Προβλημα με new mobo

Προβλήματα που αντιμετωπίζουμε χρησιμοποιώντας κάποια από τις συσκευές που απαρτίζουν τους Η/Υ μας.

Συντονιστές: Super-Moderators, Software & Hardware Moderators

Απάντηση
_christos_

Προβλημα με new mobo

Δημοσίευση από _christos_ » 04 Μαρ 2009 13:55

Παιδια καλησπέρα σας ,διαβασα καποια topics και ειδα ενδιαφεροντα πραγματα και βοηθάτε μ ε τις απαντησεις σας. Γιαυτο περνω το θαρρος να σας ρωτήσω σενα πρόβλημα που αντιμετωπίζω
Ειχε χαλάσει η μητρική μου (asus socket 939 ATX με cpu amd athlon X2 3800+) και επειδή θεώρησα ότι δεν είναι κατάλληλη εποχή για αναβάθμιση πήρα αυτή εδω την mobo (microATX) http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.528399 .Στο μεταξύ επειδή έχω αυτο το case http://www.arctic-cooling.com/catalo...ath=4_&mID=118 δεν είναι εύκολη η αλλαγή psu(έχω μολις 350w με συστημα win XP pro. 1GB DDR. 2 HDD Sata και 2 dvd-rw, vga geforce 6600).Ρωτησα λοιπόν τον τεχνικό μου ότι μηπως από την αρχή είχα κακώς τοσα λιγα watt και οτι ίσως αυτο να προκάλεσε και τον "θανατο" της mobo μου είπε ότι μετρησε το psu και ότι ειναι οκ και ότι για την μητρική που θα βάλω δεν υπάρχει πρόβλημα....

Επειδη δεν ξανα πάτησα εκεί σκέφτηκα να αλλάξω την mobo μόνος μου. Εγκαθηστώ το fan και τον επεξεργαστή-βάζω και την πάστα- και πάω να κάνω δοκιμή να βάλω ρεύμα στη μητρική και ΔΕΝ δουλεύει τπτ ουτε τα ανεμηστηράκια....Έχω ελένξει όλα τα καλώδια τπτ....
Βάζω στην παλιά mobo το τροδοτικό και τα ανεμηστηράκια λειτουργούν κανονικά.Τι λετε ρε παιδια να φταίει ???Τροφοδοτικό???Η mobo ειναι καινούργια οποτε χλωμο να ειναι χαλασμενη....
Τι με συμβουλευεται???

Άβαταρ μέλους
DGeorge
Honorary Member

Προβλημα με new mobo

Δημοσίευση από DGeorge » 16 Μαρ 2009 10:33

Φίλε _christos_ καλή σου μέρα και καλή εβδομάδα,
συγγνώμη για την 'κάπως' καθυστερημένη ανταπόκριση... Κι αν κατάλαβα καλά, έχεις μια καινούργια Motherboard, που προσπαθείς να βάλεις σε λειτουργία με το παλιό σου τροφοδοτικό.
Ωστόσο είναι κάποια ψιλο-'χαζο'-βασικά που θά'θελα να σε ρωτήσω (αν κι εφόσον το θέμα σου εξακολουθεί να εκκρεμεί):
1. Με τον διακόπτη του τροφοδοτικού στο 'ON' ανάβει το ledάκι 'power-on' που βρίσκεται πάνω στη Motherboard;
Αν ΟΧΙ το πρόβλημα είναι μάλλον στο τροφοδοτικό... (Πάντα με επιφύλαξη και για ενοχή της Motherboard!)

2. Τη στιγμή του 'power-on', γυρίζει ο ανεμιστήρας του τροφοδοτικού;
Αν ΟΧΙ:
α) Κάτι τρέχει με τη 'συνεννόηση' τροφοδοτικού-Motherboard (αν λειτουργούν και τα δύο)! Διότι με την εντολή 'power-on', υποτίθεται ότι το τροφοδοτικό έχει κάνει κάποιον 'αυτοέλεγχο σωστής λειτουργίας' έχει δώσει το αποτέλεσμα στη Motherboard, κι έχει λάβει -από αυτήν- εντολή πλήρους εκκίνησης (του τροφοδοτικού), οπότε παίρνει μπρος και τ'ανεμιστηράκι (του τροφοδοτικού).
β) Το τροφοδοτικό έχει σοβαρό πρόβλημα, καθώς αφού έκανε 'αυτοέλεγχο' (που του 'βγήκε' OK), ειδοποίησε σχετικά τη Motherboard, και αφού έλαβε το σήμα "Πλήρης εκκίνηση" δεν ανταπεξήλθε σε Πλήρη Εκκίνηση (ίσως λόγω σχετικά-άμεσης υπερθέρμανσης από μεγάλο φορτίο), (ίσως λόγω προβλημάτων στα καλώδιά-connectorές του)
Αυτά σημαίνουν:
---Έλεγξε εκτός από τις συνδέσεις (που όπως λες έχεις χιλιοελέγξει) και την κατάσταση των connectors (Μου έχει ΣΥΜΒΕΙ προβληματικότατος connector σε ΟΛΟΚΑΙΝΟΥΡΓΟ τροφοδοτικό!!!)
---Πάρε το manual της Motherboard (απ'το internet, αν δεν το έχεις) και δες τι ΑΚΡΙΒΩΣ συνδέσεις (και στα jumperάκια της) πρέπει να κάνεις.
---Έλεγξε τη ΣΩΣΤΗ τοποθέτηση της CPU!!!! (Αυτό -φαντάζομαι- ΔΕΝ χρειάζεται σχόλια!) Μπορεί κάτι τέτοιο να φταίει για την 'κακή συνεννόηση' τροφοδοτικού-Motherboard του (α).

Αν ΝΑΙ:
Με δεδομένα ότι οι πιο-πάνω έλεγχοι έχουν γίνει, με ΔΕΔΟΜΕΝΟ ότι η καινούργια Motherboard ΛΕΙΤΟΥΡΓΕΙ :o , πιστεύω ότι κάτι παίζεται είτε με την τοποθέτηση της CPU, είτε με την ισχύ του τροφοδοτικού.
Όμως και τα δύο ελέγχονται (αν ΛΕΙΤΟΥΡΓΕΙ η CPU)... Τον έλεγχο τοποθέτησης της CPU τον είπαμε προηγούμενα. Για τον έλεγχο ισχύος του τροφοδοτικού, απλώς 'ρίξτου' το ελάχιστο φορτίο.... Μία Motherboard μόνη της!
Αν ούτε αυτήν μπορεί να σηκώσει, -και πάντα (Αν η Motherboard ΛΕΙΤΟΥΡΓΕΙ)- τότε φίλε _christos_ με γειά το Καινούργιο-Ισχυρότερο Τροφοδοτικό!! :pint: :pint:
Και πάλι, καλή σου μέρα και καλή εβδομάδα, :D :D

Αν το θέμα σου ΔΕΝ λύθηκε -εντωμεταξύ-, Αν ήταν σαφή όσα σου έγραψα, κι Αν δεν σε ζάλισα :doh: , Περιμένουμε νέα σου :D :D
PC-Ponemenos
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
Connor MacLeod
Honorary Member
Επικοινωνία:

Προβλημα με new mobo

Δημοσίευση από Connor MacLeod » 16 Μαρ 2009 12:04

1) Καταρχι οντως το τροφοδοτικο ειναι μικρο.
2) Στην καινουργια MB, οταν την ανοιγεις δεν παιζει το ανεμιστερακι του CPU ή γενικα τα ανεμιστερακια όλα?
3) Στην νεα mb, οταν το ανοιγεις δεν ανοιγει καθολου? φαινετε τπτ στην οθονη οταν το ανοιγεις?
Meizu MX5(5.5"/8Core/3GB/32GB/Sony IMX220 20.7MP)
PC 27'' (3770@3.4/16GB/560SE/500GB SATA3/650W S12G)
Mac mini (2.5GHz/8GB/6630/90GB GorsairGT)

Απάντηση

Επιστροφή στο “PC Hardware”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες