Πόσο επιτυχημένο μπορεί να είναι ένα ελληνικό blog

Από που να ξεκινήσω; Που θα βρω; κ.α. γενικές ερωτήσεις για την δημιουργία μιας ιστοσελίδας.

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Mandingueiro

Δημοσίευση από Mandingueiro » 13 Φεβ 2009 09:26

Καλημέρα παιδιά. Σκεφτόμουν κατα πόσο μπορεί να πετύχει ένα blog γενικού ενδιαφέροντος (επικαιρότητα,πολιτικά,gadgets, βιβλία οτιδήποτε), ενός blogger όμως που έχει μεγάλη δημοτικότητα (όχι celebrity αλλά κάποιας αρκετά γνωστής μέσα απο social networks). Υποθέτοντας πάντα ότι θα προωθηθεί σωστά και θα είναι πολύ προσεγμένο απο άποψη design και seo.

π.χ. μπορεί να αυτό το πρόσωπο να γράφει καθημερινές εμπειρίες του (πιασάρικες) και έτσι αυτοί που το γουστάρουν/θαυμάζουν/τους αρέσει κλπ να μπαίνουν να τα κοιτάνε.
τι λέτε; μπορεί να πιάσει; και με μια εκτίμηση, για πόσες επισκέψεις μιλάμε;

giankar
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από giankar » 13 Φεβ 2009 09:38

Δες για παράδειγμα πόσο επιτυχημένο είναι το www.pestaola.gr
geekhost.gr - Web Services

Άβαταρ μέλους
Mandingueiro

Δημοσίευση από Mandingueiro » 13 Φεβ 2009 09:42

Ναί το ξέρω το pestaola, απλά δεν ξέρω πόσες επισκέψεις έχει στο περίπου. Αυτό όμως σημαίνει πως ότι καινούριο blog βγαίνει θα είναι τόσο επιτυχημένο; Απ'όσο ξέρω ο συγκεκριμένος τύπος ασχολείται full-time με το blogging. Εγώ μιλάω για λιγότερες ώρες, αλλά βασίζομαι στην πανέμορφη blogger! :P

Άβαταρ μέλους
CyberCr33p
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από CyberCr33p » 13 Φεβ 2009 14:13

Εάν το κάνεις με μεράκι, αυτό φαίνεται στους αναγνώστες σου και θα έχει σίγουρα επιτυχία.

Άβαταρ μέλους
ksarm

Δημοσίευση από ksarm » 13 Φεβ 2009 14:54

Mandingueiro έγραψε:......
τι λέτε; μπορεί να πιάσει; ....
όχι.

Άβαταρ μέλους
Mandingueiro

Δημοσίευση από Mandingueiro » 13 Φεβ 2009 15:54

ksarm έγραψε:
Mandingueiro έγραψε:......
τι λέτε; μπορεί να πιάσει; ....
όχι.
Ευχαριστώ για την απάντηση αλλά δεν με βοηθάει χωρίς επιχειρήματα :wink:

Άβαταρ μέλους
ksarm

Δημοσίευση από ksarm » 13 Φεβ 2009 21:13

μίλησες για πολλά και διαφορετικά πράγματα ταυτόχρονα.

Γενικού ενδιαφέροντος ->καλύτερο από το freestuff.gr?? :D θα μπορέσει να είναι κάτι που να ξεχωρίζει???? Δηλαδή μια κυρία θα γράφει τα απομνημνονεύματά της και θα μπαίνει ο κάθε καμμένος να τα διαβάζει;;;; Για πολιτική, gadgets, επικαιρότητα; Αυτά τα πράγματα πολύυυυυ δύσκολα θα τα συνδιάσεις επιτυχημένα σε ... blog! Και μιλάς για design και seo για ... blog????? Πλάκα μας κάνεις;;; Η δύναμη του blooger είναι το περιεχόμενο και οι τακτικοί και ενεργοί αναγνώστες, όχι το design και το SEO. To pestaola.gr δεν κλάνει και πολλές μέντες αφού τα περισσότερα posts δεν έχουν comments.

Κοινώς αυτό που περιέγραψες είναι κουλουβάχατα. Λίγο χώμα και λίγο κάτουρο και ξεκινάμε να χτίσουμε.

Βρες την "προσωπικότητα" που αν δεν την λένε Πετρούλα δεν νομίζω να πιάσει και πολλά το blog.

Βρες ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ θέμα για το blog.

Και κυρίως: η κυρία θα πρέπει να χειρίζεται τον γραπτό λόγο ΣΩΣΤΑ (δεν εννοώ να γράφει δοκίμια για τον Ντοστογιέφσκι αλλά να το έχει το λέγειν ρε παιδί μου). Αν δεν αναφέρεσαι σε "παραδοσιακό" blog με κείμενο, αλλά εννοείς blog με video links από το youtube και λίγο μαϊντανό ψιλοκομμένο τότε θα είναι αποτυχιάρα ολκής που θα την θυμόμαστε για καιρό.

Και ΚΥΡΙΩΣ τακτικά και ουσιαστικά κείμενα. Όλα τα υπόλοιπα έρχονται δεύτερα.

Αυτά..... :D

Απάντηση

Επιστροφή στο “Γενικές ερωτήσεις κατασκευής ιστοσελίδων”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες