Η διαφορά ενός PC με windows, και ενος Mac με OSX

Περιοχή για τους Mac και τα MacBook

Συντονιστές: Super-Moderators, Software & Hardware Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Connor MacLeod
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Connor MacLeod » 04 Μαρ 2009 13:56

Απο το link που παρέθεσε ο ALR εδω:
http://www.freestuff.gr/forums/index.php?f=139

Κρατάω μερικές σειρες που τα λένε όλα:
Στην αρχή το κοίταξα, το ξανα κοίταξα… Εγκατέστησα τη Adobe Suite cs3, αντικατέστησα το Dreamweaver με το αγαπημένο μου ( πλέον ) Coda και άρχισα να εξερευνώ το νέο απόκτημα μου.

Πέρασαν 2, 3 μήνες, 4 μήνες, 10 μήνες σήμερα!

Ακόμα είμαι rookie.

Και νομίζω ότι θα μείνω για πάντα ένας rookie mac user. Ξέρετε γιατί; Γιατί το mac, δεν έχει κάτι για να μάθεις! Τον ανοίγω και κάνω τη δουλειά μου! Τόσο απλά! Είναι πραγματικά απίστευτο ακόμη και τώρα που το έχω συνειδητοποιήσει κάπως καλύτερα.

Η διαφορά του mac με τα Windows είναι το ότι δεν απαιτεί από τον χρήστη να μάθει troubleshooting, γιατί το λειτουργικό του είναι αόρατο, κάνοντας ότι του ζητάς, όποτε του το ζητάς, χωρίς κολλήματα και περίεργα πράγματα, χωρίς μπλέ οθόνες, χωρίς καθυστερήσεις.

Δε μουγκρίζει, δεν πιάνει χώρο, είναι πανέμορφος και παράγω μαζί του τουλάχιστον 50% περισσότερη εργασία από το παλιό μου Windows PC!
Απο εδω μπορειτε να διαβάσετε κ όλο το κειμενο:
http://kloudesign.gr/blog/2009/03/04/im ... -together/
Meizu MX5(5.5"/8Core/3GB/32GB/Sony IMX220 20.7MP)
PC 27'' (3770@3.4/16GB/560SE/500GB SATA3/650W S12G)
Mac mini (2.5GHz/8GB/6630/90GB GorsairGT)

Άβαταρ μέλους
deninho
Super Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από deninho » 04 Μαρ 2009 15:44

α. Η διαφορά είναι στο λειτουργικό (και στα panel στις οθόνες, καθώς από κάποια πράγματα που έχω διαβάσει, μάλλον οι οθόνες της apple, έχουν πρόβλημα με άλλα λειτουργικά). Το hardware είναι ακριβώς το ίδιο

β.
Δε μουγκρίζει, δεν πιάνει χώρο, είναι πανέμορφος και παράγω μαζί του τουλάχιστον 50% περισσότερη εργασία από το παλιό μου Windows PC!
Ειδικά για αυτό, θα ήθελα μια τεκμηρίωση...

γ. Και η μάνα μου με το pc δεκαετίας (p3@667mhz, με 512mb ram) Κάνει τη δουλειά της άριστα, αφού της είχα ρυθμίσει εγώ το pc. win2k το λειτουργικό. Αν όμως ήξερε 15 πράγματα για τα Windows, και σκάλιζε για να τα φέρει ακόμη περισσότερο στα μέτρα της, προφανώς και το pc θα τα φτύσει. Αν έπιανα κι εγώ ένα pc με Mac OS, πόσο στοίχημα βάζετε ότι σε 1 μήνα θα κάνω t μηχάνημα να σέρνεται; :wink:
Επομένως φτάνουμε στο ερώτημα: θέλουμε ένα λειτουργικό κλειστό, με άπειρα κλειδώματα και ελέγχους, ή ένα λειτουργικό στο οποίο μπορούμε να κάνουμε τις παραμετροποιήσεις που θέλουμε;
Προσωπικά το δεύτερο, εκτός από το netbook Που θα πάρω, και θα του φορτώσω το Mac osx

Άβαταρ μέλους
Connor MacLeod
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Connor MacLeod » 04 Μαρ 2009 16:04

Η διαφορά είναι στο λειτουργικό (και στα panel στις οθόνες, καθώς από κάποια πράγματα που έχω διαβάσει, μάλλον οι οθόνες της apple, έχουν πρόβλημα με άλλα λειτουργικά). Το hardware είναι ακριβώς το ίδιο
Πλέον, ναι. Το Hardware ειναι ίδιο. Εχεις δίκιο σ αυτο.

Για την οθόνη πρωτη φορα το ακουω. σε Pro με 20αρα apple οθονη(κάρτα ATI HD 26xx),
ειχα σικοσει suse 9.3 και δεν είχε κανενα πρόβλημα.
παράθεση:

Ειδικά για αυτό, θα ήθελα μια τεκμηρίωση...
Τι τεκμιριωση? Πανε σε ενα καταστημα αντιπροσοπεια τηs apple στην Ελλάδα, να το δεις.
Δεν ακουγετε. Όταν δουλευει. Το mac mini πχ, εχει περίπου 18db θόριβο όταν δουλευει(Καπου στο apple.com το γράφει).
Αν έπιανα κι εγώ ένα pc με Mac OS, πόσο στοίχημα βάζετε ότι σε 1 μήνα θα κάνω t μηχάνημα να σέρνεται;
Διονυση, θα σε στιλω το G4 το δικο μου δώρο αν πάρω το καινουριο το mac mini.

[/b]

Άβαταρ μέλους
hik-hok
Reporter
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από hik-hok » 04 Μαρ 2009 16:29

για τους περισσότερους χρήστες ισχύει το: πάρτε ένα mac για να κάνετε ότι κάνατε παλαιότερα με το pc αλλά με πολύ ακριβότερο τρόπο
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
Connor MacLeod
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Connor MacLeod » 04 Μαρ 2009 16:31

Αμεσως εσυ. Να την πείς την κακία σου
:-)

Άβαταρ μέλους
deninho
Super Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από deninho » 04 Μαρ 2009 17:04

Connor MacLeod έγραψε:Τι τεκμιριωση? Πανε σε ενα καταστημα αντιπροσοπεια τηs apple στην Ελλάδα, να το δεις.
Δεν ακουγετε. Όταν δουλευει. Το mac mini πχ, εχει περίπου 18db θόριβο όταν δουλευει(Καπου στο apple.com το γράφει).
Δεν ήμουν αρκετά σαφής, λογικό να μπερδεύτηκες εδώ. Στο 50% αύξηση της παραγωγικότητας αναφερόμουν.

Κατά τα άλλα, όλα τα brand name pc (dell, HP, Apple, IBM/Lenovo, etc) είναι αθόρυβα :)

Άβαταρ μέλους
Connor MacLeod
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Connor MacLeod » 04 Μαρ 2009 17:14

το 50% αύξηση της παραγωγικότητας αναφερόμουν.
A! Ναι σ αυτο ουτε εγω το κατάλαβα!
:P

Μάλλον εννοει ότι δεν ξοδευει πλέον χρόνο για να "επιτηρει" τον Η/Υ.
Στα windows όλλο και θα ξοδεξεις χρόνο για registry scans, ανασυγρότηση, ψάξιμο για ιους και adaware. Εγω παλια, στα PC με windows, τις κυριακες τις αφιέρωνα σε αυτο το πράμα.(τώρα βαριέμαι, αλιως ακομα θα τ εκανα)
Μαλον κατι τετοιο εννοει, αλλα παλι 50% το θεωρω υπερβολη.
Κατά τα άλλα, όλα τα brand name pc (dell, HP, Apple, IBM/Lenovo, etc) είναι αθόρυβα
Μπα. μην το λες.
Στην Θεσνικη ειχαμε HP, και κανουν παραπάνω θοριβο απο το mini, Αλλα σαφως λιγοτερο απο ενα custom. (ιδικα απο AMD που έχω εγω, και το βράδυ αναγγαστικα το κατεβαζω με το speedfan που μ εδωσες)

Άβαταρ μέλους
paink1ller

Δημοσίευση από paink1ller » 04 Μαρ 2009 17:20

50% αυξηση λεει..
Πριν χρονια ναι ηταν καλυτεροι. Τωρα ειναι θεμα χρονου μεχρι να εχουν την τυχη των δεινοσαυρων. Δεν μπορει η Apple να ακολουθησει τις εξελιξεις σε hardware με το budget της.

Τεχνολογικα δεν ειναι ιδιοι οι MAC με τα PC. Τα mac ειναι 1-2χρονια πισω και ακριβοτερα.

Οσο για την μανια με τον θορυβο και αλλες ψυχωσεις δεν εχω να προσθεσω κατι. Υπαρχουν φαρμακα.

Εχω να δω μπλε οθονη και ιους στο pc μου χρονια. ΣΤΟΠ κλικινγ στο YES και ΟΚ στις σελιδες με πορνο και cracks. Επισης δεν χρησιμοποιεις τον internet explorer..

Στα XP κανεις ενα user account με περιορισμενα δικαιωματα και μετα μπορεις να αφησεις και το ανηψακι σου να παιξει οση ωρα θελει.

Παιρνεις PC γιατι οταν σου καει η καρτα γραφικων θα φωναξεις το παιδι του φιλου του ξαδερφου σου που ειναι 14χρονων να στο φτιαξει με κοστος μια πορτοκαλαδα(εργατικα).

Tα mac ειναι μονο για κουλτουριαριδες πια που θελουν να πουλαν μουρη σ'αυτους που δεν γνωριζουν και εντυπωσιαζονται απο τον μυθο που ειχαν δημιουργησει μια φορα και ενα καιρο τα mac.

Τα vista παντως ηταν τραγικη περιοδος στην ιστορια των PC αλλα λιγο που ασχοληθηκα με τα win7 καταλαβα οτι απλα ειναι τα Vista οπως τα ονειρευομασταν.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος paink1ller την 05 Μαρ 2009 21:57, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Ηobby: Shooting photons

Άβαταρ μέλους
gaucho
Honorary Member

Δημοσίευση από gaucho » 05 Μαρ 2009 13:27

Υπάρχει ο καλύτερος χρήστης και όχι απόλυτα ο καλύτερος υπολογιστής, Ο ντενίνιο ξέρει να χρησιμοποιεί άριστα 100% τα windows. Άλλος ξέρει να χρησιμοποιεί λιγότερο στο 70% τις δυνάτοτητες απο ίδιο πισι που θα είχε ο ντενίνιο. Είτε μακ είτε πισι άν δε είσαι καλός τι να το κάνεις.......;

Για ν ακρίνει κάποιος πρέπει να δουλέψει και με μακ και πισι.

paink1ller είπες βλακεία.

Άβαταρ μέλους
paink1ller

Δημοσίευση από paink1ller » 05 Μαρ 2009 14:16

Κοιτα μπορει να ηταν βλακεια αλλα μπορει να ειναι γυρισμενο το δικο σου μυαλο σε blakeiaMODE και να το βλεπει ετσι.

Αν διαφωνεις σε κατι απο αυτα που ειπα εδω ειμαστε.

Άβαταρ μέλους
gaucho
Honorary Member

Δημοσίευση από gaucho » 05 Μαρ 2009 14:39

paink1ller έγραψε: Στα XP κανεις ενα user account με περιορισμενα δικαιωματα και μετα μπορεις να αφησεις και το ανηψακι σου να παιξει οση ωρα θελει.

Παιρνεις PC γιατι οταν σου καει η καρτα γραφικων θα φωναξεις το παιδι του φιλου του ξαδερφου σου που ειναι 14χρονων να στο φτιαξει με κοστος μια πορτοκαλαδα(εργατικα).
Tα mac ειναι μονο για κουλτουριαριδες πια που θελουν να πουλαν μουρη σ'αυτους που δεν γνωριζουν και εντυπωσιαζονται απο τον μυθο που ειχαν δημιουργησει μια φορα και ενα καιρο τα mac.
.
Τα μακ δεν ειναι για παιχνίδια. Account κανεις στο μακ και υπάρχει ποιο πολύ ασφάλεια.

Άβαταρ μέλους
paink1ller

Δημοσίευση από paink1ller » 05 Μαρ 2009 15:44

α) Αυτο το παιδι ημουν εγω.

β) Προσφατα μιλαω με τον αδερφο μου και μου λεει "Ο ταδε φιλος μου πηρε MAC ! και ειναι χαρουμενος που δεν θα χαλασει ποτε! ".
Μαλιστα το ειπε με τετοιο τροπο που νομιζε οτι ο φιλος του πηρε υπολογιστη της NASA. Οταν του ειπα οτι δεν παιζει παιχνιδια με κοιταξε εκπληκτος. Το 90% των αν8ρωπων που θα ρωτησεις θα σου επιβεβαιωσουν αυτον τον μυθο. Σαν να τους λες Rolls-Royce !

Αnyway bottomline δινεις 1700Ε για να παρεις ενα core2duo στα 3GHz με 4GB ram, 24" monitor μια outdated VGA και 320GB σκληρο δισκο.
Με 700E-800(max)Ε φτιαχνεις PC συστημα με τις ιδιες δυνατοτητες και κανεις την δουλεια σου εξισου γρηγορα.
Και μονο το χιλιαρικο διαφορα τα λεει ολα πιστευω και δεν χρειαζεται να αρχισουμε να αναλυουμε μειονεκτηματα-πλεονεκτηματα.

Tωρα εβγαλε την καινουργια φουρνια MAC με τα παλια CPU παλι, νομιζω χωρις quad υποστηριξη για τα μικρα και με τους παλιους XEON ενω βγαινουν οι ι7-core. Mετα απο κανα 2 χρονια θα βγαλει αυτα που θα χαιρονται οι PC users τωρα.
Ααααμα υπαρχει Apple τοτε γιατι μαντευω οτι εχει καρκινο ο Steve.

Άβαταρ μέλους
Aflex

Δημοσίευση από Aflex » 05 Μαρ 2009 17:06

Το θέμα τραβάει μακριά ρε παίδες. Προφανώς καμία από τις δύο "παρατάξεις" δε φένεται να κάνει συμβιβασμούς.

Διαφωνώ με τις ακρότητες όμως. Ειδικά όταν για να υποστηρίξουμε το αγαπημένο μας λειτουργικό χρησιμοποιούμε άκαιρα παραδείγματα.

Ίσως είμαι από τους λίγους που πέρνουν ουδέτερη στάση πάνω στο θέμα. Windows ή Mac, το κάθε ένα έχει τα χαρακτηριστικά του. Δυστυχώς, ακόμα δεν υπάρχει εμφανής διαφορά στην ποιότητα και στην δύναμη των δύο αυτών υπολογιστών.

Ίσως σε μερικά χρόνια αυτό που λες paink1ller να ισχύει, αλλά προς το παρόν μου φένεται κάπως εξτρεμιστικό. Όπως έχει ήδη αποδείξει, το budget δεν είναι το παν. Επιπλέον, δεν είναι λίγοι αυτοί που θέλουν ένα όμορφο-γερό-ήσυχο-ασφαλή-γρήγορο laptop ή υπολογιστή. Μέχρι στιγμής, η apple έχει προβάδισμα.

Ο καιρός θα δείξει...

Άβαταρ μέλους
paink1ller

Δημοσίευση από paink1ller » 05 Μαρ 2009 18:41

Ναι ρε συ Aflex ουτε εγω ειμαι φανατικος Windows αλλα ειμαι πραγματιστης. Βαλε linux στο PC αν θες.
Aflex έγραψε: Windows ή Mac, το κάθε ένα έχει τα χαρακτηριστικά του. Δυστυχώς, ακόμα δεν υπάρχει εμφανής διαφορά στην ποιότητα και στην δύναμη των δύο αυτών υπολογιστών.
Seriously τωρα?

Δες τις συνθεσεις που παραθεσε ο Connor.
MAC $2199
3.06 GHz core2duo
4GB RAM
NVIDIA GeForce GT 130
1TB HD

και με 1900$ παιρνεις ενα i7 PC με ιδιο δισκο, περισσοτερη μνημη, ιδιο μονιτορ και highend καρτα γραφικων.
Αμα προσθεσεις σ'αυτο και την καθημερινη πραγματικοτητα οπου η πλειοψηφια των PC στην Ελλαδα τρεχει πειρατικο λογισμικο τι καθομαστε να συζητησουμε..

Aντιλαμβανομαστε καθολου την διαφορα στην επεξεργαστικη δυναμη αυτων των δυο συστηματων?
Aflex έγραψε:. Όπως έχει ήδη αποδείξει, το budget δεν είναι το παν. Επιπλέον, δεν είναι λίγοι αυτοί που θέλουν ένα όμορφο-γερό-ήσυχο-ασφαλή-γρήγορο laptop ή υπολογιστή. Μέχρι στιγμής, η apple έχει προβάδισμα.
Ομορφο ναι, γερο ισως, ασφαλη ναι(αν και δεν ειμαστε πια στην εποχη των win98), ακριβοτερο ναι, ταχυτερο οχι.

Αμα σου σεταρει καποιος τα windows σωστα και σου δειξει τι πρεπει να κανεις και τι οχι κατα πασα πιθανοτητα δεν θα αντιμετωπισεις προβλημα.

Y.Γ "Tα POWERPC τα θαυμαζα αλλα δυστυχως πια η Apple φανταζει στο μυαλο μου σαν πληγωμενο πυροβολιμενο ελαφακι που προσπαθει να κρατηθει στην ζωη." :-?

Άβαταρ μέλους
Aflex

Δημοσίευση από Aflex » 05 Μαρ 2009 18:51

Στην τιμή των mac περιλαμβάνεται πάντα και το κομψό design μαζί με το γερό κάλυμα. Κάπως δικαιολογείται έτσι η τιμή...

Απάντηση

Επιστροφή στο “Mac & MacBook”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες