Ερώτηση για κόστος ανα χίλιες εμφανίσεις κλπ

Τρόποι για να διαφημίσουμε προϊόντα, υπηρεσίες και ιστοσελίδες μέσα στο διαδίκτυο (AdWords, κτλ).

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Mandingueiro

Δημοσίευση από Mandingueiro » 19 Φεβ 2009 03:48

Είμαι άσχετος με AdWords και σκοπεύω να ξεκινήσω μια διαφήμιση αλλά θέλω να ρωτήσω κάποια πράγματα που δεν κατάλαβα.

Έστω ότι βάζω όριο τον μήνα να δίνω 100Ευρώ για τη διαφήμιση και το μέγιστο CPC 0,20ε.
Αυτό κάθε φορά που θα κλικάρει κάποιος θα τρώει τόσα. Το άλλο όμως που λέει cost per thousand impressions, σημαίνει ότι όταν έχω 1.000 εμφανίσεις θα μου πάρει τόσα και χωρίς να έχουν κλικάρει;

Με άλλα λόγια, υπάρχει πιθανότητα τα λεφτά που τους δίνω, να μην μετατραπούν σε κλικ; εστω καποια απο αυτα;

Επίσης, εγω στο Google τί ορίζω, τον μηνιαίο προυπολογισμό και το cost per click και αυτοί κανονίζουν τον ημερίσιο έτσι ώστε να έχω την βέλτστη εμφάνιση στη διάρκεια του μήνα;

Άβαταρ μέλους
p_pan

Δημοσίευση από p_pan » 19 Μαρ 2009 12:17

1. orizeis ena poso pou 8a xalaseis gia ka8e mera as poume 1.00€!
2. orizeis to kostos per click!
3. den exei kati allo.... to adwords den douleuei me emfaniseis alla me click.. opote s metraei ta click pou 8a ginoun kai oxi tis emfaniseis pou 8a kanei h diafimisi sou!
Αγράματος...

sometimes
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από sometimes » 15 Απρ 2009 21:03

Και πόσο πληρώνεις ανά click ;

Υπάρχει κάποιο συγκεκριμένο ποσό ;

Άβαταρ μέλους
Simosmme
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Simosmme » 06 Μάιος 2009 01:25

όσο θες πληρώνεις ανά click, μπορείς και 0,01 απλά σε λέξεις που έχουν μεγάλη ζήτηση ο ανταγωνισμός σε ωθεί προς τα πάνω, δηλαδή πρέπει να πληρώσεις παραπάνω ανά κλικ άμα θες να εμφανίζεσαι σε σειρά που θα σε δουν.

Άβαταρ μέλους
lalistatos

Δημοσίευση από lalistatos » 27 Μάιος 2009 11:21

Επειδή το θέμα είναι αρκετά πολύπλοκο μερικές γρήγορες απαντήσεις.
Στο cost per click (cpc) αυτό που θέτουμε εμείς είναι το μαξ που είμαστε διατεθειμένοι να πληρώσουμε. Δεν είναι αυτό που πραγματικά πληρώνουμε. Δεν πρέπει να ξεχνάμε ότι πρόκειται για δημοπρασία με αντικείμενα τα keywords. Αυτό που πραγματικά πληρώνουμε είναι 1 λεπτό παραπάνω απ' τον αμέσως επόμενο ανταγωνιστή. Δείτε αυτό για την εξήγηση της δημοπρασίας Google Ad Auction http://www.youtube.com/watch?v=K7l0a2PVhPQ
Φυσικά στις keyword based καμπάνιες το cpc που δηλώνουμε είναι μόνο ο ένας παράγοντας του γινομένου που καθορίζει την εμφάνιση της διαφήμισης. Το άλλο είναι το quality score που καθορίζεται από μία σειρά παραμέτρων της διαφήμισης. Επειδή η εμφάνιση της διαφήμισης (ad rank) είναι γινόμενο των δύο εύκολα καταλαβαίνουμε ότι όσο μικραίνουμε το ένα μπορούμε να μεγαλώνουμε το άλλο, δλδ με καλό quality score μπορούμε να πληρώνουμε λιγότερο ανά κλικ και να κρατάμε τη διαφήμισή μας στην ίδια θέση.
Σε ότι αφορά το pay per impression (CPM), αυτό ισχύει ΜΟΝΟ για διαφημίσεις στο content network και όχι στη μηχανή αναζήτησης. Ισχύει και για placements, δλδ διαφημίσεις που στοχεύουμε σε συγκεκριμένα sites. Πληρώνουμε ένα ποσό ανά χιλιάδα εμφανίσεων και δεν έχει σχέση με κλικ. Ενδείκνυται για καμπάνιες που έχουν σχέση με branding και δεν ενδιαφέρονται τόσο να έχουν κλικς.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Διαφημίζοντας προϊόντα (AdWords, κτλ)-γενικά”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες