Web Hosting που?

ζητάτε υπηρεσίες σχετικά με την κατασκευή σελίδων; (design, web hosting, graphics, web programming).

Συντονιστής: Super-Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Figaro
Honorary Member

Web Hosting που?

Δημοσίευση από Figaro » 02 Ιούλ 2009 02:10

Peires refund sta 9$ ?

Giati exw tin entiposi pws vasizonte sto na arpaksoun ta 9$ kai oi pelates na kanoun cancel xwris refund ?

Άβαταρ μέλους
mechpanos
Honorary Member
Επικοινωνία:

Web Hosting που?

Δημοσίευση από mechpanos » 02 Ιούλ 2009 09:00

Εγώ σε inmotion πράγματι έχω ένα μικρό πρόβλημα ανταποκρισιμότητας. Αλλά όχι 10 sec! 2-3 sec είναι το σύνηθες για να αρχίσει να φορτώνει η σελίδα, μετά το κάθε κλικ...Μετά από αυτά τα sec πάντως πάει αρκετά γρήγορα.
Σε (άντε να την πώ δεν κάνω διαφήμιση όμως) hyperhosting έχω στήσει την ίδια εφαρμογή με αρκετά ελαφρύτερο όμως template και η αποκρισιμότητα είναι στο 1 sec μέχρι να αρχίσει να ανοίγει η σελίδα, η οποία μετά φορτώνει σχεδόν αμέσως!
Πύργος θεός Πανηλειακός!!

Άβαταρ μέλους
Simosmme
Επικοινωνία:

Web Hosting που?

Δημοσίευση από Simosmme » 03 Ιούλ 2009 02:02

δεν το θεωρώ διαφήμιση

τα καλά να λέγονται και τα κακά επίσης, αυτή την άποψη έχω κι όταν κάποια εταιρεία μου φέρεται τζάμι (πχ. tophost, domainbox, κλπ κλπ) το λέω. Όπως και το λέω όταν μου σπάνε τα νεύρα (godaddy). Την dreamhost την έχω στους... αναποφάσιστους ακόμα;!

Άβαταρ μέλους
mechpanos
Honorary Member
Επικοινωνία:

Web Hosting που?

Δημοσίευση από mechpanos » 22 Ιούλ 2009 00:44

Επανέρχομαι, καθώς η μια από τις δυο εταιρείες που ανέφερα και ΟΧΙ η Ελληνική, αλλά η Αμερικάνικη, η inmotion, αρχίζει να μου κάνει "αμερικανιές"...
Δημιούργησαν τα site μου λέει, πολύ CPU Usage και με μετέφεραν εσπευσμένα σε άλλο server. Θα παρακολουθήσουν λέει, την κίνησή μου τις επόμενες ημέρες και αν παρατηρηθεί η ίδια αυξημένη χρήση CPU θα απαιτήσουν (λέει require) την αναβάθμιση σε μεγαλύτερο πακέτο!
Και τί τρέχω;;; Joomla, με τα standard components και ένα phpBB να τρέχει μέσα σε wrapper.
Πόση πια CPU usage μπορεί να κάνει δηλαδή, το www.paniliakos.net;
Δείτε τα στατιστικά των σελίδων που φιλοξενούνται στον server, τον τελευταίο μήνα από τα google analytics:
paniliakos.net
* 1,073
Visits
* 3,723
Pageviews
* 3.47
Pages/Visit
inpyrgos.com
* 608
Visits
* 1,626
Pageviews
* 2.67
Pages/Visit
dimteradvertising.gr
* 85
Visits
* 249
Pageviews
* 2.93
Pages/Visit

Έχω και άλλη μια εγκατάσταση joomla με αμελητέες επισκέψεις, δεν αξίζει καν να την γράψω!

Από την άλλη, πάλι σε joomla, στην HyperHosting αυτή την φορά:
* 717
Visits
* 4,897
Pageviews
* 6.83
Pages/Visit
Εδώ τί δηλαδή, δεν έχουν CPU usage????? :hammer:

Εκτός αν μου κάνει κανένας κερατάς hacker επιθέσεις για να μου ρίξει το site αλλά πού θα πάει δεν θα τον βρώ θα τον βρώ!

Άβαταρ μέλους
CyberCr33p
Honorary Member
Επικοινωνία:

Web Hosting που?

Δημοσίευση από CyberCr33p » 22 Ιούλ 2009 00:54

Ο κάθε webhost έχει διαφορετικά όρια στην CPU. Επίσης πολύ σημαντικό ρόλο παίζει και το setup του κάθε server. Για παράδειγμα άλλη χρήση στη CPU γίνεται όταν ο server τρέχει την PHP ως CGI και άλλη ως FastCGI, και άλλη χρήση γίνεται όταν χρησιμοποιείται κάποιος "ελαφρύς" web-server και όχι ο Apache. Τέλος ρόλο παίζει και πόσα accounts ανοίγει ο webhost σε κάθε server, άλλο να ανοίγει για παράδειγμα 50 και άλλο να ανοίγει 300.

Εάν θέλεις μιας και χρησιμοποιείς Joomla, μπορώ να σου στείλω component το οποίο δημιουργεί στατικές σελίδες για το Joomla ώστε να μην χρησιμοποιείται η PHP/MySQL κάθε φορά που κάποιος guest επισκέπτεται την ιστοσελίδα σου. Το σύστημα αυτό παρακάμπτετε για τους registered. Με αυτό το τρόπο πιστεύω θα μπορείς να μειώσεις το όποιο load σου λένε ότι χρησιμοποιεί η ιστοσελίδα σου και να κρατήσεις για περισσότερο διάστημα το πακέτο hosting που έχεις.

Άβαταρ μέλους
mechpanos
Honorary Member
Επικοινωνία:

Web Hosting που?

Δημοσίευση από mechpanos » 22 Ιούλ 2009 01:10

Φίλε Cybercr33p για να μην χαλάμε και την συζήτηση άνοιξα νέο θέμα εδώ.
Το component θα με ενδιέφερε να μου το στείλεις, ναι!
Από εκεί και πέρα δεν ξέρω τι θα κάνει...ενεργοποίησα το caching και το gzip compression που τα είχα ανενεργά, πιστεύω θα παίξουν κι αυτά έναν ρόλο. Χρόνο προσωρινής αποθήκευσης όρισα τα 15 min.
Περιμένω να δω τι θα γίνει και συνεχίζω να ψάχνω τι, πως και γιατί.
Δεν έχω τις τρελές επισκεψιμότητες, πάντως!

Άβαταρ μέλους
CyberCr33p
Honorary Member
Επικοινωνία:

Web Hosting που?

Δημοσίευση από CyberCr33p » 22 Ιούλ 2009 01:23

Στείλε μου με PM το e-mail σου.

Το gzip compression πάντως επιβαρύνει επιπλέον το server, οπότε μιας και έχεις ξεπεράσει ήδη τα όριά τους καλό είναι να το απενεργοποιήσεις.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Αναζήτηση Υπηρεσιών διαδικτύου”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες