βοήθεια - ψάχνω έναν αλγόριθμο!

Συζητήσεις για την Java

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
mariel19

Δημοσίευση από mariel19 » 09 Μαρ 2009 01:38

έχω μια εργασία ρε παιδιά .. και έχω κολλήσει σε ένα κομμάτι..
σε fast forward έχουμε ένα file.txt με στοιχεία μαθητών (με διάφορα attributes ένα από αυτά είναι το averageMark τους).. έχουμε μια Scanner να διαβάζει το txt και Θέλουμε αυτούς τους μαθητές να τους χωρίσουμε σε γκρουπ (άρα έχουμε κι εδώ ArrayList) - και να τους βγάλουμε σε ένα άλλο .txt - αλλά με βάση το averageMark τους και θέλουμε σε κάθε γκρουπ από οσα θα δημιουργηθούν .. να υπάρχουν διάφορα averageMark (Ας πούμε .. μέσα σε ένα γκρουπ 10 ατόμων.. να έχουμε καλούς, μέτριους, κακούς μαθητές) .
Το θέμα είναι ότι έχω κάνει την εξής λογική (μπορεί κ να είναι περιττή σε ένα σημείο..αλλά το ψάχνω κι εγώ.. ) :
έχω το arraylist όλων των μαθητών.. και το χωρίζω σε 3 υπο-κατηγορίες ας πούμε με καλούς, μέτριους, κακούς μαθητές.. και θέλω τώρα να παίρνω έναν από κάθε κατηγορία διαδοχικά.. και να τον βάζω σε γκρουπ.. μέχρι να γεμίσει το γκρουπ κ ο επόμενος να μπει στο επόμενο γκρουπ .. κ.ο.κ.
έχω κολλήσει όμως ρε παιδιά.. στο σημείο αυτό.. δηλαδή.. πως από τα 3 διαφορετικά ArrayList με καλούς,μέτριους, κακούς θα βάζω στο κάθε γκρουπ μαθητές. γιατί μετά .. θα πρέπει κ να τους αφαιρώ από κάθε γκρουπ για να αποφύγω το duplication.
και κάτι άλλο.. που μου ήρθε τώρα.. με ποιο τρόπο θα μπορούσα, ας πούμε αυτόματα, το κάθε γκρουπ που θα δημιουργείται.. να έχει ένα ascending όνομα .. π.χ. Group A, Group B, κτλ..

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.. όποιον ασχοληθεί με το θέμα μου..

Άβαταρ μέλους
Hermeia
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Hermeia » 09 Μαρ 2009 23:30

λες "να παίρνω έναν από κάθε κατηγορία διαδοχικά.."

.. για να παιρνεις "διαδοχικά" ... σημαίνει από χέρι ότι έχεις ένα μετρητή αυτών που παίρνεις.. κι αυτό είναι το σωστό.. ο μετρητής πχ. αυξάνεται κάθε φορά που παίρνεις ένα μαθητή από μια κατηγορία.. κι έτσι ξέρεις ποιον θα πάρεις την επόμενη φορά που θέλεις από την ίδια κατηγορία

= ενας μετρητής για κάθε κατηγορία

λογικά οι μετρητές θα αρχίσουν πχ. απο 0 (ή 1) και θα τελειώνουν στο όριο κάθε κατηγορίας

υποψη οτι αν μια κατηγορία σου (πχ. οι μετριοι) ειναι σημαντικά μεγαλύτερη από τις αλλες δυο.. ισως πρέπει να έχεις μια αντίστοιχη αναλογία στα γκρουπ που προκυπτουν.. απλα διευκρινησε το απο νωρίς αυτό..

καλη επιτυχία
Hermeia the InfoSharer
Η Γνώση είναι Δύναμη
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
virxen75

Δημοσίευση από virxen75 » 20 Μαρ 2009 13:37

Σου στέλνω ένα παράδειγμα με βάση ότι κατάλαβα με αυτά που ζητάς
να πάρεις μία ιδέα.
Συνημμένα
StudentGroups.zip