Ερώτηση για ιστοσελίδα

Από που να ξεκινήσω; Που θα βρω; κ.α. γενικές ερωτήσεις για την δημιουργία μιας ιστοσελίδας.

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
vaviv

Ερώτηση για ιστοσελίδα

Δημοσίευση από vaviv » 26 Φεβ 2009 12:29

Θα ήθελα να φτιάξω ένα site στο οποίο θα υπάρχουν εικόνες τις οποίες θα τοποθετώ εγώ ή ο χρήστης και θα είναι εκτυπώσιμες.

Τώρα.

Ο χρήστης μέσο της κεντρικής σελίδας, θα υπάρχουν 2 -3 drop down boxes που για παράδειγμα το ένα θα είναι πόλεις Ελλάδας , το άλλο ημέρα ή βράδυ , και το άλλο μέγεθος φωτογραφίας, στα οποία ανάλογα τις επιλογές του χρήστη και στα 2 ή 3 drop down boxes, θα του εμφανίζει και τις ανάλογες φωτογραφίες

Δεν ξέρω εάν σας έδωσα να καταλάβετε...

Θα ήθελα να μου προτείνετε ιδέες.....
Ευχαριστώ

Άβαταρ μέλους
Theodoros Klikas
Επικοινωνία:

Ερώτηση για ιστοσελίδα

Δημοσίευση από Theodoros Klikas » 26 Φεβ 2009 15:52

Αν καταλαβαίνω καλά, θέλεις να έχεις μια βάση δεδομένων με φωτογραφίες απο πόλεις της Ελλάδας πρωί και βράδυ.
Άρα αρχικά να προσέξεις στο σχεδιασμό της βάσης, με αρκετά tables για να μην κάνει 2 ώρες να φορτώσει τις φωτογραφίες για μια συγκεκριμένη περιοχή που θα επιλέξει ο χρήστης.
Τώρα για το ημέρα ή νύχτα (αν μια φώτο υπάρχει σε 2 εκδόσεις δηλαδή) θα πρότεινα ένα συγκεκριμένο πεδίο στη βάση για κάθε μια φώτο και ανάλογα την επιλογή του χρήστη, ο κώδικας να "κοιτάζει" το πεδίο αυτό για το ποιά φωτογραφία θα επιστρέψει στο χρήστη(αρα και οι 2 φωτογραφίες θα υπάρχουν στη βάση απο πριν).
Για το μέγεθος της φώτο τώρα, αντί να υπάρχει η φώτο στη βάση σε 3-4 διαφορετικά μεγέθη,χωρίς να είμαι σίγουρος,θα πρότεινα να ψάξεις στο google για scriptakia σε ajax που κάνουν dynamic resize και crop της φώτο. Δηλαδή ο χρήστης βλέπει μια φώτο και την κάνει resize εκείνη τη στιγμή στο μέγεθος που θέλει.Δεν ξέρω αν βολεύει αυτό για τη χρήση που το θέλεις βέβαια...απλά μια πρόταση κάνω.
Απο τότε που πέρασα σε σχολή σχετική με πληροφορική το "γειά σου" απο τους φίλους μου αντικαταστάθηκε με το "εεε...τι κάνεις?έχω ένα πρόβλημα με το pc μου.."

Απάντηση

Επιστροφή στο “Γενικές ερωτήσεις κατασκευής ιστοσελίδων”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης