Laptop vs Desktop

Σχετικά με όλα τα Laptop, Netbook και Tablet PCs

Συντονιστές: Super-Moderators, Software & Hardware Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
cordis
Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO
Επικοινωνία:

Laptop vs Desktop

Δημοσίευση από cordis » 12 Φεβ 2009 16:00

Δε μπορώ να καταλάβω την μανία που έχει πιάσει όλο τον κόσμο και αγοράζουν Laptop για βασικό υπολογιστή. Λες και όλοι είμαστε μέσα στα ταξίδια, και θέλουμε σύνδεση ακόμα κι όταν είναι κόκκινο το φανάρι καθοδόν προς την δουλειά.

Πηγαίνουν και αγοράζουν με 1.000+ ευρώ έναν υπολογιστή που έχει χάλια πληκτρολόγιο, τραγικό αντικαταστάτη του mouse, δεν επεκτείνεται και είναι και πιο αργός.

Ενώ με 1.000 ευρώ μπορούν να πάρουν έναν desktop τούμπανο. Π.χ. FreeStuff.gr Gamers PC 2008
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

Άβαταρ μέλους
CyberCr33p
Honorary Member
Επικοινωνία:

Laptop vs Desktop

Δημοσίευση από CyberCr33p » 12 Φεβ 2009 16:17

Εγώ πλέον το έχω αποφασίσει, δεν ξαναπαίρνω laptop.

Ένα desktop μέτριων δυνατοτήτων και ένα netbook αρκεί.

Άβαταρ μέλους
deninho
Super Moderator
Επικοινωνία:

Laptop vs Desktop

Δημοσίευση από deninho » 12 Φεβ 2009 17:16

δυνατό desktop +netbook ftw :)

Άβαταρ μέλους
hik-hok
Reporter
Επικοινωνία:

Laptop vs Desktop

Δημοσίευση από hik-hok » 12 Φεβ 2009 17:32

υπάρχουν αυτοί που αγοράζουν υπολογιστή για να τον χρησιμοποιούν και άλλοι για να τον δείχνουν, οι δεύτεροι προτιμούν τα laptop.

εκτός από κάποιον που δουλεύει εκτός γραφείου συχνά ο συνδυασμός ενός καλού desktop και ενός netbook είναι ότι πρέπει
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
fiskilis
Honorary Member
Επικοινωνία:

Laptop vs Desktop

Δημοσίευση από fiskilis » 12 Φεβ 2009 18:29

εγω εχω 2 laptop !!
ενα 15' Lenovo
ενα 7' Dell

μια χαρα κανω την δουλεια μου
τι να το κανω ενα desktop που δεν μπορω να το εχω μαζι μου οποτε θελω ??

Άβαταρ μέλους
Connor MacLeod
Honorary Member
Επικοινωνία:

Laptop vs Desktop

Δημοσίευση από Connor MacLeod » 12 Φεβ 2009 21:13

Υπάρχουν κ αυτοι που όντως πανε πέρα δόθε, και έχουν ενα laptop για κίριο, αλλα στο σπίτι τπ σινδέουν σε οθόνη, και εχουν και κανονικό USB Mouse
(Βλέπε φοιτιτές)

Και το laptop δν κανει 1000.
Κανα 700-800 ενα καλων επιδόσεων.

Laptop με 2500GB και 4GB RAM, Και καρτα οχι onboard με κλασσικια 256MB RAM, τοσο έχουν. Περίπου 650-700ευρω.
Meizu MX5(5.5"/8Core/3GB/32GB/Sony IMX220 20.7MP)
PC 27'' (3770@3.4/16GB/560SE/500GB SATA3/650W S12G)
Mac mini (2.5GHz/8GB/6630/90GB GorsairGT)

Άβαταρ μέλους
EneMe
Super Moderator
Επικοινωνία:

Laptop vs Desktop

Δημοσίευση από EneMe » 12 Φεβ 2009 21:38

Εγώ πλέον βλέπω ότι η δουλειά μου με πάει σε ένα βαρβάτο desktop [βασικά όχι 1, θα ήταν καλό να είχα 2] κι ένα μικρού όγκου (=λίγων ιντσών) laptop με πολλή RAM και μεγαλούτσικο σκληρό δίσκο.

giankar
Επικοινωνία:

Laptop vs Desktop

Δημοσίευση από giankar » 12 Φεβ 2009 21:42

Γενικά η αγορά laptop είχε άνθιση τα τελευταία χρόνια, παρόλο που κι εγώ δεν καταλαβαίνω γιατί τα προτιμούνε άτομα που δεν χρειάζονται τη φορητότητα. Έχω μπει σε πολλά καταστήματα και παρατηρώ ότι αντικατέστησαν τα desktops με laptops στα γραφεία (γιατι;).

Και για εμένα ο μαγικός συνδιασμός είναι desktop + netbook
geekhost.gr - Web Services

Άβαταρ μέλους
Kesmarag
Επικοινωνία:

Laptop vs Desktop

Δημοσίευση από Kesmarag » 12 Φεβ 2009 22:49

Desktop, για να το εχω σε λειτουργια χωρις διαλειματα για εβδομαδες :P

Άβαταρ μέλους
ksarm

Laptop vs Desktop

Δημοσίευση από ksarm » 13 Φεβ 2009 03:53

Μα για τον ίδιο λόγο που παίρνουν καινούργιο κινητό κάθε 3 μήνες: για εφέ, μόστρα, γκλαμουριά, ποζεριλίκι, (και άλλα πολλά τέτοια).

Όσον αφορά τα μαγαζιά το έχω παρατηρήσει και εγώ, και όταν ρώτησα γιατί βάζουν φορητούς στην θέση σταθμών εργασίας πήρα την αφοπλιστική απάντηση: "δεν έχει καλώδια", και όντως έχει δίκιο!!! :hammer: :hammer:

Άβαταρ μέλους
dimsis
Reporter

Laptop vs Desktop

Δημοσίευση από dimsis » 13 Φεβ 2009 08:59

Λόγοι:

1) όταν είμαι σπίτι το φορητό το παίρνω μαζί μου στο μπαλκόνι, κρεβατοκάμαρα (να διαβάσω κανένα ebook), έως και στην τουαλέτα :p Εννοείται πως αν πας και ταξιδάκι δεν αποχωρίζεσαι τον υπολογιστή σου.

2) ΧΩΡΟΣ. Όπως και να'χει αν βάλεις κανείς μονάδα, οθόνη και πληκτρολόγιο / ποντίκι ενός desktop σε χώρο που καταλαμβάνει, συγκριτικά με τον χώρο που πιάνει ένα φορητό μιλάμε για μεγάλη διαφορά.

3) Μόστρα που λέει και ο Κωστής. Εδώ από τη δεκατία του '90 που δούλευα σε εμπορικό με Η/Υ, ερχόταν κάποιοι με τις γυναίκες τους και οι γυναίκες κατά 90% το πρώτο που ρωτούσαν ήταν αν βγαίνει σε άλλο χρώμα η μονάδα (τότε κυκλοφορούνε κυρίως τα κλασικά μπεζ χρώματα, άντε και κανένα μαύρο.)

ΥΓ: Desktop αγοράζω / αναβαθμίζω και εγώ. Συμφωνώ για desktop / netbook συνδιασμό. Εκτός αυτού οι περισσότεροι που έχουν φορητούς τους αγοράζουν για δεύτερους.

Άβαταρ μέλους
DGeorge
Honorary Member

Laptop vs Desktop

Δημοσίευση από DGeorge » 13 Φεβ 2009 11:25

:D :D Γέλασα με την ψυχή μου, γιατί ο Boss έγραψε σαν να ήταν στο μυαλό μου μέσα. :D :D Ωστόσο κι η απάντηση του hik-hok είναι πολύ σωστή, αν και την έχει υπονοήσει κι ο cordis αναφερόμενος στα ταξίδια.
ΝΑΙ το Laptop, Netbook ή όπως αλλιώς 'φοριέται' είναι άκρως απαραίτητο εργαλείο για τον επαγγελματία, τον φοιτητή -ίσως-, και όποιον άλλο ΒΑΣΙΚΑ το έχει ζωτική ανάγκη!!
Εξάλλου οι προδιαγραφές τους δημιουργήθηκαν για να εξυπηρετήσουν συγκεκριμένες ομάδες ανθρώπων-χρηστών!!!
Τώρα αν ανάμεσα στις ομάδες αυτές συγκαταλέγεται και η συμπαθεστάτη ομάδα των 'Καραψώνιων', εκεί η Επιστήμη έχει κάνει -προ πολλού- πίσω.
Στο κάτω-κάτω από κάτι τέτοιους ελπίζει ο χώρος της Πληροφορικής παγκοσμίως ν'αντέξει και να ξεπεράσει την 'Κρίση'. :hammer:
Προσωπικά σέβομαι επίσης -όταν είναι ειλικρινές- και το επιχείρημα του 'φοβερά περιορισμένου χώρου', όπου ένα PC δεν χωράει σίγουρα.
Αλλά Laptop για μόστρα "στο κορμί πατριώτ-τη"....
Εκεί θέλω να δω, όταν θά'ρθει η ώρα για κάποιο service, επισκευή, αναβάθμιση, ή άλλο σχετικό! ..Όπου το PCδάκι πλέον το ανοίγεις και με κουζινομάχαιρο, έχοντας και αρκετό χώρο να ψάξεις, ν'αλωνίσεις στο εσωτερικό του!
Το Laptop πώς θα το ανοίξεις; Τι και πόση πρόσβαση έχεις στα βασικά (δίσκο/-ους, μνήμες, VGA κλπ); Συνήθως, κι απ'ό,τι ακούω οι περισσότερη το πάνε εκεί απ'όπου το πήραν. Πληρώνουν το ΑΡΚΕΤΟ κάτι-τις τους και γίνεται η δουλειά τους. (Όχι πάντα, κι όχι πάντα όπως θάπρεπε!)
Άρα αγοράζοντας το Laptop: 1)Αυτός που το έχει πραγματική ανάγκη, ισορροπεί όλα τα έξοδα τρέχοντα και δυνητικά από την επένδυση που έκανε, με αυτά που του προσφέρονται είτε σε χρήμα, είτε σε υπηρεσίες 2)Η δε καραψωνάρα, πήρε ακόμα κάτι για να το ταΐζει χωρίς ουσιαστικό λόγο, τόσο αυτό -το Laptop- όσο και όσους εμπλέκονται με αυτό!
Όπως ακριβώς έκανε και με το αυτοκίνητο, ίσως και με το σπίτι, κλπ κλπ.

Γειά σου ρε Boss :pint: :pint: :pint: :pint:
Έχει βγάλει αφρούς το στόμα μου λέγοντας τα γραφόμενά σου, ξανά και ξανά, κι ιδιαίτερα σε πιτστιρίκια που με ρωτούν άποψη για το νέο Netbook της ΜήτσοςCo SA.
Νά'σαι καλά!
PC-Ponemenos
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
CyberCr33p
Honorary Member
Επικοινωνία:

Laptop vs Desktop

Δημοσίευση από CyberCr33p » 13 Φεβ 2009 14:08

Τι παίζει με την κατανάλωση ρεύματος μεταξύ desktop και laptop; Μήπως το αγοράζουν και οικολόγοι; :D

LightForce
WebDev Moderator

Laptop vs Desktop

Δημοσίευση από LightForce » 13 Φεβ 2009 23:27

Xρειάζονται και τα δύο στο σπίτι, αν υπάρχει η οικονομική δυνατότητα, γιατί όχι, να ρίχνει ακτίνες και το wi-fi, τόχεις μαζί σου αν είσαι εξαρτημένος η το χρειάζεσαι λόγω εργασίας, η και τα δύο.
Προτιμώ netbook αντί laptop, είχα αρκετό διάστημα το δεύτερο και νομίζω ότι δεν θα ξαναπάρω, εφόσον το desktop είναι πάντα στην θέση του.
Τώρα, αν κάποιος έχει desktop ίσως και να επιθυμήσει ένα laptop, φαντάζει και σούπερ gadget δεν μπορούμε να το αρνηθούμε αυτό.
Για το σπίτι Desktop όμως.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Φορητοί Υπολογιστές”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης