Σχετικά με τα xxx.co.gr

ότι θέλουμε να ρωτήσουμε και να μάθουμε για τα domains στην Ελλάδα και στον κόσμο.

Συντονιστής: Super-Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Rapid-eraser
WebDev Moderator
Επικοινωνία:

Σχετικά με τα xxx.co.gr

Δημοσίευση από Rapid-eraser » 04 Μαρ 2009 23:56

Επειδή γενικά εδώ στο Freestuff.gr προτιμάμε της καθαρές εξηγήσεις θα ήθελα να θέσω επί τάπητος ένα θέμα που με προβληματίζει εδώ και καιρό.

Στην περιοχή "Πωλήσεις Domain" έχουν εμφανιστεί προσφορές για domains με κατάληξη .co.gr
Το παιχνίδι είναι γνώριμο καθώς παραπέμπει σε domains τύπου xxx.co.uk .

Εμένα δεν με ενοχλεί η προσφορά την στιγμή που υπάρχει ζήτηση αλλά θα πρότινα επίσημα
να τροποποιηθεί το template των εγγραφών ώστε να αναφέρεται ότι πρόκειται για sub domain και όχι για εκχώρηση του domain σε κάποιο νόμιμο κάτοχο.

Από την ΕΕΤΤ για το TLD (Top Level Domain) του .GR ορίζεται πως μόνο τα .com.gr , .net.gr , .gov.gr και .edu.gr είναι τα μόνα primary domains που εκχωρούνται από το second level του primary domain level.

Προφανώς κάθε άλλος τύπος domain name δεν εκχωρείται από την ΕΕΤΤ αλλά από ιδιώτες και προφανώς δεν υπάρχει η νομική κάλυψη που παρέχεται για τα domains που εκχωρούνται άμεσα από την ΕΕΤΤ.

Για να ξεκαθαριστεί το θέμα τα domains τύπου xxx.co.gr διαχειρίζονται από κάποιο ιδιώτη που δεν είναι σίγουρα η ΕΕΤΤ και αυτό σημαίνει ότι μπορεί να το χρησιμοποιήσει όπως αυτός θέλει.

Τώρα το πρόβλημα δεν είναι ότι κάποιος θέλει/μπορεί να πραγματευτεί ένα subdomain αλλά το ότι πρέπει να φαίνεται ξεκάθαρα στην φόρμα ότι αυτό πρόκειται για subdomain
και προφανώς ότι ο ίδιος έχει ή δεν έχει την γενική διαχείριση του domain.
Cu, Rapid-eraser, Tα αγαθά copies κτώνται.
Love is like oxygen, You get too much you get too high
Not enough and you're gonna die, Love gets you high

Άβαταρ μέλους
cordis
Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO
Επικοινωνία:

Σχετικά με τα xxx.co.gr

Δημοσίευση από cordis » 05 Μαρ 2009 00:10

ίσως με κάποιο post σαν ανακοίνωση στην περιοχή.

- Τα Domain .com, .net, .org διαχειρίζονται από την ICCAN
- Τα country domains από τις χώρες τους.
- τα Domain .gr , .com.gr , .net.gr , .gov.gr και .edu.gr είναι τα μόνα primary domains και διαχειρίζονται από την ΕΕΤΤ.
- τα domain co.gr από την Inet Hellas

υπάρχει και άλλη σχετική συζήτηση: Κουβέντα περί co.gr
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

Άβαταρ μέλους
gvard
Honorary Member
Επικοινωνία:

Σχετικά με τα xxx.co.gr

Δημοσίευση από gvard » 05 Μαρ 2009 01:02

Καλησπέρα,
cordis έγραψε: - τα domain co.gr από την Inet Hellas
Δεν υπάρχουν domains co.gr, μόνο subdomains (το co.gr είναι domain και όχι tld, εξάλλου και εσύ λες .com.gr, .net.gr (βάζεις τελεία πριν το tld) ενώ για το co.gr δεν λες .co.gr ;)

Μπορείτε να δείτε σχετική ανακοίνωση της ΕΕΤΤ στο http://www.eett.gr/nopencms/export/site ... s_Info.pdf , την προσοχή σας σε αυτό το οποίο λένε με έντονα υπογραμμισμένα γράμματα στη 2η σελίδα, καθώς και οτι αναφέρουν πως στην Ελλάδα υπάρχει ένα Μητρώο κάτω από το .gr (.gr, .com.gr, .net.gr, .org.gr, otidipote.gr, freestuff.gr ολα υπάγονται σε ΕΝΑ Μητρώο).
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος gvard την 05 Μαρ 2009 01:09, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Με εκτίμηση,
Γιώργος Βαρδίκος
Φιλοξενία ιστοσελίδων - Cloud Servers στην Ελλάδα

Άβαταρ μέλους
cordis
Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO
Επικοινωνία:

Σχετικά με τα xxx.co.gr

Δημοσίευση από cordis » 05 Μαρ 2009 01:08

gvard έγραψε:Δεν υπάρχουν domains co.gr, μόνο subdomains (το co.gr είναι domain και όχι tld
domain το είπα κι εγώ δε το είπα tld
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

Άβαταρ μέλους
gvard
Honorary Member
Επικοινωνία:

Σχετικά με τα xxx.co.gr

Δημοσίευση από gvard » 05 Μαρ 2009 01:12

Αναφέρεις "Tα domain co.gr" ενώ το σωστό είναι "Τα subdomain co.gr", καθώς domain θεωρείται κάτι που είναι μεταβλητό κάτω από το .gr σε πρώτο επίπεδο ή από το .com.gr .net.org .org.gr edu.gr gov.gr σε δεύτερο επίπεδο (και μόνο σε αυτά)
Με εκτίμηση,
Γιώργος Βαρδίκος

Άβαταρ μέλους
KGP
Honorary Member

Σχετικά με τα xxx.co.gr

Δημοσίευση από KGP » 05 Μαρ 2009 02:01

re seis -pros ola ta atoma pou ergazontai stin hyperhosting- to provlima sas pio einai?

afiste ta "masalia" pou lene sto chorio mou (rotiste ton dimsis ti simenei -se periptosi pou den kserete-...apo to idio chorio einai) kai mpeite kateuthian sto "noima" na katalavenoume kai emeis ti "paizete"...
*Στην Ελλάδα δεν χρειάζεται να σκέφτεσαι...χάνεις πολύτιμο χρόνο!
*"The power of accurate observation is frequently called cynicism by those who don't have it." -George Bernard Shaw (1856-1950)
*The purpose of argument should not be victory, but progress.

Άβαταρ μέλους
fiskilis
Honorary Member
Επικοινωνία:

Σχετικά με τα xxx.co.gr

Δημοσίευση από fiskilis » 05 Μαρ 2009 06:58

Επειδή σε μένα αναφέρεται η συζήτηση απλά να ενημερώσω οτι τα συγκεκριμένα Domains co.gr είναι πλέον δεκτά απο το SEDO.COM να μπορούν κανονικά να γίνονται διαπραγματεύσιμα προς πλειστηριασμό

και έχουν την ίδια αξία οπως τα .com.gr, .net.gr, .org.gr,
H Telia CO είναι ο εξουσιοδοτημένος, αποκλειστικός Κύριος Καταχωρητής του co.gr, έχοντας υπογράψει σχετική Σύμβαση Συνεργασίας με την Inet Hellas. Η Inet Hellas είναι νόμιμος ιδιοκτήτης του Εθνικού και του Κοινοτικού Σήματος co, καθώς και του Ονόματος Χώρου co.gr.

Σύμφωνα με τις διατάξεις της υπ΄αρίθμ. 351/76 - ΦΕΚ 717Β - 27.5.2005 (Άρθρο 5) Απόφασης της Εθνικής Επιτροπής Τηλεπικοινωνιών και Ταχυδρομείων (ΕΕΤΤ), κάθε ιδιοκτήτης Ονόματος Χώρου με κατάληξη .gr, μπορεί να καταχωρεί για τρίτους Ονόματα Χώρου πίσω από το δικό του Όνομα Χώρου.

Ως εκ τούτου, η Inet Hellas, βάσει της παραπάνω κοινοτικής πράξης, και σύμφωνα με τους όρους της Γενικής ’δειας που κατέχει από την ΕΕΤΤ (Α.Μ. 01-253) για τους κωδικούς δραστηριοτήτων Α0701, Α0901 & Α1002, έχει το νόμιμο δικαίωμα να διαθέτει Ονόματα Χώρου στο διαδίκτυο της μορφής www.onoma.co.gr, είναι δηλαδή το Μητρώο Ονομάτων Χώρου με κατάληξη co.gr.

http://www.co.gr/index.php?co=faq

Άβαταρ μέλους
gvard
Honorary Member
Επικοινωνία:

Σχετικά με τα xxx.co.gr

Δημοσίευση από gvard » 05 Μαρ 2009 09:11

Καλημέρα,
fiskilis έγραψε:Επειδή σε μένα αναφέρεται η συζήτηση απλά να ενημερώσω οτι τα συγκεκριμένα Domains co.gr είναι πλέον δεκτά απο το SEDO.COM να μπορούν κανονικά να γίνονται διαπραγματεύσιμα προς πλειστηριασμό
...δηλαδή αν κατάλαβα καλά σκοπός των subdomains co.gr για εσένα είναι να τα κατοχυρώσει κάποιος και να τα πουλήσει (κάτι που δεν επιτρέπεται από τον κανονισμό αν πρόκειται για κακοπιστία), ή το Sedo είναι κάποιος ελεγκτικός οργανισμός για τα ονόματα που δεν γνωρίζω και το οτι δέχεται co.gr subdomains για πούλημα είναι απόδειξη οτι έχουν ίδια αξία με τα ελληνικά tld; Επίσης σχετικά με την ανακοίνωση της Inet Hellas ΕΠΕ που αναφέρει οτι είναι το "μητρώο ονομάτων για το co.gr", να αναφέρω ξανά οτι η ΕΕΤΤ, ο μοναδικός υπεύθυνος βάσει της ελληνικής νομοθεσίας (εκτός αν λειτουργούμε κάτω από νομοθεσία άλλου κράτους) βγαίνει και λέει οτι υπάρχει μόνο ένα μητρώο το οποίο με την τρέχουσα σύμβαση (η οποία λήγει σε λίγους μήνες) είναι το ΙΠ-ΙΤΕ.
Με εκτίμηση,
Γιώργος Βαρδίκος

Άβαταρ μέλους
fiskilis
Honorary Member
Επικοινωνία:

Σχετικά με τα xxx.co.gr

Δημοσίευση από fiskilis » 05 Μαρ 2009 10:02

gvard έγραψε:...δηλαδή αν κατάλαβα καλά σκοπός των subdomains co.gr για εσένα είναι να τα κατοχυρώσει κάποιος και να τα πουλήσει (κάτι που δεν επιτρέπεται από τον κανονισμό αν πρόκειται για κακοπιστία), ή το Sedo είναι κάποιος ελεγκτικός οργανισμός για τα ονόματα που δεν γνωρίζω και το οτι δέχεται co.gr subdomains για πούλημα είναι απόδειξη οτι έχουν ίδια αξία με τα ελληνικά tld;.

Να το πούμε και παλι τα .co.gr ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ subdomains
Είναι γνώμη σου και σεβαστή αλλά μέχρι εκεί καθώς κάθε παρακάτω απαξίωση μιας
επιχειρηματικής δραστηριότητας μπορεί να έχει και ποινική αντιμετώπιση
απο κάθε ενδιαφερόμενο ( Inet Hellas , Teliaco )

Όλα τα Domain .co.gr που έχω βάλει για πώληση δεν μπορούν να χαρακτηριστούν
ως κακόπιστα καθώς δεν είναι Brand Names αλλά γενικοί όροι περιγραφικοί

Αν έκανες απλά τον κόπο να δεις μερικά από αυτά που έχω βάλει ότι είναι ήδη στο Sedo
ίσως να μην αμφισβητούσες οτι τα δέχεται προς διαπραγμάτευση

http://www.trapeza.co.gr
http://www.sxeseis.co.gr
http://www.radiofono.co.gr
http://www.efimerida.co.gr
http://www.tileorasi.co.gr
http://www.nea.co.gr
http://www.210.co.gr
http://www.mymail.co.gr

Άβαταρ μέλους
Rapid-eraser
WebDev Moderator
Επικοινωνία:

Σχετικά με τα xxx.co.gr

Δημοσίευση από Rapid-eraser » 05 Μαρ 2009 10:15

Όποιος έχει την μύγα μυγάζεται και την σφύκα σφύγκεται, λένε στο χωριό μου.

1-2 πραγματάκια που πρέπει να ξέρει κάποιος που αγοράζει/πουλάει xxx.co.gr

Τα sudomains αυτού του τύπου ορίζονται ως third level άρα εμπίπτουν στην σχετική νομοθεσία, που πρέπει να ακολουθούν την γενική ονοματοθεσία του second level,
αυτό σημαίνει πως αν το rapid.gr γίνει register και έχει ήδη
απορριφθεί από την ΕΕΤΤ εξαιτίας των στον Κανονισμό προβλεπομένων λόγων τότε το rapid.co.gr θα πρέπει να ακολουθήσει την ίδια μοίρα ακόμα και πρόκειται για third level που δεν εκχωρείτε άμεσα από την EETT.

Επίσης όπως ο διαχειριστής του third level domain είναι υποχρεωμένος να ενημερώνει εγγραφάφoς τον εκχωρούμενο για τα δικαιώματα του στο xxx . third level domain,
κατά αντιστοιχία θα πρέπει και μέσα από το Freestuff στην αντίστοιχη περίπτωση να εμφανίζονται αυτά τα δικέωματα (καθώς ναι μεν μερικά απορρέουν από την σχετική νομοθεσία άλλα προφανώς κάποια έχουν θεσπιστεί από τον ιδιωτικό φορέα που έχει αναλάβει την διαχείριση του)

Δεν κρίνω το αν πρέπει ή όχι να (μετα)πουλήσει ένα subdomain του co.gr αυτό που ρώτησα είναι αν πρέπει να κρύβουμε επιμελώς ότι το subdomain που πάμε να αγοράσουμε/πουλήσουμε δεν είναι second level (ή third level με μεταβλητό στοιχείο μόνο αυτό του τρίτου επιπέδου) αλλά subdomain ενός second level που έχει εκχωρηθεί νόμιμα από την ΕΕΤΤ σε κάποιο ιδιωτικό φορέα και κατά συνέπεια δεν μας διασφαλίζει.

Α και κάτι τελευταίο ... το co.gr είναι εκχωρημένο σε ιδιώτη και δεν είναι άμεσα διαχειριζόμενο από την ΕΕΤΤ άρα κάθε level μετά το co.gr πρόκειται για subdomain του co.gr και δεν γίνεται εκχώρηση αλλά παραχώρηση διαχείρισης από το νόμιμο κάτοχο του domain προς τους συμβαλλόμενους με αυτόν.
Cu, Rapid-eraser, Tα αγαθά copies κτώνται.
Love is like oxygen, You get too much you get too high
Not enough and you're gonna die, Love gets you high

Άβαταρ μέλους
gvard
Honorary Member
Επικοινωνία:

Σχετικά με τα xxx.co.gr

Δημοσίευση από gvard » 05 Μαρ 2009 10:25

Βρε Αγγελε, είπα εγώ οτι το Sedo δεν τα δέχεται προς πώληση; Αυτό το οποίο ρώτησα είναι οτι "οκ, τα δέχεται. ε, και; Το Sedo είναι κάποιος ελεγκτικός οργανισμός οπότε το οτι τα δέχεται τα κάνει ισότιμα με τα .gr";

Οσο για το αν είναι subdomains ή όχι, από τη στιγμή που έχει κατοχυρωθεί στην ΕΕΤΤ το domain co.gr νόμιμα, τότε μπορεί ο οποιοσδήποτε βάσει του κανονισμού στον οποίο υπάγεται η κατοχύρωση (φεκ 717-β-2005) να δημιουργεί subdomains. otidipote.hyperhosting.gr είναι subdomain, γιατί το otidipote.co.gr να μην είναι subdomain από τη στιγμή που το ελληνικό κράτος λέει οτι τα επίσημα tld είναι .gr .com.gr .net.gr .org.gr .edu.gr .gov.gr; Δεν αναφέρει πουθενά το co.gr σαν επίσημο tld.

Επίσης επειδή αναφέρεις οτι κάνω απαξίωση μίας επαγγελματικής δραστηριότητας, σε καμία περίπτωση κάποιο μήνυμα μου δεν το κάνει αυτό καθώς αυτό το οποίο αναφέρω είναι οτι βάσει της ελληνικής νομοθεσίας υπάρχει ένα Μητρώο ονομάτων για τα .gr (οοοοολα τα .gr) και οτι ο,τιδήποτε δεν παρέχει αυτό το Μητρώο είναι subdomain. Απλά πράγματα, τα οποία στην ουσία είναι αυτά που λέει η ΕΕΤΤ στην ανακοίνωση της. Είμαι εδώ για οποιαδήποτε κατηγορία ή διευκρίνηση σε αυτά που λέω, πάντα υπογράφω με ονοματεπώνυμο και ποτέ δεν κρύφτηκα πίσω από ένα ψευδώνυμο.

Ευχαριστώ.
Με εκτίμηση,
Γιώργος Βαρδίκος

Άβαταρ μέλους
fiskilis
Honorary Member
Επικοινωνία:

Σχετικά με τα xxx.co.gr

Δημοσίευση από fiskilis » 05 Μαρ 2009 10:37

gvard έγραψε:Επίσης επειδή αναφέρεις οτι κάνω απαξίωση μίας επαγγελματικής δραστηριότητας, σε καμία περίπτωση κάποιο μήνυμα μου δεν το κάνει αυτό καθώς αυτό το οποίο αναφέρω είναι οτι βάσει της ελληνικής νομοθεσίας υπάρχει ένα Μητρώο ονομάτων για τα .gr (οοοοολα τα .gr) και οτι ο,τιδήποτε δεν παρέχει αυτό το Μητρώο είναι subdomain. Απλά πράγματα, τα οποία στην ουσία είναι αυτά που λέει η ΕΕΤΤ στην ανακοίνωση της. Είμαι εδώ για οποιαδήποτε κατηγορία ή διευκρίνηση σε αυτά που λέω, πάντα υπογράφω με ονοματεπώνυμο και ποτέ δεν κρύφτηκα πίσω από ένα ψευδώνυμο.

Ευχαριστώ.

Kαι πάνω από την ΕΕΤΤ υπάρχουν και οι Ευρωπαϊκοί Κανόνες που όλοι τους είναι υποχρεωμένοι να ακολουθούν!

Αυτό που δεν θυμάμαι είναι αν το ΙΤΕ έχει πληρώσει ( αυτοί νομίζω οτι είναι ) το πρόστιμο που του έχει επιδικαστεί σε σχέση με την αντιδικία της με την .co.gr !!!

Ούτε το δικό μου username είναι ψευδώνυμο για όσους με ξέρουν από κοντά η μακριά η από κάθε άλλη συναλλαγή μαζί μου

Τώρα όσο για την απαξίωση επαγγελματικής δραστηριότητας άλλοι είναι που θα το αξιολογήσουν, δηλαδή όσοι έχουν έννομο συμφέρον από την διάθεση του Domain .co.gr με νόμιμους και αποδεκτούς κανόνες από τους κατάλληλους οργανισμούς

Άβαταρ μέλους
gvard
Honorary Member
Επικοινωνία:

Σχετικά με τα xxx.co.gr

Δημοσίευση από gvard » 05 Μαρ 2009 10:44

Καλημέρα,
fiskilis έγραψε:Kαι πάνω από την ΕΕΤΤ υπάρχουν και οι Ευρωπαϊκοί Κανόνες που όλοι τους είναι υποχρεωμένοι να ακολουθούν!
http://www.iana.org/domains/root/db/gr.html

Από εδώ φαίνεται στο iana.org (το root level) ποιος έχει το .gr. Βλέπω να υπάρχει ένα Μητρώο.
fiskilis έγραψε:Αυτό που δεν θυμάμαι είναι αν το ΙΤΕ έχει πληρώσει ( αυτοί νομίζω οτι είναι ) το πρόστιμο που του έχει επιδικαστεί σε σχέση με την αντιδικία της με την .co.gr !!!
Η συγκεκριμένη αντιδικία (για την οποία έχω δηλώσει την θέση μου υπέρ του co.gr) δεν εχει σχέση με το αν παρέχει domains ή subdomains.
fiskilis έγραψε:Ούτε το δικό μου username είναι ψευδώνυμο για όσους με ξέρουν από κοντά η μακριά η από κάθε άλλη συναλλαγή μαζί μου
Ουδέποτε το γύρισα προς εσένα σε αυτό το thread, ούτε ανέφερα οτι τα subdomains που εχεις κατοχυρώσει είναι κακόπιστα
fiskilis έγραψε:Τώρα όσο για την απαξίωση επαγγελματικής δραστηριότητας άλλοι είναι που θα το αξιολογήσουν, δηλαδή όσοι έχουν έννομο συμφέρον από την διάθεση του Domain .co.gr με νόμιμους και αποδεκτούς κανόνες από τους κατάλληλους οργανισμούς
Ακριβώς. Ασε το λοιπόν να το αξιολογήσουν αυτοί οι οποίοι έχουν το όνομα και μην εμπλέκεσαι. Εγώ πιστεύω οτι δεν εχω γράψει κάτι διαφορετικό από αυτό που ισχύει, οτι δηλαδή παρέχουν subdomains.
Με εκτίμηση,
Γιώργος Βαρδίκος

Άβαταρ μέλους
fiskilis
Honorary Member
Επικοινωνία:

Σχετικά με τα xxx.co.gr

Δημοσίευση από fiskilis » 05 Μαρ 2009 11:48

gvard έγραψε:Ακριβώς. Ασε το λοιπόν να το αξιολογήσουν αυτοί οι οποίοι έχουν το όνομα και μην εμπλέκεσαι. Εγώ πιστεύω οτι δεν εχω γράψει κάτι διαφορετικό από αυτό που ισχύει, οτι δηλαδή παρέχουν subdomains.
Απο την στιγμη που αυτο το θεμα εχει εμενα στοχο ( σε συνεχεια την .co.gr ) πρεπει να απαντησω

λοιπον επειδη παω Δαφνη για το Βιβλιο του lunar τα λεμε μετα

Άβαταρ μέλους
fiskilis
Honorary Member
Επικοινωνία:

Σχετικά με τα xxx.co.gr

Δημοσίευση από fiskilis » 05 Μαρ 2009 14:18

KGP έγραψε:re seis -pros ola ta atoma pou ergazontai stin hyperhosting- to provlima sas pio einai?

Τελικά αυτό εδώ δεν το απάντησε κανείς !
Και σε ποια άτομα από αυτό το Post αναφέρεται ο KGP ??

Απάντηση

Επιστροφή στο “Domains - γενικά”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες