CineBench 10 CPU Database

Δημιουργία τρισδιάστατων γραφικών με Cinema 4D, Max 3Ds, Maya, ...

Συντονιστές: Super-Moderators, Graphics Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
SimonTheSorcerer

Δημοσίευση από SimonTheSorcerer » 02 Νοέμ 2009 13:56

Καλά painkiller, πλανάσαι οικτρά. Έχω την HP LP2475w 24" H-IPS οθόνη ως external monitor και ναι, πάλι έχω εμπειρία για το θέμα που μιλάω πριν πω κάτι, χωρίς να ισχυρίζομαι πως είμαι ειδικός φυσικά.
Βλέπω τις προσπάθειές σου να μου πεις για επαγγελματικές οθόνες της HP με IPS panel σαν αυτή που χρησιμοποιώ, και ατάκες τύπου "δεν μπορείς να δεχτείς την αλήθεια" ενώ έχεις έντονη ημιμάθεια για αυτά που λες, και με πιάνουν τα γέλια.
Μου αρέσει που βάζεις και το omg με το emoticon από πάνω.

Όσο για την ανάλυση άκυρο αυτό που είπες. Εδώ στην 17άρα του laptop έχω 1920x1200, τα εικονίδια και τα fonts μπορείς να τα μεγαλώνεις, δε σημαίνει ότι αν έχεις υψηλή ανάλυση θα τα βλέπεις και μικρά, η διαφορά στην υψηλή ευκρίνεια. Οι Ultra HD αναλύσεις που ξεπερνάνε τα 1920x1080 pixels είναι απαραίτητες για αυτούς που δουλεύουν στον χώρο του HD, ούτως ώστε να έχουν την εικόνα σε full size χωρίς να αφαιρείται πληροφορία, και να χωράει και το πρόγραμμα με τις εργαλειοθήκες του. Εξ' άλλου δεν μιλάμε καν για 24" αλλά για 27".

Πολύ θα ήθελα να είχα πάρει την 24"άρα LED Cinema Display της Apple αλλά λόγω αλλαγής συνδεσιμότητας σε mini-display port στράφηκα σε κάποια που να είναι φθηνή αλλά να είναι και καλή περίπτωση για τα λεφτά της, όπως η HP. Δεν έχω παράπονο, αλλά καμία σχέση όμως με την Cinema Display..

Η σκηνή από τους Simpsons πολύ καλή, μόνο που πρόκειται για καλοπροαίρετη σάτιρα, μιας και πρόκειται για φάρσα του Bart. Αν κι εκεί είχες ευρύτερη άποψη θα είχες υπ' όψην σου και τη σκηνή που σατυρίζουν τον Bill Gates την οποία έχουν κατεβάσει από youtube: http://www.vbox7.com/play:89b56724?r=google στο 16:55.

Συγνώμη αν γίνομαι κακός, αλλά οι συγκρίσεις σου είναι και πάλι άκυρες μιας και όλα τα συστήματα που έβαλες είναι overclocked μέχρι 4ghz και παίρνεις το base του mac pro. Νομίζω ότι δεν χρειάζεται καν σχολιασμό, αλλά ναι μεν μαγκία του που ανέβασε σε τόσο σκορ ένα τετραπύρηνο, αλλά δεν κάνει για επαγγελματική χρήση. Δεν μπορεί στ' αλήθεια να τα κάνεις και να τα πιστεύεις αυτά πως πρόκειται για αντικειμενικές συγκρίσεις, εκτός δηλαδή αν μπορείς να αποδείξεις πως αποτελούν αξιόπιστη λύση για μόνιμη high-end επαγγελματική εργασία, τότε πάω πάσο. Αλλιώς χρησιμεύουν μόνο ως σύγκριση περιέργειας και gaming, και η επειτήδευσή σου βγάζει μάτι.
Το μόνο σύστημα που εξυπηρετεί σύγκριση ταχύτητας είναι το μηχάνημα του Frrruger που είναι όμως 12-core και έχει 4 πυρήνες παραπάνω, αφού 12-core mac pro δεν βγήκαν ακόμα μιας και χρησιμοποιούν intel επεξεργαστές (λογικά θα είναι τα επόμενα), οπότε και πάλι δε συγκρίνεις ίδιας κατηγορίας μηχανήματα.
Αλλά η σύγκρισή σου είναι λανθασμένη για τον ακόμα ένα λόγο ότι το συγκρίνεις το Cinebench 10 64-bit ενώ το Cinebench 10 βγήκε πριν το Leopard και είναι 32-bit στο Mac OSX, κι έτσι δεν βλέπει πάνω από 4 Giga Ram...

Γενικά δεν καταλαβαίνω τι προσπαθείς να καταφέρεις με το να συνεχίζεις, αφού δεν έχεις ούτε επαρκή δεδομένα που να υποστηρίζουν τις θέσεις σου, αλλά ούτε και κάνεις καλή δουλειά στο να φανείς έστω πειστικός σε λειτουργικά/πρακτικά θέματα.
Εδώ δεν είναι το θέμα το mac pro, εσύ δεν αντιλαμβάνεσαι καν την ύπαρξη των workstations γενικότερα. Ο λόγος που έχεις κολλήσει στο mac pro που δεν είναι ακριβότερο από άλλα έτοιμα workstations της κατηγορίας του έχει να κάνει με το γεγονός ότι είσαι hater, και ως hater στενομυαλίζεις και εθελοτυφλείς χωρίς να υπάρχει ουσιαστική λογική από πίσω, όπως κάνουν οι ρατσιστές. Αν και αυτό κάνει περισσότερο κακό σε σένα και όχι στους άλλους, ελπίζω να το συνειδητοποιήσεις ούτως ώστε να σώσουμε και μερικές σελίδες ακόμα.
And I will strike down upon thee with great vengeance and furious anger those who attempt to poison and destroy my brothers. And you will know my name is the Lord, when I lay my vengeance upon thee.

Άβαταρ μέλους
paink1ller

Δημοσίευση από paink1ller » 02 Νοέμ 2009 16:54

Υπολογιστικη δυναμη συστηματων στο 3D

Cinebench 10 multicore 64bit
----------------------------------

Intel core i7 920 (overclocked @3.4Ghz) ---- 19603
Intel c2Quad 9550 (overclocked @3.8Ghz) -- 15454
Intel c2Quad 6600 (overclocked @3.0Ghz) -- 12644
Intel core i7 920 (overclocked @4Ghz) ------- 22403
Amd 2xCPU Opteron 2352 2.1Ghz ------------ 13106
Amd 2xCPU Opteron 2439 2.8Ghz(6 Cores)-- 27390 (Frruger power !)
Intel core i7 920 ---------------------------------- 16062
Mac Pro 8 CORE 2x i7 xeon CPU 2.26Ghz -- 19425 (3200Euro of iLAME power :lol: )
Intel core i7 975 (ΝΟ OVERCLOCK) ----------- 20532
Intel core i7 975 (overclocked @4.18Ghz)--- 24400
SimonTheSorcerer έγραψε: Συγνώμη αν γίνομαι κακός, αλλά οι συγκρίσεις σου είναι και πάλι άκυρες μιας και όλα τα συστήματα που έβαλες είναι overclocked μέχρι 4ghz και παίρνεις το base του mac pro.
Eλα εκανα αλλο ενα update για παρτυ σου γιατι δεν λες να νοιωσεις.
Ενα συστημα με τον i7 975 βγαινει 1500Ε. Απο τα 3100Ε του mac pro εχει αρκετη διαφορα.Ασε που σε απλα sigle core προγραμματα οπως το photoshop θα εχει τεραστια διαφορα στην ταχυτητα αφου το mac pro ειναι χρονισμενο στα 2.26Ghz και ο ι7 975 στα 3.33Ghz. Αν εχεις παρει mac pro και κατσεις να δουλεψεις sigle core προγραμματα στον i7 975 θα κλαψεις..
SimonTheSorcerer έγραψε: Αλλά η σύγκρισή σου είναι λανθασμένη για τον ακόμα ένα λόγο ότι το συγκρίνεις το Cinebench 10 64-bit ενώ το Cinebench 10 βγήκε πριν το Leopard και είναι 32-bit στο Mac OSX, κι έτσι δεν βλέπει πάνω από 4 Giga Ram...
Αν και τοσο βγαζει και στο 64bit ακομη και αν "φτιαχτει" οπως νομιζεις η επιδοση θα ειναι 21000-22000max.
SimonTheSorcerer έγραψε: Συγνώμη αν γίνομαι κακός, αλλά οι συγκρίσεις σου είναι και πάλι άκυρες μιας και όλα τα συστήματα που έβαλες είναι overclocked μέχρι 4ghz και παίρνεις το base του mac pro.
Κολλησες εσυ στο οτι συγκρινω με τον base mac pro.
Aντε και πηρες το top MAC pro στα 2.93Ghz που κοστιζει 6000Ε ! Με 3800Ε φτιαχνεις το αναλογο συστημα σε pc και εχεις την ιδια ταχυτητα.
Αν εσυ θες να εισαι κοροιδο αξιας 2200Ε μεγια σου και χαρα σου.
SimonTheSorcerer έγραψε:Νομίζω ότι δεν χρειάζεται καν σχολιασμό, αλλά ναι μεν μαγκία του που ανέβασε σε τόσο σκορ ένα τετραπύρηνο, αλλά δεν κάνει για επαγγελματική χρήση. Δεν μπορεί στ' αλήθεια να τα κάνεις και να τα πιστεύεις αυτά πως πρόκειται για αντικειμενικές συγκρίσεις, εκτός δηλαδή αν μπορείς να αποδείξεις πως αποτελούν αξιόπιστη λύση για μόνιμη high-end επαγγελματική εργασία, τότε πάω πάσο. Αλλιώς χρησιμεύουν μόνο ως σύγκριση περιέργειας και gaming, και η επειτήδευσή σου βγάζει μάτι.
Tι μονιμη λυση? Θελεις να το δωσεις στον εγγονο σου μετα απο 20χρονια δηλαδη?
Προς ενημερωση σου το overclocking στις μερες μας ειναι πολυ απλο αφου πια στο BIOS εχει ετοιμες ρυθμισεις πχ overclock 10%,20%,30% η ακομη και AUTO. Eπισης υπαρχουν μητρικες με ενα κουμπακι πανω το οποιο το πατας και σου το βαζει αυτοματα στο higher stable overclock.
Αν εχεις παρει i7 920 των 240Ε μπορεις να παρεις αλλο 1 cpu ρεζερβα μηπως και σου καει.Παλι σου βγαινει πολυ πιο φτηνα απο τον MAC. Αλλα οπως ειπα δεν χρειαζεται καν να κανεις overclocking αφου μπορεις να παρεις τον i7 975.
SimonTheSorcerer έγραψε:Καλά painkiller, πλανάσαι οικτρά. Έχω την HP LP2475w 24" H-IPS οθόνη ως external monitor και ναι, πάλι έχω εμπειρία για το θέμα που μιλάω πριν πω κάτι, χωρίς να ισχυρίζομαι πως είμαι ειδικός φυσικά.
Αν πλανιεμαι οικτρα εγω τοτε εσυ πλανασαι οικτρα εις το τετραγωνο και δεν μπορεις να φανταστεις τι γελιο εχω ριξει με την απεγνωσμενη σου προσπαθεια να δικαιολογησεις την κοροιδια της apple γιατι προφανως δεν μπορεις να δεκτεις το γεγονος οτι πιαστηκες κοροιδο και εσυ.

Αναφερεις την οθονη Cinema display της apple χωρις να λες αυτο που πραγματικα ενδιαφερει τον κοσμο και ξεσκεπαζει την απατη της apple.
H 30" cinema display της apple κοστιζει 1900E και ελληνικο μαγαζι θα σου δωσει μονο 1 χρονο εγγυηση.
Δηλαδη τι μας προτεινεις εσυ τωρα ? Να παρω εναν iMAC core i7 με 2100Ε και επιπλεων μια Cinema Display με 1900Ε αρα 4000Ε συνολο και οχι ενα custom pc με 2200E και 30" επαγγελματικη οθονη που θα ικανοποιησει το 90% των γραφιστων?
Η να παρω ενα MAC pro 8 core με 3200Ε + 1900Ε η cinema display =5100Ε ?
Με 3000Ε φτιαχνεις ενα pc με τρομερη καρτα γραφικων, SSD raid δισκους, 1 cpu που θα ειναι γρηγοροτερο απο τον MAC pro και 30" επαγγελματικη οθονη. Δουλεψε πρωτα πανω σε μια τετοια συνθεση να δεις πως παει και ελα να ξαναμιλησουμε.
Αναλογιζεσαι καθολου την διαφορα ? 2000Ε διαφορα για την απατη που εσυ μεσα στο ΜΑCmatrix που ζεις εχεις πεισει τον εαυτο σου οτι αξιζει.
Ηθελα να 'ξερα δεν νοιωθεις καθολου θυμα οταν προτεινεις MAC ? Μηπως παιρνεις ποσοστα απο πωλησεις ? Δεν εξηγειται αλλιως.. :-?
SimonTheSorcerer έγραψε: Γενικά δεν καταλαβαίνω τι προσπαθείς να καταφέρεις με το να συνεχίζεις, αφού δεν έχεις ούτε επαρκή δεδομένα που να υποστηρίζουν τις θέσεις σου, αλλά ούτε και κάνεις καλή δουλειά στο να φανείς έστω πειστικός σε λειτουργικά/πρακτικά θέματα.
ΧΑΧΑΧΑ απλα αστειος. Βασικα αν καποιος διαβασει οτι εχω ποσταρει και παλι παει να παρει MAC τοτε τι να πω.. Καλα εκανε η apple και τον επιασε κοροιδο γιατι το αξιζει.
SimonTheSorcerer έγραψε:Ο λόγος που έχεις κολλήσει στο mac pro που δεν είναι ακριβότερο από άλλα έτοιμα workstations της κατηγορίας του έχει να κάνει με το γεγονός ότι είσαι hater, και ως hater στενομυαλίζεις και εθελοτυφλείς χωρίς να υπάρχει ουσιαστική λογική από πίσω, όπως κάνουν οι ρατσιστές. Αν και αυτό κάνει περισσότερο κακό σε σένα και όχι στους άλλους, ελπίζω να το συνειδητοποιήσεις ούτως ώστε να σώσουμε και μερικές σελίδες ακόμα.
ΧΑΧΑΧΑ ξανα. Δες ποιος με κατηγορει οτι ειμαι ρατσιστης. Απο την αρχη της συζητησης το μονο που λες ειναι οτι δεν ξερω τιποτα και μονο εσυ ξερεις χωρις να παρουσιαζεις ουτε ενα επιχειρημα.
Καθαρη προπαγανδα δηλαδη και μαλιστα ξεπερασες και τα ορια γιατι εφτασες στο σημειο να απαιτησεις και λογοκρισια του λογου μου. Καθαρος ΧΙΤΛΕΡΑΚΟΣ δηλαδη.. Οποτε ασε σε παρακαλω την ρατσιστικη προπαγανδα σου γιατι δεν σε παιρνει.
Ηobby: Shooting photons

Άβαταρ μέλους
SimonTheSorcerer

Δημοσίευση από SimonTheSorcerer » 02 Νοέμ 2009 20:35

Εχμ, painkiller θα έχεις καταλάβει ότι αυτά που έγραψες δεν έχουν ούτε νόημα ούτε συνοχή.

Κατ' αρχάς σου είπα πως έχω την HP LP2475w, δεν μπορώ να παραδεχτώ ότι πιάστηκα κορόιδο που ακριβώς;

Όλα αυτά που λες είναι για φανταστικές απάτες, Macmatrix και δήθεν λογοκρισίες και αναφορές στον Χίτλερ, για ποσοστά και άλλες γελοιότητες που υπάρχουν μόνο στον κόσμο της φαντασίας σου, τι να σχολιάσω πλέον.
Ξεσκέπασες δηλαδή την απάτη επειδή πήρες μια οθόνη που κοστίζει 1900 ευρώ και μια άλλη που κοστίζει 1100 και πρόκειται για διαφορετικές οθόνες; Υπάρχουν κι άλλες βρε, που κάνουν 100 ευρώ, οπότε μόλις αποκαλύφθηκε και η απάτη αυτής με τα 1100. Αυτό μας λες τώρα...

Και το iMac που είναι all-in-one computer είναι διαφορετικό μηχάνημα από το desktop pc, με πολλά πλεονεκτήματα και φυσικά και μειονεκτήματα. Εγώ προσωπικά θα το πρότεινα στις περισσότερες περιπτώσεις ως σύνολο υπολογιστή. Σε κάποιον που θέλει ισχυρό μηχάνημα με 4000 και πάνω θα πρότεινα mac pro.
Windows PC προσωπικά δεν θα πρότεινα, αλλά θα το ανέφερα ως λογική λύση σε κάποιον που θέλει:
- δυνατό render μεταξύ 600 και 1500 ευρώ (δεν χρειάζεται σε όποιον δεν δουλεύει 3D)
- high-end gaming στην ίδια τιμή (δεν χρειάζεται σε όποιον δεν παρα-ασχολείται με παιχνίδια στο PC)
- high-end render μεταξύ 2000 και 3000 ευρώ. Το mac pro αξίζει αν έχεις να επενδύσεις από 3500-4000 ευρώ και πάνω, γιατί αλλιώς πληρώνεις το base σύνολο και χάνεις στα χαρακτηριστικά. Πάντα ανάλογα με το τι ανάγκες έχει ο καθένας βέβαια.
Αλλιώς κατά τη δική μου άποψη πάντα, τα πλεονεκτήματα του mac υπερνικούν αυτά των αντίστοιχων PC. Αυτό δε σημαίνει πως όλοι πρέπει να πάρουν mac, στην τελική εξαρτάται τόσο από το τι χρήση κάνεις όσο και από τα γούστα σου. Έχω γνωρίσει τουλάχιστον 2 ανθρώπους για παράδειγμα, που έχουν mac αλλά τους αρέσει να δουλεύουν με windows σε αυτά αντί του osx, παρ' όλο που δεν έχουν πρόβλημα συμβατότητας, και τα mac τα έχουν πάρει γιατί θέλουν το hardware.

Επίσης, την 30άρα Cinema Display εγώ δε θα την πρότεινα, γιατί αν και φοβερή οθόνη και ξεκούραστη σα να βλέπεις χαρτί, είναι παλιό μοντέλο και δεν την έχουν αναβαθμίσει ακόμα. Ανέφερα την 24"άρα LED, όχι την 30άρα, την οποία 24άρα την περίμενα πριν πάρω οθόνη, αλλά τελικά βγήκε με minidisplay port και στράφηκα αλλού, όπου και πάλι θα είχα κάνει έρευνα αγοράς, όπως κάνω πάντα πριν αγοράσω οτιδήποτε.

Αλλά τα επιχειρήματά μου τα έχω θέσει ούτως ή άλλως, δεν υπάρχει λόγος να τα ξαναγράφω ξανά και ξανά επειδή πας να αρχίσεις πάλι από την αρχή, χωρίς να στηρίζεσαι καν κάπου για να το κάνεις αυτό.

Να αρχίζεις να λες εντελώς άκυρα πράγματα πλέον για να επιβάλλεις τις απόψεις σου δεν αποτελεί λύση... Εκτός αν βρίσκεσαι πια σε τέτοια πλάνη που νομίζεις πως έχουν νόημα αυτά που λες, που κάθισα επίσης να τα διαβάσω και προσεκτικά μήπως σε παρεξήγησα κάπου. Αν θέλεις να συνεχιστεί και να καταλήξει κάπου αυτή η συζήτηση, θα έκανα παράκληση να γράψεις κάτι που να βγάζει νόημα... Με άλλα λόγια, σκέψου πρώτα και μετά γράψε. Το αντίστροφο δε δουλεύει και τόσο καλά.
And I will strike down upon thee with great vengeance and furious anger those who attempt to poison and destroy my brothers. And you will know my name is the Lord, when I lay my vengeance upon thee.

Άβαταρ μέλους
paink1ller

Δημοσίευση από paink1ller » 04 Νοέμ 2009 14:00

SimonTheSorcerer έγραψε:Καλά painkiller, πλανάσαι οικτρά. Έχω την HP LP2475w 24" H-IPS οθόνη ως external monitor και ναι, πάλι έχω εμπειρία για το θέμα που μιλάω πριν πω κάτι, χωρίς να ισχυρίζομαι πως είμαι ειδικός φυσικά.

Πολύ θα ήθελα να είχα πάρει την 24"άρα LED Cinema Display της Apple αλλά λόγω αλλαγής συνδεσιμότητας σε mini-display port στράφηκα σε κάποια που να είναι φθηνή αλλά να είναι και καλή περίπτωση για τα λεφτά της, όπως η HP. Δεν έχω παράπονο, αλλά καμία σχέση όμως με την Cinema Display..
Στο εχω πει απο την αρχη οτι δεν εκτιμω την αποψη σου γιατι εισαι φαντασμενος και ζεις μεσα στον MACoκοσμο σου. Το οτι εχεις αυτην την οθονη εμενα δεν μου λεει τιποτα. Ουτε το γεγονος οτι χρησιμοποιεις υπολογιστη απο την εποχη του DOS. Η γιαγια μου προλαβε υπολογιστες με λυχνιες...:P
Σου εχω ριξει απο την αρχη της συζητησεις απειρα ακυρα και δεν λες να το καταλαβεις. Δεν υπαρχει πια challange για μενα σ'αυτο το debate.
Δεν λεω το παλεψες αλλα στο οπλοστασιο σου ειχες μονο την προπαγανδα της apple και την αγνοια του κοσμου. Εγω σου παρουσιασα νουμερα, τιμες και μετρησεις.

Παρε και αυτο τωρα που ειναι φρεσκο.
http://blog.david-kennedy.com/2009/10/1 ... p2475w-24/
http://blog.david-kennedy.com/2009/10/2 ... p2475w-24/
Δες πως ακριβως αυτη η οθονη που εχεις μπορει να δειξει πολυ περισσοτερο απο το Adobe RGB color space απο αυτο που θα βλεπεις στην οθονη της CINEMA DISPLAY και ειναι πολυ πιο κοντα σ'αυτο που μπορει να εκτυπωσει ενας επαγγελματικος εκτυπωτης. Ακομη και για το δικο σου hardware εχεις βαθια μεσανυκτα και μου μιλας μετα για workstations και αλλες ονειρωξεις.
Βεβαια αν το ματι σου εσενα ειναι καλυτερο απο colormeter τοτε σορρυ δικο μου λαθος.

Εγω οτι ειχα να πω το ειπα. Δεν αλλαζω γνωμη για τιποτα.
8)
Ηobby: Shooting photons

Άβαταρ μέλους
SimonTheSorcerer

Δημοσίευση από SimonTheSorcerer » 04 Νοέμ 2009 14:15

Κατ' αρχάς αν δεν εκτιμάς τις απόψεις του συνομιλητή σου και πιστεύεις πως είναι φαντασμένος δε θα έπρεπε καν να προσπαθείς απεγνωσμένα να ξοδέψεις τον χρόνο του με τα άκυρα που όπως παραδέχτηκες γράφεις.

Κατά δεύτερον ακόμα να καταλάβεις ότι νομίζεις πως τα ξέρεις όλα και πας να μου κάνεις μάθημα για το δικό μου hardware... Και με λες και φαντασμένο από πάνω. Σοβαρέψου. Μου έχεις αποδείξει πως η γνώση και η εμπειρία σου είναι κατά πολύ περιορισμένες. Το μόνο που κοιτάς είναι τα νούμερα, και ο υπολογιστής δεν είναι μέτρο, είναι ένα πολύπλοκο μηχάνημα στο οποίο παίζουν ρόλο πολλές παραμέτροι.
Αυτό και μόνο αποδεικνύει την άγνοια που έχεις όχι μόνο στους υπολογιστές, αλλά γενικότερα.

Για τις οθόνες κατ' αρχάς δεν μπορείς να βασίζεσαι σε ένα μόνο review, από blog μάλιστα.
Η οθόνη μου δεν αμφιβάλλω ότι είναι πολύ καλή για έντυπα, αλλά είναι σχετικά κουραστική, και αυτό διότι είναι συνέχεια σε Wide Garmut και τα κόκκινα, πράσινα κλπ βγάζουν μάτι. Έχει επιλογή να κάνει emulate sRGB αλλά δεν κάνει τίποτα αυτό.
Επίσης δεν είναι LED κι έτσι καταναλώνει περισσότερο ρεύμα και πρέπει να περιμένω για να φωτιστεί 100%.
Από την άλλη όπως είπα, οι οθόνες της Apple είναι ξεκούραστες σαν χαρτί, και έχουν και φωτογραφική ακρίβεια για τα έντυπα κι ας μην έχει το ίδιο εύρος χρώματος. Μιλάμε για πρακτικά, λειτουργικά και πράγματα, το θέμα τις οθόνης έχει πολλούς παραμέτρους, δεν είναι μόνο να συγκρίνεις πόσο μεγάλο εύρος χρώματος λες και ζυγίζεις σακιά με πατάτες.

Αλλά τι να σου λέω, αφού από την αρχή της συζήτησης συμπεριφέρεσαι σαν ψώνιο, έχεις κλείσει το μυαλό σου και δεν καταλαβαίνεις τι λέει ο άλλος, μέχρι που του λες ότι έχει βαθιά μεσάνυχτα για τα μηχανήματα που χρησιμοποιεί καθημερινά, αντί να ακούσεις μπας και μάθεις κάτι.
Νομίζεις στην τύχη την αγόρασα την οθόνη; Ακόμα δεν έχεις καταλάβει ποιος είναι ο φαντασμένος στη συζήτηση. Μόνο και μόνο το γεγονός ότι έχεις απόλυτη άποψη "που δεν την αλλάζεις με τίποτα" δείχνει πόσο κολλημένος είσαι, και πόσο μάταια ήταν αυτή η συζήτηση αφού είσαι ανήμπορος να κάνεις διάλογο όταν κρατάς το μυαλό σου κλειστό.

Να σου δώσω και ένα παράδειγμα με αυτοκίνητα, στο πως αντιμετωπίζεις τη συζήτηση:

Έχεις ένα Α αυτοκίνητο 1800cc με GPS, αυτόματους καθρέφτες και θέσεις σύμφωνα με σωσμένα modes, ηλεκτρικό με χαμηλή κατανάλωση ενέργειας που σβήνει αυτόματα όταν είναι σταματημένο, ανώτερες αναρτήσεις, αυτόματο φρενάρισμα σε περίπτωση ατυχήματος, κάμερα με υπέρυθρες για το βράδυ, ανώτερο σασί και αερόσακους για μεγαλύτερη ασφάλεια, σου κρατάει το παρμπρίζ χωρίς υδρατμούς και είναι πρακτικά αθόρυβο. Έστω ότι κοστίζει 25.000 ευρώ.

Εσύ έρχεσαι και με πολύ ώριμο τρόπο γράφεις "χαχα παίρνεις το Β με 1800cc που φτάνει την ίδια ταχύτητα και κοστίζει 14.000, κορόιδο", που όχι δεν έχει τίποτα από τα παραπάνω.
Με άλλα λόγια καλύτερα να έπαιρνα το αντίστοιχο του Α στα 1200cc με 14.000 ευρώ παρά το Β, στις παραπάνω περιπτώσεις.

Και σου λέω ναι, αλλά άλλο το Α, άλλο το Β. Και στη συγκεκριμένη περίπτωση των computers έχω καταλήξει πως το ένα αξίζει τα λεφτά πιο πολύ από το άλλο στις παραπάνω περιπτώσεις.
Φυσικά το "αξίζει" δεν είναι απόλυτο και εξαρτάται η χρήση που του κάνεις αλλά και ποιος το χρησιμοποιεί.

Όπου για το αυτοκίνητο είναι άλλο θέμα γιατί είναι μηχάνημα μεταφοράς. Για τον υπολογιστή όμως, που είναι ένα πολύπλοκο μηχάνημα δημιουργικής απασχόλησης, χρειάζεται να έχει κάποια νοημοσύνη για να απλοποιεί τις καταστάσεις, τόσο σε hardware όσο και σε software.

Είσαι άνθρωπος που ούτε σέβεσαι, ούτε ακούς τον συνομιλητή σου, που εγώ κάνω μια συζήτηση για πράγματα που ξέρω 1-2 πράγματα στην πράξη, ενώ εσύ χωρίς να έχεις την παραμικρή εμπειρία για το θέμα βασίζεσαι μόνο σε τιμές χαρακτηριστικών και benchmarks του cpu.
Σαν αυτά που γράφουν στα καταστήματα, όπως τα ms και το contrast για οθόνες και βλέπεις την 24"άρα με 170 ευρώ και νομίζεις μετά ότι οι PVA eizo είναι για κορόιδα.

Και όσον αφορά για την αξία, 2 χρόνια μετά το mac ήταν το μόνο μηχάνημα που μπόρεσε να με πείσει πως άξιζε κάθε cent της τιμής του.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος SimonTheSorcerer την 04 Νοέμ 2009 17:09, έχει επεξεργασθεί 3 φορές συνολικά.

Άβαταρ μέλους
Connor MacLeod
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Connor MacLeod » 04 Νοέμ 2009 17:00

paink1ller τι ακρηβως θελεις να συγγρινεις?Τις τιμες?
Χερο πολυ,Connor.
Το ξερουμε οτι τα μηχανιματα της apple ειναι πιο ακρηβα.
Επισης δε μας δινεις και το source να δουμε πανω σε πια βαση εγινε το τεστ και απο ποιους?
Γιατι αν ο Μακ εχει επανω GT120 και οι αλοι 4xGT295, εχει τεραστια διαφ(θ)ορα.
Το 99% που ειναι πανω απο τον μακ, ειναι....OVERCLOCKED στα 3,xx και πάνω.(Ektos apo enan mono)
Ασχολησε με 3d και συγγρινεις εναν επεξεργαστη 4GHz με εναν στα μωλις, 2.26?
Και θελω να μαθω τι καρτες χρεισμοιουν στα τεστ καθως και την ραμ του καθε Η/Υ που ειναι στη λιστα.
Ειμαστε σοβαροι τωρα? Και εντυπωση με κανει ότι στα τεστ εχουν τοσο μικρο μακ Pro.
Γιατι δεν εχει τον Quad στα 2.93 και εχει το Quadx2 στα 2.26?
:roll:
Για να πουμε οτι το PC intel Quad νικαει κατα κρατος τον Quadx2?
E,ναι. λογικοτατο. αν ο ενας ειναι2.26 και ο αλος 3,5++
Και για να μη μπερδευουμε και τον κοσμο, βαλτα και στη σειρα.
inebench 10 multicore 64bit
----------------------------------
Amd 2xCPU Opteron 2439 2.8Ghz(6 Cores)-- 27390 (Frruger power !)
Intel core i7 975 (overclocked @4.18Ghz)--- 24400
Intel core i7 920 (overclocked @4Ghz) ------- 22403
Intel core i7 975 (ΝΟ OVERCLOCK) ----------- 20532
Intel core i7 920 (overclocked @3.4Ghz) ---- 19603
Mac Pro 8 CORE 2x i7 xeon CPU 2.26Ghz -- 19425 (3200Euro of iLAME power )
Intel core i7 920 ---------------------------------- 16062
Intel c2Quad 9550 (overclocked @3.8Ghz) -- 15454
Amd 2xCPU Opteron 2352 2.1Ghz ------------ 13106
Intel c2Quad 6600 (overclocked @3.0Ghz) -- 12644
SimonTheSorcerer ανέφερε:
Αλλά η σύγκρισή σου είναι λανθασμένη για τον ακόμα ένα λόγο ότι το συγκρίνεις το Cinebench 10 64-bit ενώ το Cinebench 10 βγήκε πριν το Leopard και είναι 32-bit στο Mac OSX, κι έτσι δεν βλέπει πάνω από 4 Giga Ram...

Αν και τοσο βγαζει και στο 64bit ακομη και αν "φτιαχτει" οπως νομιζεις η επιδοση θα ειναι 21000-22000max.
Με 21-22(21.5 μο) παει ο μακ 2 θεσεις πανω paink1ller δηλ. κατω απο τον
Intel core i7 920 (overclocked @4Ghz) ------- 22403 δηλ. τεταρτος κατι απολιτος νορμαλ, αφου ολοι ειναι overclocked.
Και οπως ειπε και ο Σιμονας, αν θα δεις στα features toy Snow:
Multicore. Multiple challenges.

To take full advantage of these processors, software applications must be programmed using a technology called threads. Software developers use threads to allow multicore processors to work on different parts of a program at the same time. However, each application must do its own threading, which reduces the efficiency of the entire system. And because threads can be difficult to program, many developers don’t invest the effort to make their applications multicore capable. Consequently, lots of applications aren’t as fast as they could be.
Built into the core.
Grand Central Dispatch is deeply integrated into Mac OS X Snow Leopard, making it easier for all kinds of applications to take better advantage of multicore processors.
Αν λοιπον ισχειει αυτο που ειπε ο Σιμονας, "κλεβουν" τα pc καποιους ποντους...
Meizu MX5(5.5"/8Core/3GB/32GB/Sony IMX220 20.7MP)
PC 27'' (3770@3.4/16GB/560SE/500GB SATA3/650W S12G)
Mac mini (2.5GHz/8GB/6630/90GB GorsairGT)

Frruger

Δημοσίευση από Frruger » 05 Νοέμ 2009 01:51

Mobo: Tyan s2927-E (Η HP χρησιμοποιεί Tyan σε κάποια workstation)
CPU: 2x Opteron 2439 2.8Ghz
VGA: 1xQuadroFX 5800, 1xQuadroFX3700
RAM: 16GB ECC DDR2 PC2-5300 667MHz
PSU: CMPSU-850TXEU PSU (850W)
HardDrive: 1x500GB Seagate System, 1x500GB Seagate RAID 1 (mirror) για ΒackUp(κάθε μέρα στις 9:45)
Κουτι: Της πλακάς να μην δίνει στόχο.

Το σχόλιο μου στα περί MAC και Pc workstation είναι το έξεις .
Για αρχή μπορώ να μιλήσω μόνο για τις δίκες μου ανάγκες , απαιτήσεις και ιδιοτροπίες, ακαδημαϊκά και γενικά το τι είναι καλό χρήσιμο λειτουργικό κτλ δεν έχω ιδέα.

Χρειάζομαι λοιπόν ένα μηχάνημα να είναι όσο πιο γρήγορο γίνεται, να τρέχει 3DsMax Photoshop , AutoCAD (AutoCAD όχι απαραίτητα και κάτι που να διαβάζει DWG μου κάνει), και μερικά προγράμματα ακόμα,να έχει δυο οθόνες τουλάχιστον, 1920x1200, να είναι εχει x64 λειτουργικό να είναι σταθερό και σχετικά ήσυχο.

Δεν με ενδιαφέρει αν παίζει παιχνίδια η αν είναι όμορφο .

Το PC που έχω τώρα , είναι συνδεμένο σε μια 30" και σε δυο 20" Samsung οθόνες( όλο το desktop έχει 5760 pixel συνολικό μήκος) , συχνά πυκνά κάνει Render ένα session 3DsMax,παράλληλα δεύτερο session Max ανοικτό να δουλεύω ,AutoCAD σε άλλη οθόνη να βλέπω σχεδία και καμία εικόνα στην τρίτη οθόνη, μια χαρά τα καταφέρνει.
BTW έχει πάνω Vista x64 και το μόνο πρόβλημα που έχω από το λειτουργικό είναι ότι αποφασίζει μόνο του το τα views των folders (αλλά μου κάνει τα νευρά κορδέλες αυτό, Details θέλω να τα βλέπω τα folders, δεν με νοιάζει αν το κάνουν να διαβάζει το γ@μhμ3νο το μυαλό μου πάλι Details τα θέλω να τα βλέπω τα γ@μhm3n@ τα folders, ααα ησύχασα)

Το Hardware είναι Class Workstation

Καλύπτει πλήρως τις ανάγκες μου , και σε 20 μήνες θα το αλλάξω πάλι με ότι με καλύπτει τότε

Το σύστημα χωρίς τις κάρτες γραφικών (παρεμπιπτόντως από τις τελευταίες Quadro Fx μόνο η 4800 υποστηρίζεται επίσημα σε MAC Pro) κοστίζει γύρω στα 4000€ , μαζί με τις κάρτες πάει ψηλά , (κομμάτι κομμάτι πάει πολύ φτηνότερα αν περιμένεις να βρεις την ευκαιρία)

Στην ταχύτητα είναι στα κυβικά ενός Μac Pro 2xQuad στα 2.93GHz που θα κόστιζε γύρω στα 6000€ μαζί με το RAID 2000€ διαφορά αλλιώς +50%
Με 6000€ στήνω 24πύρινο (4CPU x 6Cores), το Max και τα λοιπά software τρέχουν σε Win 2008 server ( για να δεις τέσσερις CPU αυτό θες)
Δύσκολα θα με έπειθε κάποιος ότι στη περίπτωση μου έχει κάτι να μου προσφέρει ένα Μac Pro που να αξίζει 2000€ (50% παραπανω χρηματα), η 12 πύρινες ακόμα(100% ταχύτητα).

Να μια πηγή γενικά για αποτελέσματα cinebench.
http://www.3dfluff.com/mash/cinebench/top.php
13 % με 16% εχι διαφορρα από 32 σε 64 bits το Cinebench
http://it.anandtech.com/IT/showdoc.aspx?i=3335&p=9

2 cents more

Άβαταρ μέλους
SimonTheSorcerer

Δημοσίευση από SimonTheSorcerer » 05 Νοέμ 2009 03:49

Κοίτα, αφού θα έχεις 3DS Max λίγο δύσκολο να δουλεύεις σε OSX, οπότε πας σε Windows 7. Πέραν του λειτουργικού όμως, χωρίς το raid πόσο πάει η διαφορά με το δικό σου χωρίς raid; Γιατί το raid στο mac pro (όπως και οι σκληροί) μου φαίνεται λίγο τσιμπημένο, δεν ξέρω βέβαια τα χαρακτηριστικά του και αν υπάρχουν 3rd party λύσεις, εγώ θα το απέφευγα πάντως εκτός αν πρόκειται για ενασχόληση με video.

Όπως βλέπω στο link που έδωσες to mac pro σε x64 χτυπάει κάπου 28042 αν είναι το ίδιο μηχάνημα με το από κάτω που είναι σε OSX.
Το θέμα εδώ είναι ότι η AMD έβγαλε πιο γρήγορα τους 6πύρηνους, και η intel δεν έχει απαντήσει ακόμα. Οπότε μηχάνημα με 12πύρηνους μάλλον συμφέρει της AMD μέχρι να βγει και το αντίστοιχο από την πλευρά της intel. Μην ξεχνάμε ότι στο μοντέλο του mac pro συγκρίνουμε ένα μηχάνημα που είναι ήδη κάπου μισού χρόνου που σε λίγο θα αντικατασταθεί από το καινούριο, όπου θα είναι και πιο σωστή η σύγκριση κατ΄εμέ.
Τέλος, στα +2000 για 24πύρηνο, περιλαμβάνεις και την τιμή της mb για 4 cpu και το κουτί που να την παίρνει με το ανάλογο σύστημα ψύξης που να επαρκεί για 4 επεξεργαστές, και τα windows server; (μόνο αυτά κάνουν πάνω από 1000 ευρώ αν δεν κάνω λάθος).

Frruger

Δημοσίευση από Frruger » 05 Νοέμ 2009 08:52

Το RAID κάνει 660€ στo Mac και το χρειάζομαι για ασφάλεια στα δεδομένα όχι για ταχύτητα, εξτρά Drives δεν στο Mac η τιμή που έδινε η rainbow ήταν εξωπραγματική.

Αν πας σε εξωτερικό κατασκευαστή RAID ……………
SimonTheSorcerer έγραψε:Με το off-the-shelf στερείσε μερικά πράγματα για να γλιτώσεις μερικά χρήματα και να έχεις την ίδια τελική ταχύτητα, αλλα έχεις και το ρίσκο της αξιοπιστίας και συμβατότητας (όχι μόνο hardware με hardware αλλά και hardware με software).
Όταν βγει το αντίστοιχο της Intel παλι 30%-40% φτηνότερο θα είναι να μαζέψω τα κομμάτια και να το συναρμολογήσω ( δεν έχω κανένα πρόβλημα με τα off-the-shelf).

Σεπτεμβριο του 2008 , πριν ένα χρόνο+,έβγαλε η ιντελ τους εξαπύρινους Xeon (σειρα 7400), δεκα μήνες πριν την AMD
http://www.intel.com/p/en_US/products/s ... ifications
κοστιζουν από 1500$ μέχρι 3000$ το κομμάτι, 1000$ το mobo 1200$ κουτί-PSU
http://www.acmemicro.com/estore/merchan ... 984&step=4
αλλά δεν κάνουν για workstation (mobo no PCI-E x16) ούτε για render node διοτι 15 I7 παίρνεις με τα ιδία χρηματα

Γύρω στα 4000€ οι επεξεργαστές , γύρω στο 1000€ RAM – Mobo, γύρω στο 1000€ κουτί-PSU, γύρω στα 6000€ σύνολο ,αν γίνω και λίγο τσιπις βρίσκω ένα coolermaster Staker 810, και ένα 1200W PSU της προκοπής με 400€ σύνολο, είναι συμβιβασμός στην ποιότητα του κουτιού αλλά δεν χρειάζομαι Hot Swap δίσκους και redundant PSU.
Δεκαεξαπυρινο στήνω με 4000€ (4CPU Με 4 cores)

Άβαταρ μέλους
ne3go

Δημοσίευση από ne3go » 05 Νοέμ 2009 09:30

Simon και paink1ller, δεν ανταλλάσετε τηλέφωνα, να τσακώνεστε μεταξύ σας ιδιωτικά? Κουράστηκααααα....:doh:

Frruger μην ανεβαίνεις και συ σ'αυτό το τρενάκι του τρόμου..... :lol: :lol: :lol:

Άβαταρ μέλους
Connor MacLeod
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Connor MacLeod » 05 Νοέμ 2009 10:54

Στην ταχύτητα είναι στα κυβικά ενός Μac Pro 2xQuad στα 2.93GHz που θα κόστιζε γύρω στα 6000€ μαζί με το RAID 2000€
O QuadX2 2.93 με 12GB RAM 4xGT120 και το RAID κοστιζει 4950 απο την apple

Την FX 5800 στην ιδια τιμη θα την παρεις για PC και για MAC, αφου στο applestore δεν την εχει.

Τωρα αν εσεις δεν μπορειτε να καταλαβετε ότι την ιδια cpu XEON, τον controller και τη ΡΑΜ απο ενα αλο e-shop την παιρνεις φθινοτερα και εχεις τον PRO σε μια τιμη ιδια με αυτη των PC, τη να πω εγω..... οκ.

Μιλαμε για τα ιδια hardware πλεων. Το applestore ειναι ενα καταστημα οπως το e-shop.
Την ιδια CPU στο e-shop.gr θα την βρεις 1x, στο plaisio.gr 1.20x και στο applestore.com 5.x.

Μαλον δεν συγγρινετε σωστα....

Εγω πχ στο mac mini εβαλα 4GB RAM απο 1 που ειχε.
Πεταξα το 1 στικ και εβαλα 2x2GB OCZ με 55ευρω (SODDR2 667)
Apo to e-shop.gr

Frruger

Δημοσίευση από Frruger » 05 Νοέμ 2009 11:43

ne3go έγραψε:Frruger μην ανεβαίνεις και συ σ'αυτό το τρενάκι του τρόμου..... :lol: :lol: :lol:
Προσπαθώ :lol: :lol: :lol:
Connor MacLeod έγραψε:
Ξανακοίταξε
http://store.rainbow.gr/cgi-bin/WebObje ... f0/5.0.7.6
Connor MacLeod έγραψε: Την FX 5800 στην ιδια τιμη θα την παρεις για PC και για MAC, αφου στο applestore δεν την εχει.
Επίσημα μόνο η 4800 υποστηρίζεται.
http://store.apple.com/us/product/TW386 ... NjM0NTg4Mw
Connor MacLeod έγραψε:Μιλαμε για τα ιδια hardware πλεων. Το applestore ειναι ενα καταστημα οπως το e-shop.
Την ιδια CPU στο e-shop.gr θα την βρεις 1x, στο plaisio.gr 1.20x και στο applestore.com 5.x
Frruger έγραψε:
SimonTheSorcerer έγραψε:Με το off-the-shelf στερείσε μερικά πράγματα για να γλιτώσεις μερικά χρήματα και να έχεις την ίδια τελική ταχύτητα, αλλα έχεις και το ρίσκο της αξιοπιστίας και συμβατότητας (όχι μόνο hardware με hardware αλλά
Τότε όμως δεν έχεις "Δοκιμασμένο Hardware"έχεις ένα καλό Mobo και ένα καλό κουτί που βάζεις Hardware από την αγορά, μέσα είμαι αυτό κάνω, χρόνια τώρα.
Connor MacLeod έγραψε:Εγω πχ στο mac mini εβαλα 4GB RAM απο 1 που ειχε.
Πεταξα το 1 στικ και εβαλα 2x2GB OCZ με 55ευρω (SODDR2 667)
Apo to e-shop.gr
Για Workstation μιλαμε

Άβαταρ μέλους
SimonTheSorcerer

Δημοσίευση από SimonTheSorcerer » 05 Νοέμ 2009 14:21

Frruger αναφέρομαι σε επεξεργαστές ίδιας κατηγορίας, που απ' όσο γνωρίζω της intel δεν έχουν βγει ακόμα. Αν μου λες πως δεν πάνε για workstation τότε πάμε αλλού.

Επίσης άλλο να αλλάζεις μνήμες/σκληρούς, άντε και vga και άλλο να τα βάζεις όλα από το 0. Κι εγώ έχω αλλάξει τις μνήμες στο mac, και πολλοί το κάνουν αυτό. Στην περίπτωση του Pro ούτε τους εσωτερικούς σκληρούς θα έπαιρνα, εκτός αν ήθελα τους 15.000rpm. Δεν χρειάζεται να κάνεις quote τα λόγια μου. Το συγκεκριμένο raid μπορεί να απευθύνεται για επαγγελματίες του video, δε νομίζω πως θα το έβαζα εγώ.
Πέραν τούτου, για ασφάλεια μπορεί να χρησιμοποιηθεί εξωτερικό backup με κάτι σαν το time-machine παρά raid, μιας και προσφέρει και παραπάνω λειτουργίες (έχεις backup σβησμένων/modified αρχείων). Αλλά πάντα υπάρχει και η λύση του raid εξωτερικού, με σύνδεση e-sata.

Για το cpu δεν κατάλαβα τι εννοεί ο Conor, δε νοείται να βγάλεις τη cpu και να την αλλάξεις αφού δεν γίνεται να πάρεις το μηχάνημα χωρίς cpu, την έχεις πληρώσει. Ούτως ή άλλως θα έχανε το νόημα όπως σωστά ανέφερε ο Frruger.

Τώρα για τις quadro το θέμα δεν το έχω ψάξει, τι υποστηρίζεται και τι όχι μιας και όταν δούλεψα σε quadro δεν είδα αισθητή διαφορά.. Υποστηρίζεται κι άλλο hardware από αυτό που υπάρχει στο applestore όμως.

Ερώτηση:
Γιατί δεν έστησες 16πύρηνο και έστησες 12πύρηνο με τα ίδια λεφτά;

ne3go νομίζεις ότι μου αρέσει να ασχολούμε με το flaming του painkiller για να ανταλλάξω και τηλέφωνα; Το ζήτημα είναι να μην παραπληροφορούνται αυτοί που τα διαβάζουν, όχι να πείσω σε κάτι τον painkiller.

Edit:
Επειδή είχα την περιέργεια, πήγα να δω τι χρήση έχει αυτή η raid card. http://www.apple.com/macpro/features/storage.html

Mac Pro RAID Card with 512MB of RAID cache, a 72-hour cache-protecting battery, and hardware RAID levels 0, 1, 5, and 0+1. A new cableless connection and intuitive Apple software make it a snap to install this optional card. Once installed, high-performance 15,000-rpm SAS drives may be used.

Even without a RAID card, Mac OS X lets you stripe two, three, or all four hard drives in a RAID 0 array to increase performance and create a massive volume for tasks such as video editing; or create a RAID 1 mirror to protect digital media assets from a drive failure.

Άρα το raid είναι προαιρετικό, εκτός αν θέλεις τα προαναφερόμενα χαρακτηριστικά ή τη χρήση 15000rpm δίσκων. Οπότε μπορείς να το αφαιρέσεις από την τιμή... Μάθαμε και κάτι σήμερα.
Αν περιμένεις λίγο και για τα νέα μοντέλα, πιστεύω πως η αναλογία τιμής/απόδοσης λίγο πολύ θα εξισωθεί με το off-the-shelf μηχάνημα που έστησες.

Άβαταρ μέλους
Connor MacLeod
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Connor MacLeod » 05 Νοέμ 2009 15:36

Connor MacLeod ανέφερε:

Ξανακοίταξε
http://store.rainbow.gr/cgi-bin/WebObje ... f0/5.0.7.6
Ti να κοιταξω. Μου αναφέρεις τιμες απο rainbow. Εγω ειπα απο το applestore.
Connor MacLeod ανέφερε:
Μιλαμε για τα ιδια hardware πλεων. Το applestore ειναι ενα καταστημα οπως το e-shop.
Την ιδια CPU στο e-shop.gr θα την βρεις 1x, στο plaisio.gr 1.20x και στο applestore.com 5.x

Frruger ανέφερε:
SimonTheSorcerer ανέφερε:
Με το off-the-shelf στερείσε μερικά πράγματα για να γλιτώσεις μερικά χρήματα και να έχεις την ίδια τελική ταχύτητα, αλλα έχεις και το ρίσκο της αξιοπιστίας και συμβατότητας (όχι μόνο hardware με hardware αλλά

Τότε όμως δεν έχεις "Δοκιμασμένο Hardware"έχεις ένα καλό Mobo και ένα καλό κουτί που βάζεις Hardware από την αγορά, μέσα είμαι αυτό κάνω, χρόνια τώρα.
omg.
Μιλαμε για το ιδιο HW.
Ειναι σα να μου λες οτι εχεις εναν HP workstation, ας πουμε αυτον που εχει και 3.5k $

http://h10010.www1.hp.com/wwpc/us/en/sm ... 37793.html

Και για να του αλαξεις τον XEON θα απευθινθεις στην HP.
Ακρηβως το ιδιο ειναι.
Εκτος αν εχεις να μου εξιγισεις τι διαφορα εχει ενας XEON που πουλιετε απο το καταστημα της apple και ενας απο το ebay(Παντα καινουριοι και με εγγιηση)
δε νοείται να βγάλεις τη cpu και να την αλλάξεις αφού δεν γίνεται να πάρεις το μηχάνημα χωρίς cpu, την έχεις πληρώσει.
To pairneis me tin vasiki CPU, tin opoia tin alazeis.
ΠΧ. ο Quad X2 εχει 3300.αν εσυ του βαλεις 2x 2.93 πας αμεσως στα 5900.
Αν ομως τον παρεις με την 2.66 στα 3300 και παρεις 2Χ απο αλο καταστημα, τις πληρωνεις
530 Χ 2 = 1060 δηλαδη πας απο τα 3300 στα 4360, σχεδον 2000 κατω απο το καταστημα της apple.

και τελος αν πουλησεις και τον ιδη υπάρχον που ειναι καινουριος, εχεις και -200 επιπλεων(η οσο θα τον πουλισεις)

Άβαταρ μέλους
SimonTheSorcerer

Δημοσίευση από SimonTheSorcerer » 05 Νοέμ 2009 15:54

Conor αν δεν κάνω λάθος αν αλλάξεις το cpu χάνεις και την εγγύηση της Apple. Επίσης δε γνωρίζω κατά πόσο αλλάζει κάτι άλλο μαζί με τον επεξεργαστή, ή αν είναι modified για το mac pro αν και αυτό είναι λιγότερο πιθανό.
Αλλά μόνο με την εγγύηση (που λογικά θα ισχύει) χάνεις πολλά. Αν είναι ακριβώς η ίδια motherobard και cpu μπορεί να έχεις δίκιο και να αξίζει, αλλά δεν ξέρω κατά πόσο θα άξιζε αυτή τη φασαρία, ούτε κανέναν γενικότερα που το κάνει.

Edit:
βρήκα ένα άρθρο εδώ γι αυτό http://www.anandtech.com/mac/showdoc.aspx?i=2832&p=3

Απάντηση

Επιστροφή στο “3D Graphics design”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες