Η σελίδα μας αναβαθμίστηκε, γι' αυτό τον λόγο τα μέλη μας θα πρέπει να ζητήσουν νέο κωδικό πρόσβασης από την υπηρεσία "Αποστολή κωδικού πρόσβασης".
Εάν το email με τον νέο κωδικό δεν έρθει στο inbox κοιτάξτε και στο spam folder. Ο server είναι φρέσκος και δεν έχει το reputation που του αξίζει.

Domain: alexandroupoli.net

Πωλήσεις Domain χωρίς περιεχόμενο

Συντονιστής: Super-Moderators

Απάντηση
mmingos
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από mmingos » 09 Νοέμ 2009 01:50

Δεν ήθελα να μπω σε αυτή τη διαδικασία και για αυτό δεν ανέφερα την πώληση του alexandroupoli.gr.

Αυτή τη στιγμή ο Δήμος χρησιμοποιεί το alexpolis.gr ενω το alexandroupoli.gr έχει κατοχυρωθεί εδώ και πάρα πολύ καιρό.

Το τι μπορεί να γίνει στο μέλλον και αν μπορεί να το διεκδικήσει κάποιος είναι ένα θέμα που δεν μπορούμε να προβλέψουμε όπως γνωρίζεις.

Αυτή τη στιγμή πωλείται ότι έχουμε στην ιδιοκτησία μας εδώ και περίπου 3 χρόνια. Και το alexandroupoli.net και το .gr είναι στην ιδιοκτησία μας, οπότε μπορούμε να τα πουλήσουμε.
www.texnikoi.com - Ανάκτηση Δεδομένων / Επισκευή Laptop

Άβαταρ μέλους
dimsis
Reporter

Δημοσίευση από dimsis » 09 Νοέμ 2009 08:52

Ενημερωτικά και όπως έχω ξαναγράψει αναλυτικά και παλιότερα για το συγκεκριμένο θέμα, για το ΙΤΕ / ΕΕΤΤ γεωγραφικοί όροι που περιλαμβάνουν στην ονομασία τους το γράμμα ύψιλον, μεταφράζονται στους λατινικούς με το γράμμα "y" και όχι το "u". Δηλαδή ονόματα όπως Αμμουλιανή, Σταυρούπολη, Μαρούσι, Αλμυρός, Αλίμου, Αυλώνα κλπ μεταφράζονται ως Ammoyliani, Stayroypoli, Maroysi, Almyros, Aylonas κλπ ! (https://grweb.ics.forth.gr/tomcat-docs/717-B-2005.pdf τελευταίες σελίδες γράφουν τις αντιστοιχίες)
Αυτό σημαίνει πως όσο ισχύει ο ίδιος κανονισμός διαχείρισης και εκχώρησης ονομάτων χώρου (domain names) με κατάληξη .gr, ΔΕΝ τίθεται θέμα διεκδικήσεων από τον Δήμο ή άλλο δημόσιο φορέα.

Τα σχόλια μου σχετικά με αυτή τη βλακείας του ΙΤΕ τα έχω κάνει στο link που δίνω παραπάνω. Το γράφω εδώ για να ξεκαθαριστεί ότι με όσα ισχύουν ως σήμερα δεν υπάρχει περίπτωση να διεκδικήσει κάποιος άλλος φορέας το domain. Ακόμα και να αλλάξει ο κανονισμός τους δεν νομίζω πως μπορούν να διεκδικήσουν domains που κατοχυρώθηκαν όσο ίσχυε κάτι άλλο.

Άβαταρ μέλους
cordis
Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cordis » 09 Νοέμ 2009 12:29

αν πας να αλλάξεις όμως, κάτοχο.. μπορούν να σου το κόψουν.. ;)
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

Άβαταρ μέλους
dimsis
Reporter

Δημοσίευση από dimsis » 09 Νοέμ 2009 13:42

Για πιο λόγο να το κόψουν αφού δεν αποτελεί γεωγραφικό όρο;
Αν θέλει ο δήμος να φτιάξει site θα χρησιμοποιήσει το επίσημο domain βάση των κανονισμών του ΙΤΕ, που είναι:
Όνομα χώρου: alexandroypoli.gr
Διαθεσιμότητα: Παραβίαση πολιτικής αποδεκτών ονομάτων χώρου. (Γεωγραφικός όρος - αρ. 8.1.α του Κανονισμού.)

Άβαταρ μέλους
cordis
Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cordis » 09 Νοέμ 2009 14:06

α! οκ τότε! :D
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

Απάντηση

Επιστροφή στο “Πωλήσεις Domain χωρίς περιεχόμενο”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες