Τι ακούνε οι τεχνικοί!!!!!!!!!!

Ας χαλαρώσουμε και λίγο... Aς κουτσομπολέψουμε μια σταλιά, ας πούμε και κανένα ανέκδοτο!

Συντονιστές: theiapythia, Super-Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Zozzy
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Zozzy » 07 Φεβ 2009 12:57

Μου έστειλε ένας φίλος ένα mail με τα παρακάτω:

ΤΕΧΝΙΚΗ ΥΠΟΣΤΗΡΙΞΗ

Τεχνικός: -Τι είδους υπολογιστή έχετε;
Γυναίκα πελάτης: - Έναν άσπρο...
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Πελάτης:- Ναι, γεια σας, δεν μπορώ να βγάλω τη δισκέτα από τον υπολογιστή μου.
Τεχνικός:- Δοκιμάσατε να πατήσετε το κουμπί;
Πελάτης:- Ναι, ναι, αλλά φαίνεται ότι έχει κολλήσει.
Τεχνικός:- Περίεργο αυτό. Θα σας στείλω κάποιον να το δει.
Πελάτης:- Αχ, όχι...περιμένετε....Δεν την έχω βάλει τη δισκέτα τελικά μέσα, είναι πάνω στο γραφείο μου...συγγνώμη.
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Τεχνικός:- Πατήστε στο εικονίδιο "ο υπολογιστής μου" που βρίσκεται αριστερά στην Οθόνη.
Πελάτης:- Αριστερά όπως το βλέπετε εσείς ή εγώ;
Πελάτης:- Ναι, γεια σας, με λένε Μάρθα, δεν μπορώ να τυπώσω. Κάθε φορά μου βγάζει ένα μήνυμα "can't find printer". Πήρα τον εκτυπωτή και τον έβαλα ακριβώς μπροστά στην οθόνη, αλλά ακόμα μου λέει ότι δεν μπορεί να τον βρει...
Πελάτης:- Ναι, το πρόβλημά μου είναι ότι δεν μπορώ να τυπώσω το κόκκινο χρώμα.
Τεχνικός:- Ο εκτυπωτής σας είναι έγχρωμος;
Πελάτης:- Εεεεεεε......ευχαριστώ.
Τεχνικός:- Τι υπάρχει στην οθόνη σας τώρα κυρία μου;
Πελάτης:- Ένα αρκουδάκι που μου πήρε ο φίλος μου από το σούπερ μάρκετ.
Πελάτης:- Το πληκτρολόγιό μου δεν δουλεύει.
Τεχνικός:- Είστε σίγουρος ότι είναι συνδεδεμένο στο πίσω μέρος του υπολογιστή;
Πελάτης:- Όχι, δεν μπορώ να δω από πίσω.
Τεχνικός:- Πάρτε το πληκτρολόγιο και κάντε 10 βήματα προς τα πίσω. Πελάτης:- Οk.
Τεχνικός:- Το πληκτρολόγιο έρχεται μαζί σας;
Πελάτης:- Ναι.
Τεχνικός:- Αυτό σημαίνει ότι δεν είναι συνδεδεμένο. Κοιτάξτε εκεί γύρω. Υπάρχει κανένα άλλο πληκτρολόγιο;
Πελάτης:- Ναι, βλέπω ένα άλλο στο γραφείο...Α! Αυτό δουλεύει!
Τεχνικός:- Το password σας είναι ένα μικρό γράμμα μ όπως λέμε "μήλο", ένα κεφαλαίο Σ όπως λέμε "σκύλος", και ο αριθμός 7.
Πελάτης:- Το 7 μικρό ή κεφαλαίο;
Πελάτης:- Δεν μπορώ να μπω στο internet.
Τεχνικός:- Το password είναι σίγουρα σωστό;
Πελάτης:- Ναι, είδα τον συνάδελφό μου που το έγραφε.
Τεχνικός:- Και ποιο είναι το password;
Πελάτης:- Πέντε αστεράκια.
Τεχνικός:- Ποιο antivirus πρόγραμμα χρησιμοποιείτε;
Πελάτης:- Το Netscape.
Τεχνικός:- Αυτό δεν είναι antivirus.
Πελάτης:- Αχ, συγγνώμη, το Internet Explorer.
Πελάτης:- Ναι, γεια σας, έχω ένα πολύ σοβαρό πρόβλημα. Ένας φίλος μου έβαλε ένα screensaver στον υπολογιστή μου, αλλά κάθε φορά που κουνάω το ποντίκι χάνεται...
Πελάτης:- Γεια σας, γράφω το πρώτο μου e-mail.
Τεχνικός:- Και ποιο είναι το πρόβλημά σας;
Πελάτης:- Έγραψα το "a" στην διεύθυνση, αλλά πώς θα βάλω το κυκλάκι γύρω του

Άβαταρ μέλους
Zozzy
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Zozzy » 07 Φεβ 2009 13:02

Είναι κι άλλα, όπως ο διάλογος που έγινε με εμένα:

Εγώ - Πήγαινε στο menu "Έναρξη"
Πελάτης - Που είναι;
Εγώ - Κάτω αριστερά
Πελάτης - Δεν υπάρχει, δεν μου το έβαλες αυτό και σου είπα να τα βάλεις όλα στο computer
Πελάτης - Κάτι έκανα στο word και δεν μου τα βγάζει σωστά, πως το κάνω όπως ήταν πριν;

Άβαταρ μέλους
fiskilis
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από fiskilis » 07 Φεβ 2009 13:15

μόνο στην χώρα των Ηλιθίων θα μπορούσαν να γίνουν αυτοί οι διάλογοι !!!
και πως έχω την εντύπωση οτι ζω και εγώ εκεί ???

Άβαταρ μέλους
CyberCr33p
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από CyberCr33p » 07 Φεβ 2009 14:41

Μπα τέτοια συμβαίνουν και στο εξωτερικό.

Άβαταρ μέλους
Aflex

Δημοσίευση από Aflex » 07 Φεβ 2009 17:03

fiskilis έγραψε:μόνο στην χώρα των Ηλιθίων θα μπορούσαν να γίνουν αυτοί οι διάλογοι !!!
και πως έχω την εντύπωση οτι ζω και εγώ εκεί ???
Από την στιγμή που πέρνει κάποιος τηλέφωνο τεχνικό σημαίνει πως πολύ απλά δεν έχει ιδέα από αυτά τα μαραφέτια που ονομάζονται κομπιούτερζ και εμείς κατέχουμε λίγο (εώς πολύ) παραπάνω.

Πιστεύω πως δεν σηματοδοτεί αυτομάτως ηλιθιότητα, αλλά έλλειψη γνώσεων πάνω στα pc.

Αν θεωρήσουμε πως ένας τέτοιος διάλογος έγινε μεταξύ τεχνικού και ενός αγρότη απομονωμένου σε ένα βουνό, τότε φανταστείτε και τον ακόλουθο διάλογο μεταξύ τεχνικού και αγρότη:

Τεχνικός: Ε φίλε, δείξε μου μια πως αρμέγω το γελάδι.
Αγρότης: Πιάνεις και ζουλάς πέρα δώθε τις θήλες της.
Τεχνικός: Πάνώ κάτω έτσι δηλαδή?
Αγρότης: Ναι αυτή είναι η κίνηση. Μόνο που αυτό είναι ένα αρσενικό άλογο.

Ίσως εξτρεμιστικό και κάπως ακατάλληλο παράδειγμα, αλλά δεν μου ήρθε άλλο.

Άβαταρ μέλους
Connor MacLeod
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Connor MacLeod » 07 Φεβ 2009 17:15

Πιστεύω πως δεν σηματοδοτεί αυτομάτως ηλιθιότητα, αλλά έλλειψη γνώσεων πάνω στα pc.
μπα. μην το λες. κι εγω επιδη δεν καταλαβα τι ειναι τα VRM capacitors, ο Διονύσης με έχει για ηλίθιο κ δν μου εξιγει παραπάνω.
Meizu MX5(5.5"/8Core/3GB/32GB/Sony IMX220 20.7MP)
PC 27'' (3770@3.4/16GB/560SE/500GB SATA3/650W S12G)
Mac mini (2.5GHz/8GB/6630/90GB GorsairGT)

Άβαταρ μέλους
deninho
Super Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από deninho » 07 Φεβ 2009 20:25

αν σε θεωρούσα ηλίθιο θα σου είχα απαντήσει. Για μένα, όμως, είσαι τεμπέλης, καθότι και τι είναι capacitor ξέρεις, και τι είναι το vrm σου έδειξα, και αγγλικά για να ψάξεις λίγο στο google ξέρεις, και για αυτό δεν πρόκειται να σου απαντήσω. Σε παρακαλώ μην το ξανααναφέρεις το θέμα, διότι το έχεις παρατραβήξει

Άβαταρ μέλους
Connor MacLeod
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Connor MacLeod » 07 Φεβ 2009 21:14

Αμαν ρε Διονυση. Πολυ ευέξαπτος εισαι.
:-(
Meizu MX5(5.5"/8Core/3GB/32GB/Sony IMX220 20.7MP)
PC 27'' (3770@3.4/16GB/560SE/500GB SATA3/650W S12G)
Mac mini (2.5GHz/8GB/6630/90GB GorsairGT)

Άβαταρ μέλους
Pavel
Honorary Member

Δημοσίευση από Pavel » 07 Φεβ 2009 23:18

Στον "κλάδο" του καθενός εννοείται πως κυκλοφορούν τέτοιου είδους αστειάκια, αλλά σε καμία περίπτωση δεν είναι σωστό να αποκαλείς τον άλλο "ηλίθιο" ή οποιονδήποτε άλλο προσβλητικό χαρακτηρισμό επειδή δεν ξέρει κάτι.

Πχ. "Πηγαίνετε το ποντίκι κάτω δεξιά στην οθόνη" και ο άλλος σηκώνει το ποντίκι και το κολλάει στην οθόνη. Αν το έβλεπα με τα ίδια μου τα μάτια ίσως να χρειαζόταν να αλλάξω παντελόνι αφού σταματούσα να γελάω, αλλά σε καμία περίπτωση δεν θα τον αποκαλούσα "ηλίθιο" επειδή δεν ήξερε τι να κάνει. Αν δεν του δείξεις "εσύ που ξέρεις" ποιος θα το κάνει;

Και να πω για τον εαυτό μου, ότι αν σηκώσω το καπό του αυτοκινήτου θα αισθανθώ όπως θα αισθανθεί η μαμά μου αν ανοίξει το κουτί του υπολογιστή. Δηλαδή είμαι "ηλίθιος" που δεν ξέρω τίποτα από αυτοκίνητα;
Εσύ είσαι τρελός.

Άβαταρ μέλους
nikolas27
Honorary Member

Δημοσίευση από nikolas27 » 07 Φεβ 2009 23:41

Pavel έγραψε:Στον "κλάδο" του καθενός εννοείται πως κυκλοφορούν τέτοιου είδους αστειάκια, αλλά σε καμία περίπτωση δεν είναι σωστό να αποκαλείς τον άλλο "ηλίθιο" ή οποιονδήποτε άλλο προσβλητικό χαρακτηρισμό επειδή δεν ξέρει κάτι.
+1

Άβαταρ μέλους
ArchangelX
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από ArchangelX » 08 Φεβ 2009 03:13

nikolas27 έγραψε:
Pavel έγραψε:Στον "κλάδο" του καθενός εννοείται πως κυκλοφορούν τέτοιου είδους αστειάκια, αλλά σε καμία περίπτωση δεν είναι σωστό να αποκαλείς τον άλλο "ηλίθιο" ή οποιονδήποτε άλλο προσβλητικό χαρακτηρισμό επειδή δεν ξέρει κάτι.
+1
Μπα? Σοβαρά?

Τηλεφωνική συνομιλία. Ηταν μπροστά μου ο κολήτός μου που όντως δεν ξέρει πολλά και είχε πεθάνει στα γέλια. Μέχρι και σήμερα μου το χτυπάει

Πελάτης: (Με άγριο τόνο)Eλα Παναγιώτη, δεν έχω e-mail.
Εγω: Καλησπέρα κύριε Τάδε. Πάτε να παραλάβετε e-mail και σας βγάζει κάποιο σφάλμα?
Πελάτης: Ναι, κάτι κινέζικα μου βγάζει και δεν μπορώ να λάβω τίποτα.
Εγώ: Το κινέζικα δεν βοηθάει και πολύ. Πιο συγκεκριμένα?
Πελάτης: Τι πιο συγκεκριμένα? Σου είπα δεν έχω e-mail.
(τσεκάρω το site του, μπαίνω στο cpanel, βλέπω οτι έχει εισερχόμενα στο account.)
Εγώ: Ισως να έχει κάποιο πρόβλημα το outlook. Ανοίξτε την σελίδα σας και θα σας βοηθήσω να συνδεθείτε μέσω του πίνακα ελέγχου.
Πελάτης: ...α μεγάλε, δεν μου τα λές καλα. Ούτε η σελίδα δεν μου ανοίγει. Εγώ πλήρωσα λεφτά Παναγιώτη!
Εγώ: Περίεργο. (και τότε έρχεται η επιφώτιση) Ανοίξτε σας παρακαλώ το google.gr
Πελάτης: Ούτε αυτο ανοίγει! Γιατι?!?!?
Εγώ: Κύριε τάδε, είστε συνδεμένος στο internet?
Πελάτης: Οχι, η σύνδεση μου είχε κάποιο πρόβλημα σήμερα.

Τεσπα, το υπόλοιπο του διαλόγου περιλαμβάνει εμένα να προσπαθώ να είμαι όσο πιο ευγενικός μπορώ λέγοντας του οτι είναι ηλίθιος κρύβωντας ταυτόχρονα το υπόκωφο γέλιο του κολητού μου που καθόταν στην απέναντι καρέκλα.

Ηταν σωστό ή όχι?
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
Pavel
Honorary Member

Δημοσίευση από Pavel » 08 Φεβ 2009 03:28

Δεν είναι σωστό να γενικεύετε καταστάσεις. Επειδή ο συγκεκριμένος ήταν "ηλίθιος", δεν τους κάνει αυτομάτως όλους "ηλίθιους". Για παράδειγμα κάτι που μου είχε τύχει όταν δούλευα σε ένα Internet Cafe.

Γράφω σε μια πελάτισσα ένα audio cd και εκείνο το διάστημα αντιμετωπίζαμε κάτι προβλήματα με το recorder μας. Οπότε ήταν αρκετά συχνό φαινόμενο να μας επιστρέφουν cd και να τους τα ξαναγράφουμε. Έρχεται λοιπόν με το cd στο χέρι και μου λέει:

- Παύλο, το CD που μου έγραψες δεν παίζει.
- ΟΚ, θα σου το ξαναγράψω τότε.
- Το δοκίμασα στο σπίτι και δεν έπαιζε.
- Εντάξει, θα στο ξαναγράψω.
- Κοίτα. Το δοκίμασα ΚΑΙ στου ξαδέρφου μου. Ούτε εκεί έπαιζε.
- Μα σου είπα ότι θα στο γράψω ξανά!
- ΜΗ ΜΟΥ ΥΨΏΝΕΙΣ ΕΜΕΝΑ ΤΗ ΦΩΝΗ! Ο ΚΟΥΜΠΑΡΟΣ ΜΟΥ ΞΕΡΕΙ ΤΟ ΑΦΕΝΤΙΚΟ ΣΟΥ!

και πετάει το cd και φεύγει. Κάποιοι έχουν από την αρχή σκοπό να μαλώσουν. Γιατί; "Έτσι."

Επειδή εκείνη ΗΤΑΝ "ηλίθια" δεν σημαίνει πως όλοι όσοι ερχόντουσαν ήταν το ίδιο.

ArchangelX, αν ο συγκεκριμένος πελάτης δεν ήταν τόσο προκλητικός, δεν θα τον έλεγες ηλίθιο, έτσι δεν είναι;

Συμφωνώ απόλυτα στο να λέμε "ιστορίες" που μας έχουν συμβεί ή έχουμε ακούσει και να γελάμε αλλά διαφωνώ κάθετα στο:
fiskilis έγραψε:μόνο στην χώρα των Ηλιθίων θα μπορούσαν να γίνουν αυτοί οι διάλογοι !!!
Εσύ είσαι τρελός.

Άβαταρ μέλους
fiskilis
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από fiskilis » 08 Φεβ 2009 06:09

εχω μαθει να ειμαι πολυ προσεκτικος με ολα αυτα τα chain letter που κοβουν βολτες στο ιντερνετ και απλα δεν δινω καμια σημασια

και οι διαλογοι παραειναι τραβηγμενοι για να ειναι αληθεια

Άβαταρ μέλους
deninho
Super Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από deninho » 08 Φεβ 2009 11:43

Μπααα, μην το λες Άγγελε

Άβαταρ μέλους
hik-hok
Reporter
Επικοινωνία: