Facebook: All your base are belong to us

Τεχνολογικά Θέματα, Νέα και Ειδήσεις. Θέματα προς συζήτηση.

Συντονιστές: Super-Moderators, Reporters

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
cordis
Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cordis » 20 Φεβ 2009 22:59

Geonx έγραψε:
cdhyper έγραψε:Σαν την πολιτική:
Μπαααα.... Ότι και να κάνουν εκεί οι "έξω", την νοοτροπία του Ελλαδιστάν δεν την φτάνουν με τπτ...
είναι στο μεδούλι μας απ' ότι βλέπω...
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

Άβαταρ μέλους
fiskilis
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από fiskilis » 27 Φεβ 2009 18:22

Facebook: από την απολυταρχία στη δημοκρατία αναίμακτα (;)

Αν οι σημερινές εξαγγελίες του facebook βγουν τόσο καλές όσο ακούγονται ίσως ξημερώνει μια νέα μέρα -γιατί όχι;- για τον κόσμο.

Μετά την περιπέτεια με τους όρους στο Terms of Service, και την υπαναχώρηση του facebook, πράγμα που το έκανε να δείχνει ηττημένο, το κοινωνικό δίκτυο επανέρχεται σήμερα με μια πρόταση που είναι στην αντίπερα όχθη και δεν έχει ξαναγίνει ποτέ για ιδιωτική εταιρεία. Προτείνει την δημιουργία δύο ‘καταστατικών’ εγγράφων, κάτι σαν Σύνταγμα, στην σύνταξη των οποίων θα συμμετάσχουν κι οι χρήστες του δικτύου και -αυτό είναι το φοβερό- θα κληθούν να τα ψηφίσουν.

Τα έγγραφα αυτά είναι τα:

Facebook Principles
Statement of Rights & Responsibilities
Το πρώτο είναι ένα έγγραφο αρχών και αξιών, δέκα τον αριθμό στις οποίες θα υπακούει αυτοβούλως το κοινωνικό δίκτυο.

Το δεύτερο είναι ένα έγγραφο που προήλθε από το σχετικό group που δημιουργήθηκε μετά την φασαρία με το Terms of Service.

Και για τα δύο έγγραφα υπάρχουν τα αντίστοιχα group στα οποία θα συζητηθουν τα κείμενα.

http://www.facebook.com/group.php?gid=54964476066
http://www.facebook.com/group.php?gid=67758697570

Η περίοδος διαβούλευσης λήγει στις 29/3.

Μετά την περίοδο διαβούλευσης το Facebook θα επεξεργαστεί τα κείμενα και θα ενσωματώσει πολλά από τα σχόλια. Τα νέα κείμενα θα τεθούν σε ψηφοφορία. Δικαίωμα ψήφου έχουν οι μέχρι τις 25/2 εγγεγραμένοι χρήστες.

Για να θεωρηθεί το αποτέλεσμα της ψηφοφορίας δεσμευτικό, πρέπει να ψηφίσουν τουλάχιστον το 30% των χρηστών δηλαδή περίπου 50 εκατομύρια χρήστες!!!

Επιπλέον το Facebook προτίθεται να δημιουργήσει ένα συμβούλιο χρηστών (Users’ council) που αρχικά θα επιλέξει ως μέλη του τους χρήστες με την σημαντικότερη συμβολή στη διαδικασία των διαβουλεύσεων.

Τέλος, εφεξής κάθε αλλαγή στα παραπάνω δεσμευτικά κείμενα θα υπόκειται στην έγκριση των χρηστών.

Αν βαθμολογηθεί σαν κίνηση Δημοσίων Σχέσεων, η πρωτοβουλία του Facebook παίρνει δέκα. Από κει που είναι το συχνώτερα κατηγορούμενο social medium (μέχρι και για συμφωνία με το FBI το κατηγορούν), αποπειράται να γίνει η μέχρι στιγμής δημοκρατικώτερη υπηρεσία.

Βέβαια, υπάρχουν πολλά ερωτήματα: σε μια δημοκρατία υπάρχουν μηχανισμοί ελέγχου, ας πούμε, των εκλογών του ‘δημοψηφίσματος’. Τι αντίστοιχους θα θέσει, αν θέσει, το Facebook;

Ύστερα, ανάμεσα στα εκατομύρια των χρηστών του που αναζητούν βασικά παλιούς και νέους φίλους, ή προώθηση κάποιου προϊόντος ή ιδέας, πόση απήχηση θα έχει αυτή η κίνηση; Πόσο σε θέση είναι να διαβάσουν τα προτεινόμενα έγγραφα οι περισσότεροι χρήστες στον κόσμο (εθελοντές για μετάφραση, ακούνε;) κτλ.

Τέλος, ποιός εγγυάται την εφαρμογή τους;

Φαίνεται πως ο δυναμισμός των ακτιβιστών της προεκλογικής εξστρατείας του Ομπάμα έχει διαπεράσει πια και την υπόλοιπη σφαίρα της ζωής. Για να δούμε τι θα φέρει…

Metablogging.gr

tech13

Δημοσίευση από tech13 » 03 Μαρ 2009 11:21

Ήμουν από αυτούς που δεν γράφτηκα στο facebook για δύο λόγους. Πρώτον περίμενα να δω πώς θα εξελιχτεί. Πάντα κάτι δεν μου άρεσε μιας και όλοι έτρεχαν να γραφτούν σαν τρελοί χωρίς να σκεφτούν τις συνέπειες και ιδιαίτερα σε θέματα προστασίας. Το σημαντικότερο όμως ήταν ότι όλοι όσοι γράφτηκαν είχαν αναλωθεί πλήρως σε σημείο να έχουν χάσει την πραγματική, ουσιαστική επικοινωνία με τους φίλους τους. Θεωρώ ότι υπάρχει η τάση να σπρωχθούμε σε εικονικά περιβάλλοντα δημιουργούντας με τη σειρά τους εικονικά ιδανικά. Οι περισσότεροι είμαστε άνθρωποι του χώρου της πληροφορικής και είναι αστείο να μην παρακολουθούμε κάθε νέα εξέλιξη όμως αυτό δεν σημαίνει ότι ανθρώπινα ιδανικά όπως η φιλία, η επικοινωνία, η αγάπη κ.α. πρέπει να γίνονται εκμεταλλεύσιμα από ψέματα και από επιτείδιους για προσωπικά οφέλη είτε χρηματικά είτε για ό,τι άλλο. Είναι αρκετά βαριά και δυσεύρετα σήμερα επομένως το ελάχιστο που μπορούμε να κάνουμε είναι να τα ζούμε διαπροσωπικά στην πραγματικότητα. Αν κάνουμε αυτό και έχουμε εξασφαλίσει σε δεύτερο βήμα την προσωπική μας ασφάλεια τότε ας ασχοληθούμε με το social networking. Δεν υπάρχει κακή τεχνολογία εμείς οι άνθρωποι την χρησιμοποιούμε λανθασμένα.

Πιστεύω ότι έχω δίκιο έστω σε κάποια από αυτά που γράφω και όλα αυτά τα λέω διότι έχει παραγκωνιστεί η ουσία των ιδανικών και έχουν καταπατηθεί οι αξίες από αντίστοιχες εικονικές από κάποιους που ποτέ δεν τις είχαν για να τις πρεσβεύσουν πραγματικά. Κι αυτό που γράφετε εδώ σχετικά με το facebook συμβαίνει διότι κι εδώ δεν βρέθηκαν ιδανικά.

fuentedance

Δημοσίευση από fuentedance » 18 Απρ 2009 23:38

Εντάξει ήταν αναμενόμενο πιστεύω. Ανέκαθεν τουλάχιστον εγώ και αρκετά άτομα που ξέρω, Χρησιμοποιούσαμε το εν λόγο social site μόνο για promotion. Μπορεί να μας κάνε και καλό η όλη ιστορία.

Xrysolina
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Xrysolina » 24 Απρ 2009 11:28

Όποιος είναι έξυπνος απλά διαγράφει το Facebook κι όποιος δεν έχει απλά να μην κάνει απλό!
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
Aflex

Δημοσίευση από Aflex » 24 Απρ 2009 14:22

Xrysolina έγραψε:Όποιος είναι έξυπνος απλά διαγράφει το Facebook κι όποιος δεν έχει απλά να μην κάνει απλό!
Υπάρχει και η επιλογή να είσαι ακόμα μέλος και απλά να μην γράφεις τίποτα που να μη θες να μαθευτεί. Ότι έχεις ήδη βάλει στο facebook υπάρχει και θα υπάρχει, με μια διαγραφή δε σώζεις τίποτα :)

Άβαταρ μέλους
Sheena
Honorary Member

Δημοσίευση από Sheena » 28 Απρ 2009 15:38

Aflex έγραψε:
Xrysolina έγραψε:Όποιος είναι έξυπνος απλά διαγράφει το Facebook κι όποιος δεν έχει απλά να μην κάνει απλό!
Υπάρχει και η επιλογή να είσαι ακόμα μέλος και απλά να μην γράφεις τίποτα που να μη θες να μαθευτεί. Ότι έχεις ήδη βάλει στο facebook υπάρχει και θα υπάρχει, με μια διαγραφή δε σώζεις τίποτα :)
Διαγράφεις τα πάντα, πριν ακόμη διαγράψεις το προφίλ σου. Τώρα τι γίνεται με κάποιο backup που κρατάνε αυτοί.... Άστα.....
Εικόνα

id12856 Οι άγγελοι πάνε κοντά με τους αγγέλους...

aguila21
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από aguila21 » 28 Απρ 2009 22:47

Εγώ δεν έχω βάλει τίποτα που να μπορεί να με ταυτοποιήσει.Ούτε την περιοχή στην οποία μένω,ούτε φωτογραφίες μου.Και από εχθές το παράτησα γιατί καταντάει εθισμός...Πολλοί κατάργησαν και το email αφού επικοινωνούν μέσω του facebook...

Άβαταρ μέλους
meet-sos

Δημοσίευση από meet-sos » 29 Απρ 2009 11:19

εγώ εξαρχής είχα εγγραφεί με ψευδά στοιχεία ονόματος , καταγωγής και κατοικίας οπότε δεν με πολυαπασχολεί το θέμα...

θα μου πεις οτι ξέρουν τις παρέες μου κτλ...

ναι λες κι αλλιώς δε θα τα ξέρανε...

το Facebook είναι καλό για περιορισμένη και συνετή χρήση... Τίποτα παραπάνω...

:lol:

Άβαταρ μέλους
papanastassioumarios

Δημοσίευση από papanastassioumarios » 30 Απρ 2009 18:41

cordis έγραψε:Σε μια απελπισμένη κίνηση να βγάλει τα σπασμένα του το Facebook έβγαλε νέους όρους χρήσης που δίνουν όλα τα δικαιώματα σε όλο το περιεχόμενο που έχετε τοποθετήσει μέσα του και για πάντα στην εταιρεία που το διαχειρίζεται.

Με πολύ απλά λόγια μπορεί να το μεταπωλήσει ως υλικό αλλά και να το διαθέσει ως στατιστικό στοιχείο σε όποιον έχει να πληρώσει για να το αποκτήσει. Η αποτυχία τους να βγάλουν από στοχευμένη διαφήμιση το ποσό που έχει επενδυθεί τους κάνει να ξεπουλάνε τα πάντα.

Νέοι όροι χρήσης του Facebook Feb.4 2009
http://www.facebook.com/terms.php?ref=pf
You hereby grant Facebook an irrevocable, perpetual, non-exclusive, transferable, fully paid, worldwide license (with the right to sublicense) to (a) use, copy, publish, stream, store, retain, publicly perform or display, transmit, scan, reformat, modify, edit, frame, translate, excerpt, adapt, create derivative works and distribute (through multiple tiers), any User Content you (i) Post on or in connection with the Facebook Service or the promotion thereof subject only to your privacy settings or (ii) enable a user to Post, including by offering a Share Link on your website and (b) to use your name, likeness and image for any purpose, including commercial or advertising, each of (a) and (b) on or in connection with the Facebook Service or the promotion thereof.
Οι παλαιοί όροι χρήσης του Facebook
http://web.archive.org/web/200710122158 ... /terms.php

εφοσον υπαρχουν εταιριες (διαδυκτιου) οι οποιες χωρις να μας ρωτουν δινουν σε ενδιαφρομενες βιομηχανιες για λογουσ στατιστικης την πορεια μας μεσα στο διασυκτιο
χωρις να εχουμε εμεισ τουλαχιστον καποια απολαβη το facebook πουμας παρεχει καποιες υπηρεσιες και μας ενημερωνει πως θα χρησιμοποιησει τα στοιχεια μας εχει μια δικαιολογια γι αυτο.Προσφατα μια εταιρια στατιστικης μου εστειλε ενα μηνυμα με αφορμη μια επιχειρηση που διοικω λεγοντας μου πως μπορει να αναλαβει τη μηχανογραφηση της επιχειρησης οπως και οτι μπορει να μου δωσει στοιχεια για το ποια σελιδα επισκευτηκε ο κοσμος πριν ερθει στην δικια μου και ποια επισκευτηκε μετα που εφυγε.
Καταλαβαινεται πως για να γινει αυτο χρειαζεται να παρακολουθουν το ip μας.
krasarismenos.gr

Απάντηση

Επιστροφή στο “Τεχνολογικά Θέματα, Νέα και Ειδήσεις”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες