(X)HTML - Valid or not valid?

Σχόλια από τον χώρο του Web Design, Web Development.

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators

Απάντηση

Valid!
29
91%
Not Valid!
3
9%

Σύνολο ψήφων: 32

Άβαταρ μέλους
cherouvim
Script Master
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cherouvim » 16 Φεβ 2009 18:26

Ο τίτλος τα λέει όλα.

Εγώ ψηφίζω valid:
1) Είναι το "σωστό"
2) Δεν "κουράζει" το browser
3) Με βοηθάει με χειροκίνητο τρόπο μέσω του web developer toolbar (με CTRL+SHIFT+A) να εντοπίζω τα πραγματικά λάθη στο html output (αν δεν ήτανε valid, τα πραγματικά προβλήματα θα θαβόντουσαν μέσα στη λίστα)
4) Με βοηθάει με αυτόματο τρόπο στο CI μου με JTidy, HtmlUnit και jetty να πιάνω λάθη στα templates όποτε αυτά εισαχθούν από κάποιο developer στο κοινό μας project.
5) Είμαι σίγουρος οτι δεν έχω css rendering προβλήματα λόγω του ότι έχω κάνει κάτι λάθος στο html
6) Για να μην κολλάει οποιαδήποτε προσπάθεια third party κατανάλωσης του περιεχομένου μου (crawlers, scrappers, XSLT transformators στη περίπτωση του xhtml κτλ)

sibas
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από sibas » 16 Φεβ 2009 18:37

cherouvim αναρωτιέμαι ποιος θα είναι αυτός (εκτός από πλάκας) που θα ψήφιση όχι :P

id12586
στις καρδιές μας
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από id12586 » 16 Φεβ 2009 18:48

Valid ψηφίζω και εγώ, χωρίς όμως να γίνεται αυτοσκοπός.

Επειδή γράφω HTML στο χέρι (στο kwrite, αλλά το ίδιο είναι) με βοηθάει να μαθαίνω το σωστό syntax πιο εύκολα.
Chris at your Services
ΕικόναSacame de Aqui

Άβαταρ μέλους
PixelDog

Δημοσίευση από PixelDog » 16 Φεβ 2009 18:55

ωραια δεν μας εφτανε το seo τωρα θα χουμε και το Valid or not valid να δουμε τι θα πρωτο προλαβαίνουμε να διαβαζουμε

Valid ψηφίζω και εγώ

αν και δεν καταλαβα μιλαμε μονο για (X)HTML Valid ή και για css :-?
I Hate My Notepad

sogoster
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από sogoster » 16 Φεβ 2009 19:03

Γιατί αν κάνεις κατι πρέπει να το κανεις σωστά.

Άβαταρ μέλους
cherouvim
Script Master
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cherouvim » 16 Φεβ 2009 19:05

(x)html. Το CSS είναι άλλο θέμα.

Ένας άλλος λόγος που θέλω valid είναι για να πιάνω εύκολα το περιεχόμενο από τη βάση ή το user input το οποίο έχει εκτυπωθεί unescaped (XSS & άλλα security issues). Κατά το testing γεμίζω τα text πεδία της βάσης με πράγματα όπως "<script" και βλέπω αν όλες οι σελίδες και actions της εφαρμογής παράγουν valid (x)html. Πάρα πολύ χρήσιμο για μεγάλα έργα.

http://blog.cherouvim.com/my-favourite- ... lications/
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος cherouvim την 26 Σεπ 2009 07:40, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Άβαταρ μέλους
ThyClub
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από ThyClub » 16 Φεβ 2009 19:06

Valid με μπόλικα tables ;)

Άβαταρ μέλους
dimsis
Reporter

Δημοσίευση από dimsis » 16 Φεβ 2009 21:13

Ψηφίζω και εγώ valid παρόλο που προσωπικά δυστυχώς αρκετές φορές λόγο πιέσεως χρόνων παράδοσης των projects το τελικό αποτέλεσμα ΔΕΝ είναι valid (ιδιαίτερα όποτε χρησιμοποιούνται παλιότερες εφαρμογές μας ως πυρήνας που δεν έχουν υποστεί XHTML refactoring).

Είμαι υπέρ του valid κώδικα - χωρίς φανατισμό όμως - και για να στηρίξω την ελπίδα, σε μερικά χρόνια να πληρούν τα web standards όλοι οι web browsers ώστε να δείχνουν παντού ίδιες οι σελίδες μας και να μη υποχρεωνόμαστε να γράφουμε τον ίδιο κώδικα για διαφορετικούς browsers. Μετά θέλοντας και μη θα αφιερώνουμε και εμείς περισσότερο χρόνο στο validation και θα παράγουν και valid xhtml και όλοι οι γνωστοί visual editors.

Το αρνητικό είναι πως για να βγάλεις ακόμα και σήμερα valid κώδικα, ιδιαίτερα σε δυναμικά websites, πρέπει να αφιερώσεις αρκετό παραπάνω χρόνο. Αν υπάρχει ο χρόνος σίγουρα αξίζει τον κόπο, αλλά αν έχεις πελάτες ή άλλους από πάνω σου να σε πιέζουν, τα πράγματα συχνά είναι δύσκολα.

Άβαταρ μέλους
Pavel
Honorary Member

Δημοσίευση από Pavel » 16 Φεβ 2009 21:39

Valid.
Είναι μέχρι να το συνηθίσεις. Πλέον κατά το development μετά το F5 ακολουθεί CTRL+SHIFT+A.
Εσύ είσαι τρελός.

Άβαταρ μέλους
dimsis
Reporter

Δημοσίευση από dimsis » 17 Φεβ 2009 00:17

Λοιπόν έπεσα τυχαία στην ιστότσαρκα μου σε αυτό το σχετικό με τη συζήτηση Link:
Web Design+: Tips and advice on web standards development
και σκέφτηκα το εξής feature που δεν έχω δει σε κανένα forum, αλλά σε ορισμένες περιπτώσεις πιστεύω θα ήταν πολύ χρήσιμο.

Ανοίγει μια συζήτηση σαν και αυτήν καλή ώρα εδώ, δεν θα ήταν καλό εφόσον γνωρίζαμε ή πετυχαίναμε (σαν και μένα τώρα) μερικά καλά σχετικά links που μπορεί να βοηθήσουν τον κοσμάκι να τα προσθέταμε;
Από το να έχουμε ένα χειμαδιό με links σε σκόρπιες σελίδες του θέματος από διαφορετικά άτομα, μια λύση θα ήταν αυτό που άνοιξε το θέμα να τις συμμάζευε και να τις πρόσθετε (edit) ως "resources" στο αρχικό θέμα...

Και σκεφτόμουν το εξής, δεν θα ήταν πολύ καλύτερα να μπορούσε το forum να δώσει τη δυνατότητα κοινής ενημέρωσης ενός mini wiki από όλα τα μέλη;
Μια συσχέτιση δηλαδή ενός textarea στην πιο απλή του μορφή, όπου οποιοσδήποτε θα μπορούσε να κάνει edit και να προσθέτει τα δικά του links στην προκειμένη περίπτωση... άλλου είδους resources ή βοηθητικά με το θέμα στοιχεία σε άλλα.
Πως μπορείς δηλαδή τώρα να συσχετίσεις ένα poll με ένα topic, να μπορείς να συσχετίσεις και ένα wiki.
Δεν συζητώ να κρατάει revisions, δική του markup κλπ όπως τη wikipedia, ούτε καν χρειάζεται να είναι έξτρα wiki script... ένα απλό textarea σαν τη κλασική φόρμα καταχώρηση μηνυμάτων που απλώς είναι ελεύθερη προς επεξεργασία από όλους.
Ίσως το μόνο που χρειάζεται να κρατάει για να αποφύγουμε περιπτώσεις "μποϋκοτάζ" να είναι και ημερομηνία ενημέρωσης και από ποιο username.
Πρωτότυπη ιδέα δεν είναι; ή το έχει δει κανείς να γίνετε πουθενά;

Τo μοιράζομαι σε αυτό το θέμα - αν και καλό θα είναι να μεταφερθεί κάποια στιγμή σε κάποιο πιο σχετικό - γιατί σκεφτόμουν για το συγκεκριμένο topic πόσο χρήσιμα θα ήταν μερικά σχετικά links.

Ζητώ συγνώμη και από τον cherouvim για το ψιλο-offtopic.

Άβαταρ μέλους
Basilakis
PHP Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Basilakis » 17 Φεβ 2009 00:50

Εξαίρετη ιδέα την βρίσκω ;)

Άβαταρ μέλους
burnmind
Script Master
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από burnmind » 26 Σεπ 2009 07:32

Valid φυσικά, για τους λόγους που πολύ σωστά αναφέρατε, αλλά και γιατί είναι ένα σημαντικό βήμα στο να είναι το site προσβάσιμο από ανθρώπους με "ειδικές" ανάγκες που κατά κόρον χρησιμοποιούν διαφορετικούς browsers απ'ότι οι υπόλοιποι χρήστες. Accessibility χωρίς valid κώδικα, απλά δεν υπάρχει.

Άβαταρ μέλους
korgr
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από korgr » 26 Σεπ 2009 12:10

Ερωτηση:
Αν σε μια σελίδα υπάρχει μόνο ένα λάθος (ικανό φυσικά να σου κοκκινησει το αποτελεσμα και να εισπραξεις ενα "invalid") και αυτο το "λάθος" είναι πως δεν εχει μπει alt σε ενα image bullet, στην πραγματικοτητα ειναι valid or invalid?

Άβαταρ μέλους
Basilakis
PHP Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Basilakis » 26 Σεπ 2009 12:22

Valid είναι... Αυτα δεν μπρούν να θεωρηθούν λάθη.

Τι γίνεται εάν εγώ παραδώσω τη σελίδα και ο πελάτης περνώντας στο CMS μια φω τογραφία, δεν περάσει το ALT?

Απάντηση

Επιστροφή στο “Web Usability & Accessibility”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες