Πληρωμένες διαφημίσεις

Search Engine Optimization, Search Engine Positioning, Τρόποι προώθησης των σελίδων μας

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators, SEM Moderators

Απάντηση
kalpatron

Πληρωμένες διαφημίσεις

Δημοσίευση από kalpatron » 16 Φεβ 2009 19:50

Γεια χαρά σε όλους!!!

Το κομμάτι του SEO είναι κάτι εντελώς νέο για μένα. Μου ζήτησαν την ανάπτυξη ενός website, μόνο που ο "πελάτης" διαθέτει ένα μικτό μπατζετάκι που θέλει να ξοδέψει για να διαφημίσει το site του.

Αυτό που θέλω λοιπόν να ρωτήσω είναι αν υπάρχει τρόπος να πληρώσει για να διαφημιστεί από το google, yahoo κλπ... Π.χ να μπορεί να φαίνεται και ψηλότερα στις αναζητήσεις ή οτιδήποτε άλλο. Είναι κάτι που δεν το ξέρω και χρειάζομαι τα φώτα σας. Όσο και να διαβάσω μου φαίνονται κινέζικα.

Ευχαριστώ!

sibas
Honorary Member
Επικοινωνία:

Πληρωμένες διαφημίσεις

Δημοσίευση από sibas » 16 Φεβ 2009 20:23

Αν διαβάζεις και σου φαίνονται κινέζικα τότε το καλύτερο για σένα αλλά και τον πελάτη είναι να του πεις ότι δεν ασχολείσαι με το συγκεκριμένο άθλημα.
Φυσικά αν επιμένει ο πελάτης είναι καλό να συνεργαστείς με κάποιον που ξέρει από SEO.

Δες και αυτό :)
http://www.freestuff.gr/forums/viewtopic.php?t=41014

kalpatron

Πληρωμένες διαφημίσεις

Δημοσίευση από kalpatron » 16 Φεβ 2009 20:48

OK-OK ίσως τα είπα και εγώ λίγο τραγικά. Όσα site έχω φτιάξει εμφανίζονται στην πρώτη σελίδα του Google... Δεν έχω θέμα στο σχεδιασμό με τα keywords, description κλπ. Το θέμα είναι ότι πρέπει να κάνεις συγκεκριμένη αναζήτηση για να τα βρεις. Π.χ. αν η σελίδα που θέλουμε να αναπτύξουμε αφορά μια βιοτεχνία παπουτσιών, θέλω να μπορεί κάποιος να την βρει στην πρώτη σελίδα, όχι μόνο γράφοντας την επωνυμία ή την περιοχή που βρίσκεται, αλλά και με μόνο τον όρο αναζήτησης "βιοτεχνία παπουτσιών" και να εμφανίζεται first page.

Άβαταρ μέλους
scoobby
Επικοινωνία:

Πληρωμένες διαφημίσεις

Δημοσίευση από scoobby » 16 Φεβ 2009 21:17

sibas έγραψε:Αν διαβάζεις και σου φαίνονται κινέζικα τότε το καλύτερο για σένα αλλά και τον πελάτη είναι να του πεις ότι δεν ασχολείσαι με το συγκεκριμένο άθλημα.
Φυσικά αν επιμένει ο πελάτης είναι καλό να συνεργαστείς με κάποιον που ξέρει από SEO.

Δες και αυτό :)
http://www.freestuff.gr/forums/viewtopic.php?t=41014
Δεν νομιζω να τον βοηθας στελνοντας των στο συγκεκριμενο θεμα!
Μαλλον αυτο θα τον βοηθησει http://www.freestuff.gr/forums/viewtopic.php?t=23786
αλλιως εαν δεν τα καταφερνεις κανε μια φθηνη καμπανια αντγουορντς.

sibas
Honorary Member
Επικοινωνία:

Πληρωμένες διαφημίσεις

Δημοσίευση από sibas » 16 Φεβ 2009 22:50

σωστότατος scoobby,
απλά κόλλησα με το προηγούμενο topic :-?

Άβαταρ μέλους
scoobby
Επικοινωνία:

Πληρωμένες διαφημίσεις

Δημοσίευση από scoobby » 17 Φεβ 2009 01:26

sibas έγραψε:σωστότατος scoobby,
απλά κόλλησα με το προηγούμενο topic :-?
Εγω ευτυχως ξεκολησα και ησυχασα :wink:

pelinga

Πληρωμένες διαφημίσεις

Δημοσίευση από pelinga » 07 Μαρ 2009 20:05

Όσο αφορά για την googlw adword που ασχολούμαι χρονιά . δεν σου επηρεάζει το SERP ότι και αν πληρώσεις. Έτυχε να πληρώσω για πελάτη πάνω από 8.000 το μηνά. Τίποτα δεν άλλαξε στο SERP. Το μονό που του έμειναν ήταν οι χρηστές που έκαναν εγγραφή και έμπαιναν καθημερινά.

Άβαταρ μέλους
Geobak
SEM Moderator
Επικοινωνία:

Πληρωμένες διαφημίσεις

Δημοσίευση από Geobak » 14 Μαρ 2009 00:02

pelinga έγραψε:Όσο αφορά για την googlw adword που ασχολούμαι χρονιά . δεν σου επηρεάζει το SERP ότι και αν πληρώσεις. Έτυχε να πληρώσω για πελάτη πάνω από 8.000 το μηνά. Τίποτα δεν άλλαξε στο SERP. Το μονό που του έμειναν ήταν οι χρηστές που έκαναν εγγραφή και έμπαιναν καθημερινά.
Μου φαίνεται τουλάχιστον αστείο να πιστεύει κάποιος οτι με το adwords θα επηρεάσει τα serps :P

Και βέβαια υπάρχει και το quality score οπότε ούτε στις πληρωμένες διαφημίσεις adwords δεν είναι σίγουρο οτι θα εμφανίζεσαι πρώτος...

Απάντηση

Επιστροφή στο “Μηχανές αναζήτησης & SEO”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες