CineBench 10 CPU Database

Δημιουργία τρισδιάστατων γραφικών με Cinema 4D, Max 3Ds, Maya, ...

Συντονιστές: Super-Moderators, Graphics Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
paink1ller

Δημοσίευση από paink1ller » 27 Οκτ 2009 13:56

SimonTheSorcerer έγραψε:Μα καταρχάς και το mac πρέπει να ξέρεις πότε και πως το αγοράζεις. Αν και τώρα πιστεύω μια χαρά τα αξίζουν τα λεφτά τους για κάποιον που ξέρει πως θα τα βγάλει πίσω εύκολα, θα ανακοινωθούν σύντομα νέα mac pro που θα έχουν τις ίδιες τιμές με νέους επεξεργαστές και λοιπές βελτιώσεις, ίσως και φθηνότερα. Δες για παράδειγμα διαφορές προηγούμενου και νέου iMac μοντέλου, οι τιμές είναι και λίγο φθηνότερες στα καινούρια. Εγώ αν έπαιρνα τώρα mac pro θα περίμενα το νέο μοντέλο, εκεί είναι που αξίζει περισσότερο.
Aν ριξουν τις τιμες στα 200Ε διαφορα και εχει καποια καλη επιλογη ισως να αναθεωρησω :)
Με 1800Ε δινει τον καινουργιο iMAC ι7(s1150) 820(2.8Ghz) ενω με 1500Ε φτιαχνεις ενα pc με ι7-950 που ειναι στα 3.06Ghz και socket 1366 που σε ενα χρονο αν αποφασισεις οτι δεν σε καλυπτει θα μπορεσεις να βαλεις τον καινουργιο εξαπυρηνο πανω και να παρεις 50% δυναμη παραπανω. Η με 1300Ε παιρνεις τον i7-920 που θα εχει σχεδον ιδια δυναμη με το CPU του MAC και θα μπορεις παλι να κανεις αναβαθμιση σε εξαπυρηνο μετα :D
Η αν βγουνε τωρα στα κοντα οι νεες GPU rendering τεχνολογιες θα μπορεσεις να πας να παρεις μια καρτα θηριακι των 300E να κανεις την δουλεια σου.

Τι να σου πω εγω τα βλεπω πολυ αρνητικα τα πραγματα για τους MAC και τον τομεα του 3D. Eνταξει καπως παλευεται η τιμη για τα καινουργια iMAC αλλα δεν εχεις επιλογες μετα...
SimonTheSorcerer έγραψε: Τρίτον, οι διαφορές της τιμής στα mac Αγγλίας/Αμερικής δεν είναι πάντα το ίδιο μεγάλη με τις διαφορές στα PC parts. Σε branded PC ίσως είναι κοντά.
Παρε απο καναδα τοτε :P
SimonTheSorcerer έγραψε: Δεύτερον το κουτί και το τροφοδοτικό κάνουν μεγάλη διαφορά... Τόσο για την ψύξη, για τη σταθερότητα για τα επίπεδα θορύβου, για το πόσο αναβαθμίσιμο είναι, συνδεσιμότητα και τα έχεις ολίγον τι υποτιμημένα. Δες το κουτί του frruger πόσο κάνει..
150Ε τροφοδοτικο εβαλα στην τιμη. Μαζι με την εγγυηση της εταιριας σου δινω και εχτρα εγγυηση εγω αν θες οτι θα σου παρεχει σταθερη ταση και αξιοπιστια.
Για το κουτι ουδεν σχολιο...
SimonTheSorcerer έγραψε:θα ανακοινωθούν σύντομα νέα mac pro που θα έχουν τις ίδιες τιμές με νέους επεξεργαστές και λοιπές βελτιώσεις, ίσως και φθηνότερα.
Θα δουμε γιατι δεν νομιζω να του κανει και 2η φορα την χαρη η intel οπως με τα xeon i7. Ειναι τοσο lameros ο Steve που μονο με κοροιδιες μπορει να πουλησει. Πηγε εκανε συμφωνια με την intel να καθυστερησει το public release στα xeon ι7 ωστε να μπορεσει να πουλησει οτι προλαβει ο Steve γιατι διαφορετικα δεν ειχε τυχη με τα MAC "pro" του γιατι ειναι κλεφτης.
Ηobby: Shooting photons

Άβαταρ μέλους
SimonTheSorcerer

Δημοσίευση από SimonTheSorcerer » 27 Οκτ 2009 15:53

Χαχα, από πότε είναι κοροϊδία η χρήση μιας ολοκαίνουριας ταχνολογίας που ακόμα δεν πρόλαβε να βγει στην αγορά ως part; Η apple αναγκαστικά συνεργάζεται στενά με intel, nvidia κλπ αφού δεν φτιάχνει αυτή τους επεξεργαστές και gpu για τα computer της, ενώ τα θέλει στα μέτρα της. Το ίδιο κάνουν όμως και αυτές οι εταιρίες με την apple. (παράδειγμα)
Το ίδιο είχε γίνει και με το macbook air για να φτιαχτεί αρκετά μικρός επεξεργαστής και να έχει αρκετή απόδοση, και τέτοιου είδους τεχνολογική πρωτοπορία είναι ένα από τα χαρακτηριστικά των mac...

Εξ' άλλου στον τομέα της πρωτοπορίας είναι γνωστό πως η Apple ουσιαστικά οδηγεί τις εξελίξεις στο interface των υπολογιστών, μιας και χωρίς τα mac τα Windows θα είχαν μείνει ακόμα σε επίπεδο interface προ δεκαετίας, μιας και όλα τα καλούδια που έχουν προσθέσει είναι αντιγραφή από το OSX. Αφού εδώ τα Windows 1.0 είναι αντιγραφή από το Mac OS. Μπορεί τα Windows να είναι το mainstream, αλλά τις εξελίξεις τις οδηγεί η Apple.

Γενικά μπορεί εσύ να κατηγορείς αυτούς που επιλέγουν mac για απερισκεψία, αλλά είμαι σίγουρος πως πολύ δύσκολα θα βρεις κάποιον που από pc να το γύρισε σε mac και να το μετάνιωσε, όπως και πολύ δύσκολο να βρεις κάποιον που από Mac το γύρισε σε PC. Εσύ είσαι αρνητής/hater χωρίς πρακτική εμπειρία άρα και χωρίς ουσιαστική δικαιολογία, και είναι τόσο το χειρότερο για σένα αυτό.
And I will strike down upon thee with great vengeance and furious anger those who attempt to poison and destroy my brothers. And you will know my name is the Lord, when I lay my vengeance upon thee.

Άβαταρ μέλους
paink1ller

Δημοσίευση από paink1ller » 27 Οκτ 2009 16:36

Οποιος σεβεται την τσεπη του και δεν θελει να τον κοροιδευει η apple δεν παιρνει mac. Γι'αυτο αλλωστε εχει και τοσο μικρο μεριδιο αγορας η apple.

Τα κοροιδα ειναι λιγα και τωρα με την οικονομικη κριση ακομη και αυτα ξυπνανε. Εσυ υποστηριζε τα οσο θες.

Άβαταρ μέλους
SimonTheSorcerer

Δημοσίευση από SimonTheSorcerer » 27 Οκτ 2009 17:33

Το μερίδιο της αγοράς είναι αυτό που αντιστοιχεί σε μια εταιρία που κατασκευάζει υπολογιστές. Αν το OSX έβγαινε χωρίς περιορισμό, το πιο πιθανό είναι πως θα είχε επικρατήσει.
Επίσης η εμπειρία σε πάμπολλους τομείς δείχνει πως ότι επικρατεί στην πράξη ως mainstream δεν αποτελεί απαραίτητα την καλύτερη επιλογή (από ταινίες μέχρι... mcdonalds).

Δεύτερον αυτό που φοβούνταν οι περισσότεροι είναι το απόλυτο της συμβατότητας, δηλαδή αν κάτι δεν υπάρχει σε OSX τότε τέρμα. Η έλευση των intel επεξεργαστών και του bootcamp το έχουν αλλάξει αυτό, έστω κι αν ήταν σαν ιδέα περισσότερο, και από τότε τα ποσοστά ΜΟΝΟ ανεβαίνουν.
Δες που έβρισκες apple πριν 2 χρόνια (rainbow και λίγοι εξουσιοδοτημένοι resellers, systemgraph) και που βρίσκεις τώρα (plaisio, multirama, saturn, e-shop, μέχρι και στον Κωτσόβολο βρίσκεις) όλα για να καλύψουν την ζήτηση που έχει ανέβει κατακόρυφα.

Για τα 3D συγκεκριμένα μόνο τα τελευταία χρόνια έχει έρθει native σε mac το houndini, το zbrush, το mudbox κ.α., προφανώς λόγω της συνεχώς αυξανόμενης δημοφιλίας της πλατφόρμας για αυτή τη χρήση.
Μέχρι και η Microsoft βγάζει την τελευταία έκδοση του Office για το mac.

Με άλλα λόγια, άκυρα αυτά που λες περί πτώση του ποσοστού χρήσης που συνεχώς ανεβαίνει, εθελοτυφλείς αγνοόντας οφθαλμοφανή δεδομένα όπως τα παραπάνω. Και ενώ δεν έχεις ούτε την εμπειρία, ούτε την παραμικρή ιδέα για να μπορείς να επιχειρηματολογείς επί του θέματος, τους έχεις βγάλει όλους βλάκες και κορόιδα.

Όταν κάποιος διαμορφώνει τα πιστεύω του στα τυφλά, δηλώνει "hater" και εθελοτυφλεί χωρίς να έχουν βάση τα λεγόμενα που λέει δημοσίως είναι αυτός που τείνει στον ορισμό του κορόιδου...
And I will strike down upon thee with great vengeance and furious anger those who attempt to poison and destroy my brothers. And you will know my name is the Lord, when I lay my vengeance upon thee.

Άβαταρ μέλους
paink1ller

Δημοσίευση από paink1ller » 27 Οκτ 2009 19:02

SimonTheSorcerer έγραψε:Το μερίδιο της αγοράς είναι αυτό που αντιστοιχεί σε μια εταιρία που κατασκευάζει υπολογιστές. Αν το OSX έβγαινε χωρίς περιορισμό, το πιο πιθανό είναι πως θα είχε επικρατήσει.
Aν η γιαγια μου ειχε ροδες θα ηταν τρενο.
SimonTheSorcerer έγραψε: Δεύτερον αυτό που φοβούνταν οι περισσότεροι είναι το απόλυτο της συμβατότητας, δηλαδή αν κάτι δεν υπάρχει σε OSX τότε τέρμα. Η έλευση των intel επεξεργαστών και του bootcamp το έχουν αλλάξει αυτό, έστω κι αν ήταν σαν ιδέα περισσότερο, και από τότε τα ποσοστά ΜΟΝΟ ανεβαίνουν.
Δες που έβρισκες apple πριν 2 χρόνια (rainbow και λίγοι εξουσιοδοτημένοι resellers, systemgraph) και που βρίσκεις τώρα (plaisio, multirama, saturn, e-shop, μέχρι και στον Κωτσόβολο βρίσκεις) όλα για να καλύψουν την ζήτηση που έχει ανέβει κατακόρυφα.
Ναι ετσι λες εσυ για να δικαιολογησεις την ητα της Apple που αναγκαστηκε να περασει σε pc hardware. Eμενα δεν με πειθεις.

To market share των MAC ανεβηκε 1% τον τελευταιο χρονο απο 4% σε 5%. Αν σκεφτεις οτι γι'αυτο το 1% η apple εχει δαπανησει απειρα λεφτα και χρονο για διαφημιστικη προπαγανδα και εγινε στην μαυρη εποχη των windows VISTA τι να λεμε. Τον τελευταιο χρονο σε καθε τηλεοπτικη σειρα εβλεπες και ενα MAC ! χεχε
Αν πιστευεις οτι θα συνεχιστει αυτην η ανοδος τωρα με τα seven με ολη την διαφημιση και τις θετικες κριτικες που απεσπασαν ζεις βαθια ονειρωξη.

Τα μαγαζια αρχισαν να πουλανε MAC γιατι σου λεει οτι βγαλουμε και απο εδω τωρα με την
οικονομικη κριση. Γιατι να τρωει μονο η rainbow?
SimonTheSorcerer έγραψε: Για τα 3D συγκεκριμένα μόνο τα τελευταία χρόνια έχει έρθει native σε mac το houndini, το zbrush, το mudbox κ.α., προφανώς λόγω της συνεχώς αυξανόμενης δημοφιλίας της πλατφόρμας για αυτή τη χρήση.
H μπορει να εχει βελτιωσει πια το API της η apple και μπορουν να γραψουν οι developers κωδικα και γι'αυτο το λειτουργικο. Αν ειναι ευκολο να μεταφερουν τον κωδικα γιατι να μην το κανουν ? Οτι βγαλουν και απο κει.
SimonTheSorcerer έγραψε: Με άλλα λόγια, άκυρα αυτά που λες περί πτώση του ποσοστού χρήσης που συνεχώς ανεβαίνει, εθελοτυφλείς αγνοόντας οφθαλμοφανή δεδομένα όπως τα παραπάνω. Και ενώ δεν έχεις ούτε την εμπειρία, ούτε την παραμικρή ιδέα για να μπορείς να επιχειρηματολογείς επί του θέματος, τους έχεις βγάλει όλους βλάκες και κορόιδα.

Όταν κάποιος διαμορφώνει τα πιστεύω του στα τυφλά, δηλώνει "hater" και εθελοτυφλεί χωρίς να έχουν βάση τα λεγόμενα που λέει δημοσίως είναι αυτός που τείνει στον ορισμό του κορόιδου...
Δεν σε καταλαβαινω. Την στιγμη που βλεπεις οτι τα απλα pc βγαζουν πιο γρηγορα αποτελεσματα στα bench πολυ πιο φτηνα πως μπορεις και χρησιμοποιεις αυτην την δικαιολογια?
Δηλαδη πρεπει να αγορασω mac pro και να κανω το bench μονος μου για να πω οτι ειναι καθαρο κλεψιμο? Τι το πιπιλας συνεχεια?
Με την δικια σου λογικη πρεπει να παρω μια καρτα των 300E και να την τεσταρω απεναντι σε μια των 40Ε για να βεβαιωθω οτι αυτη των 300E ειναι οντως γρηγοροτερη οπως λενε και στα benchs.
Iσα ισα εσυ εχεις υποστηριξει τελειως ακυρα περι hardware αποδοσης πραγματα που δεν ισχυουν οπως οτι τα mac pro ειναι πιο γρηγορα απο τα ιδια pc και αλλα.

Δεν μπορεις να καταλαβεις οτι το ΤΟΠΙΚ του θεματος ειναι CINEBENCH scores οπου τα mac φαινονται αστεια και καθαρη κοροιδια για τις τιμες που τα πουλανε.
Ολα τα αλλα που λες για iPhoto, iMovie κτλ ειναι εκτως τοπικ. Αλλα ακομη και αυτα που προβαλεις σαν δικαιολογια δεν αξιζουν το κλεψιμο των MAC. Ειδικα αν αναλογιστεις οτι οι περισσοτεροι εχουν πειρατικο software στο pc τους ειναι αστεια η δικαιολογια με τα bundle software του MAC. Επισης πολλοι προτιμουν το picasa απο το iphoto και ειναι και free. Eγω βολευομαι μια χαρα με το ACDsee και δεν με νοιαζει για το face recognition του iphoto γιατι οταν περναω τις φωτο μου της κατηγοριοποιω κιολλας.
Ακομη και πειρατικα να μην εχουν παλι το powerdirector εχει 60Ε.

Άβαταρ μέλους
SimonTheSorcerer

Δημοσίευση από SimonTheSorcerer » 27 Οκτ 2009 19:23

Painkiller έχω καταλάβει πως μαζί σου δεν πρόκειται να κάνω σοβαρή συζήτηση για το θέμα. Ξέρεις πολύ καλά πως το mac pro είναι από τα πιο πιο γρήγορα computer μέχρι 8 πυρήνων, και η αναλογία 300 με 40 ευρώ ανοίκει στον κόσμο της φαντασίας.
Όπως και το ότι το bundled software δεν κοστίζει.
Για το iLife με ρώτησαν και απάντησα, δεν είσαι μόνος σου σε αυτό το thread.
Αστείος είναι και ο ισχυρισμός σου για πειρατικό software. Όταν κάποιος χρησιμοποιεί τη δουλειά των άλλων πειρατικά, δεν μπορείς να το χρησιμοποιείς ως επιχείρημα φθηνότερης τιμής, αυτές είναι απαρχαιωμένες και κουτοπόνηρες λογικές, μιας και όχι μόνο κάποτε θα θέλεις κι εσύ να πληρώνεσαι για τη δουλειά σου από τους άλλους, αλλά και επειδή τα crack και τα edit στην registry και η απώλεια support μπορούν να δημιουργήσουν ένα σωρό προβλήματα..
Οπότε να υποθέσω πως στην τιμή δεν περιλαμβάνεις τα 300 ευρώ των Windows 7...

Δεν είπα να πάρεις mac pro, είπα να έχεις την εμπειρία να δουλέψεις σε mac. Και ναι, αν θες να συγκρίνεις έναν υπολογιστή πρέπει να τον έχεις χρησιμοποιήσει, δεν μιλάμε για ένα part όπως η vga που μπορεί να μετρηθεί με ένα benchmark μόνο (που και πάλι έχει τον παράγοντα αξιοπιστία που δεν φαίνεται στο benchmark).

Όσο για το κόστος, δες πόσο κοστίζει ένα αντίστοιχο σύστημα από την Dell για να μπορείς να συγκρίνεις πορτοκάλια με πορτοκάλια, γιατί σε parts μπορεί να λέει ο καθένας το μακρύ του και το κοντό του χωρίς να υπολογίζει το κάθε τι που περιέχει ένα τέτοιο workstation (μπορείς να διαβάζεις συνοπτικά τα features).

Με το off-the-shelf στερείσε μερικά πράγματα για να γλιτώσεις μερικά χρήματα και να έχεις την ίδια τελική ταχύτητα, αλλα έχεις και το ρίσκο της αξιοπιστίας και συμβατότητας (όχι μόνο hardware με hardware αλλά και hardware με software), που μερικοί επαγγελματίες δεν είναι διατεθημένοι να πάρουν. Αυτό δε σημαίνει πως ο μεν έκανε καλύτερη επιλογή από τον δε, αφού βασικοί παράγοντες σε αυτό είναι το είδος δουλειάς, οι συνθήκες εργασίας καθώς και είναι σε μεγάλο βαθμό υποκειμενικό.
Βάλε για παράδειγμα το κόστος του να κάνεις το off the shelf αθόρυβο (που το θεωρώ πολύ σημαντικό παράγοντα εργασίας) και δες πόσο θα βγει μετά, που αυτό είναι μόνο ένα στοιχείο.

Όσο για το osx δεν είναι λίγοι αυτοί που θα ήθελαν να το εγκαταστήσουν στο PC τους, και είναι γενικώς αποδεκτό πως αποτελεί ανώτερο λειτουργικό, πλην ελαχίστων εξαιρέσεων. Με τη συμβατότητα που έχει ήδη στα προγράμματα αν έβγαινε πιστεύω πως δε θα αργούσε να επικρατήσει. Η γιαγιά σου δεν αποτελεί επιχείρημα.

Από το θέμα έχουμε απομακρυνθεί, γιατί άρχισες κάνοντας flaming σε μια πλατφόρμα που παραδόξως έχεις μηδενική εμπειρία, κι εγώ που έχω χρησιμοποιήσει και τις 2 σου λέω πως δικαιολογείται η τιμή, που μπορεί να φαίνεται υψηλή σε κάποιον που δεν έχει υπ' όψην του τα χαρακτηριστικά του mac. Από κει και πέρα μπορείς να το λάβεις υπ' όψην σου μπορείς και όχι, αλλά σίγουρα δε σου δίνει το δικαίωμα να κατακρίνεις όσους προτιμούν τα mac έναντι των windows.
Εγώ προσωπικά τα Windows και τα PC τα έχω φάει με το κουτάλι, και ευτυχώς με το mac έχω μείνει πλήρως ικανοποιημένος. Ακόμα και χρόνια μετά την αγορά του νιώθω ευχαρίστηση χρησιμοποιόντας το, έχω βρει την υγειά μου στο θέμα του υπολογιστή.

Άβαταρ μέλους
paink1ller

Δημοσίευση από paink1ller » 28 Οκτ 2009 13:07

SimonTheSorcerer έγραψε:Painkiller έχω καταλάβει πως μαζί σου δεν πρόκειται να κάνω σοβαρή συζήτηση για το θέμα. Ξέρεις πολύ καλά πως το mac pro είναι από τα πιο πιο γρήγορα computer μέχρι 8 πυρήνων
Γρηγορα ειναι αλλα οχι επειδη ειναι MAC pro αλλα επειδη εχουν γρηγορα CPU τα οποια υπαρχουν και στα pc και ειναι το ιδιο γρηγορα.
Δεν θες να το καταλαβεις δυστυχως... :-? H λογικη συγκρισης ηταν οτι αν ασχολουμαι με το 3D και εχω ανοικτο ενα C4D και ενα photoshop και παρω τον MAC "pro" επειδη νομιζω οτι ειναι γρηγορος ειμαι κοροιδο. Αυτο γιατι ενας απλος 4πυρηνος pc εχει την ιδια αποδοση(για μενα και σταθεροτητα) με το συγκεκριμενο μοντελο που παραθεσα. Στα single core προγραμματα ισως και γρηγοροτερος λογου υψηλοτερου χρονισμου. Αυτο δεν το κατεβαζω απο την καζανα μου αλλα το λενε τα τεστς οσο και να μην θες να το πιστεψεις εσυ.

Τωρα για τα αλλα μοντελα mac pro παλι μπορεις να γλυτωσεις πολλα λεφτα αν φτιαξεις κατι αναλογο dual socket σε pc. Aν ο σκοπος σου ειναι ιδιος μ'αυτο που ανεφερα πριν.
SimonTheSorcerer έγραψε: Αστείος είναι και ο ισχυρισμός σου για πειρατικό software. Όταν κάποιος χρησιμοποιεί τη δουλειά των άλλων πειρατικά, δεν μπορείς να το χρησιμοποιείς ως επιχείρημα φθηνότερης τιμής, αυτές είναι απαρχαιωμένες και κουτοπόνηρες λογικές, μιας και όχι μόνο κάποτε θα θέλεις κι εσύ να πληρώνεσαι για τη δουλειά σου από τους άλλους, αλλά και επειδή τα crack και τα edit στην registry και η απώλεια support μπορούν να δημιουργήσουν ένα σωρό προβλήματα..
Οπότε να υποθέσω πως στην τιμή δεν περιλαμβάνεις τα 300 ευρώ των Windows 7...
Αστειος γιατι? Η πραγματικοτητα δεν ειναι ? Δεν καταλαβαινω γιατι κρινεις την ηθικη μου οταν απλα σου παρουσιαζω την πραγματικοτητα. Δεν ειπα οτι ειναι το σωστο αλλα η πραγματικοτητα.
Για τα win7 μπορεις να παρεις καποια OEM συνθεση.
SimonTheSorcerer έγραψε: Όσο για το osx δεν είναι λίγοι αυτοί που θα ήθελαν να το εγκαταστήσουν στο PC τους, και είναι γενικώς αποδεκτό πως αποτελεί ανώτερο λειτουργικό, πλην ελαχίστων εξαιρέσεων. Με τη συμβατότητα που έχει ήδη στα προγράμματα αν έβγαινε πιστεύω πως δε θα αργούσε να επικρατήσει. Η γιαγιά σου δεν αποτελεί επιχείρημα.
Η γιαγια αποτελει επιχειρημα γιατι ειχε την ιδια ποσοτητα φαντασιας με τον ισχυρισμο σου.
1ον δεν θα ηταν πια virus free γιατι οι "hackers" θα ασχολουνταν σοβαρα πια μ'αυτο και μην μου πεις οτι ειναι το πιο καλογραμμενο software και δεν θα ειχε κανενα προβλημα με ιους..
2ον Η ιδεα να μπορεσει να δημιουργησει η apple ενα software που να υποστηριζει τοσες διαφορετικες συνθεσεις hardware εστω με την αξιοπιστια των win98 πιστευω ανοικει στην σφαιρα της φαντασιας.
3ον Για να φτασει τοσο ψηλα οπως λες θα πρεπει να περιλαμβανει και καποιο gaming API.
4ον Θα χρησιμοποιουν ολοι πειρατικα λογισμικα οποτε θα γινεται παλι μπαχαλο οπως στα windows.
SimonTheSorcerer έγραψε: Εγώ προσωπικά τα Windows και τα PC τα έχω φάει με το κουτάλι, και ευτυχώς με το mac έχω μείνει πλήρως ικανοποιημένος. Ακόμα και χρόνια μετά την αγορά του νιώθω ευχαρίστηση χρησιμοποιόντας το, έχω βρει την υγειά μου στο θέμα του υπολογιστή.
Αν σε ευχαριστει και δικαιολογεις την τιμη του μεγια σου και χαρα σου. Αυτο δεν σημαινει οτι πρεπει να ακολουθησουν και οι υπολοιποι.

Οι περισσοτεροι που μου λενε θα παρω MAC δεν ξερουν καν τι ειναι. Νομιζουν οτι θα τρεχει το photoshop πιο γρηγορα οτι θα τους κρατησει 10χρονια και δεν θα χαλασει ποτε κτλ κτλ. Aυτη την προπαγανδα συντηρει η apple.

Άβαταρ μέλους
SimonTheSorcerer

Δημοσίευση από SimonTheSorcerer » 28 Οκτ 2009 14:49

Το ότι είναι πιο σταθερά και αξιόπιστά δεν είναι προπαγάνδα, είναι η πραγματικότητα.
Το ότι δεν παθαίνουν βλάβες ποτέ, δεν crashάρουν ποτέ και δεν κινδυνεύουν από τίποτα είναι παραμύθια.

- Τώρα όσον αφορά το osx, hackintosh ήδη υπάρχουν και εταιρία που φτιάχνει hackintosh υπάρχει.
Και η κουτσή Μαρία που λέει ο λόγος μπορεί να υποστηρίζει όλα τα hardware καλύτερα από τα Windows. Η Microsoft δεν είναι ακριβώς το συνώνυμο της ποιότητας. Το θέμα είναι ότι μόνο να ξεπερνάς τα Windows δεν είναι αρκετό.
Δε θέλει και πολύ φιλοσοφία για να γνωρίζεις πως το Linux υποστηρίζει οποιοδήποτε hardware καλύτερα και πιο σταθερά από τα Windows, εδώ και τώρα. Αλλά δεν έχει τις ανέσεις των Windows και OSX, ούτε επίσημο tech support.
Η διαφορά είναι τα resources που θα χρειάζονταν για να προσφέρει technical support επιπέδου Apple δε νομίζω να τους συνέφερε, και προτιμώ να επενδύουν στην ποιότητα παρά στην ποσότητα.
Το λειτουργικό που ετοιμάζει η Google ίσως τα πάει καλύτερα στον τομέα των PC.

- Gaming πλατφόρμα υπάρχει από την αρχή των 3D και ονομάζεται OpenGL. Το γεγονός ότι η Microsoft έχει "πείσει" τους developers να κατασκευάζουν παιχνίδια κυρίως για DirectX είναι άλλο θέμα.

- Δεν αμφιβάλλω πως με την εξάπλωση των mac θα αυξηθεί και η πειρατεία, αλλά όχι όπως στα windows, γιατί έχεις σχεδόν ότι χρειάζεσαι out of the box.

- Τώρα αυτά για τους ιούς είναι παραμύθια. Φυσικά και υπάρχουν ιοί σε mac αλλά πρέπει να τους εγκαταστήσεις μόνος σου, είναι θέμα του πως λειτουργεί το Unix. Μην ανησυχείς και είναι πολλοί αυτοί που θα ήθελαν να σπείρουν το πρώτο μεγάλο ιό ή trojan σε mac.

Τώρα στο θέμα της τιμής, ξαναλέω η ταχύτητα του cpu δεν είναι το παν. Για καθημερινή και casual χρήση πιο πολύ αξίζει για μένα ένα imac διπύρηνο παρά ένα desktop 4πύρηνο.

Τώρα εννοείται αν πας να πάρεις το πιο αδύναμο mac pro μάλλον δε θα αξίζει τόσο, όσο να περάσεις στα 8-core όπου δεν παίρνεις μόνο ταχύτητα και πάλι, αλλά όλο το σύστημα με ότι αυτό συνεπάγεται. Να βάλεις 2 cpu σε μια motherboard για να γλιτώσεις το 20% δεν είναι το ίδιο για προφανείς λόγους που τους είπαμε ξανά παραπάνω (σταθερή απόδοση, αξιοπιστία, συμβατότητα/drivers, λοιπά features, tech-support)... Λόγω και της τιμής μάλιστα, όπως ανέφερα πολλοί το προτιμούν έναντι των αντίστοιχων Windows worstations παρ' όλο που εργάζονται σ' αυτά.

Γενικα πιστεύω το έχουμε κουράσει. Τα σημεία κλειδιά που αναφέρεις δεν έχουν καμία βάση, οι απαντήσεις είναι εύκολες και προφανείς, αλλά αδυνατείς να τις αντιληφθείς. Μου λες αποκλείεται να το κάνει αυτό άλλο λειτουργικό ενώ το linux το κάνει ήδη, δεν έχεις υπ όψην σου το open gl για gaming, μιλάς για ιούς χωρίς να γνωρίζεις πως λειτουργούν στο osx. Δεν βλέπω να υπάρχει καν βάση για τόση αντιλογία γύρο από το τίποτα.

Τίποτα βέβαια δεν είναι μόνο θετικά, και τα Windows έχουν θετικά και τα Mac έχουν αρνητικά, μη λέμε παραμύθια. Αλλά μιλάμε για το συνολικό μηχάμημα που παίρνεις, που μόνο για το hardware που προσφέρει έχει κατ' εμέ πολύ λογική τιμή.

Άβαταρ μέλους
paink1ller

Δημοσίευση από paink1ller » 30 Οκτ 2009 11:28

Για να μην ξεχνιομαστε

Η καινουργια συνθεση του iMAC με το ι7 820 βγαινει 2100E. Μ'αρεσει που εβαλε η apple και 2560x1440 αναλυση στην 27αρα. Eδω στην 30αρα και ειναι τοσο μικρα που δεν βλεπεις τι γραφει με τετοια αναλυση. Φανταζομαι στην 27αρα του MAC αν κατσεις στα 2 μετρα θελεις κυαλια για να διαβασεις κατι σ'αυτην την αναλυση.
Σαν κλασικο apple διαφημιστικο τρικ μου μυριζει...:D

To αναλογο pc με την HP LP3065 30ιντσων αξιας 1400Ε βγαινει 2200Ε !
Ειδικα για απλο χρηστη που θα βολευτει με απλη 27" οθονη των 350E η διαφορα στην τιμη ειναι τεραστια. Επισης εκτως του οτι αγοραζει φτηνοτερα μπορει να κανει RAID, να το overclockαρει και αν σε 2 χρονια αποφασισει οτι δεν του φτανει αλλαζει με 400Ε motherboard και CPU και κραταει ολα τα υπολοιπα και ειναι παλι στην κοψη της τεχνολογιας.
Ασε που βαζει και μια καλη καρτουλα και παιζει CRYSIS με DX11 σε 30αρα οθονη !! οχι να παιδευεται με την κατακαιμενη 4850 του MAC να παιξει τπτ με bootcamp.

Οποτε πες μου εναν καλο λογο γιατι να παρω mac οταν πχ προσωπικα τα μονο features που θα βελτιωσουν το workflow μου ειναι το quickpreview των pdf(που αυτην την στιγμη το κανω στο Bridge), το spotlight και κατι ψηλα τα smart folders. Το spaces του δεν μου αρεσει καθολου και βρισκω τα "spaces" του KDE πολυ πιο ευκολα και συμβατα στο δικο μου workflow.
Timemachine --> timeline-genie αν και αυτο ειναι fancy ονομα για το απλο backup λεμε τωρα..
Επισης εμενα το pc μου αντε να κολλησει 1 φορα στο τριμηνο και αμα. Οποτε δεν τιθεται θεμα αξιοπιστιας τοπικα εδω σε μενα.

Aυτα... MACs are OVERPRICED !
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος paink1ller την 30 Οκτ 2009 11:52, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Άβαταρ μέλους
paink1ller

Δημοσίευση από paink1ller » 30 Οκτ 2009 11:48

SimonTheSorcerer έγραψε:Τα σημεία κλειδιά που αναφέρεις δεν έχουν καμία βάση, οι απαντήσεις είναι εύκολες και προφανείς, αλλά αδυνατείς να τις αντιληφθείς.
Αντε καλα :D Ελπιζω τουλαχιστων να σωθει κανεις αλλος απο την κοροιδια της apple αν τα διαβασει.

Άβαταρ μέλους
SimonTheSorcerer

Δημοσίευση από SimonTheSorcerer » 30 Οκτ 2009 14:21

paink1ller έγραψε:Αντε καλα :D Ελπιζω τουλαχιστων να σωθει κανεις αλλος απο την κοροιδια της apple αν τα διαβασει.
Ρε συ painkiller, προσπάθησα ως χρήστης και των 2 λειτουργικών αλλά και των ειδών των μηχανημάτων, να σου γράψω μερικά χαρακτηριστικά και διαφορές τους. Αν δεν ξέρεις να αγοράζεις παρά μόνο windows pc σε parts και πειρατικά λογισμικά μην σχολιάζεις τα branded και πόσο μάλλον τα mac που είναι και διαφορετική πλατφόρμα. Το γεγονός ότι βλέπεις τα πράγματα από περιορισμένη οπτική γωνία και αδυνατείς να την διευρύνεις είναι κακό για σένα, όχι για κάναν άλλον, πέραν της βασιζόμενης σε άγνοια προπαγάνδας που ανεύθυνα διαδίδεις.

Αφού αδυνατείς να κατανοήσεις τις διαφορές και πως και τα 2 έχουν θετικά και αρνητικά στοιχεία (με τη διαφορά ότι στο mac μπορείς να έχεις και Windows και OSX κι έτσι να τα έχεις όλα), τότε στο βρόντο πήγαν όλα.

Θα παρακαλούσα ένα moderator να σβήσει αυτές τις τελευταίες σελίδες με το θέμα mac vs PC μιας και μετά από τα πρώτα 1-2 posts τα υπόλοιπα ήτανε ουσιαστικά προφανή πράγματα που πήγαν στράφη. Εμπρηστικοί σχολιασμοί του painkiller για τα mac pro καλό θα ήταν επίσης να διαγραφούν. Για να σωθεί το original topic τουλάχιστον.

Άβαταρ μέλους
paink1ller

Δημοσίευση από paink1ller » 30 Οκτ 2009 18:10

SimonTheSorcerer έγραψε: Θα παρακαλούσα ένα moderator να σβήσει αυτές τις τελευταίες σελίδες με το θέμα mac vs PC μιας και μετά από τα πρώτα 1-2 posts τα υπόλοιπα ήτανε ουσιαστικά προφανή πράγματα που πήγαν στράφη. Εμπρηστικοί σχολιασμοί του painkiller για τα mac pro καλό θα ήταν επίσης να διαγραφούν. Για να σωθεί το original topic τουλάχιστον.
XAXA... αναστατωθηκες ε? Ειδικα τωρα που ποσταρα και την αληθινη τιμη με το ΦΠΑ του νεου iMAC i7 βλεπω δεν σ'αρεσε.
Θα μπορουσες να πεις να μεταφερθουν σε αλλο τοπικ PC vs MAC και οχι να διεγραφουν και στο φιναλε ποιος εισαι εσυ για να κανεις υποδειξη στους μοντερετορς να σβησουν οτι εχω πει επειδη τα θεωρεις "εμπρηστικα"? Χαλαρωσε λιγο..

Τα θετικα των pc ειναι πολυ καλυτερο deal για τα λεφτα που πληρωνεις απο τα θετικα των MAC.
SimonTheSorcerer έγραψε: Ρε συ painkiller, προσπάθησα ως χρήστης και των 2 λειτουργικών αλλά και των ειδών των μηχανημάτων, να σου γράψω μερικά χαρακτηριστικά και διαφορές τους
Καταρχην και η γιαγια μου ειναι χρηστης Windows. Αυτο δεν την κανει εξπερ επι του θεματος και ουτε θα παρω σοβαρα την γνωμη της. Οποτε το γεγονος οτι εισαι χρηστης και των δυο συστηματων εμενα δεν μου λεει κατι προσωπικα.
SimonTheSorcerer έγραψε:Αν δεν ξέρεις να αγοράζεις παρά μόνο windows pc σε parts και πειρατικά λογισμικά..
Κανεις χρηση παραισθησιογονων ανθρωπε μου? Στο ξαναλεω να το εμπεδωσεις. ΔΕΝ ειπα πουθενα οτι χρησιμοποιω και ΔΕΝ υποστηριζω την χρηση των πειρατικων λογισμικων. Σου λεω πως εχει η κατασταση οπου οι περισσοτεροι χρηστες windows χρησιμοποιουν πειρατικα.
SimonTheSorcerer έγραψε:Το γεγονός ότι βλέπεις τα πράγματα από περιορισμένη οπτική γωνία και αδυνατείς να την διευρύνεις είναι κακό για σένα, όχι για κάναν άλλον, πέραν της βασιζόμενης σε άγνοια προπαγάνδας που ανεύθυνα διαδίδεις.
Καλα...
Oποιος σκεφτεται εξω απο την προπαγανδα και το κουτι της apple θα δει πολυ λογικα τα επιχειρηματα μου θες δεν θες.

Άβαταρ μέλους
SimonTheSorcerer

Δημοσίευση από SimonTheSorcerer » 30 Οκτ 2009 21:19

Δεν πας καλά, ούτε καν ασχολήθηκα να σχολιάσω το προτελευταίο post, στο οποίο λες άκυρα πράγματα και δεν το έχεις πάρει χαμπάρι ακόμα. Δηλαδή πετάς 2 οθόνες και μετράς τις ίντσες μόνο, και περιμένεις και σχολιασμό; Αυτή ακριβώς η λογική ισοπέδωσης είναι που ακολουθάς καθόλη την εξέλιξη της συζήτησης αυτής, πράγμα που με κάνει να πιστεύω πως ήταν όλη άσκοπη, και καθώς δεν το είχα πάρει απόφαση ακόμα καθόμουν και απάνταγα τόσες μέρες αλλά δεν είχε νόημα. Γι' αυτό και ζήτησα από τον moderator να καθαρίσει το thread.

Το άλλο επιχείρημα είναι το crysis που παίρνεις ένα ps3 με 300 ευρώ και παίζεις τέτοια παιχνίδια;

Και όσο για την πειρατεία, καλύτερα να μην το σχολίαζες, γιατί όταν λες πως πλεονέκτημα του PC είναι να αποκτάς σπασμένο ότι χρειάζεσαι και να μην ξοδεύεις μία για software, δεν χρειάζεται μετά να κρύβεσαι πίσω από το δάχτυλό σου.

Υπερτιμάς υπερβολικά την αξία των επιχειρημάτων σου και υποτιμάς τη νοημοσύνη του συνομιλητή σου...

Όπως και στο γεγονός ότι συγκρίνεις την δική μου εμπειρία με της γιαγιάς σου, που χρησιμοποιώ και στήνω pc από την εποχή του ms-dos. Προσπαθείς να τα ισοπεδώνεις όλα και νομίζεις πως έτσι προσφέρεις ουσιαστικό αντίλογο με επιχειρήματα και ουσία;

Άβαταρ μέλους
paink1ller

Δημοσίευση από paink1ller » 02 Νοέμ 2009 13:16

OMG :lol:
SimonTheSorcerer έγραψε:Δηλαδή πετάς 2 οθόνες και μετράς τις ίντσες μόνο, και περιμένεις και σχολιασμό;
Προσεξα πολυ καλα τι οθονη θα πεταξω. Μαλλον δεν εχεις ιδεα τι οθονη ειναι γι'αυτο δεν ειπες τπτ. Αυτο ειναι και το προβλημα σου καθολη την συζητηση δυστυχως. Εχεις απλα αγνοια για το hardware γενικα και γι'αυτο δεν μπορεις να δεχτεις την αληθεια.
Η HP3065 ειναι επαγγελματικη IPS οθονη στην κλαση αυτης του MAC. Οποτε οπως καταλαβαινεις ακομη και το επιχειρημα "Α ειμαι γραφιστας οποτε θα παρω MAC γιατι εχει την superduper οθονη" καταριπτεται γιατι με τα ιδια σχεδον λεφτα παιρνεις 30" επαγγελματικη οθονη σε pc.
Οσο προπαγανδα και να ριξεις απεναντι μου δυστυχως δεν μπορεις να υπερνικησεις τα αληθινα δεδομενα της απατης των MAC.

Ολη η αληθεια για την apple βρισκεται εδω :D
http://www.youtube.com/watch?v=CZGIn9bpALo

Άβαταρ μέλους
paink1ller

Δημοσίευση από paink1ller » 02 Νοέμ 2009 13:49

Update

Υπολογιστικη δυναμη συστηματων στο 3D

Cinebench 10 multicore 64bit
----------------------------------

Intel core i7 920 (overclocked @3.4Ghz) ---- 19603
Intel c2Quad 9550 (overclocked @3.8Ghz) -- 15454
Intel c2Quad 6600 (overclocked @3.0Ghz) -- 12644
Intel core i7 920 (overclocked @4Ghz) ------- 22403
Amd 2xCPU Opteron 2352 2.1Ghz ------------ 13106
Amd 2xCPU Opteron 2439 2.8Ghz(6 Cores)-- 27390 (Frruger power !)
Intel core i7 920 ---------------------------------- 16062
Mac Pro 8 CORE 2x i7 xeon CPU 2.26Ghz -- 19425 (3200Euro of iLAME power :lol: )

Απάντηση

Επιστροφή στο “3D Graphics design”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες