Pdf to doc

Προβλήματα που αντιμετωπίζουμε χρησιμοποιώντας τα Windows και τα προγράμματά τους. Νέα & ειδήσεις.

Συντονιστές: Super-Moderators, Software & Hardware Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
ThyClub
Honorary Member
Επικοινωνία:

Pdf to doc

Δημοσίευση από ThyClub » 10 Φεβ 2009 10:27

Για μετατροπή μεγάλων κειμένων και πολλές φορές Adobe Pro αλλιώς ανεβασε το στο γοογλη και μετέτρεψε το εκεί ;)

Άβαταρ μέλους
DGeorge
Honorary Member

Pdf to doc

Δημοσίευση από DGeorge » 10 Φεβ 2009 11:30

ThyClub έγραψε:Για μετατροπή μεγάλων κειμένων και πολλές φορές Adobe Pro αλλιώς ανεβασε το στο γοογλη και μετέτρεψε το εκεί ;)
Όπως γράφω πιο πάνω, δοκίμασα τις προβληματικές, ακόμα και σελίδα-σελίδα. Εκτός αν εννοείς κάτι άλλο σχετικά με τον Adobe Pro. Επίσης θάθελα να σε ρωτήσω τι εννοείς λέγοντας "ανεβασε το στο γοογλη και μετάτρεψε το εκεί" και πως γίνεται αυτό.
Ευχαριστώ κι εσένα για το ενδιαφέρον. Καλημέρα και νά'σαι καλά :D :D .
PC-Ponemenos
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
Connor MacLeod
Honorary Member
Επικοινωνία:

Pdf to doc

Δημοσίευση από Connor MacLeod » 10 Φεβ 2009 11:34

openoffice, primopdf
Meizu MX5(5.5"/8Core/3GB/32GB/Sony IMX220 20.7MP)
PC 27'' (3770@3.4/16GB/560SE/500GB SATA3/650W S12G)
Mac mini (2.5GHz/8GB/6630/90GB GorsairGT)

Άβαταρ μέλους
ThyClub
Honorary Member
Επικοινωνία:

Pdf to doc

Δημοσίευση από ThyClub » 10 Φεβ 2009 11:36

Adobe pro = full εκδοση του adobe acrobat

gmail -> Google docs ;)

Άβαταρ μέλους
DGeorge
Honorary Member

Pdf to doc

Δημοσίευση από DGeorge » 10 Φεβ 2009 11:39

Ευχαριστώ και τους δυό σας!!!
:D :D
PC-Ponemenos
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
Connor MacLeod
Honorary Member
Επικοινωνία:

Pdf to doc

Δημοσίευση από Connor MacLeod » 10 Φεβ 2009 12:14

Γιωργο,
Ακου σε με.
Βαλε το PrimoPDF, free ειναι.
Και ανιξε το εγγραφο που θες με όποιο προγραμμα το ανοιγεις κανονικα, και πάτα save as.
Μετα επέλεξε PDF στην επέκταση αρχειου και τελος. Μην κανουμε τα ευκολα δισκολα.

Άβαταρ μέλους
ThyClub
Honorary Member
Επικοινωνία:

Pdf to doc

Δημοσίευση από ThyClub » 10 Φεβ 2009 12:22

Κονορ τρισμέγιστε θέλει PDF->Word και όχι Word ->PDF ;)

Άβαταρ μέλους
Connor MacLeod
Honorary Member
Επικοινωνία:

Pdf to doc

Δημοσίευση από Connor MacLeod » 10 Φεβ 2009 12:40

ThyClub έγραψε:Κονορ τρισμέγιστε θέλει PDF->Word και όχι Word ->PDF ;)
Ωραία.
Foxit Reader. Free.
Ανοιξε ενα PDF, και καντο save as σε txt και μετα σε ότι άλο θες.

Άβαταρ μέλους
DGeorge
Honorary Member

Pdf to doc

Δημοσίευση από DGeorge » 12 Φεβ 2009 15:35

Connorα σ'ευχαριστώ πολύ όπως κι όλους για το ενδιαφέρον και τις προτάσεις.
Το pdf από ένα μυθιστόρημα, σε txt, δεν θα είχε και πολλά να χάσει... Το pdf από ένα user's manual Β-υπερηχογράφου για μάτι, σε txt, ΠΙΣΤΕΨΕ ΜΕ, χάνει αφάνταστα!
Σ'αυτά υπάρχουν σύνθετα bitmaps σαν αυτά από υπερηχογράφημα μωρού στη μήτρα. Μετατροπή 3D-μέτρησης σε 2D-απεικόνιση (ο γνωστός grayscale κώνος), και ένα-γύρο επεξηγηματικά πλαίσα κολλημένα στην εικόνα.
Αυτή την εικόνα, το Foxit απλώς την προσπέρασε. Κι είναι αρκετές, σαν κι αυτήν, μέσα στο manual των 262 σελίδων. :roll:

ThyClub, μπήκα στο google, έφτιαξα λογαριασμό gmail. Επειδή το upload έχει κάποιο όριο 10Mb PDF, φόρτωσα ένα δισέλιδο της πλάκας για πείραμα. Δεν βρήκα όμως τρόπο να το μετατρέπει σε doc. Μέχρι το upload τα πήγα περίφημα... Από κει και μετά, τιιιιι;;;
Και πάλι όμως thanks anyway και very much όλους σας.
PC-Ponemenos
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
EneMe
Super Moderator
Επικοινωνία:

Pdf to doc

Δημοσίευση από EneMe » 12 Φεβ 2009 21:31

Σε περίπτωση που έχεις pdf με εικόνες και σχήματα σε layers, ίσως μια καλή δοκιμή είναι να κάνεις εκτύπωση το pdf σε εικόνα, ώστε να "ομογενοποιηθούν" τα γραφικά.

Μετά ανάγνωση τα αρχεία εικόνας με abbyy finereader.

YΓ: Έχω χρησιμοποιήσει τέτοια λύση "εκτυπώνοντας" με το pdf creator σε png διαδοχικής αρίθμησης στο filename. Το abbyy τα πήγε σαφώς καλύτερα, αλλά και πάλι με υπαρκτά προβλήματα.
Κάθησα όμως και όρισα ανά σελίδα τα πλαίσια εικόνας και κειμένου με την εργαλειοθήκη και βγήκε πολύ καλό αποτέλεσμα.
Είναι όμως μεγάλη και χρονοβόρα διαδικασία...

Άβαταρ μέλους
DGeorge
Honorary Member

Pdf to doc

Δημοσίευση από DGeorge » 13 Φεβ 2009 09:13

:P :P Ευχαριστώντας ξανά, και πολύ για την ανταπόκριση :P :P να βάλω εδώ μια :question: σοβαρή :question: διευκρίνιση:
Οι γνώσεις μου στη Γραφιστική, είναι -πολύ πιθανό- λιγότερες από όσες έχετε όλοι μαζί για το hockey επί χόρτου. :lol: :lol:
Απλώς -επειδή μου άρεσε φοβερά το ΕΡΓΑΛΕΙΟ- ξεκίνησα κάποτε να 'παίζω' με το CorelDraw (Ver.3!!!!) και το αντίστοιχο Photopaint του. Αφού έπαθα τη ζημιά μου με τις δυνατότητες του Draw, έβαλα τον αφεντικό να το νομιμοποιήσει αγοράζοντας όχι μόνο την πλήρη πλατφόρμα -τότε- της Version 8, αλλά και τα 14 CD του Gallery. Όσοι ξέρουν μπορούν να εκτιμήσουν για πριν από πόσα χρόνια αναφέρομαι.
Από τότε μέχρι τώρα -ειδικά το CorelDraw8- δεν έχω καταφέρει να το ξεπεράσω, να πω ότι χρειάζομαι κάτι που -νισάφι- δεν μπορεί να μου το δώσει!!

Για να επιστρέψουμε και στο θέμα: Στην επεξεργασία εικόνας -αναγκαστικά- έμεινα στο Photopaint8 το οποίο -μάλλον- υπολείπεται πολύ του Photoshop. Αλλά οι γνώσεις μου δεν μου επέτρεπαν συγκρίσεις, καθώς -επιπλέον- και όσα μου ζητούσαν ήταν στο βασικό επίπεδο: Σκανάρισμα-->βασική επεξεργασία-->εξαγωγή σε tif, jpg, ή ο,τιδήποτε.

Γι'αυτό κάποιες φορές καταλαβαίνω όσα μου γράφετε, αλλά και κάποιες φορές... "τα ψιψιψίνια με τα κοκοκόψαρα" :think: :think: :D :D
Φίλτατε EneMe :P μέχρι το 'ΥΓ' όλα σου ήταν μελένια :) . Από κει και μετά είναι το πρόβλημα... Ούτε χρόνο μου δίνουν για τη χρονοβόρα διαδικασία, ούτε έχω και κάποια πείρα, ώστε να προχωρήσω κάπου από κάποια γνωστά -ίσως- μονοπάτια.

Οπότε στην προκειμένη περίπτωση δήλωσα προς κάθε αρμόδιο:
"Όταν έδινα εξετάσεις για ΘΕΟΣ με κόψανε στα Θαύματα!"
"Η βασική υποχρέωση είναι της μαμάς εταιρείας να παράσχει το manual σε μορφή Word, ή PageMaker, όπως μας το ζήτησε η Μεταφραστική Εταιρεία. Κι επειδή κάποιοι ΒΑΡΙΟΥΝΤΑΙ να κάνουν τη δουλειά τους, δεν θα την κάνω εγώ!
Απλά πράγματα! ...Τη στιγμή μάλιστα που -ταυτόχρονα- μου ζητούνται αναβαθμίσεις PC, επιλύσεις προβλημάτων ταχύτητας κλπ χαριτωμένα, όπου είναι πλέον η ΒΑΣΙΚΗ ευθύνη μου στη εταιρεία.

Για μένα λοιπόν το Θέμα "PDF to DOC" μένει καθαρά σε επίπεδο προσωπικής επιμόρφωσης καθώς όπως σαφέστατα υπενθυμίζει η Hermeia: "Η Γνώση είναι Δύναμη" και για το οποίο -επίσης σαφέστατα- εργάζεται το Freestuff.
Αυτά από μένα, Καλημέρα σας, Σας ευχαριστώ και πάλι όλους, και Νά'σαστε ΟΛΟΙ καλά :pint: :pint: :pint: :pint:
PC-Ponemenos
Εικόνα

Απάντηση

Επιστροφή στο “Windows Software Guide”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες