Θα πληρώνατε για directory και πότε;

Search Engine Optimization, Search Engine Positioning, Τρόποι προώθησης των σελίδων μας

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators, SEM Moderators

Απάντηση
starfish

Δημοσίευση από starfish » 06 Μαρ 2009 10:31

Το ερώτημα βασικά το βάζω και γιατί με απασχολεί και εμένα για διάφορους λόγους.

Η ερώτηση μου είναι απλή.

Για ένα Ελληνικό Directory, με καλό PR (5 ή 6) με SEF links θα πληρώνατε πχ ένα ποσό των 5 έως 15€ για να καταχωρήσετε;

Επίσης να έχει μόνο paid links (άρα και λιγότερες καταχωρήσεις) το θεωρείτε θετικό;

starfish

Δημοσίευση από starfish » 06 Μαρ 2009 22:50

Για πιο λόγο δίνεις τόσο σημασία στο όνομα;

Οι καταχρωήσεις σε directory που κάνεις έχουν σκοπό να σου φέρουν απευθείας επισκέψεις;

Οι υπόλοιποι λόγοι δεν είναι πιο σημαντικοί;

starfish

Δημοσίευση από starfish » 07 Μαρ 2009 15:32

επειδή δεν βλέπω ανταπόκριση as refrase my question

Ποιους θεωρείτε τους πιο σημαντικούς λόγους που θα σας οδηγήσουν να πληρώσετε για μια καταχώρηση σε ένα directory (με μια φυσιολογική τιμή);

Άβαταρ μέλους
scoobby
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από scoobby » 07 Μαρ 2009 15:47

Εαν φτιαξεις κατι μονο για ελληνες καλυτερα αστο το αγοραστικο σου κοινο θα ειναι πολυ περιορισμενο...

Άβαταρ μέλους
hik-hok
Reporter
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από hik-hok » 07 Μαρ 2009 18:29

starfish έγραψε:επειδή δεν βλέπω ανταπόκριση as refrase my question

Ποιους θεωρείτε τους πιο σημαντικούς λόγους που θα σας οδηγήσουν να πληρώσετε για μια καταχώρηση σε ένα directory (με μια φυσιολογική τιμή);
ο πιο σημαντικός λόγος θα ήταν να έχω κάποια "ανταπόδοση" δηλαδή αύξηση των επισκέψεων στο site μου.
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
dimsis
Reporter

Δημοσίευση από dimsis » 07 Μαρ 2009 19:30

Αν θέλεις να σε πληρώνουν για καταχώρηση σε directory επαγγελματικού οδηγού (αν μιλάμε για επαγγελματικό οδηγό) κάνε το άλλο. Όσοι πληρώνουν να τους βάζεις πρώτους στη λίστες των κατηγοριών που προβάλλονται + δωρεάν banner στην κεντρική / υποσελίδες σου + (ΑΝ θέλουν) μέσα στην τιμή τους λες ότι μπορούν να έχουν και υποσελίδα με τα στοιχεία τους με 1-2-3 φωτογραφίες (κάτι σαν mini site) και ένα κειμενάκι (προφίλ ή άλλο). Το είχα φτιάξει για το e-evros.gr (πάτησε σε κάποιο από τα banners στην κεντρική θα δεις ότι έχει υποσελίδα) και βλέπω παρόλο που άλλαξε (έγινε το site σε php) ακόμα το παρέχει και βγάζει χρήματα.

Έτσι και θα έχεις πληροφορία χρήσιμη και για τους επισκέπτες σου (directory με όλους του επαγγελματίες) αλλά και ευχαριστημένους επαγγελματίες που δεν θέλουν να ξοδέψουν πολλά για site αλλά θα έχουν και μια διεύθυνση του τύπου www.tositesou.gr/epaggelmatias ή ακόμα καλύτερα epaggelmatias .tositesou.gr και αν θέλεις να τους κάνεις να χαρούν ακόμα περισσότερο δώστους και ένα email epaggelmatias@tositesou.gr

Σαν υπηρεσία το έχω υλοποιήσει και ενσωματώσει και σε δική μας εφαρμογή εδώ και καιρό, όπου μάλιστα το προχώρησα και ένα βήμα παραπάνω. Όσους καταχωρούνται σαν επαγγελματίες τους δίνω το δικαίωμα να φτιάξουν και το ηλεκτρονικό τους κατάστημα, συμπληρώνοντας απλώς ένα username και ένα password με το οποίο θα μπορούν να το διαχειρίζονται.

Στην τελική για να βγάλεις χρήματα από αυτή τη δουλειά πρέπει να έχεις τα κονέ (γνωστούς επαγγελματίες), τον κόσμο (π.χ. διαφημιστές) ή το κουράγιο να βρίσκεις μόνος σου πελάτες.

starfish

Δημοσίευση από starfish » 08 Μαρ 2009 00:07

Δεν νομίζω ότι θα φτιάξω directory (σύντομα τουλάχιστον)
και σίγουρα όχι επαγγελματικό οδηγό.

Η ερώτηση μου πιο πολύ έγινε για θεωρητικούς λόγους για κάποια άλλα πραγματα που σκέφτομαι και προσπαθώ να δω πως το βλέπουνε και άλλοι (στην Ελλάδα συγκεκριμένα)

Ευχαριστώ για τις συμβουλές αλλά είμαι στην δουλειά απο το 1999 οπότε δυστηχως τα έχω γνωρίσει αυτά που λες.

Άβαταρ μέλους
scoobby
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από scoobby » 08 Μαρ 2009 13:36

Για τον hik-hok
Ο βασικος σκοπος των directory ειναι να βοηθησουν απο σεο αποψη και οχι απο τραφικ,το λιγο τραφικ ειναι ας το πουμε σαν μπονους.
dimsis
Στην ελλαδα πρεπει να τους δωσεις και 2 πιτογυρα μαζι με της αλλες παροχες που αναφερεις,γιατι οι ελληνες ειναι πονηροι και δεν ειναι κοροιδα σαν τους Αγγλους π.χ. (που ανακαλυψαν χθες το ιντερνετ :P ) και πληρωνουν για να συμπεριληφθει το σαιτ τους σε ενα νταιρεκτορι.
starfish
Με λιγα λογια απο οτι καταλαβαινεις εαν κανεις τετοιο προτζεκτ μην το περιορισεις στην ελληνικη αγορα για κανενα λογο.

Άβαταρ μέλους
dimsis
Reporter

Δημοσίευση από dimsis » 08 Μαρ 2009 16:37

Αν οι άγγλοι πληρώνουν για να συμπεριληφθούν σε ένα directory που δεν προσφέρει τίποτε παραπάνω από τα εκατοντάδες δωρεάν, ασφαλώς και είναι κορόιδα, όπως θα είναι και οποιασδήποτε άλλης εθνικότητας που θα κάνει το ίδιο.

starfish

Δημοσίευση από starfish » 08 Μαρ 2009 20:14

Δεν είναι τόσο απλό όπως το λες.

Γενικά μεγάλο traffic απο directory δεν παίρνεις.
Αλλά εάν ένα directory σου δίνει:
SEF links
Καλό PR στην κεντρική
SEF url για τις μέσα σελίδες

η χρήση ενός σωστού anchor text σε ένα τέτοιο directory σου δίνει πολλά μπόνους που ναι εντέλει μπορούν να μεταφραστούν σε traffic αλλά εμμέσως και όχι απο το ίδιο το directory.

Ιδίως δε εάν το directory έχει μόνο paid links και άρα λιγότερες καταχωρήσεις ακόμα καλύτερα.

Αυτός είναι ένας σοβαρός λόγος για μένα να πληρώσεις.
Η μία απορία μου και ένας από τους λόγους που έβαλα την ερώτηση είναι κατά πόσον στην Ελλάδα τα παραπάνω είναι αντιληπτά, και κατά πόσον μου διαφεύγει κάτι που δεν γνωρίζω ή κάποια παράμετρος που αγνοώ. Αυτό και διάφορα άλλα.

Άβαταρ μέλους
hik-hok
Reporter
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από hik-hok » 08 Μαρ 2009 22:29

starfish έγραψε:Η μία απορία μου και ένας από τους λόγους που έβαλα την ερώτηση είναι κατά πόσον στην Ελλάδα τα παραπάνω είναι αντιληπτά, και κατά πόσον μου διαφεύγει κάτι που δεν γνωρίζω ή κάποια παράμετρος που αγνοώ. Αυτό και διάφορα άλλα.
Απο την πλευρά ενός κατόχου σελίδας η σκέψη είναι κάπως έτσι:
"θα δώσω x euro για να καταχωρηθώ αλλά θα κερδίσω π.x. 2x euro απο τις επισκέψεις που θα αυξηθούν"

Τώρα άν θα αυξηθούν οι επισκέψεις γιατί θα ανέβει το PR της σελίδας ή για τον "τάδε" λόγο ή αστρικής συναστρίας SEO και κοκοψόψαρα ο μή geek κάτοχος σελίδας δεν θα καθίσει να το σκεφτεί.
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
scoobby
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από scoobby » 09 Μαρ 2009 01:10

dimsis
Ασφαλως και οι αγγλοι ειναι πιο εκπαιδευμενη και με περισσοτερη εμπειρια σε θεματα ιντερνετ απο τους κατοχους μεχρι και τους χρηστες των σαιτ κατα μεσο ορο απο οτι οι Ελληνες οποτε μαλλον αυτοι ξερουν καλυτερα και δεν ειναι κοροιδα να πετανε τα λεφτα τους!
hik-hok
ο μή geek κάτοχος σελίδας στη ελλαδα,αν κατσει να διαβασει λιγο θα μαθει, αλλα επειδη στην ελλαδα λογω του μηδαμινου σχεδον ανταγωνισμου αυτος δεν αφιερωνει ουτε χρονο ουτε χρημα στο σαιτ του δεν καθεται.

starfish

Δημοσίευση από starfish » 09 Μαρ 2009 10:39

Ένα θέμα είναι όμως το ποσοστό καταχώρησης site σε ένα directory απο ιδιοκτήτες σελίδας, και απο ανθρώπους που προσφέρουν SEO και SEM υπηρεσίες.

Δηλαδή για να το κάνω πιο απλά η άποψη ενός ιδιοκτήτη μιας σελίδας χωρίς ειδικές γνώσεις δεν με πολυαπαχολεί γιατί δεν περιμένω και δεν έχω την απαίτηση να γνωρίζει απο αυτά τα θέματα. Η γνώμη των ανθρώπων που ασχολούνται με αυτά τα θέματα με ενδιαφέρει γιαυτό έβαλα το θέμα εδώ.

Εσείς πχ όταν προωωθείτε μια σελίδα ενός πελάτη σας, προσπαθείτε να τον πείσετε ότι αξίζει να πληρώσει για κάποιες καταχωρήσεις ή όχι;
Και για ποιους λόγους;
Επειδή δεν αξίζει γενικα; Επειδή δεν υπάρχουν Ελληνικά directory που να αξίζουν;

Καταλαβαίνετε τι θέλω να πω ή μήπως είμαι λίγο ασαφής;

Άβαταρ μέλους
scoobby
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από scoobby » 09 Μαρ 2009 20:51

και απο ανθρώπους που προσφέρουν SEO και SEM υπηρεσίες στην ελλαδα οταν καταχωρουν το δικο τους σαιτ προσπαθουν να την βγαλουν τζαμπα πλην ελαχιστων φωτεινων εξαιρεσεων...

Απάντηση

Επιστροφή στο “Μηχανές αναζήτησης & SEO”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης