Άνοιγμα φόρμας μετά από επιλογή από drop down list

Συζητήσεις για την τοπική βάση δεδομένων Access της Microsoft

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators

Απάντηση
managnos

Δημοσίευση από managnos » 04 Φεβ 2009 09:46

Καλημέρα. Δουλεύω σε μια access και θέλω να αυτοματοποιήσω το άνοιγμα μίας φόρμας. Ποιο συγκεκριμένα, έχω δύο φόρμες, την Ά ύλες (AA κλειδί, Κωδικός, Περιγραφή, Αποθήκη, …) και την Δελτίο Παραγωγής (ΑΑ κλειδί, Ημερομηνία, Ά ύλη σε drop down list, …). Θέλω, μετά που θα επιλέξω μία Ά ύλη στο Δελτίο Παραγωγής με διπλό κλικ να μου ανοίγει την φόρμα Ά ύλες (στην αντίστοιχη Ά ύλη) για να μπορώ να δω πληροφορίες που την αφορούν.
Πήγα Σχεδίαση και στις ιδιότητες του πεδίου Περιγραφή στο Συμβάν με το Διπλό κλικ έκανα Λειτουργία Δόμησης Μακροεντολών.

Έβαλα Συνθήκη: Not IsNull([Περιγραφή]), Ενέργεια: Άνοιγμα φόρμας και στα ορίσματα ενέργειας
Όνομα Φόρμας: Ά ύλη
Προβολή: Φόρμας
Όνομα Φίλτρου:
Συνθήκη Όπου: ="[Κωδικός]=" & [Κωδικός]
Κατάσταση Παραθύρου: Παράθυρο διαλόγου

Στις δοκιμές που έκανα μου βγάζει ένα παράθυρο Τιμή Παραμέτρου, όπου αν εισάγω τον Κωδικό Ά ύλης μου ανοίγει την φόρμα στην αντίστοιχη εγγραφή. Το πιθανότερο είναι ότι κάνω λάθος στη Συνθήκη Όπου. Βλέπω ότι κάτι αντίστοιχο έχετε πει στο www.freestuff.gr/forums/viewtopic.php@t=38411, αλλά και πάλι δεν μπορώ να το μεταφέρω στη δική μου περίπτωση. Μπορεί να βοηθήσει κάποιος?

NERON

Δημοσίευση από NERON » 04 Φεβ 2009 18:41

Το πρωτο πράγμα που μου έρχεται στο μυαλό είναι ότι κάτι μπορει να φταίει στις σχέσεις με τους πίνακές σου.κοίτα απο που παιρνουν τιμές οι Α υλη σου τοσο στην μια φόρμα όσο και στην άλλη.πιστεύω ότι έαν ορισεις να συνδεθουν οι πινακές σου με το Α υλη τότε δεν θα έχεις προβλημα.εαν δεν έιναι το Αυλη κοινό πεδίο στους πινακές τότε βρές ενα άλλο που θα τα συνδέεις.

managnos

Δημοσίευση από managnos » 04 Φεβ 2009 23:19

Ευχαριστώ, για την απάντηση. Το βρήκα με άλλο τρόπο, εγραψα τον κώδικα
DoCmd.OpenForm "Αποθήκη", , , "Κωδικός='" & Forms!Δελτίο_Παραγωγής!Κωδικός & "'"
και δούλεψε ok.

Απάντηση

Επιστροφή στο “MS Access”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης