αναζητηση - SEO

Search Engine Optimization, Search Engine Positioning, Τρόποι προώθησης των σελίδων μας

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators, SEM Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
canopus

αναζητηση - SEO

Δημοσίευση από canopus » 01 Μαρ 2009 23:07

Καλησπέρα παιδιά.

έχω κανει 5 σελίδες στις οποίες δεν εχω αντιμετωπήσει πρόβλημα με το google στην αναζητηση τους.

αντιμετωπίζω ένα προβλημα με ενα συγκεκριμένο site το οποιο εχει σαν domain www.kati.com.gr (δεν βάζω το κανονικό για να μην μου λετε οτι κάνω spam :D

εχουν ελεγχθει όλα ξανα και ξανα.... αλλα τπτ βγαινει στην 4 σελίδα. ενω όλα τα αλλα site μου μόλις βάλεις το όνομα του domain στα βγάζει το google στην πρώτη σελίδα πρώτα η δεύτερα η τρίτα το πολυ.

η ερώτηση ειναι : υπάρχει περιπτωση να ξέρει κανεις αν φταιει το domain .com.gr????

thnx!!!

Άβαταρ μέλους
fiskilis
Honorary Member
Επικοινωνία:

αναζητηση - SEO

Δημοσίευση από fiskilis » 02 Μαρ 2009 12:57

τι θελεις με αυτο να μαθεις ?
δεν εχει λογικη η ερωτηση !!

SEO θελεις ?
με λεξεις κλειδια εχει σημασια που ειναι η σελιδα σου και οχι με το ιδιο domain σαν keywords

δοκιμασε και με τα www και χωρις να δεις πως το εχει κανει case ο γουγλης

Άβαταρ μέλους
canopus

αναζητηση - SEO

Δημοσίευση από canopus » 02 Μαρ 2009 16:04

σε όλα τα site που έχω, ετσι οπως τα εχω φτιαξει να παιζουν στο google οταν γράφεις το domain τους χωρις το www. στα βγαζει στην πρωτη θεση και στην χειροτερη περιπτωση στα βγαζει στην 3 θέση.

στο site που έχω πρόβλημα αν βάλω το όνομα του domain το βγάζει στην 4 σελίδα.
ενω αν βάλω το www.kati.com.gr το βγαζει στην τριτη θέση και μου γραφει :

Μήπως εννοείτε: www.kati.gr Εμφάνιση 2 κυριότερων αποτελεσμάτων

εχει δυο άποτελεσματα που αφορουν το www.kati.gr και απο κάτω μου βγάζει το δικο μου ...

τώρα οσο αφορά το θέμα με τα keywords και description κτλπ ειναι ολα οκ κατα 90%.

δεν μπορω να στο εξηγησω καλυτερα αυτο που σκεφτομαι:D :D οσο αφορα το θεμα domain .... και επειδη δεν έχω ξανα κλησει domain με .com.gr δεν ξέρω τι παιζει με το google και το .com.gr

Άβαταρ μέλους
michalis1984

αναζητηση - SEO

Δημοσίευση από michalis1984 » 02 Μαρ 2009 17:21

Το συγκεκριμένο domain σου δεν βρίσκεται στα πρώτα πιθανόν γιατί στο όνομα του domain υπάρχει πολλής ανταγωνισμός απο άλλα sites, πράγμα που ίσως δεν συμβαίνει με τα άλλα σου που βγαίνουν πρώτα.

δηλαδή

αν είχα το domain www.mpananesaxladia.com εύκολα θα ήμουν πρώτος στην αναζήτηση για mpananesaxladia αφού δεν υπάρχει ιδιαίτερος συναγωνισμός

αν όμως είχα το domain www.greece.com θα χρειαζόμουν περισσότερη προσπάθεια για να το βάλω ανάμεσα στα πρώτα. Και όντως το greece.com υπάρχει αλλά με αναζήτηση "greece" δεν το βγάζει καν στις πρώτες 10 θέσεις.
best seller

Άβαταρ μέλους
cordis
Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO
Επικοινωνία:

αναζητηση - SEO

Δημοσίευση από cordis » 02 Μαρ 2009 19:25

γενικά, αν δε μας δώσεις domain δύσκολα θα μπορέσουμε να βοηθήσουμε..
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

Άβαταρ μέλους
canopus

αναζητηση - SEO

Δημοσίευση από canopus » 02 Μαρ 2009 20:07

fiskilis οντως δεν ειναι θέμα SEO αυτο. αλα εχει να κανει με την μηχανη αναζητησης και ζητω συγνωμη αν postara σε αλο μερος του forum σας και για τον τιτλο που έβαλα... και βασικα βιαζομουν να βρω λυση.

ο michalis1984 πρεπει να εχει δικιο... οντος ειναι πολυ ποιο ανταγωνιστικο αυτο το domain απο τα αλα...

απλός ειχα την εντιποση οτι αν κλισεις ενα domain με "αυτο που θα έψαχνε ο πελάτης σου στο google" σαν όνωμα θα βοηθουσε πολυ στο να βγει πρωτο το site . τελος πάντον.

παιδια 1000 thnx.

Άβαταρ μέλους
fiskilis
Honorary Member
Επικοινωνία:

αναζητηση - SEO

Δημοσίευση από fiskilis » 02 Μαρ 2009 20:50

ο πελατης ΔΕΝ ψαχνει με λεξη κλειδι παντα το domain αλλα αν θελει παπουτσια θα ψαξει με τις αναλογες λεξεις και επειδη το domain papoutsia.gr ειναι ηδη πουλημενο σημασια εχει το περιεχωμενο και οι λεξεις κλειδια και οχι τοσο το domain

αυτο λοιπον που πρεπει να δεις στο δικο σου domain ειναι το περιεχωμενο και οι λεξεις κλειδια και οχι το ονομα αυτο καθεαυτο

Απάντηση

Επιστροφή στο “Μηχανές αναζήτησης & SEO”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες