Συκοφαντική δυσφήμηση

Προβληματισμοί και ανταλλαγή ιδεών από την Επικαιρότητα και διάφορα άλλα θέματα.

Συντονιστής: Super-Moderators

Άβαταρ μέλους
γιαννης
Επικοινωνία:

Συκοφαντική δυσφήμηση

Δημοσίευση από γιαννης » 21 Φεβ 2009 16:16

Έχω πλήρη backup το γραφομένων τους, τα οποία είναι η μετατροπή της κάθε σελίδας που βρίζουν σε pdf μορφή. Τώρα είδα ότι το θέμα δεν είναι προσβάσιμο σε όλα τα μέλη, αλλά μάλλον σε μια ομάδα μελών τους μόνο. Αυτό το έκαναν πριν από λίγο. Έχεις κανένα link της ΔΗΕ;
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
PixelDog

Συκοφαντική δυσφήμηση

Δημοσίευση από PixelDog » 21 Φεβ 2009 16:21

Δίωξη Ηλεκτρονικού Εγκλήματος

Συνήθεις καταγγελίες στο Tμήμα Δίωξης Ηλεκτρονικου Εγκλήματος.

Οι πολίτες μπορούν να απευθύνονται στο Tμήμα δίωξης Ηλεκτρονικου Εγκλήματος για εγκληματικές πράξεις που γίνονται μέσω Διαδικτύου και τιμωρούνται από τη νομοθεσία.

Οι εγκληματικές πράξεις που συνήθως καταγγέλλονται είναι:

1. Παιδική πορνογραφία (Ιστοσελίδες –chatroom με σκοπό την διακίνηση υλικού παιδικής πορνογραφίας – αποπλάνηση ανηλίκων).

2. Απάτες μέσω Διαδικτύου (Ισπανικό Λόττο - Νιγηριανές επιστολές - Εικονικές Δημοπρασίες κ.ά.)

3. Cracking (ψηφιακοί βανδαλισμοί-Deface και άλλα)

4. Διακίνηση ή Πειρατεία Λογισμικού (on-line πώληση Μp3 και κινηματογραφικών ταινιών, αλλά και λογισμικού)

5. Απάτες με πιστωτικές κάρτες μέσω Internet (Ηλεκτρονικές Αγορές on line μέσω ιστοσελίδων απατηλών-χρέωση πιστωτικών καρτών εν αγνοία του κατόχου)

6. Διακίνηση ναρκωτικών. (On-line αγορά και πώληση ναρκωτικών ουσιών)

7. Συκοφαντική δυσφήμηση και παραβίαση προσωπικών δεδομένων μέσω Διαδικτύου(Δημοσίευση ερωτικών φωτογραφιών και προσωπικών στοιχείων εν αγνοία των θυμάτων)

8. Εκβίαση – Απειλές μέσω Internet

Σε περίπτωση που κάποιος θέλει να επικοινωνήσει με το τμήμα Δίωξης Ηλεκτρονικού Εγκλήματος απευθύνεται στη Γενική Αστυνομική Διεύθυνση Αττικής Λεωφ. Αλεξάνδρας 173, Τ.Κ. 115 22 Αθήνα, ή στο τηλέφωνο 210-64.76.000 καθώς και στο τμήμα Ηλεκτρονικού Εγκληματος Θεσσαλονίκης Μοναστηρίου 326, Τ.Κ. 541 21, Θεσσαλονίκη ή στο τηλέφωνο 231-03.88.370-5
http://www.dart.gov.gr/?q=node/28
I Hate My Notepad

Άβαταρ μέλους
fiskilis
Honorary Member
Επικοινωνία:

Συκοφαντική δυσφήμηση

Δημοσίευση από fiskilis » 21 Φεβ 2009 17:03

γιαννης έγραψε:Έχω πλήρη backup το γραφομένων τους, τα οποία είναι η μετατροπή της κάθε σελίδας που βρίζουν σε pdf μορφή. Τώρα είδα ότι το θέμα δεν είναι προσβάσιμο σε όλα τα μέλη, αλλά μάλλον σε μια ομάδα μελών τους μόνο. Αυτό το έκαναν πριν από λίγο. Έχεις κανένα link της ΔΗΕ;
το mail τους ειναι το ccu@ath.forthnet.gr

Άβαταρ μέλους
geraki
Honorary Member
Επικοινωνία:

Συκοφαντική δυσφήμηση

Δημοσίευση από geraki » 22 Φεβ 2009 01:29

Να σημειωθεί ότι η συκοφαντική δυσφήμηση διώκεται αυτεπάγγελτα (είναι ποινικό αδίκημα και όχι αστική διαφορά), δηλαδή με την καταγγελία αναλαμβάνει ο ίδιος ο εισαγγελέας την δίωξη (εφόσον βέβαια κρίνει ότι συντρέχουν λόγοι που την δικαιολογούν). Στο δικαστήριο ο κατήγορος θα είναι ο εισαγγελέας, κι εσύ μάρτυρας (και πολιτικός ενάγων αν θέλεις χρηματική ικανοποίηση).
Εικόνα ← Αυτό το έκλεψα απ'τον Eneme.

Άβαταρ μέλους
γιαννης
Επικοινωνία:

Συκοφαντική δυσφήμηση

Δημοσίευση από γιαννης » 22 Φεβ 2009 12:42

Παιδιά ευχαριστώ για τις συμβουλές και την ενημέρωση μέσω πμ που μου κάνατε. Ελπίζω να ισχύει το e-mail που μου έδωσες φίλε fiskilis, μέσα από αυτό έστειλα πριν από λίγο την καταγγελία μου, μαζί με τα σχετικά στοιχεία.

Τώρα θα πρέπει να βρω και έναν δηκηγόρο για την συνέχεια;
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
fiskilis
Honorary Member
Επικοινωνία:

Συκοφαντική δυσφήμηση

Δημοσίευση από fiskilis » 22 Φεβ 2009 13:25

φυσικα και ισχυει αυτο το mail καθως εχω ηδη στειλει μερικες φορες και εχω την επαφη αποθηκευμενη , ηδη προχτες με αλλο θεμα την τσεκαρα με μια κοπελα απο την ομαδα αυτη

Άβαταρ μέλους
mechpanos
Honorary Member
Επικοινωνία:

Συκοφαντική δυσφήμηση

Δημοσίευση από mechpanos » 23 Φεβ 2009 10:06

Με τέτοιες περιπτώσεις είναι καλύτερα να εύχεσαι να μην σου τύχει...Μετά πρέπει να ανοίξεις πόλεμο και κάθε πόλεμος αφήνει πληγές.
Καλά αυτοί από που ως που σου επιτίθενται, έχετε κάτι προσωπικό;
Εγώ λέω να τους κάνεις ρόμπα και σε blogs, στυλ troktiko.
Πύργος θεός Πανηλειακός!!

Άβαταρ μέλους
cordis
Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO
Επικοινωνία:

Συκοφαντική δυσφήμηση

Δημοσίευση από cordis » 23 Φεβ 2009 10:29

αν κάνει ότι του κάνουν δε θα μπορεί να κινηθεί μετά νομικά.

καλό είναι να παίρνουμε την συμβουλή κάποιου νομικού σε τέτοιες περιπτώσεις.
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

Άβαταρ μέλους
cdhyper
Literature Moderator
Επικοινωνία:

Συκοφαντική δυσφήμηση

Δημοσίευση από cdhyper » 23 Φεβ 2009 13:18

Πάενε σπάστου τα μούτρα μωρέ. Τα δικαστήρια δικαιολογούν τη χειροδικία αν σου προσβάλλουν την τιμή και την υπόληψη. Οπότε και στα δικαστήρια να σε πάει δεν κερδίσει τίποτα από τη χειροδικία σου ενώ εσύ και πάλι θα κερδίσεις από την υπόθεσή σου. Το εφαρμόζει και ο Κούγιας αυτό και το έχει πει και δημόσια ότι οι δικαστές δείχνουν κατανόηση στη χειροδικία μετά από προσβολή τιμής και υπόληψης. Έγκυρη πηγή.

Εγώ αυτό θα έκανα αλλά είμαι και καταδρομέας.
Σύγκριση τιμών Supermarket: http://www.shopnsave.gr
Νέα Ιταλικα επιπλα κουζινας
Για φιλοσόφους: http://filosofia.gr και http://liantinis.org

Άβαταρ μέλους
γιαννης
Επικοινωνία:

Συκοφαντική δυσφήμηση

Δημοσίευση από γιαννης » 23 Φεβ 2009 13:34

Παιδιά τους απάντησα πολλές φορές, και μερικές έντονα, αλλά πάντα στηριζόμενος στα γραφόμενα τους. Επίσης τα απέσυρα γρήγορα γιατί δεν ήθελα η σελίδα να έχει μέσα γκρίνιες. Μέχρι που έβαλα μια μόνιμη απάντηση, με γραφόμενα δικά τους, και μερικά σχόλια, για να μην απαντώ συνέχεια. Αλλά καμιά σχέση αυτά που έγραφα εγώ, με τις συκοφαντίες.

Όλο το πρόβλημα είναι πως εμφανίστηκε από το πουθενά κάποιος που διοργανώνει διάφορα, και ήθελε να βάλει χέρι σε έναν σύλλογο που συζητάγαμε να ετοιμάσουμε και να μπει μέσα σαν διοργανωτής που θα ρίξει λεφτά, για να βγάλει λεφτά. Τον πέταξα έξω από την σελίδα και τότε άρχισαν τα ντράβαλα. Στην ουσία αυτόν καταγγέλλω στην ΔΗΕ.

Σε έναν φίλο μου που τον γνώρισε από κοντά, πέρασε την εντύπωση κόζα νόστρα, αλλά δεν παίρνω χαμπάρι από τέτοια, και όσο δεν παίρνω χαμπάρι, τόσο σκυλιάζει. Έριξε πολλές απειλές όλο αυτό τον καιρό.
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
γιαννης
Επικοινωνία:

Συκοφαντική δυσφήμηση

Δημοσίευση από γιαννης » 23 Φεβ 2009 13:42

Τα έχω όλα έτοιμα. Να τι μου έστειλε ένας και καλά συνεργάτης του, όταν έκανα γνωστές τις προθέσεις του:

"Ακου μια ιστορια...Τωρα εσεις όλοι νομιζετε ότι κατι κανετε! Την παγιδα ετοιμη σας την εχει. Σαν τα ποντικια ειστε. Σαν και εσας ποσοι περασανε… και ποσοι πληρωσανε… Θα σας χωθει τοσο βαθεια… Ετοιμη την εχει… Με ποιον τα βαζετε ξερετε; Αντε να δουμε ποιος θα γελασει στο τελος. Εξυπνε, θεωρησε το με τα σκυλακια σου μαζί… θεμα χρονου. Όταν θελησει να πατησει το κουμπι… διασκεδασε το τωρα οσο μπορεις και οσο σε επιτρεπει! Εχετε ζησει ποτε μεσα σε εναν τυφωνα; Θα μας πειτε πως είναι. Το χειροτερο είναι ότι δεν ξερεις ποσο ακομα θα σε αφησει να υποφερεις πριν σκαση η παγιδα!!! Αντε Bye!"
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
fiskilis
Honorary Member
Επικοινωνία:

Συκοφαντική δυσφήμηση

Δημοσίευση από fiskilis » 23 Φεβ 2009 14:38

αν ειναι mail αυτο το τελευταιο να το βαλεις και αυτο μαζι και αυτο μετραει

πως σου ηρθε αυτο το μηνυμα ??

Άβαταρ μέλους
mechpanos
Honorary Member
Επικοινωνία:

Συκοφαντική δυσφήμηση

Δημοσίευση από mechpanos » 23 Φεβ 2009 15:26

Φίλε Γιάννη ότι ενώ εσύ δεν τους αναφέρεις ονομαστικά ακόμα και στην σελίδα σου ενώ σίγουρα τους ξέρεις, οι τύποι σε αναφέρουν με το όνομά σου...
Σίγουρα βλέπω μια απειλή, όταν γράφει ότι αν δεν βγεις να ζητήσεις συγγνώμη, δεν θα διαγραφεί τίποτα...αν του έκανες κανένα εξώδικο, μήπως θα διέγραφε;
Το κακό πάντως στο internet είναι η ανωνυμία...επειδή ο άλλος νομίζει ότι είναι ανώνυμος, νομίζει ότι μπορεί να γράφει και να ισχυρίζεται ό,τι θέλει, εκμεταλλευόμενος ότι εσύ θα βρεις δύσκολα την άκρη και δεν θα μπεις στον κόπο να μπλέξεις.
Πάντως ακόμα και η αρνητική δημοσιότητα, είναι δημοσιότητα...δεν έχεις κανένα βιβλίο έτοιμο, να το προωθήσεις;;; :kaloe: :D :o

Σοβαρά τώρα, αν θες να το κυνηγήσεις άσε μας εμάς εδώ και βρες καμια γάτα δικηγόρο.
Πύργος θεός Πανηλειακός!!

Άβαταρ μέλους
γιαννης
Επικοινωνία:

Συκοφαντική δυσφήμηση

Δημοσίευση από γιαννης » 23 Φεβ 2009 23:49

Με πήρε ο διαχειριστής της σελίδας και τελικά απέσυρε κάθε τι γραφόμενο, πλην όμως του διευκρίνισα πως η καταγγελία έχει φύγει και πως το άτομο που με έχει ανακατέψει και με συκοφαντεί θα δει τον εισαγγελέα. Αναμένω απάντηση από την ΔΗΕ. Αν δείτε το παραλήρημα και το μένος που έγραφε εναντίον μου θα ξεφύγετε λέμε.
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
fiskilis
Honorary Member
Επικοινωνία:

Συκοφαντική δυσφήμηση

Δημοσίευση από fiskilis » 24 Φεβ 2009 13:16

θα επρεπε να του ζητησεις να μην κανει απολυτως τιποτα απο την στιγμη που εστειλες ηδη την καταγγελια

αυτο εαν αξιολογηθει σαν ποινικο αδικημα απο την ΔΗΕ ειναι καταστροφη αποδεικτικων στοιχειων και θα μπλεξουν οι τυποι χειροτερα απο πριν

Απάντηση

Επιστροφή στο “Επικαιρότητα & Διάφορες Συζητήσεις”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες