Έναρξη δικαστικής διερεύνησης γιά spam από sofokleous10.gr

Γενικές ερωτήσεις και απαντήσεις που έχουν σχέση με το Internet και την καθημερινή του χρήση.

Συντονιστής: Super-Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Cha0s
SysAdmin

Δημοσίευση από Cha0s » 28 Ιαν 2010 10:39

Με άλλα λόγια θα πληρώσουν (ή και όχι) το πρόστιμο και θα συνεχίσουν...

Να χέσω τους νόμους μας...

Άβαταρ μέλους
gvard
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από gvard » 28 Ιαν 2010 11:57

Από τη στιγμή που βγαίνει ένα πρόστιμο αφορά την παράβαση του νόμου μέχρι τώρα, βγαίνει εντολή να μην ξαναγίνει αυτό μαζί με την απόφαση. Αν συνεχίσεις να το κάνεις θα πέσεις σε υποτροπή (μου διαφεύγει η λέξη, μπορεί να κάνω και λάθος) οπότε μετά το πρόστιμο είναι μεγαλύτερο ή παίρνει γενικώς άλλες διαστάσεις.
Με εκτίμηση,
Γιώργος Βαρδίκος
Φιλοξενία ιστοσελίδων - Cloud Servers στην Ελλάδα

Άβαταρ μέλους
Cha0s
SysAdmin

Δημοσίευση από Cha0s » 28 Ιαν 2010 12:04

Ναι, σε μία χώρα όπου ισχύει το σύνταγμα και όχι οι μίζες και τα ρουσφέτια :lol:

Αλλάζει όνομα από σοφοκλέους σε ευριπίδη και συνεχίζει ακάθεκτος.

Κάτι ουσιαστικό μπορεί να κάνει η 'δικαιοσύνη' πέρα του να τσεπώσει η εφορία πρόστιμα;

Καλά τα πρόστιμα αλλά πότε θα αποφασιστεί κάτι υπέρ των πολιτών και όχι των υπηρεσιών και των εταιριών;

starfish

Δημοσίευση από starfish » 04 Φεβ 2010 18:34

με έχει τρελλάνει σήμερα εταιρία και καλά κατασκευής ιστοσελίδων. Μου στέλνει spam σε ότι site έχω κάνει και σε διευθύνσεις που είναι εικονικές και δεν τις χρησιμοποιώ ποτέ για να στείλω mail.

έστειλα ήδη mail εκεί που πρέπει. Η πλάκα είναι οτι για τα mails της χρησιμοποιεί άλλο domain που το έχει μάλλον για να πουλάει υπηρεσίες spam.

Τους πήρα τηλέφωνο και είπαν θα με πάρουν πίσω. Για να δούμε.

Άβαταρ μέλους
Basilakis
PHP Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Basilakis » 04 Φεβ 2010 18:52

Εγώ πήρα και την ΞΕΧΕΣΑ. κανονικότατα. Και μάλιστα επειδή μου πούλησε και λίγο τρέλα, τα άκουσε και για το τι είναι email marketing και πως χρησιμοποιείται.

Η απάντηση ήταν "απο τι στιγμή που η διεύθυνση σας διαβάζεται απο το google..."

φυσικά το θέμα δεν θα μείνει εκεί, αφού δέχτηκα και σε δεύτερο λογαριασμό σήμερα

zoomm

Δημοσίευση από zoomm » 04 Φεβ 2010 20:10

Σε μένα γιατί δεν έρχονται spam email; Γιατί;

Άβαταρ μέλους
dimsis
Reporter

Δημοσίευση από dimsis » 05 Φεβ 2010 08:50

Για την aboutnet λέτε ε, μου ήρθαν και σε εμένα τα spam τους σε 2-3 email accounts και τους απάντησα με το κειμενάκι με τους σχετικούς νόμους αλλά σιγά μην ιδρώσει το αυτί τους.
Δεν φτάνει ξεφτιλίζουν την αγορά διαφημίζοντας sites με 490 € δεν κάνουν target και το spam τους να μη στέλνουν σε άλλους δημιουργούς ιστοτόπων...

zoomm

Δημοσίευση από zoomm » 05 Φεβ 2010 09:14

Δυο κανόνες για να μην δέχεστε spam e@mail:
• Δεν δημοσιεύετε το email σας πουθενά
• Και δεν χρησημοπειτε ονόματα όπως: info, sales, support, webmaster…

Απλοί κανόνες και αποτελεσματικοί.

Άβαταρ μέλους
gvard
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από gvard » 05 Φεβ 2010 09:45

Καλημέρα,

Το θέμα δεν είναι να μην χρησιμοποιούμε το sales@, το θέμα είναι κάποιοι εξυπνάκηδες Ελληνάρες (τους οποίους μπορούμε στο κάτω-κάτω να δούμε και face-to-face) να καταλάβουν οτι κάνουν κάτι παράνομο.
Με εκτίμηση,
Γιώργος Βαρδίκος
Φιλοξενία ιστοσελίδων - Cloud Servers στην Ελλάδα

Άβαταρ μέλους
dimsis
Reporter

Δημοσίευση από dimsis » 05 Φεβ 2010 10:14

+1 σε όσα γράφει ο gvard και επίσης να αρχίσει να εφαρμόζεται ο νόμος να τρώνε τα πρόστιμα όσοι σπαμάρουν να δούμε αν θα συνεχίσουν.
Προσωπικά το έχω ξαναπεί και το ακολουθώ: Ακόμα και αν σκόπευα να ψωνίσω από κάποιο κατάστημα ή να συνεργαστώ με κάποιον, από τη στιγμή που θα λάβω spam mail τους ΔΕΝ υπάρχει περίπτωση να το πράξω. Με λίγα λόγια έχουν το ακριβώς αντίθετο αποτέλεσμα από αυτό που προσπαθούν να πετύχουν. Πιστεύω δεν είμαι ο μόνος που το κάνει και αν γίνει το ίδιο και από άλλους επίσης μπορεί να βάλουν μυαλό οι spammers.

Από την άλλη όταν μιλάμε για 95% spam από όλη την αλληλογραφία που κινείται παγκοσμίως, είναι ξεκάθαρο πως α) είναι σχεδόν αδύνατο να ελεγχθεί νομικώς παρά μόνο με νέα τεχνικά μέσα β) έχει μετατρέψει την υπηρεσία email σε σχεδόν άχρηστη
Πρέπει να βγει κάποιο νέο καινοτόμο πρωτόκολλο επικοινωνίας που να κόβει το πρόβλημα από τη ρίζα. Να μην μπορεί να φτάσει το spam καν στον server του email account μας αν δεν υπάρχει συγκατάθεση.

zoomm

Δημοσίευση από zoomm » 05 Φεβ 2010 10:20

Για μένα είναι σημαντικό να μην δέχομαι τέτοιου είδους email στο inbox μου και πιστεύω ότι δεν θα σταματήσει εφόσον υπάρχουν αγοραστές γι΄ αυτού του είδους των υπηρεσιών. Πάντως για να το συζητάτε εδώ καταλαβαίνω ότι έχει ξεφύγει η κατάσταση και επάνω του να τους φάμε. Στηρίζω την προσπάθεια που κάνετε για να σταματήσουν να στέλνουν τέτοιους είδους μηνύματα.

Άβαταρ μέλους
korgr
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από korgr » 05 Φεβ 2010 16:55

Οι περισσοτεροι παραμυθαζονται απο τις εταιρειες που πουλουν υπηρεσιες spam.
Και φυσικα ειναι οι μονες που κερδιζουν πουλωντας φρουδες ελπιδες πως η κινηση αυτη θα αποδωσει στον πελατη τους αμεσα. Αμ δε, που να ηξεραν πως μπαινουν μπλακ λιστ και οπως λεει και ο dimsis ακομα και να ηθελε καποιος κατι απο αυτους δεν θα το παρει λογω του spam.

Άβαταρ μέλους
alexandr0s
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από alexandr0s » 05 Φεβ 2010 22:41

dimsis έγραψε:Για την aboutnet λέτε ε, μου ήρθαν και σε εμένα τα spam τους σε 2-3 email accounts και τους απάντησα με το κειμενάκι με τους σχετικούς νόμους αλλά σιγά μην ιδρώσει το αυτί τους.
Δεν φτάνει ξεφτιλίζουν την αγορά διαφημίζοντας sites με 490 € δεν κάνουν target και το spam τους να μη στέλνουν σε άλλους δημιουργούς ιστοτόπων...
Μου έσκασε κι εμένα σε όλα τα info@.gr που έχω.
Έλεος...

Άβαταρ μέλους
dimsis
Reporter

Δημοσίευση από dimsis » 05 Φεβ 2010 23:11

Ναι σπαμάρει γενικώς και το παραδέχεται ... παρακολουθεί και τα μηνύματα εδώ (γειά σου!), μου πήρε και τηλέφωνο στο γραφείο το παλληκάρι. Δεν λέω ευγενικός spammer είναι, αλλά είχαμε διαφωνία απόψεων στα περί spam. Το άσχημο (για μένα) από όσα μου είπε, μεταξύ της συγνώμης και της επιβεβαίωσης ότι θα διαγραφούν τα @domains που του είπα από την λίστα του, είναι ότι δυστυχώς αποδίδει η όλη ιστορία περισσότερο από τα adwords και την έντυπη ... άρα το θέλει και εμάς ο ω μας μου φαίνεται.
Αν δεν νοιώσουν να σταματήσουν να αγοράζουν, όσοι αγοράζουν από spam, πράγμα απίθανο, δεν θα εξαλείψει ποτέ. Είναι από τα κακά του marketing και των διαφημίσεων και αυτά που αποκτήσαμε στο web... Μπρος στο χρήμα και στην ανάγκη γίνονται εν γνώση και οι ψιλοπαρανομίες.
Οπότε ευελπιστώ σε κάποια πιο φρέσκια τεχνολογία που θα αντικαταστήσει το email λαμβάνοντας υπόψη και λύνοντας το πρόβλημα των απρόσκλητων επικοινωνιών.

Άβαταρ μέλους
cdhyper
Literature Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cdhyper » 05 Φεβ 2010 23:58

Αν είναι δικαιολογία της παρανομίας η υψηλή της αποτελεσματικότητα, τότε πάω ομόνοια, παίρνω όπλο και κάνω ληστεία σε ένα από τα τόσα απροστάτευτα υποκαταστήματα τράπεζας. Τα θέλει και ο κώλος της τράπεζας που είναι απροστάτευτη, αλλά από την πλευρά μου αναλογιζόμενος αυτήν της την αδυναμία, εγώ δικαιολογούμαι ως παράνομος; Επίσης δικαιολογούμαι όταν υπάρχει ένα 20% της κοινωνίας που θα μου πει μπράβο που λήστεψες τους αρχικλέφταρους; Γίνομαι λιγότερο ληστής τότε;
Σύγκριση τιμών Supermarket: http://www.shopnsave.gr
Νέα Ιταλικα επιπλα κουζινας
Για φιλοσόφους: http://filosofia.gr και http://liantinis.org

Απάντηση

Επιστροφή στο “Internet Help”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης