Δημιουργία CMS

Σε αυτή την περιοχή μπορείτε να βρείτε ή να αναζητήσετε πληροφορίες σχετικές με την PHP

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators, PHP Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
c0d3punk
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημιουργία CMS

Δημοσίευση από c0d3punk » 13 Φεβ 2009 15:42

Λοιπόν τι θέλω να κάνω:

Έχω ένα site σε html (χρησιμοποιώντας tables όχι css). έχει κανείς καμιά ιδέα πως να διαχειρίζομαι από php αυτό το site? μπορώ δηλαδή δημιουργόντας ένα δικό μου cms να μπορώ απλά και γρήγορα να αλλάζω το menu? να ανεβάζω φωτογραφίες και αρθράκια? αλλά χωρίς να αλλάξει η δομή του site μου και χωρίς να κάθομαι να αλλάζω τον κώδικα κάθε φορά?

δλδ να παραμείνει ως έχει απλά μέσω του δικού μου cms π.χ. να μην κάθομαι να ανεβάζω φωτογραφίες στο υποσέλιδο της photo gallery, αλλά να διαλέγω από μια διαδρομή στο δίσκο μου μια φωτογραφία και κάνοντάς την submit να ανεβαίνει στο site μου και να μπαίνει στο υποσέλιδο που θέλω.

και κάτι άλλο. αυτό θα μπορούσε να γίνει μέσα από κάποιο cms (π.χ. elxis, joomla) ευκολότερα?

τονίζω πάλι πως το site θα ήθελα να παραμείνει ως έχει να μην κάτσω να το φτιάξω από την αρχή με κάποιο cms...
like ants in a colony we do our share
but there's so many other f****' insects out there || Ανανεωμένα Παρτάλια || biZfind.gr

sibas
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημιουργία CMS

Δημοσίευση από sibas » 13 Φεβ 2009 16:15

δοκίμασε το snews

Άβαταρ μέλους
ThyClub
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημιουργία CMS

Δημοσίευση από ThyClub » 14 Φεβ 2009 20:06

Αν το site έχει κάποια βάση ώστε να παίρνει αλλαγές τότε κάτι μπορεί να γίνει. Αλλιώς είναι μονόδρομος η αλλαγή του σε cms

Άβαταρ μέλους
c0d3punk
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημιουργία CMS

Δημοσίευση από c0d3punk » 14 Φεβ 2009 20:24

δεν έχει είναι στατική html...
Τι πιστεύεις ότι θα βόλευε ThyClub? να δημιουργήσω μια βάση και να την συνδέσω με τα πεδία που με ενδιαφέρουν να αλλάζω (μέσω του δικού μου απλού cms)? γίνεται αυτό σχετικά εύκολα?

ευχαριστώ για τις απαντήσεις παιδιά
but there's so many other f****' insects out there || Ανανεωμένα Παρτάλια || biZfind.gr

Άβαταρ μέλους
dimsis
Reporter

Δημιουργία CMS

Δημοσίευση από dimsis » 14 Φεβ 2009 20:31

Η πιο απλή λύση (αλλά όχι η σωστότερη) είναι φτιάξεις μια βάση δεδομένων με έναν πίνακα για το μενού, έναν για τις ενότητες με το περιεχόμενο, έναν για τις φωτογραφίες στο υποσέλιδα, πετάς και έναν online editor από τους free που κυκλοφορούν και απλώς αντικαθιστάς τα στατικά κείμενα με τις μεταβλητές php που θα τραβούν δεδομένα από τα πεδία των πινάκων της βάσης σου.

Εννοείται πως πρέπει να μάθεις τα βασικά για php, mysql. Αυτά θα σε βοηθήσουν:
PHP for Beginners: Building Your First Simple CMS
http://tinyurl.com/a57uyr

Diving into PHP: Video Series
http://tinyurl.com/9tj267

PHP: Upload and Resize an Image
http://blazonry.com/scripting/upload-size.php

Άβαταρ μέλους
c0d3punk
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημιουργία CMS

Δημοσίευση από c0d3punk » 14 Φεβ 2009 20:47

κάτι κατέχω dimsis ευχαριστώ τα δύο πρώτα ταχω δει και παλιότερα που τα είχες postαρει.

απλά έχει μπλοκάρει το μυαλό μου και θέλω να ξεμπερδεύω και μαυτό όσο πιο αναίμακτα γίνετε :-)

η πολύ δουλειά τρώει τον αφέντη και τον χρόνο μας αλλά όσο υπάρχει καλό είναι να το εκμεταλευόμαστε :-)

ευχαριστώ παιδιά κάθε ιδέα δεκτή

Απάντηση

Επιστροφή στο “PHP Προγραμματισμός”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες