προβλημα με το παλιο μου λαπτοπ

Σχετικά με όλα τα Laptop, Netbook και Tablet PCs

Συντονιστές: Super-Moderators, Software & Hardware Moderators

Απάντηση
barrcode

Δημοσίευση από barrcode » 05 Μαρ 2009 03:07

Καλησπερα, εχω το εξης προβλημα...
Το παλιο μου λαπτοπ αυτη τη στιγμη αμα το δει κανεις θα αναρωτιεται πως δουλευει καν,εχει φαει αρκετες μπουνιες (απο νευρα που ειχα παλαιοτερα νε παιχνιδια κλπ :roll: ) το πηγα σε τεχνικο και μου ειπε οτι πρεπει να αφαιρεθει το πληκτρολογιο γιατι πιεζει την μητρικη με αποτελεσμα να μην ανοιγει,η ο οθονη του εχει βγει και απλα κρεμεται.Τελος παντων με λιγα αυτο που θελω να πω ειναι το pc ανοιγει κανονικοτατα τωρα παρολο τα χιλια προβληματα του,απλα το μονο που δεν καταλαβαινω ειναι γιατι οταν παω π.χ να παιξω ενα game ή να τρεξω ενα προγραμμα(μετατροπη ταινιων απο avi σε dvd) ή ε ακομα και flash games στο ιντερνετ μου κλεινει μονο του?
Παλαιοτερα οταν ηταν στα καλα του επαιζα αρκετα καλα ακομα και World of warcraft και τωρα ακομα το warcraft to απλο να ανοιξω κλεινει.....Δεν καταλαβαινω....
Οκ θα μου πειτε οτι το εχω γ..... το μηχανημα αλλα πως γινεται να ανοιγει ολα οκ και μολις του βαζω κατι να κανει κλεινει ετσι ξαφνικα?
Αμα ηταν χαλασμενη η καρτα γραφικων ή οτιδηποτε αλλο θα ανοιγε ????Μηπως πρεπει να κανω κατι αλλο?Εχει κανεις καμια ιδεα?

Ευχαριστω πολυ

Άβαταρ μέλους
DGeorge
Honorary Member

Δημοσίευση από DGeorge » 05 Μαρ 2009 09:54

Καλημέρα σου και καλωσόρισες στην παρέα του FreeStuff.
Πάγια -πλέον- αρχή μου είναι: Τίποτα δεν είναι για πέταμα, εφόσον (είτε με τον έναν, είτε με τον άλλο τρόπο) μπορεί να προσφέρει! Συνεπώς, σε πρώτη φάση... Ψυχραιμία :D
Θα βοηθούσε πολύ αν μας έδινες περισσότερες πληροφορίες όπως:
1. Λειτουργικό Σύστημα, και Έκδοση
2. Συνολική Χωρητικότητα Δίσκου και Ελεύθερη Χωρητικότητα Δίσκου
3. Μνήμη RAM
4. Με τι τρόπο βγαίνεις στο Internet (υπάρχει on-board modem στο laptop, ή έχεις κάποιο εξωτερικό -κι αν ΝΑΙ- τι είναι αυτό;)
5. Ταυτότητα (Εταιρεία, Μοντέλο κλπ) του Laptop
Προσωπικά δεν πιστεύω ότι -όπως γράφεις- "έχεις γ..... το μηχανημα"!!! Ίσως απλώς έχει γεμίσει ο δίσκος, από διάφορα, σε τέτοιο βαθμό ώστε οι 'εικονικές-προσωρινές μνήμες' των XP (που φαντάζομαι ότι έχεις) να μην έχουν αρκετό χώρο για να αναπτυχθούν. Έτσι αυτές (οι 'εικονικές-προσωρινές μνήμες') σε παιχνίδια, όπου καλούνται να 'γράψουν' στον δίσκο -γύρευε τι όγκο- προσωρινών δεδομένων, είναι αρκετά πιθανό να 'ρίχνουν' το σύστημα, μη βρίσκοντας τον απαιτούμενο χώρο.
Ίσως χρειάζεται -πλέον- απλώς μεγαλύτερο δίσκο, ή RAM, ή και τα δύο :wink:
Υπάρχουν αρκετές~πολλές παράμετροι που μπορούν να προκαλούν το κλείσιμο.
barrcode έγραψε:... Παλαιότερα όταν ήταν στα καλά του έπαιζα αρκετά καλά ακόμα και World of warcraft και τώρα ακόμα το warcraft to απλο να ανοίξω κλείνει...
Επειδή έχω σχετικά~ως βαθειά μεσάνυχτα από παιχνίδια, αυτά που αναφέρεις, τα έπαιζες on-line στο Internet, ή τα εγκαθιστούσες και τα έπαιζες locally;

'Κατέβασε' από κάποιον φίλο σου, από το Internet, κάποια δοκιμαστική έκδοση μίας εφαρμογής είτε Γραφείου (πχ OpenOffice), είτε επεξεργασίας εικόνας, είτε ακόμα κι ένα ΒΑΡΥ παιχνίδι (χωρίς ανάγκη σύνδεσης με Internet). Εγκατάστησέ την στο Laptop σου και πες μας τι έγινε.
barrcode έγραψε:...Τέλος πάντων με λίγα λόγια αυτό που θέλω να πω είναι ότι το pc ανοίγει κανονικότατα...
Offtopic: Το μηχάνημα είναι Laptop! Είναι PCδοειδές, αλλά ΟΧΙ PC!! Μην μπερδεύουμε τ'αυγά με τα κοφίνια :D :D /Offtopic
Δώσε μας τις πληροφορίες που σου ζητώ στην αρχή
Κάνε τις δοκιμές που σου προτείνω
Ενημέρωσέ μας για τ'αποτελέσματα... Κι εδώ είμαστε κι εμείς
Υπομονή, & καλά κουράγια! :pint: :pint:
PC-Ponemenos
Εικόνα

barrcode

Δημοσίευση από barrcode » 05 Μαρ 2009 12:31

Λοιπον, καταρχην ευχαριστω πολυ που ασχοληθηκες με το θεμα μου. Το λαπτοπ μου εχει πανω 3γιγα επεξεργαστη 1 γιγα ραμ( οχι απο μαμα) η καρτα γραφικων του δεν ειναι καλη.μια 64ασα ατι αν δεν κανω λαθος. Ο σκληρος μου ειχε προβλημα και απο 40 γιγα που ηταν αναγκαστηκα να τον δηλωσω 30 οταν εκανα φορματ γιατι αλλιως κολουσε η διαδικασια.εχω τωρα 20γιγα ελευθερο χωρο.windows xp εχω home.internet μπαινω με router ενα siemens εχω 24αρα forthnet και το λαπτοπ ειναι hp pavillion μοντελο ειναι λογικα ζ5000 κατι τετοιο.
Ξερω τις δυνατοτιτες του λαπτοπ μου και σου υπενθυμιζω οτι παλαια οταν ηταν στα καλα του δεν ειχε τετοια προβληματα οποτε το επαθε μετα απο τα μπουκετακια που του ριξα ¨)

Άβαταρ μέλους
DGeorge
Honorary Member

Δημοσίευση από DGeorge » 06 Μαρ 2009 09:57

barrcode έγραψε:Λοιπον, καταρχην ευχαριστω πολυ που ασχοληθηκες με το θεμα μου...
Ξανά Καλημέρα σου :D :D
Αυτό που αναφέρεις, είναι ένα 'συνήθειο' (σε κάποια φάση γίνεται και 'εθισμός' :D :D ), στην παρέα του Freestuff.
Εξακολουθώ να επιμένω (ίσως γιατί δεν κατάλαβα καλά): Βάλε του (εγκατάστησε) κάποιο 'βαρύ' παιχνίδι, έτσι ώστε να μην χρειάζεται Internet για να παίξεις!
Αν παίζει καλά locally, κάτι μυρίζει είτε με το ρούτερ, είτε με τη Forthnet (ΜΗΝ ΤΟ ΚΟΒΕΙΣ...ΜΗΝ ΤΟ ΚΟΒΕΙΣ :D :D :D :D )
Αν δεν παίζει καλά ούτε locally, όντως κουβεντιάζουμε για κάποιο πρόβλημα του laptop. Φίλε μου, αν πιεζόταν η motherboard όπως σου είπε ο 'τεχνικός', ΠΩΣ τα καταφέρνουν να ανέβουν τα WINDOWS :question: :question: ( :P Εύλογον ερώτημα... Απάντησις ΚΑΜΜΙΑ :hammer: )
Αν ενδιαφέρεσαι να 'παιδευτείς' ψάχνοντας βήμα-βήμα για να βρεις τι φταίει, σου εγγυώμαι ότι θα κερδίσεις πείρα ισχυρή για παρόμοιες καταστάσεις στο μέλλον.
Εξακολουθούμε να περιμένουμε νέα σου :D :D
PC-Ponemenos
Εικόνα

barrcode

Δημοσίευση από barrcode » 06 Μαρ 2009 13:22

δοκιμασα σημερα να εγκαταστησω ενα παιχνιδι to fm 2008 το οποιο δεν ειναι ιδιαιτερα βαρυ και ειναι single player και παλι εκλεισε η *αρκουδίτσα* ¨(....
Το pc μου αμα δεν εβγαζα το πληκτρολογιο του δεν θα ανοιγε.Εχω ενα αλλο τωρα με usb.
Οσο για προγραμμα που μου ειχες πει να δοκιμασω ,δοκιμασα το comvertxtodvd 3 και εκλεισε παλι.
Στο aviaddxsubs δεν εκλεισε αλλα ειναι τοσο ελαφρυ που δεν θελει καν install.
Ειμαι σιγουρος οτι δεν φταιει το ιντερνετ

Άβαταρ μέλους
DGeorge
Honorary Member

Δημοσίευση από DGeorge » 06 Μαρ 2009 15:09

Θαύμα!!!! Οι πληροφορίες σου είναι πολυτιμότατες! Δοκίμασε, τώρα την εγκατάσταση, TRIAL, μίας εφαρμογής Γραφείου (τύπου Office) σε TRIAL έκδοση, και ΟΧΙ όλη (δηλαδή π.χ. μόνο τον Κειμενογράφο).
Δούλεψέ το και πες μου.
Απ'ό,τι κατάλαβες, κατεβάζουμε δραστικά τις απαιτήσεις από την Κάρτα Γραφικών, τη RAM (Physical καιVirtual), ίσως ακόμα κι από την ίδια τη CPU.
Π.χ. Δες αν σου ανοίγει το WORDPAD των XP, καθώς ακόμα και τη χαζοεφαρμογούλα που έχουν (PAINT νομίζω) για επεξεργασία εικόνας.
Φύγε από τα παιχνίδια. Ίσως έχουν κάποια κοινά χαρακτηριστικά, απαιτήσεων που οδηγούν στο crash-shutdown.

ΕΠΙΣΗΣ
My Computer-> Δεξί κλικ->Properties->advanced->performance settings... Εμφανίζεται πινακάκι με ΤΙΤΛΟ: Performane Options! Εκεί-χαμηλά βρίσκεις να γράφει: Virtual Memory (και πατάς) κουμπάκι "Change". Eμφανίζεται ο δίσκος σου C: τα ΜΒ που έχουν δεσμευτεί για Virtual Memory. Υποψιάζομαι ότι θα βρεις αρκετά λίγα (σε σχέση με τα ελεύθερα του δίσκου σου). Οπότε -σε πρώτη φάση δοκίμασε- από πχ. 800MB max. να τα κάνεις 1600MB.
Κι εδώ είμαστε πάλι!! Αν δεν τα πούμε Καλό Σαβ-Κυρ και.... Keep Trying!!!! :hammer:
Θα ομολογήσει το π@@@τικο το laptop, μετά από τόση ανάκριση :D :D :D :D
PC-Ponemenos
Εικόνα

barrcode

Δημοσίευση από barrcode » 06 Μαρ 2009 18:17

Φιλε μου δοκιμασα οτι μου πες και ηταν κυριλε μια χαρα.
Τωρα εκει που ειπες να παω ειχε 1440 αρχικο μεγεθος και 2880 μαξ.Πρεπει να αλλαξω κατι?

Άβαταρ μέλους
DGeorge
Honorary Member

Δημοσίευση από DGeorge » 06 Μαρ 2009 21:17

1)Δοκίμασε -πάντα αν μπορείς- να του διπλασιάσεις την κανονική RAM.
2)Από τη στιγμή που, όπως λες, έχεις ~20GB ελεύθερα, εγώ θα διπλασίαζα και τον ένα και τον άλλο αριθμό στη Virtual RAM. (Σημείωσε κάπου τις αρχικές τιμές, ώστε αν πάει κάτι πιο στραβά, τουλάχιστον να τις επαναφέρεις με SAFE MODE)
1440 σημαίνει -μάλλον- ~1,5GB min και 2880 σημαίνει -μάλλον- ~3,0GB max. Οπότε -σε σχέση με τον ελεύθερο δίσκο σου- βλέπεις περίπου πόσο μέρος του απαιτείς για Virtual RAM.
Έχω δει αρκετά ενδιαφέρουσες αλλαγές μετά από μια καλή αύξηση Virtual RAM, κι ένα καλό Defragmentation μετά.
Από την άλλη, τώρα που το αναφέραμε, ο δίσκος σου ΣΑΝ να αρχίζει να φαντάζει 'κομματάκι' μικρός (ΦΟΒΕΡΑ ΜΙΚΡΟΣ για XP). Αυτό το λέω επειδή, αν π.χ. πενταπλασίαζες τις τιμές, θα έφτανες ~15GB max!!!!! Αρχίζεις και νοιώθεις να στενεύουν πολύ τα περιθώρια!
Όμως (ΧεΧεΧεΧε ....... Εδώ εμπλέκεται η παλαιότητα του μοντέλου!) Αναγκάστηκες να τον δηλώσεις 30GB (ενώ τα XP θα βλέπανε άνετα και περίπου 1ΤΒ) διότι το BIOS τον αναγνώριζε ως 30GB!!!
Κι εδώ χρειάζεται πάλι ψάξιμο, και με όχι-σίγουρα αποτελέσματα....στο Internet. Στο Site της μαμάς του, θα αναζητήσεις το μοντέλο! ΑΝ ΤΟ ΒΡΕΙΣ, και ΑΝ υποστηρίζεται ακόμα, αφού κατεβάσεις τη νεώτερη έκδοση του BIOS, θα ψάξεις και για drivers της Motherboard (chipset κλπ). Θα κατεβάσεις ΟΔΗΓΙΕΣ εγκατάστασης (συνήθως σε μορφή html, ή pdf) και θα τις διαβάσεις ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ όλες, και ιδιαίτερα το ΠΩΣ θα εγκαταστήσεις το νέο BIOS!
Αν όλα πάνε καλά, υποψιάζομαι ότι και τον 40άρη θα τον δει αμέσως ως 40άρη, αλλά και αρκετά μεγαλύτερους (ίσως και 120άρηδες), ώστε το επόμενο FORMAT και INSTAL των XP σου, να σ'εντυπωσιάσει με την παιχνιδο-απόδοσή του, ακόμα και πάνω στον γ@@@@@νο, αλλά και αγαπημένο (όπως βλέπω) παλιοφιλαράκο σου!
Αν δεν πάνε καλά....
(ΑΛΗΘΕΤΑ......... Τα παιχνίδια που έβαζες και δεν σου έπαιζαν, αφού είχαν εγκατασταθεί, διότι έσβηνε το laptop, φρόντιζες να τ'απεγκαταστήσεις, για να μην πιάνουν τσάμπα-χώρο;;; Για δοκίμασε να 'ξεπαρεου' αρκετά απ'αυτά. είτε τα θες είτε όχι!! Επίσης μπορείς να προκαλέσεις κι ένα μικρό 'Αρμαγεδόνα' απεγκαταστάσεων πολλών βαριών εφαρμογών! Αυτό δεν θα 'καθαρίσει' μόνο δίσκο, αλλά και τη Registry των XP, η οποία στο στριμωξίδι μπορεί να έχει 'ψυχολογικά-κλειστοφοβικά' προβλήματα. Όλα αυτά είναι πρώτες βοήθειες για αύξηση κυρίως ελεύθερου χώρου στον ήδη υπάρχοντα δίσκο για λόγους -πλέον- ευνόητους)
Καλό κουράγιο, καλή υπομονή και δύναμη στην προσπάθειά σου... Keep trying :D :D Αξίζει τον κόπο :pint: :pint:
Εξακολουθώ να περιμένω νέα σου! Και πάλι καλό ΣαββατοΚύριακο :pint: :pint:
PC-Ponemenos
Εικόνα

barrcode

Δημοσίευση από barrcode » 06 Μαρ 2009 23:36

ευχαριστω φιλαρακο.Θα δοκιμασω αυτα που μου λες και θα σε ενημερωσω.

Υ.Γ ισως φταιει οτι υπερθερμαινεται πολυ ευκολα το λαπτοπ γι αυτο και σβηνει.θα δοκιμασω να του βαλω μια βαση για να δω αν εχει αποτελεσμα

Άβαταρ μέλους
DGeorge
Honorary Member

Δημοσίευση από DGeorge » 07 Μαρ 2009 08:58

barrcode έγραψε:......Υ.Γ ισως φταιει οτι υπερθερμαινεται πολυ ευκολα το λαπτοπ γι αυτο και σβηνει.θα δοκιμασω να του βαλω μια βαση για να δω αν εχει αποτελεσμα
Καλή σου μέρα.
Ααααααααααα δεν παίζω........ :P Μου κρύβεις :idea: Data :idea: !
Αν, πριν απ'όλα, το τροφοδοτικό δουλεύει οριακά, ή κάποιος ανεμιστήρας (μάλλον της CPU) υπολειτουργεί (μάλλον από ΠΑΡΑ-ΠΟΛΛΗ σκόνη, χνούδια, κλπ) είναι πέρα για πέρα φυσιολογικό αυτό που γράφεις. Και μάλλον :hammer: :hammer: ο μπιιιιιπ ανεμιστήρας θέλει αντικατάσταση.
Αλλά -και πάλι- αυτή η υπτιθέμενη δυσλειτουργία δεν θα έκανε διακρίσεις ανάμεσα σε 'βαρειά' κι 'ελαφριά' παιχνίδια.... (Δεν αποκλείω την ύπαρξη αυτής της δυσλειτουργίας, μετά από τις νέες σου πληροφορίες! Αλλά το επιλεκτικό shut-down, με διακρίσεις, δεν μου δείχνει αυτήν ως βασικό ένοχο!!!!) Εκτός ΒΕΒΑΙΑ αν μου κρύβεις κι άλλα DATA :D :think: :whistle:
Έτσι, όπως παρουσιάζονται τα πράγματα, μέχρι τώρα, η σειρά ενοχής είναι (πάντα κατ'εμέ):
1. Φοβερά μικρός δίσκος (ειδικά για παιχνιδομηχανή XP)
2. Παλιό BIOS, που δεν βλέπει πάνω από 30GB, προκαλώντας σοβαρό πρόβλημα στα XP αν δηλωθεί κάποιος δίσκος μεγαλύτερος από 30GB. Ίσως αυτό το παλιό BIOS, να μην μπορέσει να δει και RAM π.χ. 2GB -αν του βάλεις-. Δυστυχώς, ή ευτυχώς, ακόμα το BIOS βρίσκεται πίσω από κάθε OS (αν δεν κάνω λάθος), έχοντας ΠΑΝΤΑ τον πρώτο λόγο! Και
3. Μικρή μνήμη RAM -ΠΑΝΤΑ για παιχνιδομηχανή XP- ΚΑΙ μάλιστα σε συνδυασμό με τον φοβερά μικρό δίσκο!!
Μετά έρχεται ίσως:
1. Ένας νέος ανεμιστήρας CPU και 2. Ένας νέος ανεμιστήρας συστήματος (Αν υπάρχει)
Περιμένω -σταθερά πλέον- νέα σου! :hammer:
PC-Ponemenos
Εικόνα

barrcode

Δημοσίευση από barrcode » 07 Μαρ 2009 13:56

φιλε μου τελικα πρεπει να ειναι προβλημα υπερθερμανσης. Ανοιξα το λαπτοπ καθαρισα τα ανεμιστηρακια(το ενα δεν δουλευε,κατι εκανα και τωρα δουλευει).Πηγαινει καλυτερα τωρα.
Ευχαριστω πολυ για τις πληροφοριες σου και δεν ειναι οτι σου δεν σου το ειπα απλα ουτε εμενα μου ειχε περασει απο το μυαλο.
Μηπως ξερεις αν μπορω να του προσθεσω κανενα φθηνο ανεμιστηρακι?ειναι ευκολο αυτο να γινει σε λαπτοπ?Αξιζει να παρω αυτεσ τις βασεισ με τα ανεμιστηρακια?

Άβαταρ μέλους
DGeorge
Honorary Member

Δημοσίευση από DGeorge » 07 Μαρ 2009 15:18

Χαίρομαι ιδιαίτερα όταν μαθαίνω ευχάριστα νέα :D :D :D :D
Όταν καθάρισες αυτό που δεν δούλευε, μάλλον απομάκρυνες τρίχες (χνούδι από τον αέρα) που είχαν μπλέξει στον μηχανισμό του και δεν τον άφηναν να γυρίσει. Δηλαδή ΔΕΝ ειχε καεί, αλλά ήταν μηχανικό το πρόβλημα. Γι'αυτό κυρίως χρειάζεται ανα δεκαετία ( :P :P :P :P ) ένα καλό εσωτερικό ξεσκόνισμα! Φυσικά και η βάση με τα ανεμιστήρια θα τον κρατήσει δροσερότερο όσο δουλεύει!! Ωστόσο, αν ακούσεις καμμιά 'κουλή τιμή' υπάρχει πάντα κι η πατέντα του Φυσικού (έχω σπουδάσει Φυσικός). Έχω σώσει πολλές φορές καταστάσεις με παγοκυψέλες :hammer: :hammer:
Τις βάζεις σε μεταλλικό, ή πλαστικό -λίγο βαθύ- πιατάκι, και τις διαμορφώνεις έτσι ώστε να μην σου κλείνουν τις θυρίδες εξαερισμού ΦΥΣΙΚΑ ΠΑΓΩΜΕΝΕΣ :D :D , και ακουμπάς το laptop επάνω τους. Το 'λίγο βαθύ' αναφέρεται για να μαζέψει τους υδρατμούς, που θα υγροποιηθούν.
Φυσικά έχεις διαρκές στοκ στην κατάψυξη, ώστε με κατάλληλο "Rotation" :yea: να χρησιμοποιείς πάντα μία συσκευασία. Αν θα κάνεις τέτοια πατέντα, και νοιώσει το laptop τον πάγο στη βάση του, έλα πες μου μετά για υπερθέρμανση και προβλήματα από δαύτη :pint: :pint: :wink:

Off topic Σου έχω στείλει Προσωπικό Μύνημα (PM) /Off topic
PC-Ponemenos
Εικόνα

Απάντηση

Επιστροφή στο “Φορητοί Υπολογιστές”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες