Σας αρέσει το Minimal Design....?

Σχόλια από τον χώρο του Web Design, Web Development.

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Theodoros Klikas
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Theodoros Klikas » 26 Φεβ 2009 04:52

Γενικά θα ήθελα να μάθω την άποψή σας πάνω στο minimal design. Προσωπικά, στα περισσότερα απο τα sites που το συναντώ μ'αρέσει ( και έχει αρχίσει να μ'αρέσει σε επικίνδυνο βαθμό τώρα τελευταία). Πιστεύω απ την άλλη οτι το αν θα χρησιμοποιήσεις minimal σχεδίαση ή όχι εξαρτάται και απο το είδος του site. Δηλαδή θέλω να πω οτι δεν μπορώ να "δω" όλα τα sites με minimal σχεδίαση.
Απο κει και πέρα , χωρίς να είμαι designer - ποιό πολύ προς το development κομμάτι κλίνω,αλλά προσπαθώ να μάθω και 2-3 πράγματα για design γιατί είναι τέχνη όπως και να το κάνουμε :) - μ'αρέσει πολύ το minimal και το υιοθετώ όσο μπορώ.
Περιμένω και τις δικές σας απόψεις...
Απο τότε που πέρασα σε σχολή σχετική με πληροφορική το "γειά σου" απο τους φίλους μου αντικαταστάθηκε με το "εεε...τι κάνεις?έχω ένα πρόβλημα με το pc μου.."

Άβαταρ μέλους
cherouvim
Script Master
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cherouvim » 26 Φεβ 2009 08:39

Ο μινιμαλισμός είτε αυτό είναι στη ζωγραφική, στη μαγειρική ή στο website/webapp design θέλει πολύ τέχνη. Όταν γίνεται καλά τότε σίγουρα είναι κάτι που το προτιμάει ο περισσότερος κόσμος.

sibas
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από sibas » 26 Φεβ 2009 08:48

Θοδωρή άνοιξες μια ενδιαφέρουσα συζήτηση…. και αυτό είναι πάρα πολύ καλό. ;)
Πρώτα από όλα πρέπει να διευκρινίσεις τι σημαίνει minimal design;
Ο κόσμος ( ο περισσότερος) καταλαβαίνει διαφορετικά πράγματα.
minimal είναι τι;
Για μένα minimal είναι το http://www.csszengarden.com/
ωστόσο κάποιος άλλος μπορεί να πει ότι είναι minimal το http://www.offscreen.it/
ένα από τα καλύτερα minimal που έχω δει είναι το http://www.striftaris.com/
αλλά αυτά είναι προσωπικά γούστα.
Έχεις δίκιο όταν λες ότι είναι τέχνη (ειδικά όταν πρόκειται για web design)
οι περισσότεροι που ασχολούνται με το internet πιστεύουν ότι το minimal είναι κάτι που δεν έχει γραφικά που δεν έχει εικόνες που έχει πολύ white space, πάνω κάτω σαν τα παραπάνω παραδείγματα.
ωστόσο, το minimal δεν είναι η απουσία των γραφικών ή η απουσία εικόνων ή το να έχει πολύ ελεύθερο χώρο, το minimal είναι (για μένα) η επικέντρωση του στόχου σε ένα και μόνο πράγμα και αυτό δεν είναι τίποτα περισσότερο από αυτό που έχει να παρουσιάσει η εκάστοτε σελίδα.. το περιεχόμενο της χωρίς φρού φρού και αρώματα!
(και αυτό σημαίνει DESIGN)
Με πιο απλά λόγια, είναι το που θα επικεντρωθεί η σκέψη του σχεδιαστή.. Στο σχέδιο.. που μπορεί να παρασύρει τον καθένα στην υπερβολή ή στην απλότητα, που να κινδυνεύει να του πούνε.. καλά.. σιγά τα αυγά!

ένα από τα site που έχω βοηθήσει να γίνει είναι το http://www.schultenhues.nl/ θέλω να πιστεύω ότι είναι site με περιεχόμενο, είναι minimal χωρίς να υστερεί σε τίποτα από όλα τα άλλα maximum sites.
Ω, ν αι! λατρεύω τις minimal ιστοσελίδες.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος sibas την 22 Μαρ 2009 03:56, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

ALR
Honorary Member

Δημοσίευση από ALR » 26 Φεβ 2009 10:47

Το minimal σαν έκφραση, σαν λέξη, είναι η χαρά των απανταχού άσχετων που δεν ξέρουν να βγάλουν ένα καλό αποτέλεσμα στο χαρτί ή στο web, τραβάνε 2 γραμμές και το αποκαλούν Minimal.
Δεν ξέρεις να σχεδιάζεις γραμμικά.
Δεν είσαι Illustrator, δεν είσαι σκιτσογράφος.

Τι είσαι;

minimal...!

~

Το minimal σαν design style, είναι φανταστικό και είναι το αγαπημένο μου, αλλά ποτέ μα ποτέ δε μπόρεσα να το πετύχω σωστά.
Γίνονται πραγματάκια

intelcore2
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από intelcore2 » 26 Φεβ 2009 18:18

Minimal είναι να έχεις φτάσει στο σημείο να μην μπορείς να αφαιρέσεις τίποτα άλλο.

Άβαταρ μέλους
Basilakis
PHP Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Basilakis » 26 Φεβ 2009 19:14

Μία καμένη φύση, δέντρα χωρίς φύλα, γκρι / καφέ και πουθενά ίχνος πράσινου. Πέτρες δεξιά και αριστερά, κουρνιασμένα στάχια κουνιούνται από τον αέρα και δεν ακούγεται ήχος αφού δεν μπορούν να χτυπιούνται μεταξύ τους.

Καταπράσινο χορτάρι με πολλές αποχρώσεις, Δέντρα γεμάτα φύλα, άνθη και καρπούς, θάλασσα, κελαηδίσματα από πουλιά από τα δέντρα που χτυπιούνται μεταξύ τους και ακούγεται μία γλυκιά μελωδία.

Δυστυχώς, καμένα τοπία δεν μπορώ να σχεδιάσω :)

Άβαταρ μέλους
Theodoros Klikas
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Theodoros Klikas » 26 Φεβ 2009 19:21

ΑLR , αρχικά το σκίτσο είναι το hobby μου(μιας και το έθιξες) απο τότε που θυμάμαι τον εαυτό μου. Όπως είπα όμως στο post μου, δεν είμαι designer γιατί ακόμη προσπαθώ και διαβάζω για να μάθω τρόπους ώστε ο,τι σκιτσάρω στο χαρτί να μπορώ να το "περάσω" και σε ηλεκτρονική μορφή. Εκεί υστερώ, όχι σε θέματα αισθητικής,πιστεύω οτι το minimal όμως θέλει μεγάλη μαεστρία για να πάρεις το αποτέλεσμα που θέλεις,όπως προσπαθώ να εξηγήσω παρακάτω. Άρα θεωρώ πως σε κάλυψα.

Τώρα, sibas, σε γενικές γραμμές πιστεύω οτι ο όρος minimal έχει να κάνει με ένα σχέδιο "αφαιρετικό", όπου αφαιρείς τα πολλά πολλά , είτε πρόκειται για γραφικά,είτε για γραμμές είτε για χρωματιστά κείμενα, και με έντεχνο τρόπο καταφέρνεις να εστιάσεις εκεί που θέλεις και να πλαισιώσεις το σημείο εστίασης με κάτι όμορφο και ολοκληρωμένο στο μάτι μέσα απο την αφαίρεση. Δηλαδή θεωρώ το minimal σχεδιασμό μια μορφή τέχνης όπου με λίγα πραγματάκια καταφέρνεις να δείξεις κάτι στο θεατή που του φαίνεται ολοκληρωμένο απόλυτα στο μάτι.
Αν με ρωτούσες προσωπικά σε ποιό site θα έβαζα άριστα, το πρώτο site που θα μου ερχόταν στο μυαλό ειναι το google. :P Μπορεί να ακούγεται περίεργο αλλά το google σου δείχνει ακριβώς αυτό που θέλει όπως το θέλει.
Προσωπική άποψη πάντα οπότε μη βαράτε :P

Παιδιά επαναλαμβάνω πως ΔΕΝ είμαι designer,υπάρχει μεγάλη περίπτωση να κάνω λάθος...την άποψή σας απλά θα ήθελα για μια τεχνική που μ'αρέσει πάρα πολύ.
Απο τότε που πέρασα σε σχολή σχετική με πληροφορική το "γειά σου" απο τους φίλους μου αντικαταστάθηκε με το "εεε...τι κάνεις?έχω ένα πρόβλημα με το pc μου.."

ALR
Honorary Member

Δημοσίευση από ALR » 26 Φεβ 2009 23:42

Theodore Klika,

don't take this personal!

Η απάντηση μου απαντά στο ερώτημα σου και δεν είναι κριτική ή "υποννοούμενο" για σένα!
Απλά γράφω παρεπιπτόντως τι συναντώ πυκνά συχνά στο χώρο του web design.

Επίσης, να πω ότι ζηλεύω που το σκίτσο είναι το hobby σου :D
Γίνονται πραγματάκια

Άβαταρ μέλους
Theodoros Klikas
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Theodoros Klikas » 27 Φεβ 2009 00:19

Δεν το πήρα ακριβώς προσωπικά ALR, απλά προσπάθησα να δείξω οτι ίσως αυτό να μην ισχύει πάντα, θέτοντας ως παράδειγμα , το πιο κοντινό παράδειγμα σε μένα....τον εαυτό μου δηλαδή... :P
Κατά τ'άλλα φυσικά και no hard feelings,αν δεν ήθελα να ακούσω γνώμες δεν θα τις ζητούσα... :)

Άβαταρ μέλους
Basilakis
PHP Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Basilakis » 27 Φεβ 2009 00:24

Και η δικιά μου δεν σου άρεσε; :(

και την έκανα τόσο "εικαστική" :(

Άβαταρ μέλους
Theodoros Klikas
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Theodoros Klikas » 27 Φεβ 2009 00:52

Παραλληλίζεις δηλαδή το minimal με ένα καμμένο τοπίο, όπου δεν ακούγεται τίποτα κλπ κλπ κλπ. Αν ισχύει εντάξει, τότε μάλλον μ'αρέσουν τα καμμένα τοπία...τι να πω? :P

Άβαταρ μέλους
dimsis
Reporter

Δημοσίευση από dimsis » 27 Φεβ 2009 10:10

Άβαταρ μέλους
Theodoros Klikas
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Theodoros Klikas » 27 Φεβ 2009 13:08

Ωραίος ο Dimsis....! :D

Άβαταρ μέλους
majuranus
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από majuranus » 02 Μαρ 2009 10:15

Θεωρώντας την τεχνική minimal ως μια καινότομα σχεδιαστική μέθοδο, θα σας πω απλά τούτο...

www.google.gr , ενα logo, και ένα πλαίσιο κειμένου

Η μπορώ να πω "Η τελειότητα επιτυγχάνεται μέσω της απλότητας"

Γενικά δεν υπάρχει σωστός ή λάθος τρόπος, τα πάντα εξαρτώνται από το είδος της πληροφορίας που θέλεις να διαθέσεις, αν θέλεις να κάνεις ένα site τύπου news portal φυσικά χρειάζεσαι πράσινα λιβάδια και πουλάκια και γενικά πρέπει να βάλεις πράμα γιατί υπάρχει μεγάλος όγκος πληροφορίας που θέλεις να διαθέσεις.
Από την άλλη αν σχεδιάσεις ένα site για ένα κ μόνο προϊόν μπορείς να ακολουθήσεις minimal διότι ο όγκος των πληροφοριών είναι λιγότερος και ο στόχος είναι να επικεντρωθεί ο χρήστης εκεί

Προσωπική μου ταπεινή άποψη είναι ότι
Όσο περισσότερα τόσο μεγαλύτερος ο κίνδυνος να γίνει circus medrano η σελίδα! και απλά θα απαντήσω σε σας που σκεφτήκατε... "Ναι, αλλά αν κάνεις τους σωστούς συνδυασμούς..." θα πώ μόνο ότι δεν υπάρχουν πολλά site ανά τον κόσμο που όταν τα βλέπεις λες..Woow!! και επειδή είμαστε λίγο-πολύ όλοι άσχετοι από τυπογραφία και γραφιστική, νομίζουμε ότι επειδή ξέρουμε να χρησιμοποιούμε το photoshop είμαστε και designers, θα μπορούσα να πω κι άλλα αλλά νομίζω το πιάσατε το νόημα
αυτα.. :) καλή σαρακοστή

Άβαταρ μέλους
Basilakis
PHP Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Basilakis » 02 Μαρ 2009 12:27

http://dzineblog.com/2009/01/25-website ... rt-ii.html

Δες και τα Related posts και δές γενικά το Site για παρόμιες σελίδες

Μέτρα γύρω στις 500+ σελίδες, ΝΟΤ ΜΙΝΙΜΑL και WOW!

οπότε, δεν είναι πολλές;

Απάντηση

Επιστροφή στο “Web Usability & Accessibility”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης