Help!σοβαρό πρόβλημα εκκίνησης

Προβλήματα που αντιμετωπίζουμε χρησιμοποιώντας τα Windows και τα προγράμματά τους. Νέα & ειδήσεις.

Συντονιστές: Super-Moderators, Software & Hardware Moderators

Απάντηση
wooolf

Δημοσίευση από wooolf » 10 Φεβ 2009 23:05

Παιδιά καλησπέρα
Έπεσε στα χέρια μου ένας οδηγός για να ξενινάνε πιο γρήγορα τα windows xp pro. Μία από τις παραμέτρους ήταν να ξετσεκάρω κάποια services.Αυτά τα βρήκα βάζοντας στο "εκτέλεση" το "msconfig" ή το "services.msc". ύο τρία από αυτά τα windows δεν με άφησαν να τα ξετσεκάρω γιατί ήταν βασικά. Έτσι υπέθεσα ότι όλα τα άλλα δεην ήταν τόσο βασικά και τα ξετσέκαρα όλα. Αποτέλεσμα τα windows δεν ανοίγουν με τίποτα. Μόνο με ένα ειδικό cd (PC painkiller) μπορώ να μπω μέσα στo "registry editor".¨΄Εχω εντοπίσει (νομίζω) τα "services" και όλα εκτός από ένα δεν έχουν τιμή.
Γνωρίζει κάποιος πως να βγω στα windows για να τσεκάρω πάλι τα services και να αποκαταστήσω την κία που έκανα; Έχω μέσα άπειρα προγράμματα από ΄κατέβάσματα και εγκαταστημένα άλλα τόσα και...γι' αυτό το format θα είναι η αυτοκτονική λύση.

Άβαταρ μέλους
dimmis
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από dimmis » 10 Φεβ 2009 23:22

Τα βασικά, τα δοκίμασες?
Δηλ. F8 στο post για να μπείς σε ¨Ασφαλή Λειτουργία" ή "Τελευταία επιτυχημένη εκκίνηση" ?

Άβαταρ μέλους
DGeorge
Honorary Member

Δημοσίευση από DGeorge » 11 Φεβ 2009 09:13

Σ'αυτό που σου προτείνει ο dimmis, να προσθέσω:
Από "Ασφαλή Λειτουργία" μπορείς (με το CD εγκατάστασης των XP σταθερά διαθέσιμο) να κάνεις 'επαναφορά συστήματος' ή 'system rollback'. Είναι ένα toolάκι των XP-Pro (όχι των Home) που κάποιες φορές φαντάζει θεϊκό.
'Start'-->'All Programs'-->'Accessories'-->'System Tools'-->'System Restore'
Σε οδηγεί σε κάποιου τύπου ημερολόγιο, όπου έχει καταγράψει εκκινήσεις (σωστές και λάθος). Αν εσύ θυμάσαι π.χ. ότι τη Δευτέρα 2 Φλεβάρη όλα ήταν καλά, και έχει διαθέσιμη αυτήν την ημερομηνία, τότε την επιλέγεις και προχωράς. Τα XP θα επαναφέρουν το σύστημα στην κατάσταση εκείνης της ημερομηνίας (και ώρας). Κάποιες -αν όχι όλες- ενδιάμεσες εγκαταστάσεις SW, HW, φάκελοι και αρχεία θα χαθούν. Γι'αυτό -πριν το System Restore-, αν κι εφόσον μπορείς, backup τουλάχιστον στα αρχεία που θεωρείς σημαντικά. :wink:
Καλή τύχη. :D
PC-Ponemenos
Εικόνα

wooolf

Δημοσίευση από wooolf » 11 Φεβ 2009 10:43

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις.
Δεν μπαίνει ούτε σε safe mode. Μάλλον θα είναι απενεργοποιημένα όλα τα service εκκίνησης.
Έχω δημιουργήσει πολλά σημεία restore με το fix it pro. Το θέμα είναι να βγω στην επιφάνεια εργασίας.Γνωρίζει κάποιος απο το registry editor πως να ρυθμίσω τα services;(που είναι και τι τιμή να βάλω;).

Άβαταρ μέλους
dimmis
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από dimmis » 11 Φεβ 2009 11:12

Δοκιμάσε, ξεκινώντας απο το cd των windows, να δείς εάν μπορείς να κάνεις επαναφορά. Με αυτό τον τρόπο ΔΕΝ θα χάσεις τίποτε απο προγράμματα/αρχεία.

wooolf

Δημοσίευση από wooolf » 11 Φεβ 2009 13:22

Mπορείς να το αναλύσεις αυτό περισσότερο;Βάζω το cd των windows στο dvd.Βγάζει αν θέλω να κάνω boot from cd,πατάω οποιοδήποτε πλήκτρο και ξεκινάει για εγατάσταση ή επιδιόρθωση αν έχεις κωδικό administrator.Κωδικό δεν έβαλα στην αρχική εγκατάσταση οπότε δεν έκανε επιδιόρθωση όταν έκανα αυτή την επιλογή. Η επόμενη επιλογή είναι να κάνω εγκατάσταση; Πάνω από την προηγούμενη και ότι σωθεί;

Άβαταρ μέλους
dimmis
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από dimmis » 11 Φεβ 2009 13:26

Όχι ακριβώς......πρόσεχε. Αφού βρεί τον δίσκο θα ψάξει για παλιότερες εγκατεστημένες εκδόσεις windows. Εάν βρεί τότε θα σε ρωτήσεις εάν θέλεις να επιδιορθώσεις την συγκεκριμένη πατώντας "R" εάν θυμάμαι καλά. Μόνο τότε συνεχίζεις. Σε κάθε άλλη περίπτωση θα φτάσεις σε σημείο που να σου ζητάει format όπότε άκυρο. Εάν φτάσει στο σημείο να σου ζητήσει format τότε ΔΕΝ βρίσκει παλιά εγκατάσταση οπότε δεν μπορείς να επιδιορθώσεις.

wooolf

Δημοσίευση από wooolf » 11 Φεβ 2009 15:16

Ευχαριστώ που ασχολιέσαι
Είναι η πρώτη επιλογή.Ζητάει κωδικό administrator ο οποίος δεν υπάρχει γιατί στην αρχική εγκατάσταση δεν είχα βάλει,οπότε δεν ξεκινάει η επιδιόρθωση.

Άβαταρ μέλους
dimmis
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από dimmis » 11 Φεβ 2009 16:14

Κανένα προβλημα, γι' αυτό είμαστε εδώ. Λοιπόν εάν δεν έχεις βάλει στην αρχή κωδικό admin τότε δεν χρειάζεται και μετά οπότε απλά αγνοείς την ερώτηση και συνεχίζει.

wooolf

Δημοσίευση από wooolf » 11 Φεβ 2009 17:36

Αυτό θα ήτανε πολύ εύκολο για να ήτανε αληθινό.
Κι όπως ξέρεις τα κομιούτερ έχουνε τον τρόπο τους.
Το ίδιο σκέφτηκα και εγώ, ότι αφού δεν έβαλα κωδικό αυτό θα είναι ο κωδικός. Ο τίποτα κωδικός.
Και η απάντηση ήτανε η ίδια.Τίποτα δεν έγινε.

Άβαταρ μέλους
dimmis
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από dimmis » 11 Φεβ 2009 17:55

Τώρα που το σκέφτομαι........στην διαδικασία εκκίνησης απο cd και επαναφοράς (εάν βρεθεί παλιά εγκατάσταση) δεν ζητάει πουθενά κωδικό.
Μετά απο ποιό ακριβώς σημείο στο ζητάει?

Άβαταρ μέλους
DGeorge
Honorary Member

Δημοσίευση από DGeorge » 12 Φεβ 2009 12:35

Έτσι όπως σας διάβασα, φοβάμαι ότι πάει να οδηγήσει τον wooolf σε Repair από την Repair Console, καθώς -αν θυμάμαι καλά- ΜΟΝΟ εκεί ζητάει κωδικό administrator.
Στη διαδικασία εγκ/στασης των XP έχει ΔΥΟ σημεία, όπου προτείνει REPAIR:
Το πρώτο R είναι σε πολύ αρχικό στάδιο. Είναι μάλλον ΠΡΙΝ βρεθεί κάποια παλιά εγκατάσταση, όπου και σε βγάζει σε κάποιο μενου που περιλαμβάνει και την Repair Console. Αυτό με τη Repair Console ούτε εγώ κατάλαβα πώς 'παιζει', (κι απ'όσο έχω ακούσει) ούτε και άλλοι, που ασχολούνται με το 'σπορ'.
Το δεύτερο R είναι λίγο πριν το format... Πολύ πιο μετά απ'το πρώτο!!!
Εκεί, η πλάκα είναι ότι, ενώ του έχεις ζητήσει Repair, αυτό κάνει όντως Repair ενώ δείχνει ΣΕ ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ ΒΑΘΜΟ ότι κάνει "Επανεγκατάσταση" χωρίς format. Στο κάτω-κάτω αν τα 'βλαμμένα' αρχεία είναι όλα, ή σχεδόν όλα, των XP, τότε ποιά είναι η ουσιαστική διαφορά ανάμεσα στο 'Repair' και στο 'Install'; Επίσης, σ'αυτό το R, σίγουρα δεν ζητάει κωδικό administrator.
PC-Ponemenos
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
dimmis
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από dimmis » 12 Φεβ 2009 12:37

Ακριβώς.....όπως τα λέει ο DGeorge ......γι αυτό κι εγώ ζήτησα διευκρινήσεις....

wooolf

Δημοσίευση από wooolf » 12 Φεβ 2009 15:54

Παιδιά ακούστε την διαδικασία και πέστε μου τι γίνεται:
1.Βάζω το cd των windows xr pro. Μου βγάζει επιλογή boot from cd press any key.
2.Ελέγχει τον δίσκο.
3.Με βγάζει στην υποδοχή με δύο μόνο επιλογές.
α.Να συνεχίσω την εγκατάσταση πατώντας ender ή
β.Να επιδιορθώσω την υπάρχουσα εγκατάσταση πατώντας R.
4.Πατάω R για επιδιόρθωση.Ζητάει κωδικό administrator.Δεν είχα βάλει γι αυτό και πατάω ender χωρίς να βάλω τίποτα.
5.Δεν κάνει μόνο του τίποτα για να γίνει κάποια επιδιόρθωση αλλά μου βγάζει το "C:\windows>" όπου μπορώ να γράψω εντολές(σου λέει ποιές αν βάλεις "help".
Οι περισσότερες δεν δουλεύουν.Δούλεψε η εντολή "bootfix", αλλά δεν έγινε τίποτα.
Αν αυτή είναι η κονσόλα repair πέστε μου τι να κάνω γιατί δεν ξέρω τίποτα.
Η δεύτερη κονσόλα repair είναι πιο κάτω αν πατήσω ender στην πρώτη επιλογή;

wooolf

Δημοσίευση από wooolf » 12 Φεβ 2009 18:40

Bρήκα καi το δεύτερο repair το οποίο εμφανίζεται αφού πατήσεις enter στην πρώτη επιλογή να γίνει εγκατάσταση των windows.Εκεί σε βγάζει πάλι σε 2 επιλογές¨
1.Επιδιόρθωση πατώντας πάλι R(Πράγματι δεν ζητάει κωδικό Admin)
2.Εγκατάσταση πατώντας ender.
Πάτησα R και σε ένα σημείο έβγαλε "Το πρόγραμμα δεν είναι δυνατόν να αντιγράψει το αρχείο "modem sys".Πάτησα Esc να το προσπεράσει και έβγαλε το ίδιο για το "mouclass.sys" και το "mskssrv.sys" και το ίδιο για 31 συνολικά αρχεία κάποια dll,ένα tsp, ένα cab, ένα drv και ένα exe.Tα περισσότερα sys.
Tώρα φτάνει μέχρι το σήμα των windows και ζητάει το cd των windows για να συνεχίσει την επιδιόρθωση. Στην συνέχεια βρίσκει ότι του λείπουν αυτά τα αρχεία και σου ζητάει να το κλείσεις και επανεκκίνηση και τα ίδια.
Πέσαμε σε τρύπα.
Το μόνο καλό είναι ότι τώρα ενώ έχω συνδέσει τον σκληρό που σας γράφω τώρα μπορώ να συνδέσω και τον άλλο μαζί που δεν κάνει εκκίνηση και τον αναγνωρίζει σαν δεύτερο δίσκο τον οποίο μπορώ να δω τα περιεχόμενα και να τα αντιγράψω σε ένα τρίτο εξωτερικό δίσκο.
Πριν την επιδιόρθωση δεν άφηνε κανένα από τα δύο να κάνουν εκκίνηση οπότε συνέδεα μόνο τον σκληρό που σας γράφω.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Windows Software Guide”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες