Άδεια χρήσης GNU

Εκφράστε την επιχειρηματική σας πλευρά. Μοιραστείτε την εμπειρία σας ή/και τα σχόλιά σας σχετικά με την οργάνωση μιας on-line επιχείρησης. Παρακαλώ όχι διαφημίσεις εδώ!

Συντονιστής: Super-Moderators

Απάντηση
rithri

Άδεια χρήσης GNU

Δημοσίευση από rithri » 12 Φεβ 2009 19:03

Γειά σας παιδιά είμαι νέος στο Forum και συγχαρητήρια για την δουλειά που έχετε κάνει!
Η ερώτηση που θέλω να κάνω είναι η εξής
χρησιμοποιώ το joomla ένα πρόγραμμα με άδεια χρήσης GNU δηλαδή open source θέλω να βάλω ένα template με άδεια χρήσης GNU και αυτό.
Επειδή έχω κάποιες προτάσεις να φτίαξω κάποιες ιστιοσελίδες (σκέφτομαι και για έναρξη στην εφορία) δεν θέλω να αγοράσω ακόμα κάποιο πρόγραμμα που δεν είναι open source γιατι δεν ξέρω αν θα έχω κάποια συνέχεια. θα μπορούσα σε ένα template με όρους χρήσης GNU να κάνω κάποιες αλλαγές στις εικόνες ας πούμε ή σε κάποιο logo; H θεωρείτε παραποίηση ; Μπορείς να χρησιμοποιεις ένα πρόγραμμα open source για εμπορικούς σκοπούς πχ. κατασκευή ιστιοσελίδων χωρις φόβο απο εφορία για άδεια χρήσης;
Ευχαριστώ προκαταβολικά!!

Άβαταρ μέλους
EneMe
Super Moderator
Επικοινωνία:

Άδεια χρήσης GNU

Δημοσίευση από EneMe » 12 Φεβ 2009 21:26

1) Τα copyrights τι λένε; Υπάρχουν templates που επιτρέπουν μετα/παραποίηση, αρκεί να μην βγάλεις κάποια copyright notes που έχουν είτε σε κανονική προβολή στο template, είτε κρυμμένα στον κώδικα υπό μορφή σχολίων.
Το GNU είναι κάτι "γενικό", μερικοί προσθέτουν και κάποια δικά τους στοιχεία. Ανέτρεξε σε αυτά...

2) Αν όλα όσα χρησιμοποιείς είναι opensource, η εφορία δεν έχει λόγο για τα εργαλεία σου. Αν εσύ πληρωθείς, τότε έχει και παραέχει λόγο για σένα.
Γενικά, για ό,τι opensource χρησιμοποιείς, έχε πρόχειρη μια εκτυπωμένη έκδοση του GNU License στο συρτάρι σου.
Ξέρεις τι είναι να μπαίνει η εφορία και να ζητά παραστατικά για τα Windows, όταν ο άλλος δουλεύει την επιχείρησή του σε linux; :P

Απάντηση

Επιστροφή στο “Η Επιχείρηση”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες