Πρόγραμμα για πολύ απλό ηλεκτρονικό κυκλωματάκι

Προβλήματα που αντιμετωπίζουμε χρησιμοποιώντας τα Windows και τα προγράμματά τους. Νέα & ειδήσεις.

Συντονιστές: Super-Moderators, Software & Hardware Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Andreas_O
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Andreas_O » 28 Φεβ 2009 12:21

Καλησπέρα.
Δεν ξέρω αν θα το εκφράσω σωστά, αλλά η κατάσταση έχει ως εξής:

Στο σχολείο στο γνωστό μάθημα της.."Τεχνολογίας" (Τεχνολογία όχι με την έννοια της Πληροφορικής κλπ) κάθε μαθητής, πρέπει να φτιάξει ένα τεχνολογικό "επίτευγμα". Το οποίο, είτε να λειτουργεί, είτε όχι.
Εγώ αποφάσισα να λειτουργεί και αυτό που έκανα είναι ένας συναγερμός (με απλή πλαστική πλακέτα με τρύπες και καλωδιάκια..όχι τυπωμένες πλακέτες κλπ.)
Προμηθεύτηκα:
  • 4πλή μπατταριοθήκηΑΑ
    Καλωδιάκια
    Μαγνητικές επαφές για το συναγερμό
    Tamperάκια
    Buzzerάκι για να σφυράει
    Buttonάκι για να είναι σαν "έκτακτος συναγερμός"
    Κουμπάκι on/off για να ανοίγει κλείνει
    Πολλά ledάκια (για το "Power" καθώς και για τις διάφορες "ζώνες" που θα έχει ο συναγερμός) και πολλά άλλα πραγματάκια
Το έχω πραγματοποιήσει εν μερει όλο το κυκλωματάκι, μια χαρά, όλα και μου ξεφεύγουν κάποια πραγματάκια που δε μπορώ να τα λύσω. Πχ. έχω ορίσει για τον κάθε ένα "αισθητήρα" να είναι και 1 ζώνη. Δηλαδή δεν είναι "Σε σειρά" οι αισθητήρες. Είναι ανεξάρτητοι. Όπως έχω/έχετε δει σε πληκτρολόγια συναγερμών πολλές φορές ανάβει led για την κάθε ζώνη που είναι "απασχολημένη". Δηλαδή, όταν ανοίγει μία πόρτα πχ. θέλω και να σφυράει αλλά και να ανάβει ένα ledάκι που μου δείχνει ποια ζώνη είναι (4-5 ζώνες).
Κολλάω σε αυτό και σε κάποια άλλα πραγματάκια.

Αυτό που θέλω είναι: ένα πρόγραμμα FREE είτε trial (δε με πειράζει γιατί το θέλω για 1-2 μέρες..όχι παραπάνω) που να σχεδιάζω το κυκλωματάκι και να έχει "simulating" δηλαδή να μπορώ να του πω να μου δείξει, τι θα συμβεί ανοίγοντας την επαφή π.χ.

Δοκίμασα το tinycad που είναι δωρεάν. Έχει έτοιμα τα "εξαρτηματάκια" δηλαδή μπατταριοθήκες, μπουτόν κλπ.. Σχεδίασα το κύκλωμα και διαπίστωσα ότι δεν έχει προσομοίωση. Γνωρίζετε κανένα με προσομοίωση;

Ευχαριστώ πάρα πολύ!
;]

Άβαταρ μέλους
GeoStuff
Honorary Member

Δημοσίευση από GeoStuff » 28 Φεβ 2009 14:53

http://www.d-project.com/simcir/

Για ρήξε μια ματιά σε αυτό...

Κάνει real time simulation...
Κούκλα Μου Φρεγάτα Σκίζεις Τον Ωκεανό... Μοιάζεις Στον Τιτανικό!!!

Άβαταρ μέλους
Kainourios
Ruby Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Kainourios » 28 Φεβ 2009 18:24

Στη σχολή χρησιμοποιούσαμε το electronics workbench και το multisim (πανεύκολα στη χρήση) στα οποία φτιάχνεις το σχηματικό κύκλωμα και του κάνεις simulation. Δεν ξέρω όμως αν είναι δωρεάν...

Απάντηση

Επιστροφή στο “Windows Software Guide”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες