Επιθέσεις Spam: αποστολέας ο...εαυτός μου! HELP!

Τεχνικές και μόνο Συζητήσεις για WEB hosting servers, Mail servers, DNS servers. Όχι αναζήτηση υπηρεσιών εδώ!

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators

Απάντηση
UserX
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από UserX » 05 Φεβ 2009 10:07

Επειδή έχω δικό μου server, χρησιμοποιώ το πρόγραμμα mailenable και έχω διάφορα domains, θα ήθελα να μου πείτε μια γενική λύση να προστατε΄'υσω ΟΛΑ τα domains μου από αυτό το πρόβλημα. Υποψιάζομαι ότι χρησιμοποιούν το δικό μου mail server και μπορούν να βάζουν ώς αποστολέα δικές μου διευθύνσεις email ώστε το mail φένεται σαν να ήρθε από τον εαυτό του. Θα ήθελα να μου πείτε πώς μπορώ να αποτρέψω να χρησιμοποιούνε τον mail server μου από έξω, και/ή να μην μπορούν να βάζουν δικά μου emails σαν αποστολείς. ΔΕΝ έχω ιδέα τι άλλο μπορεί να γίνεται!!!

Σας ευχαριστώ για το χρόνο σας!!

Άβαταρ μέλους
Burned
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Burned » 05 Φεβ 2009 11:32

Νομίζω τα e-mail που σου στέλνουν είναι "μεταμφιεσμένα" έτσι ώστε να φένεται ότι τα έστειλες εσύ

Τώρα κάπως γίνεται να εντοπίσεις από που πραγματικά ήρθε το mail , όταν θυμηθώ θα κάνω edit το ποστ μου

Edit : Δοκίμασε τα παρακάτω site

Eντοπισμός μέσω outlook express

Οn line εντοπισμός (μέσω επικεφαλίδας - header του email ) :

http://www.ip-adress.com/trace_email/
http://www.ipligence.com/emailtrace/
http://whatismyipaddress.com/staticpage ... IP-address

Εντοπισμός μέσω ενός προγράμματος - δωρεάν για 15 μέρες

How to trace any email via NeoTrace - video

How to protect your email address from spam - video

Tracing An Email
Fighting email spam
How To View, Copy and Paste Email Headers
The time is now, the place is here. Stay in the present. You can do nothing to change the past, and the future will never come exactly as you plan or hope for.
Burned forum - The best g(r)eek forum !!!
Chuck Norris facts

Άβαταρ μέλους
Hermeia
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Hermeia » 05 Φεβ 2009 15:39

Αυτό είναι σοβαρό απο τα παραπάνω προτεινόμενα
http://www.onimoto.com/cache/50.html
[δεν δοκίμασα πολλά άλλα]

Η ουσία είναι ότι το _Τελευταίο_ "Received from" που αναφέρουν οι πλήρεις κεφαλίδες του μηνύματος, είναι ο αληθινός διακομιστής του αποστολέα.

Αν αυτό αναφέρει δικό σου διακομιστή..
τότε πρέπει να μπορείς και να επιβεβαιώσεις και το "mesage ID" .. κι εκεί έχεις μπλέξιμο.. και ψάχνεις ποιος και πώς το εκμεταλεύεται.

Δεν ξέρω πώς, αλλα πρέπει κάποιοι σοβαροί παροχείς εμαιλ να κάνουν αυτό τον βασικό έλεγχο.. πχ. δέχομαι μηνύματα που τάχα τα έστειλα εγώ (με το ίδιο εμαιλ παραλαβής και αποστολέα), ή και χωρίς καθόλου στοιχεία αποστολέα στην κεφαλίδα!!!
- η με αόριστο αποστολέα τον παροχέα!
μόνο στο @pathfinder.gr
από όλους τους παροχείς δωρεάν αλληλογραφίας που έχω χρησιμοποιήσει (τώρα 5.. και πάνω απο 3 χρόνια όλους τους..)

Ειλικρινά δεν ξέρω τι παίζει.. αλλά θα λάτρευα ένα φίλτρο αλληλογραφίας που να "κόβει" όλα τα μηνυματα που άλλα λένε στο πεδίο του αποστολέα, κι άλλα δείχουν οι κεφαλίδες.. κι ας έχανα έτσι και κάποια .. ενδιαφέροντα, αλλα όχι τόσο νόμιμα μυνηματα..

Αλλα φαίνεται ότι κανενας δεν θέλει να το κάνει αυτό.. ποιος ξερει τί συμφέροντα..

Υπόψη ότι στη Hotmail (webmail) αλλά και σε αρκετά προγράμματα αληλογραφίας, μπορείς να ορίσεις ότι σου κατέβει ως αποστολέα..
Στα προγράμματα το μπέρδεμα είναι συνήθως ότι απαιτούν μια διεύθυνση out-mail (του παροχέα της σύνδεσης βασικά..).. και μετά χρησιμοποιούν το ίδιο για όλα τα εξερχόμενα, κι από διαφορετικά email-id μέσα στο πρόγραμμα αλληλογραφίας..
και το χειρότερο είναι ότι οι περισσότεροι διακομιστές αλληλογραφίας το δέχονται να τα στέλνουν έτσι !

Το πόσο εύκολα θα μπορούσαν να την κόψουν αυτή την κακιά συνήθεια οι διακομιστές αλληλογραφίας.. το αφήνω στην κρίση σας..

Οπότε δες και πώς να βάλεις ένα τέτοιο φίλτρο στα εξερχόμενά σου στο διακομιστή.. κάπου κάποιος θα το έχει δημοσιεύσει σαν πρόβλημα και για τους παροχείς.. στο κάτω κάτω αυτί θα μπουν στη μαύρη λίστα με τις πολλές καταγγελίες.
Hermeia the InfoSharer
Η Γνώση είναι Δύναμη
Εικόνα

Απάντηση

Επιστροφή στο “Apache, IIS, DNS Servers”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες