Δεδομένα SQL σε γραφικό περιβάλλον;

Γενικές συζητήσεις για SQL και SQL Servers (RDBMS)

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
xarisss
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από xarisss » 07 Φεβ 2009 17:01

Καλησπέρα,

Έχω μια βάση SQL, με διάφορα δεδομένα. Η βάση είναι real-time και τα δεδομένα ανανεώνονται περίπου 10 φορές το δευτερόλεπτο.
Πώς μπορώ να απεικονίσω γραφικά τις τιμές που παίρνω; Μάλλον java χρειάζεται. Υπάρχει κανένα πρόγραμμα που να κάνει γραφική απεικόνιση, χωρίς να χρειάζεται να γράψω κώδικα;
(πώς είναι πχ η frontpage που μετατρέπει αυτά που φτιάχνεις σε html, κάτι αντίστοιχο)

Ευχαριστώ εκ των προτέρων...
PRO-PRO.gr
Πρωτάθλημα Προγνωστικών

Άβαταρ μέλους
soteres2002
S. & H. Moderator

Δημοσίευση από soteres2002 » 08 Φεβ 2009 03:12

RRDTOOL. To mono p xreiazesai einai meta tin ananeosi ton dedomenon stin mysql na enimeroneis kai mia RR database me tis nees times p thes na apoikonizeis. Telos to rrdtool sou ftiaxnei grafiki parastasi me tin ekseliksi ton timwn sto xrono. einai poli dinato ergaleio kai fisika den kanei mono auto... episis iparxei extension gia php gia na ta kaneis real-time ola auta i mesa apo cron script.

diaforetika ftiaxneis 1 apli grafiki parastasi me mia bibliothiki grafikwn me ti glossa tis protimisis sou.
i katapianesai me flash openchart p apla kaneis feed mesa apo 1 script kapoies times (edw tis metavalomenes times p einai apothikeumenes stin mysql) kai auto sou ta kanei visualize me poli oraio tropo se 1 flash stin selida sou.

Άβαταρ μέλους
xarisss
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από xarisss » 08 Φεβ 2009 21:17

Εννοούσα όχι μόνο γραφικές, αλλά γενικότερα κάποιο real time γραφικό περιβάλλον, παράδειγμα, να έχω μια εικόνα, η οποία θα έχει δυναμικά στοιχεία, όπως κουμπιά που αναβοσβήνουν ανάλογα με μία τιμή της βάσης.
PRO-PRO.gr
Πρωτάθλημα Προγνωστικών

Άβαταρ μέλους
soteres2002
S. & H. Moderator

Δημοσίευση από soteres2002 » 08 Φεβ 2009 22:25

Με flash νομίζω θα ήταν πολύ καλά παλέψιμο αυτό που θες... Αν και γίνεται και με Java.

Άβαταρ μέλους
xarisss
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από xarisss » 08 Φεβ 2009 22:54

Εννοώ αν μπορεί να γίνει χωρίς να ξέρεις πολλά από κώδικα, γι' αυτό έφερα το παράδειγμα της Frontpage.
PRO-PRO.gr
Πρωτάθλημα Προγνωστικών

Άβαταρ μέλους
soteres2002
S. & H. Moderator

Δημοσίευση από soteres2002 » 09 Φεβ 2009 00:15

Με το openchart η διαδικασία είναι απλούστερη, αλλα δεν ξέρω αν κάνει ΟΛΑ όσα θες, γιατί ζητάς κάτι πολύ συγκεκριμένο. Δεν γίνεται να τα έχεις όλα έτοιμα όπως τα θες με έτοιμα tools χωρίς ίσως να πειράξεις/προσθέσεις κάτι!

Άβαταρ μέλους
xarisss
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από xarisss » 20 Μαρ 2009 01:32

Επανέρχομαι μετά από καιρό στο θέμα, αφού ασχολήθηκα λίγο περισσότερο με το αντικείμενο.
Ουσιαστικά μιλάμε για μια βαση MySQL, η οποία γεμίζει με στοιχεία που της δίνει ένα πρόγραμμα σε java, χωρίς γραφικά (κάνει μόνο επεξεργασία των αριθμών).
Αυτό που θέλω είναι να έχω επιπλέον ένα γραφικό περιβάλλον, το οποίο να μπορεί να παρουσιάσει μια γραφική παράσταση, ένα table γεμισμένο με στοιχεία από τη βάση, κλπ. Το γραφικό θα δείχνει τα στοιχεία σε πραγματικό χρόνο, οπότε τα στοιχεία που θα έχω ορίσει να δείχνει θα μεταβάλλονται συνέχεια.
Ένα πρόγραμμα που φτιάχνει γραφικό περιβάλλον χωρίς κώδικα είναι το Swing Designer
http://www.instantiations.com/windowbui ... index.html

Δεν το έχω δοκιμάσει ακόμα. Υπάρχει τίποτε άλλο στα υπόψιν;
PRO-PRO.gr
Πρωτάθλημα Προγνωστικών

Απάντηση

Επιστροφή στο “Βάσεις Δεδομένων και SQL - γενικά”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες