα να χάσω εργασίες από δυσλειτουργίες, αλλά και στον επαγγελματικό αφού σε κάθε PC που δούλεψα είχε παρουσιάσει προβλήματα. Απλά μερικοί τα συνηθίζουν και συμβιβάζονται από ένα σημείο και πέρα...

Τώρα εννοείται ότι υπάρχουν διάφορες επιλογές σε Windows/Linux, λογικό είναι αφού όλες η εταιρίες πλην της Apple για αυτές τις πλατφόρμες θα βγάλουν τα μηχανήματα. Μέχρι και 50-core βρίσκεις ή και παραπάνω ίσως.
Και διαφωνώ, για επεξεργαστική δύναμη πιστεύω πως το mac pro είναι από τις καλύτερες επιλογές στον τομέα τους. Πολλοί χρήστες max ή softimage που χρησιμοποιούν windows παίρνουν το mac pro και του βάζουν windows πάνω.
Εσύ συγκρίνεις το quad core pc με το quad core mac pro, αλλά το mac pro το παίρνουν κατά γενικό κανόνα 8πύρηνο, μέχρι να βγουν τα 12πύρηνα δηλαδή. Είναι κρίμα να πάρει κάποιος mac pro τώρα και να το πάρει σε quad, σα να παίρνει imac σε dual core.

Τώρα για την "συννεφιασμένη" άποψη, σίγουρα υπάρχει μια υποκειμενική οπτική γωνία, τώρα αν αυτό αυτομάτως σημαίνει συννεφιασμένη μάλλον το αντιλαμβάνεσαι εσύ έτσι, που προφανώς δεν έχεις εμπειρία και στις 2 πλατφόρμες όπως χρειάζεται για να γίνει ένα σωστό ντημπέητ, αλλά μάλλον θεωρείς παρ' όλ' αυτά τη δική σου άποψη διαυγή και αντικειμενική.

Να σου δώσω και ένα παράδειγμα, για τη διαφορά Workstation με PC. Σε ένα στούντιο που είχα δουλέψει, είχαν μερικά quad core PC για την "κανονική" χρήση, και ένα 8 core workstation για τις βαριές δουλειές (τύπου crowd simulation). Τώρα το workstation που είχε κοστίσει ένα κάρο λεφτά, είχε διάφορα προβλήματα, δεν αναγνώριζε καν όλες του τις δυνατότητες μιας και τα windows έβλεπαν τους μισούς επεξεργαστές (4 διπύρηνους είχε τότε), και είχε περιοριστεί σε χρήση λιγότερη από τα κανονικά pc.
Τώρα ένα μηχάνημα σαν το mac pro πιστεύω απευθύνεται κυρίως για να το πάρει ένας καλλιτέχνης για να είναι εργαλείο για όλες τις δουλειές, να κάνει τα 3D τα απλά, να κάνει και τις βαριές δουλειές, και να μπορεί να τα δουλεύει όλα και μόνος του με καλή απόδοση, και είναι και λιγότερο πιθανό να έχει τέτοια προβλήματα όπως υπάρχουν στα Windows. Ανάλογα με τις δουλειές που βγάζεις μπορεί να συμφέρει, μπορεί και όχι.

Όσο για το marketing να θυμίσω πως δεν υπάρχει ακόμα apple greece δυστυχώς, κι έτσι η διαφήμιση της apple στην Ελλάδα είναι απειροελάχιστη.

Frruger

Δημοσίευση από Frruger » 24 Οκτ 2009 03:44

SimonTheSorcerer έγραψε:................
Και διαφωνώ, για επεξεργαστική δύναμη πιστεύω πως το mac pro είναι από τις καλύτερες επιλογές στον τομέα τους. Πολλοί χρήστες max ή softimage που χρησιμοποιούν windows παίρνουν το mac pro και του βάζουν windows πάνω.......
Όσον αφόρα το Max κρεμάει όσο κρεμάε,ι σε ότι hardware και να το τρέξεις δεν θα αλαξει τιποτα σε Mac . Και το Maya κάτι φεγγάρια το δούλευα σε SGI IRIX κρέμαγε και αυτό (μια φορα και το λειτουργικό).

Όσον αφόρα την επεξεργαστική ισχύ είναι ακριβή στα Mac (δεν θα δεις πολλά Mac Based render farms) .

Ένα Entry Level Workstation από το πλαίσιο με στα ιδία κυβικά με ένα Entry Level Mac Pro εχει πολύ μεγάλη διαφορά τιμής ,Supermicro Board , FB ECC RAM

Entry Level Mac +19%ΦΠΑ 2418
http://store.rainbow.gr/cgi-bin/WebObje ... 0.0.0.0.13

Entry level workstation 1650
http://www.plaisio.gr/Computers/Servers ... Q-865B.htm
http://www.plaisio.gr/Computers/Servers ... 8DAL-3.htm
http://www.plaisio.gr/Computers/Servers ... 80601W.htm
Same Same MAC Pro
http://www.everymac.com/systems/apple/m ... specs.html
http://www.plaisio.gr/Computers/Servers ... 8F5-1G.htm
http://www.plaisio.gr/Computers/Hardwar ... 01AALS.htm
http://www.plaisio.gr/Computers/Hardwar ... E-HDMI.htm
Same Same GT120
http://www.plaisio.gr/Computers/Softwar ... sh-DSP.htm

Έχω "παίξει" αλλά δεν έχω δουλεύει με Mac δεν μπορώ να μιλήσω αυτό. Το μονό μπορώ να πω είναι ότι στo Pc που δουλεύω τώρα ( 12πυρινο Tyan 2x 2439 SE Opteron) μια τυπική μέρα θα τύχει να κάνω render με mental ray (η σε FinalRender) να δουλεύω σε δεύτερο session Max , να ακούω μουσική, να εχω AutoCAD ανοιχτό σε δεύτερο μόνιτορ, κάποια εικόνα σε τρίτο μόνιτορ, όλα αυτά ταυτόχρονα , το ίδιο το έκανα και πέρσι με ένα οχταπυρινο , το 2006 με ένα τετραπυρινο (2 χ 270 opteron σε δυο μόνιτορ τότε όχι σε τρία) μια χαρά όλα πηγαιναν και πηγαινουν .

Τον τελευταίο χρόνο όποτε έπαθε κάτι το PC μου έφταιγα, (Είναι κρυπτογραφημένο όλο το system Drive και αν κάποια εφαρμογή γράψει στον Boot sector το γ@μ@ει, αν τύχει και έχεις πετάξει το repair CD πίνεις Bambacha σαν εμένα )

Νομίζω πως αν αξίζεις το άλας σου ως τεχνικός μπορείς να κανείς ένα PC όσο σταθερό του επιτρέπουν οι εφαρμογές που τρέχει να είναι ( το Max έχει θρυλική αστάθεια) , αν και εφόσον διαλέξεις τα components.
Στην Apple πληρώνεις το αυτό Now How που δεν έχεις.

Ένα σχόλιο για το Workstation που δεν δούλευε , η αυτός που το πηρέ η ο τεχνικός σαν δεν γνώρισε τι χρειάζεται ένα PC για να είναι της προκοπας.

My two cents
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Frruger την 24 Οκτ 2009 11:12, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Άβαταρ μέλους
SimonTheSorcerer

Δημοσίευση από SimonTheSorcerer » 24 Οκτ 2009 04:24

Ευχαριστώ για τα 2 cents σου Frruger, σεβαστή η άποψή σου και η εμπειρία σου. Δεν ισχυρίστηκα πως τα PC είναι για πέταμα ούτε πως τα παίρνεις και δεν δουλεύουν.
Και φυσικά αν σε mac βάλεις windows τα προγράμματα δε θα γίνουν πιο σταθερά ως δια μαγείας, αν δεν το επιτρέπει το ίδιο το λογισμικό. Μερικές φορές μάλιστα το windows version ενός προγράμματος μπορεί να είναι πιο καλοδουλεμένο, άμα κάνανε το port στο πόδι.

Εγώ δεν πιστεύω πάντως πως αν αξίζεις ως τεχνικός μπορείς να κάνεις το PC full σταθερό, μιας και είναι και θέμα τζόγου, να δουλεύουν τα parts καλά μεταξύ τους. Δεν μπορεί να το ξέρεις πάντα αυτό.
Και πάλι διαφωνώ για το ότι πληρώνεις το Know How. Ναι μεν πληρώνεις κάτι τις γιατί παίρνεις ένα έτοιμο, πλήρως στημένο και δοκιμασμένο σύστημα, αλλά δε νομίζω πως εκεί πέφτουν τα λεφτά όσο στο ίδιο το σύστημα που πληρώνεις. Μπορείς να πάρεις ορισμένα parts όπως επεξεργαστή για να το στήσεις, αλλά δε σημαίνει ότι το μηχάνημα θα είναι της ίδια ποιότητας. Και πάλι παίρνεις το 4πύρηνο όμως για να συγκρίνεις, που είναι ξεπερασμένο μοντέλο.

Frruger

Δημοσίευση από Frruger » 24 Οκτ 2009 10:39

Ξεκίνα από ένα καλό board (tyan , supermicro) ,ένα καλό τροφοδοτικό και είσαι σε καλό δρόμο, όλα τα υπόλοιπα λίγη σημασία έχουν.
Για κανονικά πισια ένας τεχνικός internet café θα σε ενημερώσει ενδελεχώς ποιος συνδυασμός δουλεύει και ποιος έχει φαντάσματα.
Ζήτημα εμπειρίας είναι

Αν το μετρό της ποιότητας είναι η σταθερότητα και η αξιοπιστία μπορείς, 30% φτηνότερα ,
Αν πας για 2x2,93GHz Xeon στα 5.622€ πάει τοMac Pro 4.250€ το αντίστοιχο Supermicro.

Αν θες χώρο 333 € Δίνει η Rainow τον SATA του τέρατος, νορμάλ drive, όχι κανα Barracuda ES.2,στο πλαίσιο το αντίστοιχο drive κάνει γύρο στα 75€.
3Gb extra χώρο θα τα πληρώσεις ένα χιλιάρικο στο Mac, 225€ στο πλαίσιο, 660€ τα 3Gb αν βάλεις SAS Drives στο πλαισιο(on board 6 SAS & RAID το Supermicro), στο MAC συν 662€ θα πληρώσεις σκέτο το option SAS και RAID χωρίς τα drives, εδώ τι πληρώνεις? Δεν σχεδίασε η Apple το δίσκο , από την αγορά τον παίρνει.

Άβαταρ μέλους
SimonTheSorcerer

Δημοσίευση από SimonTheSorcerer » 26 Οκτ 2009 20:42

Έστω, φτιάχνεις ένα πολύ συγκρίσιμο σύστημα από άποψη πρακτικότητας 30% φθηνότερα, όπου παρεπιπτόντως τόση είναι η διαφορά αν πάρεις το mac από Αγγλία.
Όμως ακόμα θα υπάρχουν διαφορές στο hardware, καθώς και στο software από άποψη άνεσης και workflow enhancements... Από κει και πέρα είναι θέμα προσωπικών επιλογών.
Αλλά τουλάχιστον δεν τα ισοπεδώνεις όλα συγκρίνοντας ένα απλό pc με το mac pro...

Άβαταρ μέλους
paink1ller

Δημοσίευση από paink1ller » 26 Οκτ 2009 22:52

Mac pro με dual Xeon 2.93Ghz - την 4870 VGΑ - 12Gb ram και 2x640 raid 5800E.

Custom pc dual Xeon 2.93Ghz - 12Gb RAM - 2x640gb HD raid με την ASUS dual socket ΜΒ που μπαινει και σε ATX κουτι και δουλευει και με απλες μνημες/τροφοδοτικο 3500Ε.

Αν εσυ πιστευεις οτι αξιζει να πληρωσεις την διαφορα γι'αυτα που προσωπικα πιστευεις οτι σου προσφερει ειναι δικια σου υποθεση.

Εγω θα επερνα αλλα τρια ι7 μ'αυτα τα λεφτα για renderslaves η θα τα κρατουσα να παρω κανενα απο τα θηριακια που ερχονται σαν αυτο.
http://en.expreview.com/2009/07/31/a-sn ... ftown.html

SimonTheSorcerer έγραψε: Και διαφωνώ, για επεξεργαστική δύναμη πιστεύω πως το mac pro είναι από τις καλύτερες επιλογές στον τομέα τους. Πολλοί χρήστες max ή softimage που χρησιμοποιούν windows παίρνουν το mac pro και του βάζουν windows πάνω.
Εσύ συγκρίνεις το quad core pc με το quad core mac pro, αλλά το mac pro το παίρνουν κατά γενικό κανόνα 8πύρηνο, μέχρι να βγουν τα 12πύρηνα δηλαδή. Είναι κρίμα να πάρει κάποιος mac pro τώρα και να το πάρει σε quad, σα να παίρνει imac σε dual core.

Τώρα για την "συννεφιασμένη" άποψη, σίγουρα υπάρχει μια υποκειμενική οπτική γωνία, τώρα αν αυτό αυτομάτως σημαίνει συννεφιασμένη μάλλον το αντιλαμβάνεσαι εσύ έτσι, που προφανώς δεν έχεις εμπειρία και στις 2 πλατφόρμες όπως χρειάζεται για να γίνει ένα σωστό ντημπέητ, αλλά μάλλον θεωρείς παρ' όλ' αυτά τη δική σου άποψη διαυγή και αντικειμενική.
H συγκριση του "απλου" pc με το mac pro ηταν στην δυνατοτητα rendering. Δεν με νοιαζει για τα αλλα. Γενικα για rendering η και ειδικα για C4D αν θες ειναι καθαρη απερισκεψια να πας να παρεις ενα mac pro απο το να παρεις ενα "απλο" pc.

Η επεξεργαστικη δυναμη του mac pro ειναι ιδια με την επεξεργαστικη δυναμη ενος pc με τα ιδια CPU. Δεν καταλαβαινω πως υποστηριζεις το αντιθετο.

Στο cinebench η στο C4D το απλο pc ειναι πιο γρηγορο απο το mac pro και γλυτωνεις και απειρα λεφτα. Δεν το λεω εγω αλλα τα benchs.
SimonTheSorcerer έγραψε: Να σου δώσω και ένα παράδειγμα, για τη διαφορά Workstation με PC. Σε ένα στούντιο που είχα δουλέψει, είχαν μερικά quad core PC για την "κανονική" χρήση, και ένα 8 core workstation για τις βαριές δουλειές (τύπου crowd simulation). Τώρα το workstation που είχε κοστίσει ένα κάρο λεφτά, είχε διάφορα προβλήματα, δεν αναγνώριζε καν όλες του τις δυνατότητες μιας και τα windows έβλεπαν τους μισούς επεξεργαστές (4 διπύρηνους είχε τότε), και είχε περιοριστεί σε χρήση λιγότερη από τα κανονικά pc.
Τώρα ένα μηχάνημα σαν το mac pro πιστεύω απευθύνεται κυρίως για να το πάρει ένας καλλιτέχνης για να είναι εργαλείο για όλες τις δουλειές, να κάνει τα 3D τα απλά, να κάνει και τις βαριές δουλειές, και να μπορεί να τα δουλεύει όλα και μόνος του με καλή απόδοση, και είναι και λιγότερο πιθανό να έχει τέτοια προβλήματα όπως υπάρχουν στα Windows. Ανάλογα με τις δουλειές που βγάζεις μπορεί να συμφέρει, μπορεί και όχι.
Αν ειχε βαλει απλα windows που υποστηριζουν μεχρι 2 sockets σου φταιει το πισι μετα ρε συ Simon. Επι του παροντος εγω δεν εχω ακουσει κανενα προγραμμα που να υποστηριζει παραπανω cores στα mac απο οτι στα windows based pc.

Αυτα για την αξιοπιστια κτλ που λεγονται για τα MAC εγω τα ακουω βερεσε. Με 4-5% market share φυσικα και "φαινονται" αξιοπιστα. Ας ειχαν ενα 90% να δεις τοτε ποσα θα εμφανιζαν βλαβες και προβληματα οταν θα τα χρησιμοποιουσε και η κουτση Μαρια. Αν καποια στιγμη αποκτησουν εστω 30% το ξανασυζηταμε το θεμα.
Αλλα ακομη και πριν που ειχαν και το πλεονεκτημα της ταχυτητας με τα RISC cpu παλι δεν τα αγοραζε ο κοσμος. Αμα ειναι τοσο καλα οπως λες γιατι κανεις δεν τα παιρνει ?

Εξαλου μετα απο τοσα χρονια οι χρηστες εχουν μαθει τα Do's and Don'ts των windows. Οποτε με ενα απλο antivirus και λιγο προσοχη την παλευουν. Αν εσυ προτιμας να τα σταζεις για αυτα που ανεφερες δικο σου θεμα.
SimonTheSorcerer έγραψε:Έστω, φτιάχνεις ένα πολύ συγκρίσιμο σύστημα από άποψη πρακτικότητας 30% φθηνότερα, όπου παρεπιπτόντως τόση είναι η διαφορά αν πάρεις το mac από Αγγλία.
To ιδιο ισχυει και για τα pc και ειδικα αν τα βρισκεις σε "Frruger" τιμες :D

Άβαταρ μέλους
SimonTheSorcerer

Δημοσίευση από SimonTheSorcerer » 27 Οκτ 2009 12:58

Μα καταρχάς και το mac πρέπει να ξέρεις πότε και πως το αγοράζεις. Αν και τώρα πιστεύω μια χαρά τα αξίζουν τα λεφτά τους για κάποιον που ξέρει πως θα τα βγάλει πίσω εύκολα, θα ανακοινωθούν σύντομα νέα mac pro που θα έχουν τις ίδιες τιμές με νέους επεξεργαστές και λοιπές βελτιώσεις, ίσως και φθηνότερα. Δες για παράδειγμα διαφορές προηγούμενου και νέου iMac μοντέλου, οι τιμές είναι και λίγο φθηνότερες στα καινούρια. Εγώ αν έπαιρνα τώρα mac pro θα περίμενα το νέο μοντέλο, εκεί είναι που αξίζει περισσότερο.

Δεύτερον το κουτί και το τροφοδοτικό κάνουν μεγάλη διαφορά... Τόσο για την ψύξη, για τη σταθερότητα για τα επίπεδα θορύβου, για το πόσο αναβαθμίσιμο είναι, συνδεσιμότητα και τα έχεις ολίγον τι υποτιμημένα. Δες το κουτί του frruger πόσο κάνει..

Τρίτον, οι διαφορές της τιμής στα mac Αγγλίας/Αμερικής δεν είναι πάντα το ίδιο με τις διαφορές στα PC parts. Σε branded PC ίσως είναι κοντά.

Τέταρτον προαιρετικές μνήμες και σκληροί δίσκοι είναι συνήθως υπερτιμημένα από την Apple. Αυτό ίσχυε κατά κόρον για της μνήμες όπου όλοι έπαιρναν δικές τους. Στο mac pro, για οικονομία μπορείς να κάνεις το ίδιο και για τους σκληρούς δίσκους, εκτός κι αν δεν σε νοιάζουν τα χρήματα. Εδώ είναι το know-how που έλεγε ο Frruger. Το ίδιο μπορεί να ισχύει και για την vga (ή στην περίπτωση που θέλεις "ειδική" κάρτα).
Και καταστήματα όπως η systemgraph σπάνια θα έχουν προσφορά με πάνω από την minimum μνήμη δίσκο και vga.

Διαφωνώ πλήρως, εσύ έχεις βγάλει τους επαγγελματίες αδαείς και εμάς απερίσκεπτους που θα προτιμούσαμε mac pro στην κατηγορία των 8πύρηνων. Το θέμα είναι να έχεις ένα επαγγελματικό μηχάνημα και να κάνεις τη δουλειά σου έχοντας και μεγάλη άνεση, απόδοση και το κεφάλι σου ήσυχο. Το παράδειγμα με το PC workstation ήταν μόνο ένα τυχαίο παράδειγμα τόσο για τη διαφορετική χρήση που απευθύνεται ένα workstation, όσο και από ένα τυχαίο πρόβλημα που μπορεί να σου δημιουργηθεί. Δεν είναι ότι δεν φτιάχνεται, αλλά σίγουρα αποτελεί ένα πρόβλημα και στην προκειμένη περίπτωση ήταν πρόβλημα των drivers, που από τη μάνα τους δεν δούλευαν και δεν υπήρχαν για αναβάθμιση σε νέο λειτουργικό.

Απάντηση

Επιστροφή στο “3D Graphics design”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης